Week 8: Six Places at Once - Day 1

March 8, 2014 - We are in six different cities in six different states.

Colorado Crossroads Qualifier

This tournament is being played at the Colorado Convention Center in Denver, CO. All times Mountain.

14 Open - A5 14 Suzanne

14 Suzanne earned the #2 overall seed and was #1 in Pool 2.
Sat 8 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. Sudden Impact Hurricane W 25-12, 25-14
Sat 8 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. Sunshine 14 South Bay W 25-14, 27-25
Sat 8 Mar 1:00pm A5 14 Suzanne vs. Tampa Bay Volleyball Academy 14 L 19-25, 17-25
14 Suzanne finished second in their pool at 2-1. They lost their #2 seed, but stayed in contention.

Bluegrass Pre-Qualifier

This tournament is being played at the Kentucky Expo Center in Louisville, KY.

18 Open - A5 18 Bob

18 Bob earned the #11 overall seed and was #1 in Pool R1G1P11.
Sat 8 Mar 11:00am A5 18 Bob vs. Northern Kentucky 18 Tsunami W 25-13, 25-15
Sat 8 Mar 1:00pm A5 18 Bob vs. Sky High 18 Black W 27-25, 24-26, 15-13
18 Bob won their pool at 2-0 to keep their #11 seed!

18 Bob continued as the #2 team in Pool R2G1P6.
Sat 8 Mar 6:00pm A5 18 Bob vs. Club Spire 18 Black W 25-13, 25-17
Sat 8 Mar 7:00pm A5 18 Bob vs. Munciana 18 Samurai L 15-25, 20-25
18 Bob finished second in their pool at 1-1 and will play a challenge match for Gold Sunday morning.

17 Open - A5 17 Jing

17 Jing earned the overall #6 seed and was #1 in Pool R1G1P6.
Sat 8 Mar 11:00am A5 17 Jing vs. Cincy Classics 17 Black W 25-13, 25-18
Sat 8 Mar 1:00pm A5 17 Jing vs. Pineapple 17 Open W 25-19, 25-18
17 Jing won their pool at 2-0 to keep their #6 seed.

17 Jing continued as the #1 team in Pool R2G1P6.
Sat 8 Mar 5:00pm A5 17 Jing vs. A5 South 17 Joe W 25-15, 25-10
Sat 8 Mar 7:00pm A5 17 Jing vs. KIVA 17 Red L 21-25, 19-25
17 Jing finished second in their pool at 1-1 and will play a challenge match for Gold Sunday morning.

17 Premier - A5 17 Karen

17 Karen earned the #5 overall seed and was #1 in Pool R1G1P5.
Sat 8 Mar 8:00am A5 17 Karen vs. Dayton Juniors 17 Gold W 21-25, 25-17, 15-11
Sat 8 Mar 10:00am A5 17 Karen vs. Prodigy 17 Cox W 25-14, 25-14
17 Karen won their pool at 2-0 to keep their #5 seed.

17 Karen continued as the #1 team in Pool R2G1P5.
Sat 8 Mar 2:00pm A5 17 Karen vs. Cincy Classic 17 White W 25-18, 25-13
Sat 8 Mar 4:00pm A5 17 Karen vs. Prodigy 17 Cox W 25-13, 25-21
17 Karen won their pool again at 2-0 and will play a challenge match for Gold Sunday morning!

16 Premier - A5 16 Rob

16 Rob earned the #4 overall seed and was #1 in Pool R1G1P4.
Sat 8 Mar 11:00am A5 16 Rob vs. CVA 16 Red W 25-19, 25-11
Sat 8 Mar 1:00pm A5 16 Rob vs. OEV 16N Brian W 25-18, 25-14
16 Rob won their pool at 2-0 to keep their #4 seed!

16 Rob continued as the #1 team in Pool R2G1P4.
Sat 8 Mar 5:00pm A5 16 Rob vs. Pineapple 16 Club W 25-22, 25-10
Sat 8 Mar 7:00pm A5 16 Rob vs. Bravo 16 Black W 25-23, 25-14
16 Rob won their pool again at 2-0 and will play a challenge match for Gold Sunday morning!

14 Club - A5 14 Marge

14 Marge earned the #1 overall seed and was #1 in Pool R1G1P1.
Sat 8 Mar 11:00am A5 14 Marge vs. Memphis Metro 14 National Red W 25-9, 25-9
Sat 8 Mar 1:00pm A5 14 Marge vs. Prodigy 14 Johnson W 25-8, 25-9
14 Marge won their pool at 2-0 to keep their #1 seed!

14 Marge continued as the #1 team in Pool R2G1P1.
Sat 8 Mar 5:00pm A5 14 Marge vs. Bravo 14 Red W 25-10, 25-15
Sat 8 Mar 7:00pm A5 14 Marge vs. Vision 14 Blackhawks W 25-22, 25-13
14 Marge won their pool again at 2-0 and will play a challenge match for Gold Sunday morning!

13 Premier - A5 13 Leah

13 Leah earned the #1 overall seed and was #1 in Pool R1G1P1.
Sat 8 Mar 11:00am A5 13 Leah vs. Northern Kentucky 13 Mitchell W 25-18, 25-8
Sat 8 Mar 1:00pm A5 13 Leah vs. A2 13 Green W 25-13, 16-25, 15-11
13 Leah won their pool at 2-0 to keep their #2 seed!

13 Leah continued as the #1 team in Pool R2G1P1.
Sat 8 Mar 5:00pm A5 13 Leah vs. Xcel 13X Select W 25-10, 21-25, 15-13
Sat 8 Mar 7:00pm A5 13 Leah vs. IVA 13 Chaos W 25-19, 25-4
13 Leah won their pool again at 2-0 and will play a challenge match for Gold Sunday morning!

12 Open - A5 12 Grace

12 Grace earned the #5 overall seed and was #1 in Pool R1G1P5.
Sat 8 Mar 8:00am A5 12 Grace vs. Lexington United 12 Black W 25-9, 25-16
Sat 8 Mar 10:00am A5 12 Grace vs. Cincy Classics 12 Red W 25-18, 22-25, 15-7
Sat 8 Mar 1:00pm A5 12 Grace vs. Legacy 12-1 W 26-24, 25-22
12 Grace won their pool at 3-0 and will play a challenge match for Gold Sunday morning!

12 Club - A5 11 Walter

11 Walter earned the #1 overall seed and was #1 in Pool R1G1P1.
Sat 8 Mar 2:00pm A5 11 Walter vs. Tri-State Elite 11-1 W 25-10, 25-13
Sat 8 Mar 4:00pm A5 11 Walter vs. Lexington United 12 Stefani W 25-13, 25-13
Sat 8 Mar 7:00pm A5 11 Walter vs. KIVA 11 White W 20-25, 25-21, 15-12
11 Walter won their pool at 3-0 and will play a challenge match for Gold Sunday morning!

OVA Invitational

This tournament is being played at the Orlando Sports Center in Orlando, FL.

16 Club - A5 16 Boba

16 Boba earned the overall #5 seed and was #1 in Pool R1P5.
Sat 8 Mar 8:00am A5 16 Boba vs. Synergy 16 Fortius W 25-11, 25-20
Sat 8 Mar 10:00am A5 16 Boba vs. Rampage 16 State W 25-8, 25-8
Sat 8 Mar 1:00pm A5 16 Boba vs. North Florida Pirates 16 Gold W 25-11, 25-9
16 Boba won their pool at 3-0 to take their #5 seed to the Gold Bracket.

Mid-Atlantic Power League

This tournament is being played at the Raleigh Convention Center in Raleigh, NC.

Blue Division (16-14 Girls) - A5 15 Mike, A5 15 Richie

15 Mike earned the overall #5 seed and was #1 in Pool R1G1P1.
Sat 8 Mar 8:00am A5 15 Mike vs. Virginia Elite 15s W 25-23, 25-14
Sat 8 Mar 10:00am A5 15 Mike vs. Carolina Union 16 Nathan W 25-16, 25-18
15 Mike won their pool at 2-0 to keep their #5 seed!

15 Mike continued as the #1 team in Pool R2G1P1.
Sat 8 Mar 11:30am A5 15 Mike vs. East Carolina 15 Black W 25-16, 25-20
Sat 8 Mar 1:003m A5 15 Mike vs. Fredericksburg Juniors 16 Black W 25-20, 23-25, 16-14
15 Mike won their pool again at 2-0 and will play a challege bracket for Gold Sunday morning! 15 Mike came back from down 6-13 in the third against Fredericksburg to win the match.

15 Richie started as the #1 team in Pool R1G2P12.
Sat 8 Mar 8:00am A5 15 Richie vs. Revolution South 15 W W 25-16, 24-17
Sat 8 Mar 10:00am A5 15 Richie vs. Lake Norman 16 Black W 22-25, 25-20, 16-14
15 Richie won their pool at 2-0!

15 Richie continued as the #2 team in Pool R2G2P7.
Sat 8 Mar 12:30pm A5 15 Richie vs. EC Power 15 Electric W 25-9, 25-23
Sat 8 Mar 1:30om A5 15 Richie vs. Carolina Juniors 15 Blaze L 23-25, 25-14, 14-16
15 Richie finished second in their pool at 1-1 and will play a challege bracket for Gold Sunday morning.

Peachtree Classic

This tournament is being played at Pope High School in Marietta, GA.

12 Open - A5 12 Morgan, A5 12 Donna

12 Morgan started as the #2 team in Pool B.
Sat 8 Mar 9:00am A5 12 Morgan vs. Tsunami 12 Bobby L 25-16, 22-25, 13-15
Sat 8 Mar 10:00am A5 12 Morgan vs. Ethos 12 Black L 22-25, 12-25
12 Morgan finished last in their pool at 0-2.

12 Morgan continued as the #3 team in Pool AA.
Sat 8 Mar 11:00am A5 12 Morgan vs. Cobb Atlanta 12 Tom L 12-25, 15-25
Sat 8 Mar 12:00pm A5 12 Morgan vs. Choo Choo 12 Black L 12-25, 12-5
12 Morgan finished last in their pool again at 0-2 to land in the Silver Bracket.

12 Donna started as the #2 team in Pool A.
Sat 8 Mar 9:00am A5 12 Donna vs. Tsunami Dekalb 12 Camden W 25-23, 25-18
Sat 8 Mar 10:00am A5 12 Donna vs. Cobb Atlanta 12 Tom L 13-25, 23-25
12 Donna finished second in their pool at 1-1.

12 Donna continues as the #2 team in Pool BB.
Sat 8 Mar 12:00pm A5 12 Donna vs. Tsunami Rome 12-1 W 25-23, 25-15
Sat 8 Mar 1:00pm A5 12 Donna vs. Ethos 12 Black L 17-25, 19-25
12 Donna finished second in their pool at 1-1 to make the Gold Bracket!

SAVL Spring Madness

This tournament is being played at Carolina Springs Middle School in Lexington, SC.

U15-14 - A5 14 Kip, A5 14 Andrew

14 Kip earned the overall #1 seed and was #1 in Pool A.
Sat 8 Mar 9:30am A5 14 Kip vs. Magnum 14 W 25-11, 25-7
Sat 8 Mar 12:00pm A5 14 Kip vs. MVP 14 W 25-18, 25-16
Sat 8 Mar 2:00pm A5 14 Kip vs. Axis Elite 14 W 25-16, 25-17
14 Kip won their pool at 3-0 to make the Gold Bracket!

14 Andrew earned the overall #2 seed and was #1 in Pool B.
Sat 8 Mar 9:30am A5 14 Andrew vs. Upward 14 W 25-12, 25-10
Sat 8 Mar 12:00pm A5 14 Andrew vs. CGVA 14 W 25-13, 25-20
Sat 8 Mar 2:00pm A5 14 Andrew vs. Carolina Islanders 14 W 25-17, 18-25, 16-14
14 Andrew won their pool at 3-0 to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sat 8 Mar 4:00pm A5 14 Kip vs. Carolina Islanders 14 W 25-15, 25-8
Sat 8 Mar 4:00pm A5 14 Andrew vs. Axis Elite 14 W 25-14, 25-18
Sat 8 Mar 5:00pm A5 14 Kip vs. A5 14 Andrew W 25-22, 25-23
14 Kip won the U15-14 Championship! 14 Andrew lost in the finals to finish in 2nd place.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015 our boys 14-Kip team finished 2nd at AAU Nationals and 3rd at USAV nationals in 14 Club.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2018 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax