Week 9: Ide Out - Day 2

March 15, 2014 - Qualifier season continues with two qualifiers at once.

Colorado Crossroads Qualifier

This tournament is being played at the Colorado Convention Center in Denver, CO. All times Mountain.

18 American - A5 18 Marc

18 Marc continued as the #1 team in Division 1 Pool 1.
Sat 15 Mar 8:00am A5 18 Marc vs. South Sound U18 Black W 27-25, 25-20
Sat 15 Mar 10:00am A5 18 Marc vs. 303 18 Elite Roshambo W 25-9, 25-18
Sat 15 Mar 1:00pm A5 18 Marc vs. Nebraska Elite 181 W 25-21, 25-18
18 Marc won their pool at 3-0 to take their #1 seed to the Gold Bracket! Four wins from a bid.

17 American - A5 17 Bill

17 Bill moved on the #2 team in Division 2 Pool 10.
Sat 15 Mar 4:00pm A5 17 Bill vs. Colorado North Stars 17 Silver W 25-16, 25-18
Sat 15 Mar 6:00pm A5 17 Bill vs. Nebraska Impact 172 W 16-25, 25-22, 15-4
Sat 15 Mar 8:00pm A5 17 Bill vs. Kaizen 17 L 22-25, 22-25
17 Bill finished in a three-way tie for first at 2-1 but wound up third with a 4-3 sets record to land in Flight 4B.

Mideast Qualifier

This tournament is being played at the St. Louis Convention Center in St. Louis, MO. All times Central.

14 USA - A5 14 Karen

14 Karen continued as the #1 team in Pool R2G1P5.
Sat 15 Mar 8:00am A5 14 Karen vs. Powerhouse 14 Elite W 25-14, 26-24
Sat 15 Mar 10:00am A5 14 Karen vs. Rockwood Thunder 14 White W 25-16, 25-13
Sat 15 Mar 1:00pm A5 14 Karen vs. Knights 14 National Royal W 25-15, 25-13
14 Karen won their pool at 3-0 to take their #5 seed to the Gold Bracket!

13 Open - A5 13 PC

13 PC continued as the #3 team in Pool R2G1P1.
Sat 15 Mar 8:00am A5 13 PC vs. Mintonette m.31 L 22-25, 22-25
Sat 15 Mar 11:00am A5 13 PC vs. Circle City 13 Purple L 25-27, 24-26
Sat 15 Mar 12:00pm A5 13 PC vs. Northern Kentucky 13 Tsunami W 25-22, 22-25, 15-8
13 PC finished third in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

AAU Super Regional

This tournament is being played at the A-Game Sportsplex and the Franklin Fieldhouse in Franklin, TN. All times Central.

15 Girls - A5 15 Richie, A5 15 Dan

15 Richie earned the overall #2 seed and was #1 in Pool P2.
Sat 15 Mar 8:00am A5 15 Richie vs. Alliance 15 Southwick W 25-15, 25-14
Sat 15 Mar 10:00am A5 15 Richie vs. Carolina Crush 15 W 25-5, 25-17
Sat 15 Mar 1:00pm A5 15 Richie vs. NASA 152 AM W 25-17, 25-18
15 Richie won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Bracket!

15 Dan earned the overall #4 seed and was #1 in Pool P4.
Sat 15 Mar 8:00am A5 15 Dan vs. Atlanta Extreme 15 Kaepa W 25-13, 25-7
Sat 15 Mar 10:00am A5 15 Dan vs. AVA 15 Rox W 25-21, 25-23
Sat 15 Mar 1:00pm A5 15 Dan vs. Alliance 15 Molten W 25-21, 25-15
15 Dan won their pool at 3-0 to take their #4 seed to the Gold Bracket!

14 Girls - A5 14 Marge, A5 14 Matt

14 Marge earned the overall #4 seed and was #1 in Pool P4.
Sat 15 Mar 8:00am A5 14 Marge vs. Alliance 14 Molten W 25-21, 25-19
Sat 15 Mar 10:00am A5 14 Marge vs. Alliance 14 Murfreesboro W 25-11, 25-11
Sat 15 Mar 11:30am A5 14 Marge vs. Club West Nashville 14-1 W 25-16, 25-16
14 Marge finished second in their pool at 3-0 to make the Gold Bracket.

14 Matt started as the #3 team in Pool P3.
Sat 15 Mar 8:00am A5 14 Matt vs. Indiana Volleyball Academy 14 En Fuego L 9-25, 9-25
Sat 15 Mar 11:00am A5 14 Matt vs. NASA 142 BW W 25-6, 25-18
Sat 15 Mar 12:00pm A5 14 Matt vs. Louisville Starlings 14 Red W 25-17, 25-13
14 Matt finished second in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket.

13 Girls - A5 13 Jeff

13 Jeff earned the #2 overall seed and was #1 in Pool P2.
Sat 15 Mar 8:00am A5 13 Jeff vs. Louisiana Volleyball National 13 Danny L 14-25, 15-25
Sat 15 Mar 10:00am A5 13 Jeff vs. NASA 133 MT W 25-13, 25-8
Sat 15 Mar 1:00pm A5 13 Jeff vs. Alliance 13 Swiftwick W 25-11, 20-25, 15-6
13 Jeff finished second in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket.

12 Girls - A5 12 Briana

12 Briana earned the #2 overall seed and was #1 in Pool P2.
Sat 15 Mar 8:00am A5 12 Briana vs. Alliance 12 Regional W 25-7, 25-14
Sat 15 Mar 10:00am A5 12 Briana vs. Louisiana Volleyball 12 Select L 16-25, 14-25
Sat 15 Mar 1:00pm A5 12 Briana vs. Alliance 12 Molten W 28-26, 20-25, 15-4
12 Briana finished second in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket.

Southern Youth Festival

This tournament is being played at the Suwanee Sports Academy in Suwanee, GA. All times Eastern.

13/14 Power - A5 14 Betty, A5 13 Anna

14 Betty earned the #1 overall seed and was #1 in Pool R1P1.
Sat 15 Mar 8:00am A5 14 Betty vs. Magnum Aiken 13 Green W 25-7, 25-11, 25-21
Sat 15 Mar 11:00am A5 14 Betty vs. Carolina One 13 Power Greenville W 25-10, 25-17, 25-14
14 Betty won their pool at 2-0 and will play in the 14 Power Gold Bracket!

13 Anna earned the #4 overall seed and was #1 in Pool R1P4.
Sat 15 Mar 8:00am A5 13 Anna vs. Atlanta Extreme 14 Allison W 25-15, 25-18
Sat 15 Mar 10:00am A5 13 Anna vs. Rocket City 13-1 W 25-18, 25-18
Sat 15 Mar 1:00pm A5 13 Anna vs. Carolina One 14 Power Greenville W 20-25, 25-19, 15-11
13 Anna won their pool at 3-0 and will play in the 13 Power Gold Bracket!

14 Club - A5 13 Chad

13 Chad earned the overall #2 seed and was #1 in Pool R1P2.
Sat 15 Mar 3:00pm A5 13 Chad vs. Carolina One 14 Regional Pickens W 25-13, 25-22
Sat 15 Mar 5:00pm A5 13 Chad vs. Central Georgia 14-2 W 25-13, 25-10
Sat 15 Mar 8:00pm A5 13 Chad vs. ProLink 14 Rachel W 25-14, 25-17
13 Chad won their pool at 3-0 to keep their #2 seed in the Gold Bracket!

12 Club - A5 12 Janet, A5 12 Miranda, A5 12 Bri

12 Janet earned the overall #2 seed and was #1 in Pool R1P2.
Sat 15 Mar 3:00pm A5 12 Janet vs. Crossfire 12 Purple W 25-11, 25-5
Sat 15 Mar 5:00pm A5 12 Janet vs. North Georgia Aces 12-1 W 25-16, 25-10
12 Janet won their pool at 2-0 to keep their #2 seed for a second round pool.

12 Miranda started as the #2 team in Pool R1P3.
Sat 15 Mar 4:00pm A5 12 Miranda vs. Tsunami Dekalb 12 Darby W 25-16, 25-12
Sat 15 Mar 5:00pm A5 12 Miranda vs. Cobb Atlanta 12 Yuri L 25-16, 25-20
12 Miranda finished second in their pool at 1-1 and will play a second round pool.

12 Janet continued as the #1 team in Pool R2P2. 12 Miranda was the #2 team in the same pool.
Sat 15 Mar 6:00pm A5 12 Janet vs. BVC 12 Pink W 25-8, 25-8
Sat 15 Mar 7:00pm A5 12 Miranda vs. BVC 12 Pink W 25-12, 25-23
Sat 15 Mar 8:00pm A5 12 Janet vs. A5 12 Miranda W 25-12, 25-12
12 Janet won their pool at 2-0 to take their #2 seed to the Gold Bracket! 12 Miranda finished second at 1-1 to also make the Gold Bracket.

12 Bri started as the #3 team in Pool R1P4.
Sat 15 Mar 3:00pm A5 12 Bri vs. ProLink 12 Joy L 20-25, 17-25
Sat 15 Mar 6:00am A5 12 Bri vs. Tsunami 12 John W 15-25, 25-18, 15-7
Sat 15 Mar 7:00pm A5 12 Bri vs. Cobb Atlanta 12 Joe W 25-21, 25-21
12 Bri finished second in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket.

11 Club - A5 11 Betsy, A5 11 Ceci, A5 11 Kyle, A5 11 Kendall, A5 10 Emily

11 Betsy earned the overall #1 seed and was #1 in Pool R1P1. 11 Ceci was the #2 team and 11 Kyle was the #3 team in the same pool.
Sat 15 Mar 8:00am A5 11 Betsy vs. A5 11 Kyle W 25-9, 25-20
Sat 15 Mar 9:00am A5 11 Ceci vs. Atlanta Extreme 11 Joel W 25-1, 25-12
Sat 15 Mar 10:00am A5 11 Betsy vs. Atlanta Extreme 11 Joel W 25-5, 25-9
Sat 15 Mar 11:00am A5 11 Ceci vs. A5 11 Kyle W 25-16, 25-11
Sat 15 Mar 12:00pm A5 11 Kyle vs. Atlanta Extreme 11 Joel W 25-9, 25-23
Sat 15 Mar 1:00pm A5 11 Betsy vs. A5 11 Ceci W 25-11, 25-23
11 Betsy won their pool at 2-0! 11 Ceci finished second at 2-1 and 11 Kyle finished third at 1-2. All will play in the Gold Bracket.

11 Kendall started as the #3 team in Pool R2P2. 10 Emily was the #2 team in the same pool.
Sat 15 Mar 8:00am A5 11 Kendall vs. North Atlanta 11-1 L 9-25, 11-25
Sat 15 Mar 9:00am A5 10 Emily vs. ProLink 11 Alex W 25-9, 25-9
Sat 15 Mar 11:00am A5 10 Emily vs. A5 11 Kendall W 25-19, 25-7
Sat 15 Mar 12:00pm A5 11 Kendall vs. ProLink 11 Alex W 25-20, 25-19
Sat 15 Mar 1:00pm A5 10 Emily vs. North Atlanta 11-1 W 25-23, 27-25
10 Emily won their pool at 3-0! 11 Kendall finished third at 1-2. Both will play in the Gold Bracket.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

Since 2008, 100% of our graduating seniors who wanted to play in college had that opportunity.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax