Week 12: Even Bigger South - Day 2

April 5, 2014 - It's biggest volleyball weekend in the world: the Big South Qualifier! We will have 25 teams in action, so get ready to gorge yourself on three days and 170 courts of volleyball across four different halls.

Big South Qualifier

This tournament is being played at the Georgia World Congress Center in Atlanta, GA.

18 Open - A5 18 Bob

18 Bob continued as the #1 team in Pool R2D1P2.
Sat 5 Apr 8:00am A5 18 Bob vs. Virgnia Elite 18s L 25-13, 23-25, 13-15
Sat 5 Apr 10:00am A5 18 Bob vs. Revolution South 18 W W 25-11, 25-15
Sat 5 Apr 1:00pm A5 18 Bob vs. Houston Skyline 18 Roshambo Royal W 25-11, 28-26
18 Bob won their pool at 2-1 with a 5-2 sets record to keep their #2 seed in the Gold Pools!

18 USA - A5 18 Marc

18 Marc continued as the #1 team in Pool R2D1P2.
Sat 5 Apr 8:00am A5 18 Marc vs. MVP 18 Gold W 22-25, 25-11, 15-9
Sat 5 Apr 10:00am A5 18 Marc vs. Triangle 18 Blue W 25-20, 25-18
Sat 5 Apr 1:00pm A5 18 Marc vs. Sky High 18 Red L 21-25, 25-27
Sat 5 Apr 1:00pm A5 18 Marc vs. Sky High 18 Red W 25-18
18 Marc finished in a three-way tie for first at 2-1 and won a playoff game to finished second in their pool and make the Gold Bracket.

17 Open - A5 17 Jing

17 Jing continued as the #1 team in Pool R2D1P3.
Sat 5 Apr 8:00am A5 17 Jing vs. Tampa United 17 Tampa L 25-13, 22-25, 11-15
Sat 5 Apr 10:00am A5 17 Jing vs. North Carolina Elite 17 Black W 25-21, 25-18
Sat 5 Apr 1:00pm A5 17 Jing vs. MAVA 17 Select L 22-25, 23-25
17 Jing finished third in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

17 USA - A5 17 Karen

17 Karen continued as the #4 team in Pool R2D1P9.
Sat 5 Apr 9:00am A5 17 Karen vs. Voleimiami 17 National Asics W 25-14, 21-25, 15-9
Sat 5 Apr 10:00am A5 17 Karen vs. Legacy 17-2 L 22-25, 21-25
Sat 5 Apr 12:00pm A5 17 Karen vs. Ocean Breeze 17 Quik W 25-14, 25-11
17 Karen finished second in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket.

17 American - A5 17 Bill

17 Bill continued as the #4 team in Pool R2D1P7.
Sat 5 Apr 9:00am A5 17 Bill vs. Baltimore Elite 17N L 15-25, 24-26
Sat 5 Apr 10:00am A5 17 Bill vs. Piedmont Mizuno 17 Red W 24-26, 30-28, 15-9
Sat 5 Apr 12:00pm A5 17 Bill vs. Carolina Storm 17 Black W 25-16, 25-15
Sat 5 Apr 6:00pm A5 17 Bill vs. Prostyle Tallahassee Black Elite 17's L 13-25, 14-25
17 Bill finished second in their pool at 2-1 and then lost a challenge match to land in the Silver Bracket.

rOpen - A5 16 Jackie

16 Jackie continued as the #2 team in Pool R2D1P3.
Sat 5 Apr 9:00am A5 16 Jackie vs. Brazos Valley 16 National W 25-17, 25-23
Sat 5 Apr 11:00am A5 16 Jackie vs. Triangle 16 Black L 25-23, 20-25, 12-15
Sat 5 Apr 1:00pm A5 16 Jackie vs. Knights 16 National Royal L 25-18, 20-25, 10-15
16 Jackie finished third in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

16 USA - A5 16 Rob

16 Rob continued as the #3 team in Pool R2D1P10.
Sat 5 Apr 8:00am A5 16 Rob vs. Legacy 16-2 W 25-20, 24-26, 19-17
Sat 5 Apr 11:00am A5 16 Rob vs. Tsunami 16 Dun L 19-25, 17-25
Sat 5 Apr 12:00pm A5 16 Rob vs. Proehlific Power 16 Black W 25-21, 25-14
Sat 5 Apr 12:00pm A5 16 Rob vs. Tsunami 16 Dun L 19-25
16 Rob finished in a three-way tie for first at 2-1 but lost a playoff game to wind up third and in the Bronze Bracket.

16 American - A5 16 Boba

16 Boba continued as the #2 team in Pool R2D1P18.
Sat 5 Apr 9:00am A5 16 Boba vs. Top Select 16 Select W 25-17, 25-18
Sat 5 Apr 11:00am A5 16 Boba vs. Carolina Peak 16 Blue W 25-14, 25-21
Sat 5 Apr 1:00pm A5 16 Boba vs. Tallahassee Juniors 16 Elite L 19-25, 25-23, 14-16
Sat 5 Apr 8:00pm A5 16 Boba vs. Willowbrook 16 Pla L 24-26, 11-25
16 Boba finished second in their pool at 2-1 and then lost a challenge match to land in the Silver C Bracket.

15 Open - A5 15 Mike, A5 15 Richie

15 Mike continued as the #1 team in Pool R2D1P3.
Sat 5 Apr 8:00am A5 15 Mike vs. Rockwood Thunder 15 Mizuno W 25-12, 25-18
Sat 5 Apr 10:00am A5 15 Mike vs. Sunshine 15 Westside W 25-18, 25-14
Sat 5 Apr 1:00pm A5 15 Mike vs. Carolina Select 15 Black W 25-15, 25-20
15 Mike won their pool at 3-0 to keep their #3 seed in the Gold Pools.

15 Richie moved on as the #1 team in Pool R2D2P4.
Sat 5 Apr 3:00pm A5 15 Richie vs. Tampa United 15 Tampa L 9-25, 9-25
Sat 5 Apr 5:00pm A5 15 Richie vs. UPPS 15 Austin W 25-13, 21-25, 15-10
Sat 5 Apr 8:00pm A5 15 Richie vs. Virginia Elite 15s W 25-13, 18-25, 15-13
15 Richie finished second in their pool at 2-1 to land in Flight 2.

15 American - A5 15 Dan

15 Dan continued as the #1 team in Pool R2D1P2.
Sat 5 Apr 8:00am A5 15 Dan vs. Winter Park 15 Moment Elite W 25-15, 25-18
Sat 5 Apr 10:00am A5 15 Dan vs. Charlottesville 15 C-hill W 25-14, 25-18
Sat 5 Apr 1:00pm A5 15 Dan vs. Brazos Valley 15 Mizuno L 21-25, 25-7, 15-5
15 Dan finished second in their pool at 2-1 and had to play a challenge bracket for Gold.

Challenge Bracket 3
Sat 5 Apr 3:00pm A5 15 Dan vs. North Carolina Elite 15 White W 25-10, 25-15
Sat 5 Apr 4:00pm A5 15 Dan vs. Jacksonville Juniors 15N Team Rox Ginny W 18-25, 25-22, 15-8
15 Dan won their challenge bracket to make the Gold Bracket!

14 Open - A5 14 Suzanne, A5 14 Karen

14 Suzanne continued as the #1 team in Pool R2D1P1.
Sat 5 Apr 8:00am A5 14 Suzanne vs. Academy 14 Diamond L 25-21, 25-27, 11-15
Sat 5 Apr 10:00am A5 14 Suzanne vs. UPPS 14 Pico W 25-24, 25-20
Sat 5 Apr 1:00pm A5 14 Suzanne vs. Lions 14-1 W 25-17, 18-25, 15-13
14 Suzanne finished second in their pool at 2-1 to make the Gold Pools.

14 Karen continued as the #2 team in Pool R2D1P2.
Sat 5 Apr 9:00am A5 14 Karen vs. Rockwood Thunder 14 Mizuno L 19-25, 25-14, 16-18
Sat 5 Apr 11:00am A5 14 Karen vs. Charlottesville 14 Boom W 25-18, 25-20
Sat 5 Apr 1:00pm A5 14 Karen vs. Legacy 14-1 L 17-25, 19-25
14 Karen finished third in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

14 American - A5 14 Marge, A5 14 Betty, A5 14 Matt

14 Marge continued as the #4 team in Pool R2D1P3.
Sat 5 Apr 9:00am A5 14 Marge vs. USA South 14 National Back W 25-16, 19-25, 15-9
Sat 5 Apr 10:00am A5 14 Marge vs. Florida Elite 14N W 25-12, 25-13
Sat 5 Apr 12:00pm A5 14 Marge vs. Alabama Juniors 14-2 W 25-13, 25-9
Sat 5 Apr 4:00pm A5 14 Marge vs. Brazos Valley 14 National W 25-18, 25-12
14 Marge won their pool at 3-0 and then won a challenge match to make the Gold Bracket!

14 Betty continued as the #1 team in Pool R2D1P13.
Sat 5 Apr 8:00am A5 14 Betty vs. Coastline 14 Wave W 25-17, 25-13
Sat 5 Apr 10:00am A5 14 Betty vs. CFVC 14 Red W 25-15, 25-16
Sat 5 Apr 1:00pm A5 14 Betty vs. Prostyle Tallahassee 14 Black W 25-23, 25-11
Sat 5 Apr 6:00pm A5 14 Betty vs. Woodlands Wave 14UA L 22-25, 25-27
14 Betty won their pool at 3-0 and then lost a challenge match to land in the Silver Bracket.

14 Matt continued as the #1 team in Pool R2D1P8.
Sat 5 Apr 8:00am A5 14 Matt vs. GA5 14 Cherry W 25-7, 25-17
Sat 5 Apr 10:00am A5 14 Matt vs. SC MIdlands 14 Performance B W 25-16, 25-16
Sat 5 Apr 1:00pm A5 14 Matt vs. Texas Image 14 Mizuno Gary W 25-19, 25-22
Sat 5 Apr 6:00pm A5 14 Matt vs. A5 South 14-2 Betsy W 25-20, 25-19
14 Matt won their pool at 3-0 and then won their challenge match to make the Gold Bracket.

13 Open - A5 13 PC, A5 13 Leah

13 PC continued as the #1 team in Pool R2D1P3. 13 Leah is the #2 team in the same pool.
Sat 5 Apr 8:00am A5 13 PC vs. Memphis Metro 13 Elite W 25-15, 25-14
Sat 5 Apr 9:00am A5 13 Leah vs. Axis Elite 13 Rox L 28-30, 20-25
Sat 5 Apr 10:00am A5 13 PC vs. Axis Elite 13 Rox W 25-16, 25-16
Sat 5 Apr 11:00am A5 13 Leah vs. Memphis Metro 13 Elite W 25-22, 25-19
Sat 5 Apr 1:00pm A5 13 PC vs. A5 13 Leah W 25-10, 25-15
Sat 5 Apr 2:00pm A5 13 Leah vs. Memphis Metro 13 Elite L 24-26
13 PC won their pool at 3-0 to make the Gold Pools! 13 Leah finished in a three-way tie for second at 1-2 and lost a playoff game to wind up last and land in the Silver Bracket.

13 American - A5 13 Anna, A5 13 Jeff, A5 13 Chad

13 Anna continued as the #2 team in Pool R2D1P7.
Sat 5 Apr 9:00am A5 13 Anna vs. Treasure Coast 13 Rox W 25-7, 18-25, 15-10
Sat 5 Apr 11:00am A5 13 Anna vs. Heatwave 13 Heat W 25-20, 25-15
Sat 5 Apr 1:00pm A5 13 Anna vs. Summit Nitro 13 Andy L 19-25, 14-25
Sat 5 Apr 3:00pm A5 13 Anna vs. Carolina One 13 Power Greenville W 25-15, 24-26, 15-9
13 Anna finished second in their pool at 2-1 and then won their challenge match to make the Gold Bracket.

13 Jeff moved on as the #2 team in Pool R2D2P8.
Sat 5 Apr 4:00pm A5 13 Jeff vs. North Atlanta 13 Regional Tom W 25-10, 25-13
Sat 5 Apr 6:00pm A5 13 Jeff vs. Club West 13 Elite W 25-9, 25-20
Sat 5 Apr 8:00pm A5 13 Jeff vs. Vision Mary Beth W 25-17, 25-22
13 Jeff won their pool at 3-0 to make Flight 2B.

13 Chad moved on as the #2 team in Pool R2D2P9.
Sat 5 Apr 4:00pm A5 13 Chad vs. Tampa United 13 United W 25-15, 25-12
Sat 5 Apr 6:00pm A5 13 Chad vs. Storm 13's W 25-23, 20-25, 15-6
Sat 5 Apr 8:00pm A5 13 Chad vs. Magnum 13 Black L 28-30, 25-18, 9-15
13 Chad finished second in their pool at 2-1 to land in Flight 3C.

12 National - A5 12 Grace

12 Grace continued as the #4 team in Pool R2D1P2.
Sat 5 Apr 4:00pm A5 12 Grace vs. Skyline 12 Roshambo Black L 25-27, 25-27
Sat 5 Apr 5:00pm A5 12 Grace vs. Madfrog 12's N Blue L 20-25, 17-25
Sat 5 Apr 7:00pm A5 12 Grace vs. MVP 12 Gold W 25-17, 25-12
12 Grace finished third in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

12 American - A5 12 Briana, A5 12 Janet, A5 11 Walter

12 Briana continued as the #1 team in Pool R2D1P3. 12 Janet is the #3 team in the same pool.
Sat 5 Apr 8:00am A5 12 Briana vs. A5 12 Janet W 25-22, 25-14
Sat 5 Apr 9:00am A5 12 Janet vs. Vision 12 Under Armor L 15-25, 17-25
Sat 5 Apr 10:00am A5 12 Briana vs. Vision 12 Under Armor W 25-21, 25-16
12 Briana won their pool at 2-0 and will play a match for Gold Sunday morning. 12 Janet finished last in their pool at 0-2 and must win a match Sunday morning to make the Gold Bracket.

11 Walter continued as the #3 team in Pool R2D1P1.
Sat 5 Apr 8:00am A5 11 Walter vs. Tampa Bay Volleyball Academy 12 L 8-25, 22-25
Sat 5 Apr 9:00am A5 11 Walter vs. Jacksonville Juniors 12N Team Rox Jessica W 21-25, 26-24, 15-13
11 Walter finished second in their pool at 1-1 and will play a match Sunday morning to make the Gold Bracket.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

A5 has earned more bids to the USAV National Championship tournament than any other club in the country over the last six years.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax