Week 12: Even Bigger South - Day 3

April 6, 2014 - It's biggest volleyball weekend in the world: the Big South Qualifier! We will have 25 teams in action, so get ready to gorge yourself on three days and 170 courts of volleyball across four different halls.

Big South Qualifier

This tournament is being played at the Georgia World Congress Center in Atlanta, GA.

18 Open - A5 18 Bob

Gold Pool 2
Sat 5 Apr 7:00pm A5 18 Bob vs. Maverick 18 Elite W 25-18, 25-19
Sun 6 Apr 8:00am A5 18 Bob vs. Madfrog 18N Blue W 25-21, 25-23
Sun 6 Apr 11:00am A5 18 Bob vs. Rockwood Thunder 18 Mizuno L 23-25, 25-22, 8-15
18 Bob finished second in their pool at 2-1 to make the 3rd place match.

3rd Place Match
Sun 6 Apr 1:00pm A5 18 Bob vs. Houston Skyline 18 Roshambo Royal W 25-20, 22-25, 15-11
18 Bob finished in 3rd place, earning a bronze medal!

18 USA - A5 18 Marc

Gold Bracket
Sun 6 Apr 8:00am A5 18 Marc vs. Rockwood Thunder 18 Navy L 17-25, 26-24, 12-15
18 Marc lost in the first round to finish tied for 9th.

17 Open - A5 17 Jing

Silver Bracket
Sun 6 Apr 9:00am A5 17 Jing vs. Woodlands Wave 17UA W 25-13, 25-15
Sun 6 Apr 11:00am A5 17 Jing vs. Triangle 17 Black W 18-25, 25-23, 15-12
Sun 6 Apr 1:00pm A5 17 Jing vs. Willowbrook 17 Red W 23-25, 25-22, 15-12
17 Jing won the Silver Bracket to finish in 13th place.

17 USA - A5 17 Karen

Gold Bracket
Sun 6 Apr 8:00am A5 17 Karen vs. Texas Image 17 Mizuno Dylan W 25-9, 22-25, 15-12
Sun 6 Apr 10:00am A5 17 Karen vs. Mobile Storm 17 Elite W 25-18, 25-21
Sun 6 Apr 12:00pm A5 17 Karen vs. NASA 171 KE L 25-13, 23-25, 10-15
Sun 6 Apr 2:00pm A5 17 Karen vs. PVA 17 Elite L 16-25, 25-20, 14-16
17 Karen lost in the semifinals and then lost the 3rd place match to finish in 4th place.

17 American - A5 17 Bill

Silver B Bracket
Sun 6 Apr 9:00am A5 17 Bill vs. Atlanta Extreme 17 Kaepa L 18-25, 26-24, 12-15
17 Bill lost in the semifinals of the Silver B Bracket to finish tied for 21st.

16 Open - A5 16 Jackie

Silver Bracket
Sun 6 Apr 9:00am A5 16 Jackie vs. Texas Image 16 Mizuno Ray W 22-25, 25-20, 16-14
Sun 6 Apr 11:00am A5 16 Jackie vs. USPAV 16L W 25-14, 25-21
Sun 6 Apr 12:00pm A5 16 Jackie vs. Axis Elite 16 Rox W 25-21, 25-16
16 Jackie won the Silver Bracket to finish in 13th place.

16 USA - A5 16 Rob

Bronze B Bracket
Sun 6 Apr 10:00am A5 16 Rob vs. RSV 16 Orange W 25-22, 26-24
Sun 6 Apr 12:00pm A5 16 Rob vs. Crossfire 16 Smack W 25-13, 20-25, 16-14
Sun 6 Apr 2:00pm A5 16 Rob vs. Club One 16 Black L 12-25, 18-25
16 Rob lost in the finals of the Bronze B Bracket to finish tied for 25th.

16 American - A5 16 Boba

Silver C Bracket
Sun 6 Apr 9:00am A5 16 Boba vs. PVA 16 White L 23-25, 11-25
16 Boba lost in the semifinals of the Silver C Bracket to finish tied for 25th.

15 Open - A5 15 Mike, A5 15 Richie

Gold Pool 2
Sat 5 Apr 6:00pm A5 15 Mike vs. Madfrog 15N Black W 25-14, 25-20
Sun 6 Apr 9:00am A5 15 Mike vs. Wisconsin Juniors 15-1 W 25-12, 25-18
Sun 6 Apr 11:00am A5 15 Mike vs. Wave 15 Brennan L 23-25, 21-25
15 Mike finished second in their pool at 2-1 to make the 3rd place match and earn a 15 Open Bid!

3rd Place Match
Sun 6 Apr 2:00pm A5 15 Mike vs. Tstreet 15 Chris W 25-23, 25-21
15 Mike finished in 3rd place, earning a bronze medal!

Flight 2
Sun 6 Apr 12:00pm A5 15 Richie vs. Dallas Premier 15 Black L 25-21, 17-15, 11-15
15 Richie lost in the semifinals of Flight 2 to finish tied for 23rd.

15 American - A5 15 Dan

Gold Bracket
Sun 6 Apr 8:00am A5 15 Dan vs. Richmond 15 Nationals L 22-25, 25-15, 10-15
15 Dan lost in the first round to finish tied for 9th.

14 Open - A5 14 Suzanne, A5 14 Karen

Gold Pool 2
Sat 5 Apr 4:00pm A5 14 Suzanne vs. Tampa Bay Volleyball Academy L 13-25, 17-25
Sun 6 Apr 8:00am A5 14 Suzanne vs. Legacy 14-1 W 22-25, 26-24, 15-8
Sun 6 Apr 10:00am A5 14 Suzanne vs. Michio Chicago 14 National W 28-26, 25-20
14 Suzanne finished second in their pool at 2-1 to make the 3rd place match and earn a 14 Open Bid!

Gold Pool 2
Sun 6 Apr 1:00om A5 14 Suzanne vs. Rockwood Thunder 14 Mizuno W 24-26, 25-22, 17-15
14 Suzanne finished in 3rd place, earning a bronze medal!

Silver Bracket
Sun 6 Apr 8:00am A5 14 Karen vs. MAVA 14 Select L 25-18, 20-25 15-17
Sun 6 Apr 10:00am A5 14 Karen vs. Wisconsin Juniors 14-1 W 25-9, 25-15
14 Karen lost in the semifinals of the Silver Bracket and then won a consolation match to finish in 11th place.

14 American - A5 14 Marge, A5 14 Betty, A5 14 Matt

Gold Bracket
Sun 6 Apr 8:00am A5 14 Marge vs. Cape Coast 14 Elite W 25-20, 25-16
Sun 6 Apr 8:00am A5 14 Matt vs. Coastline 14 Rox L 16-25, 10-25
Sun 6 Apr 10:00am A5 14 Marge vs. Texas Premier 14 W 25-18, 25-27, 15-11
Sun 6 Apr 12:00pm A5 14 Marge vs. Instinct 14 Leopards Wild L 24-26, 23-25
Sun 6 Apr 2:00pm A5 14 Marge vs. Coastline 14 Rox W 25-20, 25-18
14 Marge lost in the semifinals then won the 3rd place match to finish in 3rd place and earn a bronze medal! 15 Matt lost in the first round to finish tied for 9th.

Silver C Bracket
Sun 6 Apr 9:00am A5 14 Betty vs. USA South 14 Naitonal Black W 25-20, 23-25, 15-5
Sun 6 Apr 11:00am A5 14 Betty vs. Top Select 14 Top L 29-31, 25-11, 11-15
14 Betty lost in the finals of the Silver C Bracket to finish tied for 21st.

13 Open - A5 13 PC, A5 13 Leah

Gold Pool 2
Sun 6 Apr 9:00am A5 13 PC vs. PNK 13 W 25-20, 15-25, 15-5
Sun 6 Apr 10:00am A5 13 PC vs. Gainesville 13 Elite L 22-25, 18-25
13 PC finished second in their pool at 1-1 to make the 3rd place match.

3rd Place Match
Sun 6 Apr 1:00pm A5 13 PC vs. Woodlans Wave 13UA W 23-25, 25-20, 19-17
13 PC won the 3rd place match to finish in 3rd place, earn a bronze medal and pick up a 13 Open Bid!

Silver Bracket
Sun 6 Apr 9:00am A5 13 Leah vs. Northern Kentucky 13 Tsunami L 15-25, 11-25
13 Leah lost in the quarterfinals of the Silver Bracket to finish tied for 11th.

13 American - A5 13 Anna, A5 13 Jeff, A5 13 Chad

Gold Bracket
Sun 6 Apr 8:00am A5 13 Anna vs. Tallahassee Juniors 13 Elite L 21-25, 13-25
13 Anna lost in the first round to finish tied for 9th.

Flight 2B
Sun 6 Apr 12:00pm A5 13 Jeff vs. Chapel Hill 13 Shatter L 25-18, 23-25, 12-15
13 Jeff lost in the semifinals of Flight 2B to finish tied for 55th.

Flight 3C
Sun 6 Apr 12:00pm A5 13 Chad vs. Tsunami Dekalb 13 Bill L 17-25, 25-27
13 Chad lost in the semifinals of Flight 5C to finish tied for 67th.

12 National - A5 12 Grace

Silver Bracket
Sun 6 Apr 10:00am A5 12 Grace vs. Triangle 12 Black W 25-20, 25-10
Sun 6 Apr 12:00pm A5 12 Grace vs. MAVA 12 Select W 17-25, 25-16, 15-13
12 Grace won the Silver Bracket to finish in 5th place.

12 American - A5 12 Briana, A5 12 Janet, A5 11 Walter

Crossover 3
Sun 6 Apr 8:00am A5 12 Briana vs. Top Select 12 Elite W 21-25, 29-27, 15-8
12 Briana won their crossover match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 6 Apr 10:00am A5 12 Briana vs. Madfrog 11 N Blue L 11-25, 14-25
12 Briana lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

Crossover 5
Sun 6 Apr 8:00am A5 12 Janet vs. Gainesville 12 Elite L 15-25, 9-25
12 Janet lost their crossover match to land in the Silver A Bracket.

Silver A Bracket
Sun 6 Apr 11:00am A5 12 Janet vs. Ocala Power United 12 Rox L 16-25, 11-25
12 Janet lost in the semifinals of the Silver A Bracket to finish tied for 13th.

Crossover 9
Sun 6 Apr 8:00am A5 11 Walter vs. Tallahassee Juniors 12 Elite L 19-25, 24-26
11 Walter lost their crossover match to land in the Silver B Bracket.

Silver B Bracket
Sun 6 Apr 11:00am A5 11 Walter vs. Xcel 12X Select W 26-24, 26-24
Sun 6 Apr 1:00pm A5 11 Walter vs. Cobb Atlanta 12-1 Tom W 12-25, 25-16, 15-12
11 Walter won the Silver B Bracket to finish tied for 11th.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015 our 15 Gabe team finished 2nd in 15 Open at AAU. 15 Boba finished 3rd in 15 Premier at AAU. 15 Dan finished 1st in 15 Club claim a AAU National Title.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax