AAU National Championships - Day 3

June 19, 2014 - We now start 17 days of National Championship competition to wrap up the 2014 season! There are a record number of teams from Georgia and the SRVA at AAUs this year - close to 150 of them, including nearly 40 from the A5 family. Be sure to look in on the GA5 and A5 South results as well.

AAU Girls National Volleyball Championships

This tournament is being played at the HP Fieldhouse and Jostens Center at the Disney Wide World of Sports Complex in Lake Buena Vista, FL and the Orange County Convention Center in Orlando, FL.

18 Open - A5 18 Bob

18 Bob continued as the #1 team in Pool R3G1P5.
Thu 19 Jun 8:00am A5 18 Bob vs. Club Fusion 18 Black W 25-20, 25-21
Thu 19 Jun 10:00am A5 18 Bob vs. Milwaukee Sting 18 Gold W 27-25, 25-23
18 Bob won their pool at 2-0 to make the Challenge Brackets!

Challenge Bracket 4
Thu 19 Jun 4:00pm A5 18 Bob vs. Sky High 18 Black W 25-22, 26-24
Thu 19 Jun 6:00pm A5 18 Bob vs. KIVA 18 Red L 23-25, 25-23, 13-15
18 Bob lost in the finals of their challenge bracket to land in the Consolation Bracket.

18 Premier - A5 18 Marc

18 Marc moved on as the #4 team in Pool R3G2P7.
Thu 19 Jun 9:00am A5 18 Marc vs. Ventura County G18 Aaron W 24-26, 25-12, 15-5
Thu 19 Jun 10:00am A5 18 Marc vs. Santa Barbara 18 Blue L 22-25, 8-25
Thu 19 Jun 12:00pm A5 18 Marc vs. Juggernaut 18 Black W 25-18, 25-22
18 Marc finished second in their pool at 2-1 to make the White Bracket.

Other 18s Teams of Interest

18 Open
Alliance 18 Mizuno - click on the team names to check their results
18 Premier
Alliance 18 Molten
18 Club
Atlanta Extreme 18-1
Team Sting 18 Black
Team Sting 18 White
Volley One 18 Rox

15 Club - A5 15 Duane, A5 15 Dan

15 Duane continued as the #4 team in Pool R3G1P2.
Thu 19 Jun 9:00am A5 15 Duane vs. Austin Performance 15 Ikaika L 9-25, 23-25
Thu 19 Jun 10:00am A5 15 Duane vs. Xcel 15X Select L 13-25, 9-25
Thu 19 Jun 12:00pm A5 15 Duane vs. Capital 15 Navy W 20-25, 25-21, 15-6
15 Duane finished third in their pool at 1-2 to land in the Red Bracket.

15 Dan moved on as the #1 team in Pool R3G2P14.
Thu 19 Jun 3:00pm A5 15 Dan vs. Munciana Lions W 25-17, 25-23
Thu 19 Jun 5:00pm A5 15 Dan vs. Memphis Metro 15 Elite W 25-15, 18-25, 17-15
Thu 19 Jun 8:00pm A5 15 Dan vs. Cincinnati VB Academy 15 Hineline W 25-14, 25-19
15 Dan won their pool at 3-0 to make the Blue Bracket.

Other 15s Teams of Interest

15 Club
Cobb Atlanta 15 Amy
Cobb Atlanta 15 Kortney
Team Sting 15 Black
Tsunami 15 Dun
15 Classic
Atlanta Extreme 15-1
Atlanta Extreme 15-2
Club Savannah 15 Premier Brandy
Club Savannah 15 Premier Emily
Cobb Atlanta 15 Jim
COLAVOL 15U
ProLink 151 Casey
ProLink 152 Bailey
Team Sting 15 White
Team Sting 15 Yellow
Volley One 15 Rox

14 Open - A5 14 Suzanne

14 Suzanne continued as the #1 team in Pool R3G1P3.
Thu 19 Jun 11:00am A5 14 Suzanne vs. Guaynabo Abdell W 25-21, 25-19
Thu 19 Jun 1:00pm A5 14 Suzanne vs. Legacy 14-1 L 21-25, 25-19, 15-17
14 Suzanne finished second in their pool at 1-1 and made the Championship Bracket.

14 Premier - A5 14 Karen

14 Karen moved on as the #1 team in Pool R3G2P9.
Thu 19 Jun 3:00pm A5 14 Karen vs. Union 14 Kentucky Flood W 25-7, 25-6
Thu 19 Jun 5:00pm A5 14 Karen vs. Wisconsin Volleyball Academy 14 Black W 25-17, 25-14
Thu 19 Jun 8:00pm A5 14 Karen vs. West Bend Power 14 Purple W 25-15, 26-24
14 Karen won their pool at 3-0 to make the Blue Bracket.

14 Club - A5 14 Marge, A5 14 Betty

14 Marge continued as the #4 team in Pool R3G1P1.
Thu 19 Jun 9:00am A5 14 Marge vs. Northern Lights 14-2 L 8-25, 20-25
Thu 19 Jun 10:00am A5 14 Marge vs. Sports Performance 14 Red L 9-25, 10-25
Thu 19 Jun 12:00pm A5 14 Marge vs. Legacy 14 West W 22-25, 25-19, 15-12
14 Marge finished third in their pool at 1-2 to land in the Red Bracket.

14 Betty moved on as the #4 team in Pool R3G2P21.
Thu 19 Jun 4:00pm A5 14 Betty vs. Ethos 14 Allstars W 25-10, 25-17
Thu 19 Jun 5:00pm A5 14 Betty vs. Houston Skyline 14 RoShamBo Royal W 25-14, 25-17
Thu 19 Jun 7:00pm A5 14 Betty vs. Sports Shack 14 Juliane W 25-19, 25-12
14 Betty won their pool at 3-0 to make the Blue Bracket.

Other 14s Teams of Interest

14 Open
Alliance 14 Mizuno
14 Premier
Alliance 14 Molten
Club West Nashville 14 National
Ethos 14 Black
Georgia Juniors 14 Black
NASA 14 CF
14 Club
Club Savannah 14 National
Cobb Atlanta 14 Karlyn
Ethos 14 Allstars
North Atlanta 14U
Team Sting 14 Chantel
Tsunami 14 National
14 Classic
Atlanta Boom 14 Diamond Rox
Club Savannah 14 Premier
Cobb Atlanta 14 Kim
COLAVOL 141
CSRA Heat 14 Platform
ProLink 141 Kara
ProLink 142 Rachel A
SeVA 14 Red
Team Sting 14 Taylor
Team Sting 14 White
Volley One 14 National Grey
Volley One 14 Rox

13 Open - A5 13 PC

13 PC moved on as the #1 team in Pool R3G3P7.
Thu 19 Jun 8:00am A5 13 PC vs. Pineapple SportONE 13 National Open W 25-10, 25-15
Thu 19 Jun 10:00am A5 13 PC vs. Illini Elite 13 Cardinal W 25-11, 25-16
Thu 19 Jun 1:00pm A5 13 PC vs. Northern Lights 13-1 W 25-21, 25-23
13 PC won their pool at 3-0 to make the White Bracket.

13 Club - A5 13 Leah

13 Leah continued as the #3 team in Pool R3G1P6.
Thu 19 Jun 8:00am A5 13 Leah vs. Pinellas Heat 13 Elite L 25-20, 18-25, 14-16
Thu 19 Jun 11:00am A5 13 Leah vs. Peregrinas 13U L 15-25, 13-25
Thu 19 Jun 12:00pm A5 13 Leah vs. Oklahoma Premier 13 Diamonds W 25-20, 25-14
13 Leah finished third in their pool at 1-2 to land in the Red Bracket.

13 Classic - A5 13 Chad

13 Chad moved on as the #3 team in Pool R3G2P12.
Thu 19 Jun 3:00pm A5 13 Chad vs. Sports Performance 13 Blue L 23-25, 25-21, 5-15
Thu 19 Jun 6:00pm A5 13 Chad vs. Heatwave 13 Red W 25-18, 23-25, 15-4
Thu 19 Jun 7:00pm A5 13 Chad vs. Club Challengers L 26-24, 23-25
13 Chad finished third in their pool at 1-2 to land in the Green Bracket.

Other 13s Teams of Interest

13 Open
Alliance 13 Mizuno
13 Club
Club Savannah 13 National
Club West Nashville 13 National
NASA 131 WH
Tsunami 13 Tim
13 Classic
ProLink 131 Rachel L
Team Sting 13 Antuan
Team Sting 13 Black
Team Sting 13 White
Volley One 13 Rox

12 Open - A5 12 Grace

12 Grace moved on as #1 team in Pool R2G2P7.
Thu 19 Jun 11:00am A5 12 Grace vs. MAVA 12 Select W 25-17, 25-17, 18-25
Thu 19 Jun 1:00pm A5 12 Grace vs. K2 12 Elite W 25-18, 25-9, 25-19
12 Grace won their pool at 2-0 to make the Red Pool.

Other 12s Teams of Interest

12 Open
Alliance 12 Mizuno
12 Club
Club Savannah 12 National
Club West Nashville 12 National
Ethos 12 Allstars
12 Classic
Cobb Atlanta 12 Joe
Knoxville Volleyball Academy 12 Red Shannon
Team Sting 12 Black
Tsunami 12 National

11 & Under - A5 11 Walter

11 Walter continued as the #3 team in Pool R3G1P3.
Thu 19 Jun 8:00am A5 11 Walter vs. Vaqueras 11-1F L 15-25, 21-25
Thu 19 Jun 9:00am A5 11 Walter vs. Vaqueras 11-2F L 23-25, 20-25
11 Walter finished last in their pool at 0-2 to land in the Red Bracket.

Other 11s Teams of Interest

Atlanta Booom 11 Orange Rox
Team Sting 11 Black

10 & Under - A5 10 Emily

10 Emily moved on as the #2 team in Pool R3G2P4.
Thu 19 Jun 9:00am A5 10 Emily vs. Nona Sports 10U W 25-18, 25-4
Thu 19 Jun 11:00am A5 10 Emily vs. OVA 10 Molten W 25-17, 25-17
Thu 19 Jun 1:00pm A5 10 Emily vs. Munciana 10 Mikes W 18-25, 25-19, 15-12
10 Emily won their pool at 3-0 to make the Red Bracket.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015, each one of our 1 teams qualified for USAV Nationals at the highest competitive level offered (Open for 13s and above and National for 12s)an accomplishment replicated by only one other club in the country.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax