USAV National Championships - Day 7

June 30, 2014 - We continue 17 days of National Championship competition to wrap up the 2014 season! There are 30 SRVA teams, including 17 from the A5 family, at the USAV Nationals.

USAV Boys and Girls National Volleyball Championships

The girls' tournament is being played at the Minneapolis Convention Center in Minneapolis, MN. All times Central. Courts 1-48 are in Halls B-E. Courts 49-66 are in Hall A. Court 67-70 are in the Ballroom. The boys' tournament is being played at the George R. Brown Convention Center in Houston, TX. All times Central.

18 Open - A5 18 Bob

18 Bob started as the #2 team in Pool R1P4.
Sat 28 Jun 9:00am A5 18 Bob vs. OVA 18 Asics W 25-16, 25-12
Sat 28 Jun 11:00am A5 18 Bob vs. Goldenwest 18 Asics W 25-18, 25-15
Sat 28 Jun 1:00pm A5 18 Bob vs. NCVC Moxie 18-1 W 25-16, 23-25, 15-9
Sun 29 Jun 9:00am A5 18 Bob vs. Tejas 18.1 W 25-13, 12-25, 16-14
Sun 29 Jun 11:00am A5 18 Bob vs. AVC Cleveland Rox 18N Scott W 25-17, 20-25, 15-10
Sun 29 Jun 1:00pm A5 18 Bob vs. Club West 18 National W 25-19, 20-25, 15-10
Mon 30 Jun 9:00am A5 18 Bob vs. Tstreet 18 Shawn W 25-21, 18-25, 15-11
18 Bob won their pool at 7-0 to steal the overall #4 seed!

Challenge Bracket 4
Mon 30 Jun 12:30pm A5 18 Bob vs. Northern Lights 18-1 W 21-25, 26-24, 17-15
18 Bob won their challenge bracket to make the Gold Bracket.

18 National - A5 18 Marc, Tsunami 18 Tad

18 Marc moved on as the #1 team in Pool R2D2P6.
Mon 30 Jun 8:00am A5 18 Marc vs. San Antonio Force 181 Darkside W 25-21, 25-22
Mon 30 Jun 10:00am A5 18 Marc vs. FC Elite 181 W 25-13, 23-25, 15-4
Mon 30 Jun 11:30am A5 18 Marc vs. Springfield 18 Blue L 25-27, 20-25
18 Marc won their pool at 2-0 and then lost a challenge match to land in Flight 3.
Tsunami 18 Tad continued as the #2 team in Pool R2D1P3.
Mon 30 Jun 3:30pm Tsunami 18 Tad vs. MAVS 18-1 W 25-20, 25-14
Mon 30 Jun 4:30pm Tsunami 18 Tad vs. Iowa Rockets 18R L 15-25, 27-25, 8-15
Mon 30 Jun 7:00pm Tsunami 18 Tad vs. Mizuno M1 181 L 21-25, 16-25
Tsunami 18 Tad finished second in their pool at 1-1 and then lost a challenge match to land in the Silver Bracket.

18 USA - Atlanta Boom 18 Diamond Rox

Atlanta Boom 18 Diamond Rox moved on as the #3 team in Pool R2D2P1.
Mon 30 Jun 8:00am Atlanta Boom 18 Diamond Rox vs. Chicks 18 Pink L 20-25, 23-25
Mon 30 Jun 9:00am Atlanta Boom 18 Diamond Rox vs. Club 5280 18 Black L 25-27, 25-20, 11-15
Mon 30 Jun 1:30pm Atlanta Boom 18 Diamond Rox vs. Houston Stellar 18 Elite L 21-25, 15-25
Atlanta Boom 18 Diamond Rox finished last in their pool at 0-2 and then lost a challenge match to land in Flight 3.

18 American - ProLink 181

ProLink 181 moved on as the #3 team in Pool R2D2P4.
Mon 30 Jun 1:30pm ProLink 181 vs. Omaha Wave 181 L 16-25, 25-23, 9-15
Mon 30 Jun 2:30pm ProLink 181 vs. Diablo Black 18-1 L 25-20, 23-25, 12-15
Mon 30 Jun 7:00pm ProLink 181 vs. Rockford 18 Black L 23-25, 25-22, 13-15
ProLink 181 finished last in their pool at 0-2 and then lost a challenge match to land in Flight 7.

18 Boys Club - A5 18 Matt

18 Matt moved on as the #2 team in Pool R3D4P4.
Mon 30 Jun 4:00pm A5 18 Matt vs. Ku'ikahi 18W RoShamBo W 25-20, 18-25, 16-14
Mon 30 Jun 6:00pm A5 18 Matt vs. Spike Sport Hammer 18 L 22-25, 25-18, 10-15
Mon 30 Jun 8:00pm A5 18 Matt vs. Spectrum 18's W 15-25, 25-14, 15-13
18 Matt won their pool at 2-1 by benefit of head-to-head tiebreaker over Ku'ikaha 18W to land in Flight 5.

17 Open - A5 17 Jing

17 Jing started as the #2 team in Pool R1P2.
Sun 29 Jun 8:00am A5 17 Jing vs. Northern Kentucky 17 Tsunami W 25-17, 25-14
Sun 29 Jun 10:00am A5 17 Jing vs. Texas Image 17 Mizuno Ray W 23-25, 25-17, 15-10
Sun 29 Jun 12:00pm A5 17 Jing vs. Northern Lights 17-1 W 25-19, 25-13
Mon 30 Jun 8:00am A5 17 Jing vs. CVC 17 Black L 20-25, 14-25
Mon 30 Jun 10:00am A5 17 Jing vs. Ka Ulukoa 17 Black W 25-12, 25-20
Mon 30 Jun 12:00pm A5 17 Jing vs. Vision Gold 17-1 W 28-30, 25-19, 15-13
17 Jing finished the second day at 5-1 with one match left in their pool.

17 National - A5 17 Karen, A5 South 17 Joe

17 Karen started as the #3 team in Pool R1P5.
Sun 29 Jun 4:00pm A5 17 Karen vs. Team Elite St. Louis 17 Red L 14-25, 16-25
Sun 29 Jun 6:00pm A5 17 Karen vs. Ellis County 17 National Black L 18-25, 25-20, 15-17
Sun 29 Jun 8:00pm A5 17 Karen vs. Houston Juniors 17 Elite L 14-25, 14-25
Mon 30 Jun 6:00pm A5 17 Karen vs. West Allis Lightning G17 L 21-25, 22-25
Mon 30 Jun 8:00pm A5 17 Karen vs. Northern Kentucky 17 Tide W 25-13, 25-18
17 Karen finished fifth in their pool at 1-4 and out of contention.
A5 South 17 Joe started as the #3 team in Pool R1P6.
Sun 29 Jun 4:00pm A5 South 17 Joe vs. Mizuno M1 171 L 23-25, 23-25
Sun 29 Jun 6:00pm A5 South 17 Joe vs. City Beach Black 17-1 L 26-28, 21-25
Sun 29 Jun 8:00pm A5 South 17 Joe vs. Jacksonville Juniors 17N Team Rox Adis L 8-25, 18-25
Mon 30 Jun 6:00pm A5 South 17 Joe vs. Carolina One 17 National Pickens W 25-23, 25-19
Mon 30 Jun 8:00pm A5 South 17 Joe vs. Baton Rouge 17s L 18-25, 22-25
A5 South 17 Joe finshed fifth in their pool at 1-4 and out of contention.

17 USA - NASA 17 KE

NASA 17 KE started as the #3 team in Pool R1P1.
Sun 29 Jun 8:00am NASA 17 KE vs. Spiral 17 Under Armor L 20-25, 27-25, 8-15
Sun 29 Jun 10:00am NASA 17 KE vs. Texas Eclipse 17 Green L 22-25, 10-25
Sun 29 Jun 12:00pm NASA 17 KE vs. CVA Colorado 17 Navy L 22-25, 23-25
Mon 30 Jun 8:00am NASA 17 KE vs. Sunshine 17 Westside W 19-25, 32-30, 15-13
Mon 30 Jun 10:00pm NASA 17 KE vs. Palm Beach Juniors 17 Elite L 16-25, 20-25
NASA 17 KE finished last in their pool at 1-4 when a three-way tie for fourth was resolved and out of contention.

17 American - Atlanta Boom 17 Diamond Rox

Atlanta Boom 17 Diamond Rox started as the #6 team in Pool R1P3.
Sun 29 Jun 3:00pm Atlanta Boom 17 Diamond Rox vs. Diamond Elite 17 Jade L 20-25, 19-25
Sun 29 Jun 5:00pm Atlanta Boom 17 Diamond Rox vs. Colorado Juniors 17 Judith L 19-25, 7-25
Sun 29 Jun 7:00pm Atlanta Boom 17 Diamond Rox vs. Xceleration Blue 17-1 L 18-25, 13-25
Mon 30 Jun 5:00pm Atlanta Boom 17 Diamond Rox vs. Club North 17-1 L 19-25, 16-25
Mon 30 Jun 7:00pm Atlanta Boom 17 Diamond Rox vs. Toledo 17 Elite L 16-25, 11-25
Atlanta Boom 17 Diamond Rox finished last in their pool at 0-5 and out of contention.

16 National - A5 16 Jackie, Tsunami 16 Dun

16 Jackie started as the #2 team in Pool R1P1.
Mon 30 Jun 2:30pm A5 16 Jackie vs. SC Midlands 16 Elite W 25-12, 25-20
Mon 30 Jun 4:30pm A5 16 Jackie vs. Tustin 16 Mark L 25-12, 18-25, 10-15
Mon 30 Jun 6:30pm A5 16 Jackie vs. Ozark Juniors 161 L 25-15, 25-27, 11-15
16 Jackie finished the first day at 1-2 with two matches left in their pool.
Tsunami 16 Dun started as the #5 team in Pool R1P2.
Mon 30 Jun 2:30pm Tsunami 16 Dun vs. Six Pack 16 L 13-25, 22-25
Mon 30 Jun 4:30pm Tsunami 16 Dun vs. Toledo 16 Elite W 25-23, 25-14
Mon 30 Jun 6:30pm Tsunami 16 Dun vs. Austin Performance 16 Gazelle L 16-25, 23-25
Tsunami 16 Dun finished the first day at 1-2 with two matches left in their pool.

16 American - A5 16 Rob

16 Rob started as the #4 team in Pool R1P2.
Mon 30 Jun 11:30am A5 16 Rob vs. ACE 16 Smack L 21-25, 22-25
Mon 30 Jun 1:30pm A5 16 Rob vs. Chapel Hill Rebels 16's W 25-14, 25-12
16 Rob finished the first day at 1-1 with three matches left in their pool.

14 Boys Club - A5 14 Kip

14 Kip continued as the #4 team in Pool R2D1P3.
Mon 30 Jun 4:00pm A5 14 Kip vs. High Line 14 Nike W 25-23, 24-26, 15-10
Mon 30 Jun 5:00pm A5 14 Kip vs. Legacy 14 Elite L 22-25, 16-25
Mon 30 Jun 7:00pm A5 14 Kip vs. SCVC 14 Quiksilver W 25-20, 23-25, 15-10
14 Kip finished second in their pool at 2-1 to stay in contention. Making history: beating two Southern California teams is something no team from the South has ever done.

12 National - A5 12 Grace

Silver Bracket
Mon 30 Jun 8:00am A5 12 Grace vs. Club West 12 National W 25-14, 17-25, 15-11
Mon 30 Jun 10:00am A5 12 Grace vs. Madfrog 12's National Blue L 29-27, 20-25, 11-15
12 Grace is lost in the semifinals of the Silver Bracket to finish tied for 11th.

12 American - Capital City Juniors 12 Black, Cobb Atlanta 12 Tom

Flight 4
Mon 30 Jun 10:00am Capital City Juniors 12 Black vs. Michio Chicago 12 National L 18-25, 25-21, 10-15
Capital City Juniors 12 Black lost in the semifinals of Flight 4 to finish tied for 39th.

Flight 7
Mon 30 Jun 12:00pm Cobb Atlanta 12 Tom vs. I AM Volleyball 12-1 W 22-25, 25-19, 15-8
Mon 30 Jun 1:00pm Cobb Atlanta 12 Tom vs. Minnesota Select 12-1 W 21-25, 25-17, 15-8
Cobb Atlanta 12 Tom won Flight 7 to finish in 45th place.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015 A5 won five of seven available regional championships and this with five of our top teams at home because they had already qualified in the Open Division. Our sister Clubs, GA5 and A5 South, won the other two regional championships.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax