Week 1: Dream Big - Day 2

January 18, 2015 - It's the start of the 2015 season and we're at home in the Southern Dream!

Southern Dream

This tournament is being played at the Suwanee Sports Academy (SSA) and the Gwinnett Convention Center (GCC).

18 Power - A5 18 Bob, A5 18 Marc, A5 18 Katie, A5 17 Jing, A5 16 Jackie

A5 18 Bob continued as the #1 team in Pool R3P1. 17 Jing was the #2 team and 18 Marc was the #3 team in the same pool.
Sun 18 Jan 8:00am A5 18 Bob vs. A5 18 Marc W 25-20, 25-18
Sun 18 Jan 9:00am A5 17 Jing vs. Magnum 18 Mizuno W 25-18, 25-16
Sun 18 Jan 10:00am A5 18 Bob vs. Magnum 18 Mizuno W 25-17, 25-12
Sun 18 Jan 11:00am A5 18 Marc vs. A5 17 Jing W 25-20, 18-25, 15-11
Sun 18 Jan 12:00pm A5 18 Marc vs. Magnum 18 Mizuno W 25-27, 25-16, 5-8
Sun 18 Jan 1:00pm A5 18 Bob vs. A5 17 Jing W 28-26, 25-15
18 Bob won their pool at 3-0! 18 Marc finished second at 2-1 and 17 Jing finished third at 1-2. All three made the Gold Bracket.

A5 18 Katie continued as the #1 team in Pool R3P5.
Sun 18 Jan 8:00am A5 18 Katie vs. Metro Atlanta 18 Elite W 25-17, 25-12
Sun 18 Jan 10:00am A5 18 Katie vs. GA5 18 Jessica W 25-21, 25-12
18 Katie won their pool at 2-0.

A5 18 Katie continued as the #2 team in Pool R4B.
Sun 18 Jan 12:00pm A5 18 Katie vs. A5 South 18-1 Jeremy W 25-17, 25-18
Sun 18 Jan 1:00pm A5 18 Katie vs. Metro Atlanta 17 Elite L 24-26, 16-25
Sun 18 Jan 2:30pm A5 18 Katie vs. Metro Atlanta 17 Elite W 25-18
18 Katie finished in a three-way tie for first at 1-1 and then won their playoff game to win their pool and make the Gold Bracket!

A5 16 Jackie continued as the #1 team in Pool R3P2.
Sun 18 Jan 8:00am A5 16 Jackie vs. GA5 18 April W 25-7, 25-17
Sun 18 Jan 10:00am A5 16 Jackie vs. A5 South 17-1 Jeff W 25-19, 25-18
Sun 18 Jan 1:00pm A5 16 Jackie vs. Knoxville Volleyball Academy 18 Red W 25-13, 25-19
16 Jackie won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Bracket!

16/17 Power - A5 17 Karen, A5 16 Gary, A5 15 Gabe, A5 15 Boba, A5 14 Suzanne

A5 17 Karen continued as the #1 team in Pool R2P3. 16 Gary was the #2 team in the same pool.
Sun 18 Jan 8:00am A5 17 Karen vs. Emerald Coast 16 National W 25-18, 25-15
Sun 18 Jan 9:00am A5 16 Gary vs. Metro Atlanta 17 Power W 25-14, 25-8
Sun 18 Jan 10:00am A5 17 Karen vs. Metro Atlanta 17 Power W 25-14, 25-12
Sun 18 Jan 11:00am A5 16 Gary vs. Emerald Coast 16 National L 25-23, 20-25, 15-17
Sun 18 Jan 1:00pm A5 17 Karen vs. A5 16 Gary W 25-23, 25-19
17 Karen won their pool at 3-0! 16 Gary finished third at 1-2. Both will play in the 17 Power Gold Bracket.

A5 15 Gabe continued as the #1 team in Pool R2P6.
Sun 18 Jan 8:00am A5 15 Gabe vs. 17 Fusion 336 W 25-7, 25-9
Sun 18 Jan 10:00am A5 15 Gabe vs. Knoxville Volleyball Academy 16 Red W 25-23, 25-10
Sun 18 Jan 12:00pm A5 15 Gabe vs. A5 South 16-1 Joe W 25-15, 25-20
15 Gabe won their pool at 3-0 and will play in the 17 Power Gold Bracket!

A5 15 Boba continued as the #1 team in Pool R2P2.
Sun 18 Jan 8:00am A5 15 Boba vs. Tallahassee Juniors 17 Elite W 16-25, 28-26, 15-8
Sun 18 Jan 10:00am A5 15 Boba vs. Club West Nashville 16-1 W 25-18, 25-14
Sun 18 Jan 1:00pm A5 15 Boba vs. A5 South 16-2 James W 25-17, 25-20
15 Boba won their pool at 3-0 and will play in the 16 Power Gold Bracket!

A5 14 Suzanne continued as the #2 team in Pool R2P5.
Sun 18 Jan 9:00am A5 14 Suzanne vs. GA5 17 Katie W 25-6, 25-18
Sun 18 Jan 10:00am A5 14 Suzanne vs. A5 South 16-1 Joe L 20-25, 11-25
Sun 18 Jan 1:00pm A5 14 Suzanne vs. 17 Fusion 336 W 25-16, 25-14
14 Suzanne finished second in their pool at 1-1 and then won their crossover to play in the 16 Power Gold Bracket.

16/17 Club - A5 16 Heather, A5 15 Dan

A5 16 Heather continued as the #5 team in Pool R1A. A5 15 Dan was the #6 team in the same pool.
Sun 18 Jan 5:00pm A5 16 Heather vs. A5 15 Dan W 25-17, 25-21
Sun 18 Jan 7:00pm A5 16 Heather vs. GA5 16 Dawn W 25-14, 25-15
Sun 18 Jan 7:00pm A5 15 Dan vs. GA5 16 Christine W 25-9, 25-16
Sun 18 Jan 8:00pm A5 16 Heather vs. A5 South 17-2 Dave L 25-21, 22-25, 15-12
16 Heather finished second in their pool at 4-1 and lost their crossover match. 15 Dan finished third at 3-2 and won their crossover match. Both will play in the Gold Bracket.

14/15 Power - A5 14 Karen, A5 14 Marge, A5 13 PC

A5 14 Karen continued as the #1 team in Pool R2P4. A5 14 Marge was the #2 team in the same pool.
Sun 18 Jan 3:00pm A5 14 Karen vs. A5 South 14-1 Matt W 25-13, 25-19
Sun 18 Jan 4:00pm A5 14 Marge vs. Magnum 14 Mizuno L 17-25, 22-25
Sun 18 Jan 5:00pm A5 14 Karen vs. Magnum 14 Mizuno W 25-18, 25-23
Sun 18 Jan 6:00pm A5 14 Marge vs. A5 South 14-1 Matt W 25-10, 26-24
Sun 18 Jan 8:00pm A5 14 Karen vs. A5 14 Marge W 25-12, 23-25, 15-8
14 Karen won their pool at 3-0 and will play in the 15 Power Gold Bracket! 14 Marge finished third at 1-2 and will play in the 14 Power Gold Bracket.

A5 13 PC continued as the #3 team in Pool R2P3.
Sun 18 Jan 3:00pm A5 13 PC vs. Club West Nashville 15-1 L 17-25, 23-25
Sun 18 Jan 6:00pm A5 13 PC vs. Tallahassee Juniors 14 Elite W 19-25, 25-12, 15-8
Sun 18 Jan 7:00pm A5 13 PC vs. GA5 14 Sandy W 25-12, 25-23
13 PC finished second in their pool at 2-1 and will play in the 14 Power Gold Bracket.

14/15 Club - A5 15 Arieon, A5 14 Betty, A5 14 Lisa, A5 13 Nikki

A5 15 Arieon continued as the #1 team in Pool R2P2.
Sun 18 Jan 3:00pm A5 15 Arieon vs. 15 Fusion 336 W 25-16, 25-12
Sun 18 Jan 5:00pm A5 15 Arieon vs. GA5 14 Jaclyn W 25-14, 25-8
Sun 18 Jan 8:00pm A5 15 Arieon vs. A5 South 15-3 Charlette W 25-14, 21-25, 16-14
15 Arieon won their pool at 3-0 and will play in the 15 Club Gold Bracket.

A5 13 Nikki continued as the #1 team Pool R2P1. A5 14 Betty was the #4 team in the same pool.
Sun 18 Jan 3:00pm A5 13 Nikki vs. Palmetto Rage 15 Ashley W 25-19, 25-22
Sun 18 Jan 4:00pm A5 14 Betty vs. Palmetto Rage 15 Alicia L 21-25, 13-25
Sun 18 Jan 5:00pm A5 14 Betty vs. A5 13 Nikki W 25-20, 25-20
Sun 18 Jan 7:00pm A5 14 Betty vs. Palmetto Rage 15 Ashley L 25-19, 24-26, 14-16
Sun 18 Jan 8:00pm A5 13 Nikki vs. Palmetto Rage 15 Alicia L 25-23, 23-25, 8-15
14 Betty and 13 Nikki finished in a three-way tie for second at 1-2. When the tiebreakers were resolved, 14 Betty finished second and 13 Nikki third. 14 Betty goes to the 15 Club Gold Bracket and 13 Nikki to the 14 Club Gold Bracket.

A5 14 Lisa continued as the #2 team in Pool R2P4.
Sun 18 Jan 4:00pm A5 14 Lisa vs. GA5 15 Tracey W 25-19, 25-11
Sun 18 Jan 6:00pm A5 14 Lisa vs. Emerald Coast 15 National L 20-25, 22-25
Sun 18 Jan 8:00pm A5 14 Lisa vs. GA5 15 Karen L 21-25, 20-25
14 Lisa finished third in their pool at 1-2 and will play in the 14 Club Gold Bracket.

13 Power - A5 13 Cherae, A5 13 Michelle, A5 13 Bri, A5 12 Jing, A5 12 Mike

A5 12 Jing continued as the #1 team in Pool R2P3. A5 12 Mike was the #2 team and A5 13 Bri was the #3 team in the same pool.
Sun 18 Jan 3:00pm A5 12 Jing vs. A5 13 Bri W 25-7, 25-3
Sun 18 Jan 4:00pm A5 12 Mike vs. Emerald Coast 13 National W 18-25, 25-16, 15-5
Sun 18 Jan 5:00pm A5 12 Jing vs. Emerald Coast 13 National W 25-15, 25-10
Sun 18 Jan 6:00pm A5 12 Mike vs. A5 13 Bri W 15-25, 25-22, 15-4
Sun 18 Jan 7:00pm A5 13 Bri vs. Emerald Coast 13 National W 25-15, 15-25, 15-10
Sun 18 Jan 8:00pm A5 12 Jing vs. A5 12 Mike W 25-14, 25-11
12 Jing won their pool at 3-0! 12 Mike finished second at 2-1 and 13 Bri finished third at 1-2. 12 Jing and 12 Mike make the Gold Bracket, while 13 Bri lands in the Silver Bracket.

A5 13 Cherae continued as the #2 team in Pool R2P1. A5 13 Michelle was the #3 team in the same pool.
Sun 18 Jan 3:00pm A5 13 Michelle vs. Tallahassee Juniors 13 Elite L 14-25, 11-25
Sun 18 Jan 4:00pm A5 13 Cherae vs. A5 South 13-2 Betsy W 25-14, 25-19
Sun 18 Jan 6:00pm A5 13 Cherae vs. A5 13 Michelle W 25-13, 25-14
Sun 18 Jan 7:00pm A5 13 Michelle vs. A5 South 13-2 Betsy W 25-18, 25-8
Sun 18 Jan 8:00pm A5 13 Cherae vs. Tallhassee Juniors 13 Elite L 21-25, 15-25
13 Cherae finished second in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket. 13 Michelle finished third at 1-2 to land in the Silver Bracket.

12 Power/Club - A5 12 Keyaira, A5 12 Tee, A5 12 Carl, A5 12 Tina, A5 11 Walter

A5 11 Walter continued as the #2 team in Pool R1A. A5 12 Keyaira was the #3 team and A5 12 Carl was the #4 team in the same pool.
Sun 18 Jan 9:00am A5 12 Keyaira vs. Emerald Coast 12 National L 17-25, 23-25
Sun 18 Jan 9:00am A5 11 Walter vs. A5 12 Carl W 25-16, 25-15
Sun 18 Jan 10:00am A5 12 Carl vs. A5 12 Keyaira W 19-25, 25-18, 15-11
Sun 18 Jan 11:00am A5 11 Walter vs. Emerald Coast 12 National W 25-9, 25-12
Sun 18 Jan 12:00pm A5 11 Walter vs. A5 12 Tee W 25-23, 25-16
Sun 18 Jan 12:00pm A5 12 Carl vs. GA5 12 Jasmine L 17-25, 20-25
Sun 18 Jan 1:00pm A5 12 Keyaira vs. A5 16 Tina W 25-16, 25-10
11 Walter won ther pool at 5-0 and won their crossover! 12 Carl finished third at 3-2 and lost their crossover. 12 Keyaira finished fourth at 2-3. All three made the Gold Bracket.

A5 12 Tee continued as the #4 team in Pool R1B. A5 12 Tina was the #5 team in the same pool.
Sun 18 Jan 9:00am A5 12 Tina vs. A5 South 12-1 Joe L 14-25, 14-25
Sun 18 Jan 10:00am A5 12 Tee vs. GA5 12 Jasmine W 25-13, 25-16
Sun 18 Jan 12:00pm A5 12 Tee vs. A5 11 Walter L 23-25, 16-25
Sun 18 Jan 12:00pm A5 12 Tina vs. A5 12 Keyaira L 16-25, 10-25
12 Tee finished second in their pool at 3-1, lost their crossover, and made the Gold Bracket. 12 Tina finished last in their pool at 0-4 and lost their crossover to land in the the Silver Pool.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

We practice an "Open Book" financial policy where every parent will have the right at any time to see and understand the financials for their athlete's particular team and the club as a whole.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax