Week 2: On the Road Again

January 24, 2015 - Our first road trips take us to Indianapolis, Knoxville and Jacksonville.

Central Zone Invitational

This tournament is being played at the Indianapolis Convention Center in Indianapolis, IN.

17 Open - A5 17 Jing

A5 17 Jing started as the #3 team in Pool 2.
Sat 24 Jan 9:00am A5 17 Jing vs. Pineapple 17 Open W 25-15, 25-22
Sat 24 Jan 10:30am A5 17 Jing vs. Union 17 Asics Cavins L 16-25, 22-25
Sat 24 Jan 11:30am A5 17 Jing vs. Northern Kentucky 17 Tsunami L 23-25, 20-25
Sat 24 Jan 1:00pm A5 17 Jing vs. KIVA 17 White W 25-22, 25-23
17 Jing finished third in their pool at 2-2 to land in the Silver Bracket.

Silver Bracket
Sun 25 Jan 1:00pm A5 17 Jing vs. Alliance 17 Mizuno L 25-23, 9-25, 13-15
Sun 25 Jan 3:00pm A5 17 Jing vs. MIzuno Vision 17 Elite L Forfeit
17 Jing lost in the semifinals of the Silver Bracket then had to head home and finished in 10th place.

17 Club - A5 17 Karen

A5 17 Karen earned the overall #1 seed and was #1 in Pool 1.
Sat 24 Jan 11:00am A5 17 Karen vs. Munciana 17 Lions W 25-9, 25-12
Sat 24 Jan 1:00pm A5 17 Karen vs. NIVA Rampage W 25-14, 25-19
17 Karen won their pool at 2-0 to keep their #1 seed!

A5 17 Karen continued as the #1 team in Pool 2G1P1.
Sat 24 Jan 6:00pm A5 17 Karen vs. Replay Select 17 National W 25-12, 26-24
Sat 24 Jan 8:00pm A5 17 Karen vs. Havoc 17 Kinnick W 25-14, 25-15
17 Karen won their pool again at 2-0 to take their #1 seed to the Gold Pools!

A5 17 Karen continued as the #1 team in Pool GMPP1.
Sun 25 Jan 8:00am A5 17 Karen vs. Prodigy 17 Block W 19-25, 25-20, 15-9
Sun 25 Jan 10:00am A5 17 Karen vs. Munciana 17 Yeti W 25-17, 25-12
17 Karen won their pool at 2-0 to keep their #1 seed in the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 25 Jan 12:00pm A5 17 Karen vs. Premier 17 Kayano W 26-24, 22-25, 15-12
Sun 25 Jan 2:00pm A5 17 Karen vs. CVC 17 Blue L 17-25, 17-25
17 Karen lost in the finals to finish in 2nd place.

K2 Elite Invitational

This tournament is being played at the Sevierville Events Center in Sevierville, TN.

18 Open - A5 18 Bob, A5 16 Jackie, A5 15 Gabe

A5 18 Bob earned the overall #1 seed and was #1 in Pool 1.
Sat 24 Jan 2:30pm A5 18 Bob vs. Axis Elte 18 Rox W 25-9, 25-21
Sat 24 Jan 4:30pm A5 18 Bob vs. K2 18 Regional W 25-4, 25-5
Sat 24 Jan 7:30pm A5 18 Bob vs. Carolina Union 18 John W 25-12, 25-21
18 Bob won their pool at 3-0 to keep their #1 seed!

A5 16 Jackie started as the #2 team in Pool 4.
Sat 24 Jan 3:30pm A5 16 Jackie vs. Carolina Union 18 Greyson W 25-11, 25-12
Sat 24 Jan 5:30pm A5 16 Jackie vs. Upward Stars 18 Kathi W 25-12, 25-9
Sat 24 Jan 7:30pm A5 16 Jackie vs. K2 18 Elite W 25-22, 25-22
16 Jackie won their pool at 3-0 to take the #4 seed!

A5 15 Gabe started as the #4 team in Pool 2.
Sat 24 Jan 3:30pm A5 15 Gabe vs. Upward Stars 18 Corey W 25-20, 25-15
Sat 24 Jan 4:30pm A5 15 Gabe vs. Carolina Juniors 18 Infinity L 11-25, 25-22, 14-16
Sat 24 Jan 6:30pm A5 15 Gabe vs. Club West Nashville 18-1 W 25-15, 25-11
15 Gabe finished second in their pool at 2-1.

Crossover Match 1
Sun 25 Jan 9:00am A5 18 Bob vs. A5 15 Gabe W 25-12, 25-20
18 Bob won the crossover to make the Gold Bracket! 15 Gabe lost and goes to the Silver Bracket.

Crossover Match 4
Sun 25 Jan 9:00am A5 16 Jackie vs. Xcel 18X Select W 25-13, 25-11
16 Jackie won the crossover to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 25 Jan 10:00am A5 16 Jackie vs. Memphis Juniors 18 Putman W 23-25, 25-22, 15-5
Sun 25 Jan 12:00pm A5 18 Bob vs. A5 16 Jackie W 23-25, 25-19, 15-7
Sun 25 Jan 1:00pm A5 18 Bob vs. Carolina Juniors 18 Infinity W 17-25, 25-18, 15-8
18 Bob won the 18 Open Championship! 16 Jackie lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

Silver Bracket
Sun 25 Jan 11:00am A5 15 Gabe vs. Carolina Union 18 John W 25-20, 25-19
Sun 25 Jan 9:00am A5 15 Gabe vs. Carolina Union 18 Greyson W 25-18, 25-15
Sun 25 Jan 9:00am A5 15 Gabe vs. K2 16 Elite L 17-25, 29-31
15 Gabe lost in the finals of the Silver Bracket to finish in 7th place.

16 Open - A5 14 Suzanne

A5 14 Suzanne started as the #2 team in Pool 4.
Sat 24 Jan 2:30pm A5 14 Suzanne vs. Axis Elite 16 National W 25-23, 25-10
Sat 24 Jan 3:30pm A5 14 Suzanne vs. Lexington United 16 National W 25-17, 25-11
Sat 24 Jan 4:30pm A5 14 Suzanne vs. MidTN 161 RC W 25-16, 25-19
Sat 24 Jan 7:00pm A5 14 Suzanne vs. Carolina Union 16 Garrett L 19-25, 21-25
Sat 24 Jan 7:00pm A5 14 Suzanne vs. MidTN 161 RC L 24-26
14 Suzanne finished in a three-way tie for first at 3-1, but lost their playoff set to finish third.

Silver Bracket
Sun 25 Jan 1:00pm A5 14 Suzanne vs. Upward Stars 16 Regina W 25-19, 25-15
Sun 25 Jan 3:00pm A5 14 Suzanne vs. Club West Nashville 16-1 W 25-15, 25-18
Sun 25 Jan 4:00pm A5 14 Suzanne vs. Memphis Juniors 16 Andrew W 25-11, 25-19
14 Suzanne won the Silver Bracket to finish in 11th place.

15 Open - A5 15 Boba

A5 15 Boba earned the #5 overall seed and was #1 in Pool 5.
Sat 24 Jan 8:00am A5 15 Boba vs. NRV 15 National W 25-10, 25-14
Sat 24 Jan 10:00am A5 15 Boba vs. Upward Stars 15 Anna W 25-16, 25-18
Sat 24 Jan 1:00pm A5 15 Boba vs. Xcel 15X Select W 25-22, 25-20
15 Boba won their pool at 3-0 to keep their #5 seed!

Crossover Match 5
Sun 25 Jan 9:00am A5 15 Boba vs. Ethos 15 Elite W 25-19, 25-12
15 Boba won their crossover match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 25 Jan 10:00am A5 15 Boba vs. K2 14 Elite Navy W 26-24, 25-17
Sun 25 Jan 11:00am A5 15 Boba vs. Axis Elite 15 Rox Sean L 20-25, 25-21, 14-16
15 Boba lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

14 Open - A5 13 PC

A5 13 PC started as the #2 team in Pool 6.
Sat 24 Jan 9:00am A5 13 PC vs. MidTN 142 North W 25-12, 25-13
Sat 24 Jan 10:00am A5 13 PC vs. Upward Stars 14 Shanna W 25-22, 25-10
13 PC won their pool at 2-0 to become the #6 seed!

A5 13 PC continued as the #2 team in Gold Pool 1.
Sat 24 Jan 12:00pm A5 13 PC vs. Vision 14U Vipers W 25-12, 25-7
Sat 24 Jan 1:00pm A5 13 PC vs. Axis Elite 14 Rox L 19-25, 19-25
13 PC finished second in their pool at 1-1 to make the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 25 Jan 11:00am A5 13 PC vs. Xcel 14X Select W 25-18, 25-21
Sun 25 Jan 12:00pm A5 13 PC vs. MidTN 141 RC L 15-25, 22-25
13 PC lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

12 Open - A5 12 Mike

A5 12 Mike started as the #2 team in Pool 1.
Sat 24 Jan 9:00am A5 12 Mike vs. Vision 12 Becky W 27-25, 22-25 15-12
Sat 24 Jan 11:00am A5 12 Mike vs. K2 12-2 Team W 25-19, 25-19
Sat 24 Jan 1:00pm A5 12 Mike vs. Axis Elite 12 Rox W 25-22, 25-18
12 Mike won their pool at 3-0 to steal the overall #1 seed!

Gold Bracket
Sun 25 Jan 8:00am A5 12 Mike vs. Axis Elite 11 Rox W 25-17, 25-8
Sun 25 Jan 10:00am A5 12 Mike vs. Lexington United 12 Adidas W 25-27, 25-23, 15-9
Sun 25 Jan 12:00pm A5 12 Mike vs. K2 12 Elite L 7-25, 12-25
12 Mike lost in the finals to finish in 2nd place.

JJVA River City Winter Blast

This tournament is being played at the JJVA Center, Jacksoville Ice and Sportsplex (JIS), and Atlantic Coast High School (ACHS) in Jacksonville, FL.

13 Girls - A5 13 Michelle

A5 13 Michelle started as the #4 team in Pool PA.
Sat 24 Jan 9:00am A5 13 Michelle vs. Trinity 13 Gold W 25-8, 25-12
Sat 24 Jan 10:00am A5 13 Michelle vs. OVA 13 National Red L 11-25, 18-25
Sat 24 Jan 12:00pm A5 13 Michelle vs. Black Creek 13 Rox Amy L 8-25, 20-25
13 Michelle finished third in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

Silver Bracket
Sun 25 Jan 9:00am A5 13 Michelle vs. Steel U13 W 25-12, 25-13
Sun 25 Jan 11:00am A5 13 Michelle vs. Trinity 13 Gold W 25-16, 25-9
13 Michelle won the Silver Bracket to finish in 7th place.

Icebreaker Boys

This tournament is being played at various locations in Columbia, SC.

U14s - A5 14-1, A5 14-2

A5 14-1 was the #1 seed in Pool A. A5 14-2 was the #4 team in the same pool.
Sat 24 Jan 9:30am A5 14-1 vs. A5 14-2    
Sat 24 Jan 10:30am A5 14-2 vs. Axis 14s    
Sat 24 Jan 12:00pm A5 14-1 vs. Central Georgia 14s    
Sat 24 Jan 1:00pm A5 14-2 vs. Central Georgia 14s    
Sat 24 Jan 2:00pm A5 14-1 vs. Axis 14s    

Gold Bracket
Sat 24 Jan 4:00pm TBA vs. TBA in semifinals    
Sat 24 Jan 5:00pm TBA vs. TBA in semifinals    
Sat 24 Jan 6:00pm A5 14-1 vs. TBA in finals W 20-25, 25-10, 15-13
A5 14-1 won the U14 Championship!

U16s - A5 16 Adam

A5 16 Adam was the #1 seed in Pool A.
Sat 24 Jan 9:15am A5 16 Adam vs. CSRA Heat 15s W 25-14, 25-13
Sat 24 Jan 11:30am A5 16 Adam vs. Magnum 16s W 25-15, 25-18
Sat 24 Jan 1:45pm A5 16 Adam vs. MVP 15s W 25-19, 25-21
Sat 24 Jan 3:15pm A5 16 Adam vs. Islanders 16s W 25-11, 25-14
16 Adam won their pool at 4-0 to keep their #1 seed!

Gold Bracket
Sat 24 Jan 4:00pm A5 16 Adam vs. Magnum 16s W 25-17, 25-19
Sat 24 Jan 5:00pm A5 16 Adam vs. Islanders 16s W 25-19, 25-20
16 Adam sweeps everyone to win the U16 Championship!

U18s - A5 18 Jeff

A5 18 Jeff was the #1 seed in Pool A.
Sat 24 Jan 8:30am A5 18 Jeff vs. Axis 18s W  
Sat 24 Jan 10:30am A5 18 Jeff vs. Carolina Union 18s L  
Sat 24 Jan 12:00pm A5 18 Jeff vs. Axis 18s W  
Sat 24 Jan 2:00pm A5 18 Jeff vs. Carolina Union 18s L  

Gold Bracket
Sat 24 Jan 4:00pm A5 18 Jeff vs. TBA in semifinals    
Sat 24 Jan 6:00pm A5 18 Jeff vs. TBA in finals    



A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

Over a dozen A5 coaches are currently coaching in college. Though we hate to lose these gifted coaches, we recognize that this dynamic is healthy, and is one of the reasons that we are successful in attracting such a talented coaching staff.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax