Week 4: Panhandlin'

February 7, 2015 - A quick road trip to Tallahasse and Knoxville before the big Presidents' Day tournaments.

Tallahassee Invitational

This tournament is being played at various locations in Tallahassee, FL.

17 Open - A5 15 Gabe

A5 15 Gabe started as the E2 team in Pool R1P5.
Sat 7 Feb 4:00pm A5 15 Gabe vs. Prostyle Panama City 17 W 25-12, 25-12
Sat 7 Feb 6:00pm A5 15 Gabe vs. Barracuda 17's W 25-16, 25-8
Sat 7 Feb 8:00pm A5 15 Gabe vs. OVA 15 Asics W 25-20, 25-17
15 Gabe won their pool at 3-0 to become the #5 seed in the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 8 Feb 9:00am A5 15 Gabe vs. Prostyle Tallahassee 17 West W 25-22, 15-25, 15-13
Sun 8 Feb 11:00am A5 15 Gabe vs. OVA 16 Asics W 12-25, 25-20, 15-13
Sun 8 Feb 1:00pm A5 15 Gabe vs. Prostyle Tallahassee 17 Black 1 L 23-25, 20-25
15 Gabe lost in the finals to finish in 2nd place.

16 Open - A5 16 Gary, A5 15 Boba, A5 14 Suzanne

A5 16 Gary started as the #2 team in Pool R1P3.
Sat 7 Feb 4:00pm A5 16 Gary vs. West Florida Waves 162 W 25-6, 25-12
Sat 7 Feb 6:00pm A5 16 Gary vs. Gulf Coast Hurricanes W 25-9, 25-12
Sat 7 Feb 8:00pm A5 16 Gary vs. Tampa Elite U16 Columbia W 25-19, 25-11
16 Gary won their pool at 3-0 to become the #3 seed in the Gold Bracket!

A5 15 Boba started as the #3 team in Pool R1P1.
Sat 7 Feb 3:00pm A5 15 Boba vs. OVA 16 Molten L 25-21, 28-30, 10-15
Sat 7 Feb 6:00pm A5 15 Boba vs. Prostyle Tallahassee 16 Black W 21-25, 25-8, 15-12
Sat 7 Feb 7:00pm A5 15 Boba vs. Prostyle Panama City 16 W 25-6, 25-11
15 Boba finished second in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket.

A5 14 Suzanne started as the #2 team in Pool R1P2.
Sat 7 Feb 9:00am A5 14 Suzanne vs. Eastern Shore 16's National Black W 25-16, 25-22
Sat 7 Feb 11:00am A5 14 Suzanne vs. Gainesville Beach 16 Premier W 25-4, 25-10
Sat 7 Feb 1:00pm A5 14 Suzanne vs. OVA 14 Asics L 28-30, 27-25, 13-15
14 Suzanne finished second in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket. I bet video of the OVA match is well worth watching.

Gold Bracket
Sun 8 Feb 8:00am A5 14 Suzanne vs. Tampa Elite U16 Columbia W 25-17, 25-20
Sun 8 Feb 9:00am A5 16 Gary vs. A5 15 Boba W 25-17, 26-28, 16-14
Sun 8 Feb 10:00am A5 14 Suzanne vs. OVA 16 Molten W 25-23, 25-22
Sun 8 Feb 11:00am A5 16 Gary vs. OVA 14 Asics L 16-25, 26-28
Sun 8 Feb 12:00pm A5 14 Suzanne vs. OVA 14 Asics L 19-25, 23-25
14 Suzanne lost in the finals to finish in 2nd place. 16 Gary lost in the semifinals to finish tied for 3rd. 15 Boba lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

15 Open - A5 14 Karen

A5 14 Karen started as the #2 team in Pool R1P1.
Sat 7 Feb 9:00am A5 14 Karen vs. Wakulla Aces W 25-12, 25-14, 25-15
Sat 7 Feb 10:00am A5 14 Karen vs. OVA 15 Molten L 15-25, 23-25, 20-25
14 Karen finished second in their pool at 1-1 to make the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 8 Feb 9:00am A5 14 Karen vs. Emerald Coast 15 National W 25-22, 25-3
Sun 8 Feb 11:00am A5 14 Karen vs. Prostyle Tallahassee 15 Black L 22-25, 21-25
14 Karen lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

14 Open - A5 14 Marge, A5 13 PC

A5 14 Marge started as the #2 team in Pool R1P6.
Sat 7 Feb 9:00am A5 14 Marge vs. Niceville 14s W 28-26, 28-30, 15-9
Sat 7 Feb 10:00am A5 14 Marge vs. Emerald Coast 14 National W 26-24, 26-24
Sat 7 Feb 12:00pm A5 14 Marge vs. Prostyle Tallahasses 14 Black 1 L 21-25, 15-25
14 Marge won their pool at 2-0 and then lost their crossover and will play in the Gold Bracket.

A5 13 PC started as the #2 team in Pool R1P1.
Sat 7 Feb 9:00am A5 13 PC vs. Prostyle Tallahassee 14 Red W 25-6, 25-13
Sat 7 Feb 11:00am A5 13 PC vs. Wakulla Aces W 25-6, 25-6
Sat 7 Feb 1:00pm A5 13 PC vs. OVA 13 Asics L 14-25, 10-25
13 PC finished second in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 8 Feb 9:00am A5 13 PC vs. A5 14 Marge W 25-23, 26-24
Sun 8 Feb 11:00am A5 13 PC vs. OVA 14 North Elite L 25-18, 17-25, 14-16
13 PC lost in the quarterfinals to finish tied for 5th. 14 Marge lost in the first round to finish tied for 9th.

13 Open - A5 12 Jing

A5 12 Jing started as the #2 team in Pool R1P3.
Sat 7 Feb 9:00am A5 12 Jing vs. Emerald Coast 13 Regional W 25-6, 25-5
Sat 7 Feb 10:00am A5 12 Jing vs. OVA 12 Asics W 21-25, 31-29, 15-12
Sat 7 Feb 12:00pm A5 12 Jing vs. Tampa Elite U13 Columbia W 21-25, 25-18, 15-13
12 Jing won their pool at 2-0 and won their crossover to make the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 8 Feb 11:00am A5 12 Jing vs. OVA 12 Asics W 25-13, 25-14
Sun 8 Feb 1:00pm A5 12 Jing vs. OVA 13 Molten W 25-14, 25-19
12 Jing did beat OVA twice and won the 13 Open Championship!

K2 Madness in the Mountains

This tournament is being played at the Sevierville Events Center in Sevierville, TN.

18 Boys - A5 18 Jeff

A5 18 Jeff started as the #1 team in Pool R1A.
Sat 7 Feb 2:30pm A5 18 Jeff vs. Rocket City 181 Boys W 25-19, 25-21
Sat 7 Feb 4:30pm A5 18 Jeff vs. Ethos 18 Boys W 25-10, 25-18
Sat 7 Feb 7:30pm A5 18 Jeff vs. Axis Elite 18 Rox Boys W 25-11, 25-18
18 Jeff won their pool at 3-0 and will play in the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 8 Feb 11:00am A5 18 Jeff vs. Axis Elite 18 Rox Boys W 25-16, 25-17
Sun 8 Feb 1:00pm A5 18 Jeff vs. Ethos 18 Boys W 28-26, 25-23
18 Jeff won the 18 Boys Championship!

14 Boys - A5 14 Kip

A5 14 Kip started as the #1 team in Pool R1A.
Sat 7 Feb 2:30pm A5 14 Kip vs. Ethos 14 Boys L 22-25, 18-25
Sat 7 Feb 4:30pm A5 14 Kip vs. K2 12 Boys W 25-19, 25-14
Sat 7 Feb 7:30pm A5 14 Kip vs. Axis Elite 14 Rox Boys L 25-18, 21-25, 10-15
14 Kip finished third in their pool at 1-2 and will play in the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 8 Feb 9:00am A5 14 Kip vs. Axis Elite 14 Rox Boys in semifinals on Court 17 L 10-25, 28-30
14 Kip lost in the semifinals to finish tied for 3rd.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015, 2 teams ranked in the Top 10 of every age group in the SRVA rankings - including 5 teams ranked first in the region. in 14, 15, 16, 18 teams were ranked 1st and 2nd. A total of 22 teams finished the season ranked in the Top 10.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax