Week 6: The Beast and the Jam

February 21, 2015 - A new weekend brings a new challenge in the Beast of the Southeast in Atlanta, GA, and the JJVA Jax Jam in Jacksonville, FL.

Beast of the Southeast

This tournament is being played at the Georgia International Convention Center in Atlanta, GA.

18 Open - A5 18 Bob, A5 18 Marc

A5 18 Bob earned the overall #1 seed and was #1 in 18 Open Pool R1P1.
Sat 21 Feb 8:00am A5 18 Bob vs. Storm 18 Elite W 25-17, 25-9
Sat 21 Feb 10:00am A5 18 Bob vs. Tribe 18 Elite W 25-6, 25-7
Sat 21 Feb 1:00pm A5 18 Bob vs. Upward Stars 18 Corey W 25-22, 25-10
A5 18 Bob won their pool at 3-0 to keep their overall #1 seed!

A5 18 Bob continued as the #1 team in 18 Open Pool R2CP-A.
Sun 22 Feb 8:00am A5 18 Bob vs. KVA 18 Red W 25-11, 25-12
Sun 22 Feb 10:00am A5 18 Bob vs. Magnum 18 Mizuno W 25-13, 25-13
18 Bob won their pool at 2-0 to make the Championship Match!

A5 18 Marc earned the overall #3 seed and was #1 in 18 Open Pool R1P3.
Sat 21 Feb 8:00am A5 18 Marc vs. Magnum 18 Mizuno W 25-12, 25-27, 15-6
Sat 21 Feb 10:00am A5 18 Marc vs. Carolina Union 18 John W 25-23, 19-25, 15-13
Sat 21 Feb 1:00pm A5 18 Marc vs. Prostyle 18 West W 25-21, 25-9
A5 18 Marc won their pool at 3-0 to keep their overall #3 seed!

A5 18 Marc continued as the #2 team in 18 Open Pool R2CP-B.
Sun 22 Feb 9:00am A5 18 Marc vs. Upward Stars 18 Corey W 25-21, 16-25, 15-11
Sun 22 Feb 10:00am A5 18 Marc vs. Carolina Islanders 18 Elite L 21-25, 20-25
A5 18 Marc finished second in their pool at 1-1 to finish tied for 3rd.

Championship Match
Sun 22 Feb 12:00am A5 18 Bob vs. Carolina Islanders 18 Elite W 25-21, 25-22
A5 18 Bob won the 18 Open Championship!

17 Open - A5 17 Jing, A5 17 Karen

A5 17 Jing earned the overall #3 seed and was #1 in 17 Open Pool R1P3.
Sat 21 Feb 3:00pm A5 17 Jing vs. Carolina Islanders 17 Elite W 25-18, 25-17
Sat 21 Feb 5:00pm A5 17 Jing vs. Power 17 National W 25-10, 25-17
Sat 21 Feb 8:00pm A5 17 Jing vs. Asics Louisiana 17 W 25-13, 25-10
A5 17 Jing won their pool at 3-0 to keep their #3 seed in the Gold Bracket!

A5 17 Karen earned the overall #4 seed and was #1 in 17 Open Pool R1P4.
Sat 21 Feb 3:00pm A5 17 Karen vs. Carolina Union 17 Bubba L 25-16, 14-25, 8-15
Sat 21 Feb 5:00pm A5 17 Karen vs. Beach Elite 17B Adidas W 25-12, 25-18
Sat 21 Feb 8:00pm A5 17 Karen vs. Magnum 17 Mizuno W 25-22, 24-26, 15-9
Sat 21 Feb 9:00pm A5 17 Karen vs. Carolina Union 17 Bubba L 20-25
A5 17 Karen finished in a three-way tie for 1st in their pool at 2-1 and then lost a playoff game to wind up 3rd and in the Silver Bracket.

Gold Bracket
Sun 22 Feb 12:00pm A5 17 Jing vs. Xcel 17X Select W 25-23, 25-22
Sun 22 Feb 2:00pm A5 17 Jing vs. Tribe 17 Elite Austin L 18-25, 25-21, 10-15
17 Jing lost in the semifinals to finish tied for 3rd.
Silver Bracket
Sun 22 Feb 11:00am A5 17 Karen vs. Mobile Storm 17 Elite W 25-10, 25-22
Sun 22 Feb 1:00pm A5 17 Karen vs. A5 South 17-1 Jeff L 19-25 ,17-25
17 Karen lost in the semifinals to finish tied for 13th.

16 Open - A5 16 Jackie, A5 16 Gary

A5 16 Jackie earned the overall #2 seed and was #1 in 16 Open Pool R1P2.
Sat 21 Feb 8:00am A5 16 Jackie vs. Magnum 16 Mizuno W 25-16, 25-11
Sat 21 Feb 10:00am A5 16 Jackie vs. Carolina Juniors 16 Fusion W 25-5, 25-5
Sat 21 Feb 1:00pm A5 16 Jackie vs. Emerald Coast 16 National W 25-14, 25-13
A5 16 Jackie won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Bracket!

A5 16 Gary started as the #4 team in 16 Open Pool R1P5.
Sat 21 Feb 9:00am A5 16 Gary vs. ProLink 16E Reilly L 19-25, 25-12, 11-15
Sat 21 Feb 10:00am A5 16 Gary vs. Asics Louisiana 16 Black L 20-25, 25-20, 14-16
Sat 21 Feb 12:00pm A5 16 Gary vs. Beach Elite 16B Adidas W 22-25, 25-22, 15-5
Thu 1 Jan 12:00am A5 16 Gary vs. ProLink 16E Reilly L 24-26
A5 16 Gary finished in a three-way tie for 2nd in their pool at 1-2 and lost a playoff game to wind up 3rd and in the Copper Bracket.

Gold Bracket
Sun 22 Feb 8:00am A5 16 Jackie vs. East Cost Power 16-Midnight W 25-16, 25-21
Sun 22 Feb 10:00am A5 16 Jackie vs. Tribe 16 Elite Graham W 25-16, 25-13
Sun 22 Feb 12:00am A5 16 Jackie vs. Axis Elite 16 Rox W 25-11, 16-25, 15-11
16 Jackie won the 16 Open Championship!

Copper Bracket
Sun 22 Feb 2:00pm A5 16 Gary vs. SC Midlands 16 National Elite W 25-12, 25-16
Sun 22 Feb 3:00pm A5 16 Gary vs. Carolina Islanders 16 Elite W 25-22, 25-21
16 Gary won the Copper Bracket to finish in 17th place.

15 Open - A5 15 Gabe, A5 15 Boba, A5 15 Dan

A5 15 Gabe earned the overall #2 seed and was #1 in 15 Open Pool R1P2.
Sat 21 Feb 3:00pm A5 15 Gabe vs. Capital City Juniors 15-1 W 25-11, 25-13
Sat 21 Feb 5:00pm A5 15 Gabe vs. Magnum 15 Mizuno W 25-23, 25-3
Sat 21 Feb 8:00pm A5 15 Gabe vs. Carolina Juniors 15 Blaze W 25-9, 25-23
A5 15 Gabe won their pool at 3-0 to keep their #2 seed in the Gold Bracket!

A5 15 Boba earned the overall #4 seed and was #1 in 15 Open Pool R1P4.
Sat 21 Feb 3:00pm A5 15 Boba vs. Axis Elite 15 Rox Charles W 25-10, 25-10
Sat 21 Feb 5:00pm A5 15 Boba vs. Beach Elite 15B Adidas W 25-14, 25-14
Sat 21 Feb 8:00pm A5 15 Boba vs. Xcel 15X Select W 25-20, 25-21
A5 15 Boba won their pool at 3-0 to keep their #4 seed in the Gold Bracket!

A5 15 Dan started as the #2 team in 15 Open Pool R1P1.
Sat 21 Feb 4:00pm A5 15 Dan vs. SC Midlands 15 National Elite W 25-20, 25-13
Sat 21 Feb 6:00pm A5 15 Dan vs. East Cost Power 15-True W 25-13, 25-17
Sat 21 Feb 8:00pm A5 15 Dan vs. Carolina Islanders 15 Elite W 25-22, 25-19
A5 15 Dan won their pool at 3-0 to steal the overall #1 seed in the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 22 Feb 11:00am A5 15 Gabe vs. Axis Elite 15 Rox Sean W 25-14, 25-14
Sun 22 Feb 11:00am A5 15 Boba vs. Tribe 15 Elite Dean L 21-25, 17-25
Sun 22 Feb 11:00am A5 15 Dan vs. Asics Louisiana 15 L 25-22, 23-25, 13-15
Sun 22 Feb 1:00pm A5 15 Gabe vs. A5 South 15-1 Sung W 25-16, 25-10
Sun 22 Feb 3:00pm A5 15 Gabe vs. Tribe 15 Elite Dean L 23-25, 28-26, 16-18
15 Gabe lost in the finals to finish in 2nd place. 15 Boba and 15 Dan each lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

14 Open - A5 14 Suzanne, A5 14 Karen, A5 14 Marge

A5 14 Suzanne earned the overall #2 seed and was #1 in 14 Open Pool R1P2.
Sat 21 Feb 8:00am A5 14 Suzanne vs. Beach Elite 14B Adidas W 25-16, 25-13
Sat 21 Feb 10:00am A5 14 Suzanne vs. SC Midlands 14 National Elite W 25-3, 25-8
Sat 21 Feb 1:00pm A5 14 Suzanne vs. MVP 14-Gold W 25-17, 25-18
A5 14 Suzanne won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Bracket!

A5 14 Karen started as the #2 team in 14 Open Pool R1P1.
Sat 21 Feb 9:00am A5 14 Karen vs. Carolina Islanders 14 Elite W 25-10, 25-12
Sat 21 Feb 11:00am A5 14 Karen vs. Power 14 National W 25-17, 25-18
Sat 21 Feb 1:00pm A5 14 Karen vs. Asics Louisiana 14 L 14-25, 23-25
A5 14 Karen finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket.

A5 14 Marge started as the #3 team in 14 Open Pool R1P3.
Sat 21 Feb 8:00am A5 14 Marge vs. Sports Academy 14 Thunder L 16-25, 8-25
Sat 21 Feb 11:00am A5 14 Marge vs. Capital City Juniors 14-1 W 25-12, 25-20
Sat 21 Feb 12:00pm A5 14 Marge vs. Upward Stars 14 Shanna L 25-27, 17-25
Sat 21 Feb 2:00pm A5 14 Marge vs. Upward Stars 14 Shanna L 20-25
A5 14 Marge finished in a three-way tie for 2nd at 1-2 and lost a playoff set to wind up 4th and in the Bronze Bracket.

Gold Bracket
Sun 22 Feb 8:00am A5 14 Suzanne vs. A5 14 Karen W 25-22, 25-14
Sun 22 Feb 10:00am A5 14 Suzanne vs. Sports Academy 14 Thunder W 25-12, 25-14
Sun 22 Feb 12:00pm A5 14 Karen vs. Cobb Atlanta 14-1 John W 26-24, 25-12
Sun 22 Feb 1:00pm A5 14 Suzanne vs. Asics Louisiana 14 L 19-25, 23-25
14 Suzanne lost in the finals to finish in 2nd place. 14 Karen lost in the quarterfinals and then won a consolation match to finish tied for 5th.

Bronze Bracket
Sun 22 Feb 9:00am A5 14 Marge vs. SC Midlands 14 National Elite W 25-12, 25-21
Sun 22 Feb 10:00am A5 14 Marge vs. Magnum 14 Mizuno W 27-25, 21-25, 17-15
14 Marge won the Bronze Bracket to finish in 13th place.

13 Open - A5 13 PC, A5 13 Cherae

A5 13 PC earned the overall #3 seed and was #1 team in 13 Open Pool R1P3.
Sat 21 Feb 3:00pm A5 13 PC vs. Upward Stars 13 Jen W 25-23, 25-15
Sat 21 Feb 5:00pm A5 13 PC vs. Xcel 13X Select W 25-10, 25-18
Sat 21 Feb 7:00pm A5 13 PC vs. Carolina Islanders 13 Elite W 27-25, 25-18
A5 13 PC won their pool at 2-0 and won their crossover to keep their #1 seed in the Gold Bracket!

A5 13 Cherae started as the #4 team in 13 Open Pool R1P2.
Sat 21 Feb 4:00pm A5 13 Cherae vs. MVP 13-Gold L 21-25, 17-25
Sat 21 Feb 5:00pm A5 13 Cherae vs. Cobb Atlanta 13-1 Rachael L 16-25, 22-25
Sat 21 Feb 7:00pm A5 13 Cherae vs. Carolina One 13 Power Greenville W 21-25, 25-14, 15-10
A5 13 Cherae finished 3rd in their pool at 1-2.

Gold Bracket
Sun 22 Feb 12:00pm A5 13 PC vs. A5 South 13 Trina W 25-10, 25-10
Sun 22 Feb 2:00pm A5 13 PC vs. Cobb Atlanta 13-1 Rachel W 25-23, 19-25, 15-7
Sun 22 Feb 4:00pm A5 13 PC vs. Axis Elite 13 Rox Val W 25-16, 24-26, 15-8
13 PC won the 13 Open Championship!

Silver Bracket
Sun 22 Feb 1:00pm A5 13 Cherae vs. Upward Stars 13 Jen L 27-29, 25-22, 9-15
Sun 22 Feb 3:00pm A5 13 Cherae vs. Carolina One 13 Power Greenville L 13-25, 20-25
13 Cherae lost in the semifinals and then lost their consolation match to finish in 12th place.

12 Open - A5 12 Jing, A5 12 Mike, A5 11 Walter

A5 12 Jing earned the overall #1 seed and was #1 in 12 Open Pool R1P1.
Sat 21 Feb 8:00am A5 12 Jing vs. Carolina Islanders 12 Elite W 25-7, 25-6
Sat 21 Feb 10:00am A5 12 Jing vs. Axis Elite 11 Rox W 25-0, 25-10
Sat 21 Feb 1:00pm A5 12 Jing vs. A5 South 12-1 Joe W 25-15, 25-12
A5 12 Jing won their pool at 3-0 to take their #1 seed to the Gold Bracket! Brianna Dempsey served the 25-0 shutout for 12 Jing Saturday!

A5 12 Mike started as the #3 team in 12 Open Pool R1P2.
Sat 21 Feb 8:00am A5 12 Mike vs. K2 12 Elite L 23-25, 14-25
Sat 21 Feb 11:00am A5 12 Mike vs. Capital City Juniors 12-1 L 14-25, 14-25
Sat 21 Feb 12:00pm A5 12 Mike vs. A5 11 Walter W 25-21, 28-26
A5 12 Mike finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the Gold Bracket.

A5 11 Walter started as the #4 team in 12 Open Pool R1P2.
Sat 21 Feb 9:00am A5 11 Walter vs. Capital City Juniors 12-1 W 25-21, 9-25, 19-17
Sat 21 Feb 10:00am A5 11 Walter vs. K2 12 Elite L 10-25, 14-25
Sat 21 Feb 12:00pm A5 11 Walter vs. A5 12 Mike L 21-25, 26-28
A5 11 Walter finished last in their pool at 1-2 and will play in the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 22 Feb 8:00am A5 12 Jing vs. A5 11 Walter W 25-19, 25-16
Sun 22 Feb 9:00am A5 12 Mike vs. A5 South 12-1 Joe L 11-25, 26-24, 6-15
Sun 22 Feb 10:00am A5 12 Jing vs. Capital City Juniors 12-1 W 25-15, 25-23
Sun 22 Feb 11:00am A5 12 Mike vs. Axis Elite 11 Rox W 25-13, 21-25, 15-9
Sun 22 Feb 11:00am A5 11 Walter vs. Carolina Islanders 12 Elite W 25-0, 25-0
Sun 22 Feb 12:00pm A5 12 Jing vs. A5 South 12-1 Joe W 25-18, 25-7
12 Jing won the 12 Open Championship! 12 Mike lost in the quarterfinals and then won a consolation match to finish tied for 5th. 11 Walter lost in the quarterfinals and then won a consolation match to finish tied for 5th.

Jacksonville Juniors Jax Jam

This tournament is being played at the Prime Osborn Convention Center (POCC), the Jacksonville Ice & Sportsplex (JIS) and the Jacksonville Juniors Volleyball Association (JJVA) in Jacksonville, FL.

18 Girls - A5 18 Katie

A5 18 Katie earned the overall #5 seed and was #1 in 18 Girls Pool R1E.
Sat 21 Feb 3:00pm A5 18 Katie vs. Barracuda 17's W 25-13, 25-14
Sat 21 Feb 5:00pm A5 18 Katie vs. Spirit 17 Crocs W 25-5, 25-5
Sat 21 Feb 8:00pm A5 18 Katie vs. Central Florida 18 Red W 25-9, 25-13
A5 18 Katie won their pool at 3-0 to keep their overall #5 seed for the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 22 Feb 11:00am A5 18 Katie vs. JJVA 17R Molten Melissa W 25-10, 25-21
Sun 22 Feb 2:00pm A5 18 Katie vs. Metro Atlanta 17 Elite W 25-23, 25-10
Sun 22 Feb 4:00pm A5 18 Katie vs. JJVA 18N TEAM Rox L 22-25, 16-25
18 Katie lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

16 Girls - A5 16 Heather

A5 16 Heather earned the overall #1 seed and was #1 in 16 Girls Pool R1A.
Sat 21 Feb 8:00am A5 16 Heather vs. JJVA 16N TEAM Rox Olivia W 25-14, 25-15, 25-19
Sat 21 Feb 11:00am A5 16 Heather vs. JJVA 16R JIS Molten Linda W 25-10, 25-12, 25-8
A5 16 Heather won their pool at 2-0 to keep their #1 seed in the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 22 Feb 11:00am A5 16 Heather vs. Metro Atlanta 16 Power W 25-7, 25-12
Sun 22 Feb 1:00pm A5 16 Heather vs. Metro Atlanta 16 Elite W 25-17, 25-21
Sun 22 Feb 2:00pm A5 16 Heather vs. JJVA 16N TEAM Rox Rob L 21-25, 18-25
16 Heather lost in the finals to finish in 2nd place.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015, each one of our 1 teams qualified for USAV Nationals at the highest competitive level offered (Open for 13s and above and National for 12s)an accomplishment replicated by only one other club in the country.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax