Week 8: Spring (almost) Forward (Part 1)

March 7, 2015 - We dodge some late season snow in Louisville, KY, get spread out around the state of South Carolina, and play a one-day at home. And Daylight Savings Time starts Saturday night.

Active Ankle Bluegrass Tournament

This tournament is being played at the Kentucky Exposition Center (EXPO) and the Ohio Valley Volleyball Center (OVVC) in Louisville, KY, and the Southern Indiana Sports Center (SISC) in New Albany, IN.

18 Open - A5 18 Bob

A5 18 Bob earned the overall #2 seed and was #1 in 18 Open Pool R1G1P2.
Sat 7 Mar 11:00am A5 18 Bob vs. Tri-State Elite 18 W 25-13, 25-16
Sat 7 Mar 1:00pm A5 18 Bob vs. Asics KIVA 18 White W 25-16, 25-17
A5 18 Bob won their pool at 2-0 to keep their #2 seed!

A5 18 Bob continued as the #1 team in 18 Open Pool R2G1P2.
Sat 7 Mar 5:00pm A5 18 Bob vs. Milwaukee Sting 18 Gold W 25-15, 25-17
Sat 7 Mar 7:00pm A5 18 Bob vs. Premier 18 Onitsuka W 25-17, 25-23
A5 18 Bob won their pool at 2-0 to take their #2 seed to Sunday!

Challenge Match 2
Sun 8 Mar 9:00am A5 18 Bob vs. Columbus Volleyball Academy 18 Silver W 25-18, 25-10
A5 18 Bob won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 8 Mar 11:00am A5 18 Bob vs. Asics KIVA 18 Red L 21-25, 18-25
A5 18 Bob lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

18 Premier - A5 18 Marc

A5 18 Marc earned the overall #2 seed and was #1 in 18 Premier Pool R1G1P2.
Sat 7 Mar 8:00am A5 18 Marc vs. Hurricanes 18R Sarah W 25-8, 25-16
Sat 7 Mar 10:00am A5 18 Marc vs. South Indy 18 Black W 25-22, 25-19
A5 18 Marc won their pool at 2-0 to keep their #2 seed!

A5 18 Marc continued as the #1 team in 18 Premier Pool R2G1P2.
Sat 7 Mar 2:00pm A5 18 Marc vs. COA 18 Red W 21-25, 25-11, 15-13
Sat 7 Mar 4:00pm A5 18 Marc vs. Tampa United 18 United W 25-17, 25-14
A5 18 Marc won their pool at 2-0 and will play a challenge match for Gold.

Challenge Match 2
Sun 8 Mar 8:00am A5 18 Marc vs. Toledo 18-Mizuno W 25-20, 27-25
A5 18 Marc won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 8 Mar 10:00am A5 18 Marc vs. Top Select 18 Elite W 28-26, 25-22
Sun 8 Mar 12:00pm A5 18 Marc vs. Empowered 18U A1 Elite W 25-17, 25-15
Sun 8 Mar 2:00pm A5 18 Marc vs. Carolina Union 18 John W 25-19, 27-29, 15-8
A5 18 Marc won the 18 Premier Championship!

17 Open - A5 17 Jing

A5 17 Jing started as the #2 team in 17 Open Pool R1G1P11.
Sat 7 Mar 12:00pm A5 17 Jing vs. Columbus Volleyball Academy 17 Silver W 25-19, 25-14
Sat 7 Mar 1:00pm A5 17 Jing vs. Cincy Classics 17 Red L 25-13, 23-25, 11-15
A5 17 Jing finished 2nd in their pool at 1-1.

A5 17 Jing continued as the #2 team in 17 Open Pool R2G1P3.
Sat 7 Mar 6:00pm A5 17 Jing vs. A5 South 17-1 Jeff W 25-15, 23-25, 15-10
Sat 7 Mar 7:00pm A5 17 Jing vs. Elevation 17-1 W 25-23, 25-20
A5 17 Jing won their pool at 2-0 to make a challenge match for Gold.

Challenge Match 3
Sun 8 Mar 9:00am A5 17 Jing vs. Alliance 17 Mizuno W 25-21, 25-15
A5 17 Jing won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 8 Mar 11:00am A5 17 Jing vs. Munciana 17 Raptors W 25-20, 26-24
Sun 8 Mar 1:00pm A5 17 Jing vs. Rockwood Thunder 17 Mizuno L 19-25, 23-25
A5 17 Jing lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

17 Premier - A5 17 Karen

A5 17 Karen earned the overall #8 seed and was #1 in 17 Premier Pool R1G1P8.
Sat 7 Mar 8:00am A5 17 Karen vs. Columbus Volleyball Academy 17 Red W 25-19, 25-9
Sat 7 Mar 10:00am A5 17 Karen vs. Biltmore 17 Elite W 25-23, 25-20
A5 17 Karen won their pool at 2-0 to keep their #8 seed!

A5 17 Karen continued as the #1 team in 17 Premier Pool R2G1P8.
Sat 7 Mar 2:00pm A5 17 Karen vs. A2 17 Green W 25-23, 25-15
Sat 7 Mar 4:00pm A5 17 Karen vs. Alliance 17 Molten W 25-18, 25-16
A5 17 Karen won their pool at 2-0 to keep their #8 seed!

Challenge Match 8
Sun 8 Mar 8:00am A5 17 Karen vs. Northern Kentucky 17 Tide W 21-25, 25-19, 15-13
A5 17 Karen won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 8 Mar 10:00am A5 17 Karen vs. Asics KIVA 17 White W 18-25, 25-22, 15-13
Sun 8 Mar 12:00pm A5 17 Karen vs. Zenith 3rd Degree 17 Apex W 25-16, 25-18
Sun 8 Mar 2:00pm A5 17 Karen vs. Cincy Classics 17 Black L 23-25, 25-13, 11-15
A5 17 Karen lost in the finals to finish in 2nd place.

16 Open - A5 16 Jackie

A5 16 Jackie earned the overall #4 seed and was #1 in 16 Open Pool R1G1P4.
Sat 7 Mar 8:00am A5 16 Jackie vs. Team Detroit 16-1 W 25-23, 25-18
Sat 7 Mar 10:00am A5 16 Jackie vs. Cincy Classics 16 Red W 25-17, 25-14
A5 16 Jackie won their pool at 2-0 to keep their #4 seed!

A5 16 Jackie continued as the #1 team in 16 Open Pool R2G1P4.
Sat 7 Mar 2:00pm A5 16 Jackie vs. Toledo 16-Elite W 25-19, 25-21
Sat 7 Mar 4:00pm A5 16 Jackie vs. Milwaukee Sting 16 Gold W 25-11, 25-23
A5 16 Jackie won their pool at 2-0 to take their #4 seed into Sunday.

Challenge Match 4
Sun 8 Mar 8:00am A5 16 Jackie vs. Tri-State Elite 16 Blue W 25-16, 25-10
A5 16 Jackie won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 8 Mar 10:00am A5 16 Jackie vs. AVC Cleveland Rox 16N Reiser L 23-25, 20-25
A5 16 Jackie lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

16 Premier - A5 16 Gary

A5 16 Gary earned the overall #12 seed and was #1 in 16 Premier Pool R1G1P12.
Sat 7 Mar 11:00am A5 16 Gary vs. Olivet Raptors Elite 16U W 25-16, 25-4
Sat 7 Mar 1:00pm A5 16 Gary vs. Kaepa Borderline 16 Hawks W 25-17, 25-14
A5 16 Gary won their pool at 2-0 to keep their #12 seed!

A5 16 Gary continued as the #2 team in 16 Premier Pool R2G1P5.
Sat 7 Mar 6:00pm A5 16 Gary vs. Dunes 16 Teal L 22-25, 17-25
Sat 7 Mar 7:00pm A5 16 Gary vs. Southern Performance 16 National W 25-14, 26-24
A5 16 Gary finished 2nd in their pool at 1-1 and will play a challenge match for Gold.

Challenge Match 6
Sun 8 Mar 9:00am A5 16 Gary vs. Elevation 16 Elias W 24-26, 25-16, 15-10
A5 16 Gary won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 8 Mar 11:00am A5 16 Gary vs. Lexington United 16 Baden W 25-22, 25-21
Sun 8 Mar 1:00pm A5 16 Gary vs. Empowered 16U A1 Elite L 17-25, 19-25
A5 16 Gary lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

15 Open - A5 15 Gabe

A5 15 Gabe earned the overall #6 seed and was #1 in 15 Open Pool R1G1P6.
Sat 7 Mar 11:00am A5 15 Gabe vs. Team Momentum 15 Navy W 25-11, 25-6
Sat 7 Mar 1:00pm A5 15 Gabe vs. Pineapple 15 Open W 25-6, 25-11
A5 15 Gabe won their pool at 2-0 to keep their #6 seed!

A5 15 Gabe continued as the #1 team in 15 Open Pool R2G1P6.
Sat 7 Mar 5:00pm A5 15 Gabe vs. Maverick 15 Elite W 25-8, 25-12
Sat 7 Mar 7:00pm A5 15 Gabe vs. Mizuno Vision 15 Elite W 25-12, 25-14
A5 15 Gabe won their pool at 2-0 to keep their #6 seed!

Challenge Match 6
Sun 8 Mar 9:00am A5 15 Gabe vs. Rockwood Thunder 15 Mizuno W 25-18, 25-21
A5 15 Gabe won their challenge match to make the Gold Bracket!.

Gold Bracket
Sun 8 Mar 11:00am A5 15 Gabe vs. Elevation 15 Balice L 23-25, 25-12, 11-15
A5 15 Gabe lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

15 Premier - A5 15 Boba

A5 15 Boba earned the overall #2 seed and was #1 in 15 Premier Pool R1G1P2.
Sat 7 Mar 11:00am A5 15 Boba vs. Team Indiana Elite 15-Molten W 21-25, 25-7, 15-5
Sat 7 Mar 1:00pm A5 15 Boba vs. Cincinnati Volleyball Academy 15-1 Baldric W 25-9, 25-19
A5 15 Boba won their pool at 2-0 to keep their #2 seed!

A5 15 Boba continued as the #1 team in 15 Premier Pool R2G1P2.
Sat 7 Mar 5:00pm A5 15 Boba vs. Biltmore 15 Elite W 25-17, 25-21
Sat 7 Mar 7:00pm A5 15 Boba vs. NOLA 15 Hilary W 25-20, 25-14
A5 15 Boba won their pool at 2-0 to hold on to their #2 seed for Sunday!

Challenge Match 2
Sun 8 Mar 9:00am A5 15 Boba vs. Asics KIVA 15 Black W 28-26, 25-13
A5 15 Boba won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 8 Mar 11:00am A5 15 Boba vs. Northern Kentucky 15 Tide W 18-25, 25-23, 15-13
Sun 8 Mar 1:00pm A5 15 Boba vs. Circle City 15 Black W 25-20, 24-26, 15-11
Sun 8 Mar 2:00pm A5 15 Boba vs. Munciana 15 Gators W 25-21, 21-25, 15-10
A5 15 Boba won the 15 Premier Championship!

14 Open - A5 14 Suzanne

A5 14 Suzanne earned the overall #5 seed and was #1 in 14 Open Pool R1G1P5.
Sat 7 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. Lexington United 14 Adidas W 25-10, 25-8
Sat 7 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. Memphis Juniors 14 Gass W 25-12, 25-10
Sat 7 Mar 1:00pm A5 14 Suzanne vs. CVC 14 BLACK W 25-15, 25-14
A5 14 Suzanne won their pool at 3-0 to keep their #5 seed!

Challenge Match 5
Sun 8 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. Mintonette Sports - m.41 W 22-25, 25-14, 16-14
A5 14 Suzanne won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 8 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. Sports Performance 14 Elite W 25-21, 25-23
Sun 8 Mar 12:00pm A5 14 Suzanne vs. Circle City 14 Purple L 16-25, 25-23, 9-15
A5 14 Suzanne lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

14 Premier - A5 14 Karen

A5 14 Karen earned the overall #6 seed and was #1 in 14 Premier Pool R1G1P6.
Sat 7 Mar 2:00pm A5 14 Karen vs. Northern Kentucky 14 Tide W 20-25, 26-24, 15-10
Sat 7 Mar 4:00pm A5 14 Karen vs. Toledo 14-Mizuno W 25-8, 25-17
A5 14 Karen won their pool at 2-0 to keep their #6 seed!

A5 14 Karen continued as the #1 team in 14 Premier Pool R2G1P6.
Sat 7 Mar 5:30pm A5 14 Karen vs. Cincinnati Volleyball Academy 14-2 Etter W 23-25, 26-24, 16-14
Sat 7 Mar 7:30pm A5 14 Karen vs. CVC 14 Blue W 25-19, 23-25, 15-13
A5 14 Karen won their pool at 2-0 again to stay #6 for Sunday!

Challenge Match 6
Sun 8 Mar 9:00am A5 14 Karen vs. DFFO 14 National Silver W 25-17, 25-16
A5 14 Karen won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 8 Mar 11:00am A5 14 Karen vs. Munciana 14 Jaguars W 25-23, 25-21
Sun 8 Mar 1:00pm A5 14 Karen vs. Union 14 Indiana Purichia L 20-25, 18-25
A5 14 Karen lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

13 Open - A5 13 Cherae

A5 13 Cherae started as the #2 team in 13 Open Pool R1G1P2.
Sat 7 Mar 9:00am A5 13 Cherae vs. Tri-State Elite 13 Blue W 17-25, 25-21, 15-7
Sat 7 Mar 10:00am A5 13 Cherae vs. PNK 13 L 24-26, 14-25
A5 13 Cherae finished 2nd in their pool at 1-1.

A5 13 Cherae continued as the #2 team in 13 Open Pool R2G2P7.
Sat 7 Mar 3:00pm A5 13 Cherae vs. Team Indiana Elite 13-Asics L 19-25, 9-25
Sat 7 Mar 4:00pm A5 13 Cherae vs. Circle City 13 Purple L 27-25, 16-25, 10-15
A5 13 Cherae finished 3rd in their pool at 0-2 to land in the Platinum Bracket.

Platinum Bracket
Sun 8 Mar 12:00pm A5 13 Cherae vs. Lexington United 13 Adidas W 25-18, 18-25, 15-8
Sun 8 Mar 2:00pm A5 13 Cherae vs. Maverick 13 Elite L 17-25, 13-25
13 Cherae lost in the finals of the Platinum Bracket to finish in 22nd place.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015 our 15 Gabe team finished 2nd in 15 Open at AAU. 15 Boba finished 3rd in 15 Premier at AAU. 15 Dan finished 1st in 15 Club claim a AAU National Title.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax