Week 15: Regionals!

April 24, 2015 - One last shot to earn some bids at the SRVA Regional Championships, a club event for the young ones, and one team heads to Salt Lake City.

Triple Crown Championships

This tournament is being played at the Salt Palace Convention Center in Salt Lake City, UT. All times Mountain. Live video of all matches is available at http://www.watchtcs.com/volleyball-championships.html, but you will have to pay to watch it.

18 Open - A5 18 Bob

A5 18 Bob starts as the #4 team in 18 Open Pool A.
Fri 24 Apr 8:00am A5 18 Bob vs. Tstreet 18-Shawn L 18-25, 16-25
Fri 24 Apr 10:00am A5 18 Bob vs. Coast 18-1 Mizuno L 21-25, 25-19, 6-15
Fri 24 Apr 12:00pm A5 18 Bob vs. 951 Elite 18-1 Wild Pepper W 25-22, 25-13
A5 18 Bob finished 5th in their pool at 1-2.

Championshiop Bracket
Sat 25 Apr 8:00am A5 18 Bob vs. Club V 18 Red W 25-11, 25-14, 25-17
Sat 25 Apr 12:30pm A5 18 Bob vs. Coast 18-1 Mizuno W 22-25, 20-25, 25-20, 25-19, 15-11
Sun 26 Apr 8:30am A5 18 Bob vs. Legacy 18 Elite L 15-25, 22-25, 25-13, 21-25
18 Bob lost in the semifinals to finish tied for 3rd with TAV 18 Black. Read the story on the first two rounds, particularly the comeback against Coast here.

SRVA Region Championships

This tournament is being played at the Georgia World Congress Center in Atlanta, GA.

18 Power - A5 18 Katie

A5 18 Katie started as the #3 team in 18 Power Pool P1.
Sat 25 Apr 8:00am A5 18 Katie vs. Tsunami 18-1 Joe W 25-19, 26-28, 15-9
Sat 25 Apr 11:00am A5 18 Katie vs. North Atlanta 18-1 Leah L 16-25, 24-26
Sat 25 Apr 12:00pm A5 18 Katie vs. Metro Atlanta 18-1 Elite W 25-9, 25-17
A5 18 Katie finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Championship Bracket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 10:00am A5 18 Katie vs. A5 South 18-1 W 25-22, 26-24
Sun 26 Apr 12:00pm A5 18 Katie vs. Rocket City 18-1 L 19-25, 25-19, 3-15
Sun 26 Apr 2:00pm A5 18 Katie vs. Tsunami 18-1 Joe W 25-14, 25-19
Sun 26 Apr 4:00pm A5 18 Katie vs. North Atlanta 18-1 Leah L 24-26, 21-25
A5 18 Katie lost in the quarterfinals and then wound up 2nd in their consolation bracket to finish in 6th place.

18 Boys - A5 18 Jeff, A5 16 Adam

A5 18 Jeff earned the overall #1 seed and was #1 in 18 Boys Pool R1G1P1. A5 16 Adam is the #4 team in the same pool.
Sat 25 Apr 8:45am A5 18 Jeff vs. A5 16 Adam W 25-20, 25-16
Sat 25 Apr 10:15am A5 16 Adam vs. Ethos 18-1 W 25-20, 26-24
Sat 25 Apr 11:00am A5 18 Jeff vs. Rocket City 18-1 Boys W 25-22, 19-25
Sat 25 Apr 11:45am A5 16 Adam vs. Central Georgia 18-1 W 25-20, 25-22
Sat 25 Apr 1:15pm A5 18 Jeff vs. Central Georgia 18-1 W 25-22, 25-18
Sat 25 Apr 2:00pm A5 16 Adam vs. Rocket City 18-1 Boys L 23-25, 19-25
Sat 25 Apr 2:45pm A5 18 Jeff vs. Ethos 18-1 W 19-25, 25-16
A5 18 Jeff won their pool at 4-0! A5 16 Adam finished 4th in their pool at 2-2. Both teams made the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sat 25 Apr 3:30pm A5 18 Jeff vs. A5 16 Adam W 31-29, 25-22
Sat 25 Apr 5:30pm A5 18 Jeff vs. Ethos 18-1 L 20-25, 25-20, 8-15
A5 18 Jeff lost in the finals to finish in 2nd place. A5 16 Adam lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

17 Power - A5 17 Jing, A5 17 Karen

A5 17 Jing earned the overall #2 seed and was #1 in 17 Power Pool P2.
Sat 25 Apr 8:00am A5 17 Jing vs. Club West Nashville 17-1 National W 25-12, 25-14
Sat 25 Apr 10:00am A5 17 Jing vs. Knoxville Volleyball Academy 17-2 Emilee W 25-7, 25-15
Sat 25 Apr 1:00pm A5 17 Jing vs. ProLink 17N Emily W 25-7, 25-16
A5 17 Jing won their pool at 3-0 to keep their #2 seed in the Championship Bracket!

A5 17 Karen earned the overall #1 seed and was #1 in 17 Power Pool P1.
Sat 25 Apr 8:00am A5 17 Karen vs. Capital City Juniors 17-1 W 25-8, 25-16
Sat 25 Apr 10:00am A5 17 Karen vs. Tsunami 17-1 Dun L 13-25, 25-18, 12-15
Sat 25 Apr 1:00pm A5 17 Karen vs. Atlanta Extreme 17-1 Kaepa W 25-14, 25-13
A5 17 Karen finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Championship Braket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 9:00am A5 17 Karen vs. GA5 17 Katie W 25-11, 25-10
Sun 26 Apr 10:00am A5 17 Jing vs. Knoxville Volleyball Academy 17-1 Red W 25-11, 25-10
Sun 26 Apr 10:00am A5 17 Karen vs. BVC 17-1 Black W 20-25, 25-15, 15-13
Sun 26 Apr 11:00am A5 17 Jing vs. Cobb Atlanta 17-1 Michael W 25-12, 25-11
Sun 26 Apr 11:00am A5 17 Karen vs. Rocket City 17-1 W 25-21, 25-16
Sun 26 Apr 1:00pm A5 17 Jing vs. A5 17 Karen W 25-22, 25-17
Sun 26 Apr 3:00pm A5 17 Karen vs. A5 South 17-1 W 25-15, 25-15
Sun 26 Apr 3:00pm A5 17 Jing vs. Tsunami 17-1 Dun W 25-23, 22-25, 15-4
A5 17 Jing won the 17 Power Championship and a 17 National Bid! A5 17 Karen lost in the semifinals and then won the 3rd Place match to finish in 3rd place.

16 Power - A5 16 Gary, A5 16 Heather

A5 16 Gary earned the overall #6 seed and was #1 in 16 Power Pool P6.
Sat 25 Apr 8:00am A5 16 Gary vs. Atlanta Extreme 16-1 Kaepa W 25-6, 25-15
Sat 25 Apr 10:00am A5 16 Gary vs. Tsunami 16-3 Kyle W 25-17, 25-13
Sat 25 Apr 1:00pm A5 16 Gary vs. Rocket City 16-2 W 25-7, 25-10
A5 16 Gary won their pool at 3-0 to keep their #6 seed in the Championship Bracket!

A5 16 Heather earned the overall #8 seed and was #1 in 16 Power Pool P8.
Sat 25 Apr 8:00am A5 16 Heather vs. Atlanta Boom 16-1 Diamond Rox W 25-22, 25-20, 25-19
Sat 25 Apr 11:00am A5 16 Heather vs. Knoxville Volleyball Academy 16-1 Red L 25-22, 22-25, 17-25
A5 16 Heather finished 2nd in their pool at 1-1 to make the Championship Bracket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 9:00am A5 16 Heather vs. Capital City Juniors 16-1 W 25-19, 25-18
Sun 26 Apr 10:00am A5 16 Gary vs. Rocket City 16-1 W 25-18, 25-13
Sun 26 Apr 10:00am A5 16 Heather vs. A5 South 16-2 L 25-14, 20-25, 11-15
Sun 26 Apr 11:00am A5 16 Gary vs. ProLink 16E Reilly W 25-17, 25-10
Sun 26 Apr 1:00pm A5 16 Gary vs. A5 South 16-1 W 25-23, 17-25, 15-9
Sun 26 Apr 3:00pm A5 16 Gary vs. Cobb Atlanta 16-1 Michelle W 25-15, 25-27, 15-11
A5 16 Gary won the 16 Power Championship and earned a 16 National Bid! A5 16 Heather lost in the second round to finish tied for 9th.

15 Power - A5 15 Boba, A5 15 Dan

A5 15 Boba earned the overall #1 seed and was #1 in 15 Power Pool P1.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 15 Boba vs. BVC 15-1 Black W 25-21, 25-18
Sat 25 Apr 4:30pm A5 15 Boba vs. Atlanta Boom 15-1 Diamond Rox W 25-13, 25-13
Sat 25 Apr 7:30pm A5 15 Boba vs. Atlanta Extreme 15-1 Kaepa W 25-10, 25-14
A5 15 Boba won their pool at 3-0 to keep their #1 seed in the Championship Bracket!

A5 15 Dan earned the overall #6 seed and was #1 in 15 Power Pool P6.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 15 Dan vs. Rocket City 15-1 W 25-16, 25-22
Sat 25 Apr 4:30pm A5 15 Dan vs. Knoxville Volleyball Academy 15-1 Red W 25-19, 25-17
Sat 25 Apr 5:30pm A5 15 Dan vs. Club West Nashville 15-1 National W 24-26, 25-22, 15-11
A5 15 Dan won their pool at 2-0 and won their crossover to keep their #6 seed in the Championship Bracket!

Championship Bracket
Sun 26 Apr 11:00am A5 15 Boba vs. Volley One 15-1 Black W 25-19, 25-10
Sun 26 Apr 11:00am A5 15 Dan vs. North Atlanta 15-1 Rob W 31-29, 25-13
Sun 26 Apr 12:00pm A5 15 Boba vs. Club West Nashville 15-1 National W 25-10, 25-12
Sun 26 Apr 12:00pm A5 15 Dan vs. Tsunami 15-1 Morgan W 25-10, 25-22
Sun 26 Apr 2:00pm A5 15 Boba vs. Cobb Atlanta 15-1 Kortney W 25-21, 25-12
Sun 26 Apr 2:00pm A5 15 Dan vs. A5 South 15-1 L 21-25, 15-25
Sun 26 Apr 4:00pm A5 15 Dan vs. Cobb Atlanta 15-1 Kortney L 14-25, 25-21, 13-15
Sun 26 Apr 4:00pm A5 15 Boba vs. A5 South 15-1 W 25-22, 25-18
A5 15 Boba won the 15 Power Championship and earned a 15 National Bid! A5 15 Dan lost in the semifinals and then lost the 3rd place match to finish in 4th place.

15 Club - A5 15 Arieon

A5 15 Arieon earned the overall #2 seed and was #1 in 15 Club Pool P2.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 15 Arieon vs. Tsunami 15-3 Howard W 25-19, 25-16
Sat 25 Apr 4:30pm A5 15 Arieon vs. Central Georgia 15-2 W 25-10, 25-9
Sat 25 Apr 7:30pm A5 15 Arieon vs. Play Like Winners 15-1 W 25-13, 25-17
A5 15 Arieon won their pool at 3-0 to keep their #2 seed in the Championship Bracket!

Championship Bracket
Sun 26 Apr 9:00am A5 15 Arieon vs. West Georgia 15-1 W 25-21, 24-26, 15-13
Sun 26 Apr 11:00am A5 15 Arieon vs. Club Crimson 15-1 W 25-17, 25-16
Sun 26 Apr 1:00pm A5 15 Arieon vs. North Georgia Aces 15-1 W 25-20, 25-20
Sun 26 Apr 2:00pm A5 15 Arieon vs. Cobb Atlanta 15-3 Katie W 25-16, 25-18
Sun 26 Apr 4:00pm A5 15 Arieon vs. COLAVOL 15-1 W 25-20, 25-22
A5 15 Arieon wins the 15 Club Championship!

14 Power - A5 14 Karen, A5 14 Marge, A5 14 Betty, A5 14 Lisa

A5 14 Karen earned the overall #1 seed and was #1 in 14 Power Pool P1.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 14 Karen vs. C4 14-1 Navy W 25-19, 25-9
Sat 25 Apr 4:30pm A5 14 Karen vs. Volley One 14-2 National W 25-9, 25-5
Sat 25 Apr 7:30pm A5 14 Karen vs. A5 South 14-2 W 25-9, 25-16
A5 14 Karen won their pool at 3-0 to keep their #1 seed in the Championship Bracket!

A5 14 Marge earned the overall #3 seed and was #1 in 14 Power Pool P3.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 14 Marge vs. North Atlanta 14-2 Audrey W 25-15, 25-16
Sat 25 Apr 4:30pm A5 14 Marge vs. Volley One 14-2 National W 25-20, 25-9
Sat 25 Apr 7:30pm A5 14 Marge vs. A5 14 Betty W 25-18, 25-13
A5 14 Marge won their pool at 3-0 to keep their #3 seed in the Championship Bracket!

A5 14 Betty started as the #2 team in 14 Power Pool P3.
Sat 25 Apr 3:30pm A5 14 Betty vs. Volley One 14-2 National W 25-6, 25-17
Sat 25 Apr 5:30pm A5 14 Betty vs. North Atlanta 14-2 Audrey W 25-16, 25-18
Sat 25 Apr 7:30pm A5 14 Betty vs. A5 14 Marge L 18-25, 13-25
A5 14 Betty finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Championship Bracket.

A5 14 Lisa started as the #2 team in 14 Power Pool P2.
Sat 25 Apr 3:30pm A5 14 Lisa vs. Tsunami DeKalb 14-2 Liz W 25-13, 25-12
Sat 25 Apr 5:30pm A5 14 Lisa vs. Club West Nashville 14-1 National W 28-26, 25-16
Sat 25 Apr 7:30pm A5 14 Lisa vs. Capital City Juniors 14-1 L 19-25, 15-25
A5 14 Lisa finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Championshp Bracket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 8:00am A5 14 Lisa vs. A5 14 Betty W 21-25, 25-14, 15-13
Sun 26 Apr 10:00am A5 14 Karen vs. A5 14 Lisa W 25-19, 25-18
Sun 26 Apr 10:00am A5 14 Marge vs. C4 14-1 Navy W 23-25, 25-12, 15-9
Sun 26 Apr 12:00pm A5 14 Karen vs. A5 South 14-1 W 25-19, 25-18
Sun 26 Apr 12:00pm A5 14 Marge vs. Mid TN 14-1 W 25-19, 16-25, 15-11
Sun 26 Apr 2:00pm A5 14 Karen vs. Cobb Atlanta 14-1 John W 25-27, 25-15, 15-13
Sun 26 Apr 2:00pm A5 14 Marge vs. Capital City Juniors 14-1 L 22-25, 22-25
Sun 26 Apr 4:00pm A5 14 Marge vs. Cobb Atlanta 14-1 John W 25-22, 25-21
Sun 26 Apr 4:00pm A5 14 Karen vs. Capital City Juniors W 25-11, 25-13
14 Karen won the 14 Power Championship and upgraded to a 14 National Bid! A5 14 Marge lost in the semifinals and then won the 3rd Place match to finish in 3rd place and earned a 14 American Bid! A5 14 Lisa lost in the second round to finish tied for 9th. A5 14 Betty lost in the first round to finish tied for 17th.

13 Power - A5 13 PC, A5 13 Cherae, A5 13 Nikki, A5 13 Michelle, A5 13 Bri

A5 13 PC earned the overall #1 seed and was #1 in 13 Power Pool P1.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 13 PC vs. Madison 13-1 W 25-6, 25-8
Sat 25 Apr 4:30pm A5 13 PC vs. Tsunami DeKalb 13-1 Bill W 25-8, 25-7
Sat 25 Apr 7:30pm A5 13 PC vs. BVC 13-1 Black W 25-15, 25-17
A5 13 PC won their pool at 3-0 to keep their #1 seed in the Championship Bracket!

A5 13 Cherae earned the overall #7 seed and was #1 in 13 Power Pool P7.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 13 Cherae vs. North Georgia Aces 13-1 W 25-22, 25-18
Sat 25 Apr 4:30pm A5 13 Cherae vs. Ethos 13-1 Black W 25-20, 25-15
Sat 25 Apr 5:30pm A5 13 Cherae vs. Mid TN Volleyball Club 13-1 L 19-25, 22-25
A5 13 Cherae won their pool at 2-0 and lost their crossover to make the Championship Bracket.

A5 13 Nikki earned the overall #3 seed and was #1 in 13 Power Pool P3.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 13 Nikki vs. Club West Nashville 13-1 National W 25-17, 25-22
Sat 25 Apr 4:30pm A5 13 Nikki vs. Tsunami Rome 13-1 Mika W 25-17, 25-22
Sat 25 Apr 7:30pm A5 13 Nikki vs. Ethos 13-4 North-1 W 26-24, 25-20
A5 13 Nikki won their pool at 3-0 to take their #3 seed to the Championship Bracket!

A5 13 Michelle started as the #3 team in 13 Power Pool P6.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 13 Michelle vs. Capital City Juniors 13-1 W 15-25, 25-20, 15-6
Sat 25 Apr 5:30pm A5 13 Michelle vs. Knoxville Volleyball Academy 13-1 Red L 25-18, 18-25, 9-15
Sat 25 Apr 6:30pm A5 13 Michelle vs. Tsunami 13-1 Grooms W 25-22, 25-16
A5 13 Michelle finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Championship Bracket.

A5 13 Bri started as the #2 team in 13 Power Pool P4.
Sat 25 Apr 3:30pm A5 13 Bri vs. Matrix Volleyball 13-1 W 16-25, 25-15, 15-6
Sat 25 Apr 5:30pm A5 13 Bri vs. Alliance 13-4 Regional L 21-25, 22-25
Sat 25 Apr 7:30pm A5 13 Bri vs. Alabama Juniors 13-1 L 23-25, 7-25
A5 13 Bri finished 3rd in their pool at 1-2 to make the Championship Bracket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 9:00am A5 13 Michelle vs. North Georgia Aces 13-1 W 25-9, 25-16
Sun 26 Apr 9:00am A5 13 Bri vs. North Atlanta 13-2 Ashley W 23-25, 25-21, 15-13
Sun 26 Apr 10:00am A5 13 PC vs. A5 13 Bri W 25-14, 25-12
Sun 26 Apr 10:00am A5 13 Cherae vs. A5 13 Michelle W 25-15, 25-11
Sun 26 Apr 10:00am A5 13 Nikki vs. Rocket City 13-2 W 25-12, 25-11
Sun 26 Apr 11:00am A5 13 PC vs. A5 13 Cherae W 25-11, 25-15
Sun 26 Apr 11:00am A5 13 Nikki vs. Capital City Juniors 13-1 W 25-8, 25-23
Sun 26 Apr 1:00pm A5 13 PC vs. Alabama Juniors 13-1 W 25-18, 25-9
Sun 26 Apr 1:00pm A5 13 Nikki vs. Cobb Atlanta 13-1 Rachel L 20-25, 17-25
Sun 26 Apr 1:00pm A5 13 Cherae vs. A5 South 13-1 W 25-19, 25-15
Sun 26 Apr 3:00pm A5 13 Cherae vs. Capital City Juniors W 25-14, 25-19
Sun 26 Apr 3:00pm A5 13 Nikki vs. Alabama Juniors 13-1 W 23-25, 25-21, 15-13
Sun 26 Apr 3:00pm A5 13 PC vs. Cobb Atlanta 13-1 Rachel W 25-11, 25-14
A5 13 PC won the 13 Power Championship and earned a 13 National Bid! A5 13 Nikki lost in the semifinals and then won the 3rd Place match to finish in 3rd place. A5 13 Cherae lost in the quarterfinals and then won in their consolation bracket to finish in 5th place. A5 13 Michelle and A5 13 Bri both lost in the second round to finish tied for 9th.

12 Power - A5 12 Mike, A5 12 Keyaira, A5 12 Tee, A5 12 Carl, A5 12 Tina, A5 11 Walter, A5 11 Bri

A5 12 Mike earned the overall #4 seed and was #1 in 12 Power Pool P4.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 12 Mike vs. Knoxville Volleyball Academy 12-1 Red W 25-22, 25-10
Sat 25 Apr 4:30pm A5 12 Mike vs. K2 12-3 W 25-19, 25-10
Sat 25 Apr 7:30pm A5 12 Mike vs. Alliance 12-2 Molten W 25-16, 22-25, 15-11
A5 12 Mike won their pool at 3-0 take their #4 seed to the Championship Bracket!

A5 12 Keiyara started as the #2 team in 12 Power Pool P1.
Sat 25 Apr 3:30pm A5 12 Keiyara vs. A5 12 Tina W 25-11, 25-15
Sat 25 Apr 5:30pm A5 12 Keiyara vs. Rocket City 12-1 W 25-19, 25-20
Sat 25 Apr 7:30pm A5 12 Keiyara vs. K2 12-1 L 16-25, 19-25
A5 12 Keiyara finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Championship Bracket.

A5 12 Tee started as the #3 team in 12 Power Pool P2.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 12 Tee vs. Capital City Juniors 12-1 L 9-25, 15-25
Sat 25 Apr 5:30pm A5 12 Tee vs. K2 12-2 L 17-25, 8-25
Sat 25 Apr 6:30pm A5 12 Tee vs. Tsunami 12-2 John W 25-20, 19-25, 15-8
A5 12 Tee finished 3rd in their pool at 1-2 to make the Championship Bracket.

A5 12 Carl started as the #4 team in 12 Power Pool P7.
Sat 25 Apr 3:30pm A5 12 Carl vs. Cobb Atlanta 12-1 Tom L 21-25, 22-25
Sat 25 Apr 4:30pm A5 12 Carl vs. Tsunami 12-1 Jeff L 23-25, 14-25
Sat 25 Apr 6:30pm A5 12 Carl vs. Metro Atlanta 12-1 Elite L 18-25, 28-26, 8-15
A5 12 Carl finished 4th in their pool at 0-3 to land in the Silver Bracket.

A5 12 Tina started as the #4 team in 12 Power Pool P1.
Sat 25 Apr 3:30pm A5 12 Tina vs. A5 12 Keiyara L 11-25, 15-25
Sat 25 Apr 4:30pm A5 12 Tina vs. K2 12-1 L 10-25, 11-25
Sat 25 Apr 6:30pm A5 12 Tina vs. Rocket City 12-1 L 9-25, 20-25
A5 12 Tina finished 4th in their pool at 0-3 to land in the Silver Bracket.

A5 11 Walter earned the overall #6 seed and was #1 in 12 Power Pool P6.
Sat 25 Apr 2:30pm A5 11 Walter vs. Volley One 12-1 Red L 25-27, 19-25
Sat 25 Apr 4:30pm A5 11 Walter vs. A5 11 Bri W 25-20, 25-17
Sat 25 Apr 7:30pm A5 11 Walter vs. Atlanta Boom 12-1 Diamond Rox W 25-21, 25-20
A5 11 Walter finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Championship Bracket.

A5 11 Bri started as the #4 team in 12 Power Pool P6.
Sat 25 Apr 3:30pm A5 11 Bri vs. Atlanta Boom 12-1 Diamond Rox W 25-22, 25-18
Sat 25 Apr 4:30pm A5 11 Bri vs. A5 11 Walter L 20-25, 17-25
Sat 25 Apr 6:30pm A5 11 Bri vs. Volley One 12-1 Red L 20-25, 25-20, 6-15
Sat 25 Apr 8:30pm A5 11 Bri vs. Atlanta Boom 12-1 Diamond Rox L 16-25
A5 11 Bri finished 4th in their pool at 1-2 after losing a playoff set to land in the Silver Bracket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 8:00am A5 12 Keyaira vs. North Atlanta 12-1 Amanda W 25-20, 25-16
Sun 26 Apr 9:00am A5 12 Tee vs. Choo Choo City 12-1 Black L 14-25, 20-25
Sun 26 Apr 9:00am A5 11 Walter vs. Cobb Atlanta 12-1 Tom W 25-21, 17-25, 15-11
Sun 26 Apr 10:00am A5 12 Mike vs. K2 12-2 W 25-9, 25-20
Sun 26 Apr 10:00am A5 12 Keyiara vs. A5 South 12-1 L 17-25, 9-25
Sun 26 Apr 12:00pm A5 12 Mike vs. Mid TN 12-1 W 26-24, 25-17
Sun 26 Apr 12:00pm A5 11 Walter vs. K2 12-1 L 16-25, 12-25
Sun 26 Apr 1:00pm A5 12 Mike vs. K2 12-1 L 22-25, 25-14, 11-15
Sun 26 Apr 2:00pm A5 11 Walter vs. Mid TN 12-1 L 18-25, 15-25
Sun 26 Apr 3:00pm A5 11 Walter vs. Tsunami 12-1 Jeff in 7th place match L 25-19, 24-26, 13-15
Sun 26 Apr 3:00pm A5 12 Mike vs. Capital City Juniors 12-1 L 25-20, 20-25, 11-15
A5 12 Mike lost in the semifinals and then lost the 3rd Place match to finish in 4th place. A5 11 Walter lost in the quarterfinals and then wound up 4th in their consolation bracket to finish in 8th place. A5 12 Keyaira lost in the second round to finish tied for 9th. A5 12 Tee lost in the first round to finish tied for 17th.

Silver Bracket
Sun 26 Apr 11:00am A5 11 Bri vs. A5 12 Tina W 25-7, 25-18
Sun 26 Apr 1:00pm A5 12 Carl vs. Club West Nashville 12-1 National W 25-9, 25-17
Sun 26 Apr 1:00pm A5 11 Bri vs. Volley One 12-1 Black L 21-25, 23-25
Sun 26 Apr 2:00pm A5 12 Carl vs. Volley One 12-1 Black L 25-18, 17-25, 13-15
A5 12 Carl lost in the finals to finish in 23rd place. A5 11 Bri lost in the semifinals to finish tied for 24th. A5 12 Tina lost in the quarterfinals to finish tied for 26th.

Dogwood Donnybrook

This tournament is being played at the Southern Volleyball Center in Roswell, GA and the Peachtree City Volleyball Center in Peachtree City, GA.

11 Club - A5 11 Miranda, A5 11 Jill, A5 10 Kealani

A5 11 Miranda earned the overalll #2 seed and was #1 team in 11 Club Pool R1P2.
Sat 25 Apr 3:00pm A5 11 Miranda vs. A5 10 Kealani W 25-2, 25-4
Sat 25 Apr 4:00pm A5 10 Kealani vs. Crossfire 11-1 3rd Degree L 14-25, 16-25
Sat 25 Apr 5:00pm A5 11 Miranda vs. Crossfire 11-1 3rd Degree L 20-25, 25-10, 9-15
Sat 25 Apr 6:00pm A5 11 Miranda vs. A5 11 Jill W 25-20, 25-21
Sat 25 Apr 6:00pm A5 10 Kealani vs. Atlanta Extreme 11-1 Kaepa W 25-23, 25-18
A5 11 Miranda finished 2nd in their pool at 1-1 and won their crossover. A5 10 Kealani finished 3rd in their pool at 0-2 and won thier crossover, which was the first match 10 Kealani has won this season. Both teams make the Gold Bracket.

A5 11 Jill started as the #2 team in 11 Club Pool R1P1.
Sat 25 Apr 4:00pm A5 11 Jill vs. Atlanta Extreme 11-1 Kaepa W 22-25, 25-19, 15-9
Sat 25 Apr 5:00pm A5 11 Jill vs. C4 12-1 L 16-25, 18-25
Sat 25 Apr 6:00pm A5 11 Jill vs. A5 11 Miranda L 20-25, 21-25
A5 11 Jill finished 2nd in their pool at 1-1 and lost their crossover and will play in the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 26 Apr 12:00pm A5 10 Kealani vs. Atlanta Extreme 11-1 Kaepa W 25-13, 25-22
Sun 26 Apr 12:00pm A5 11 Miranda vs. A5 11 Jill W 25-13, 25-20
Sun 26 Apr 1:00pm A5 10 Kealani vs. Crossfire 11-1 3rd Degree L 14-25, 5-25
Sun 26 Apr 2:00pm A5 11 Jill vs. Atlanta Extreme 11-1 Kaepa W 25-10, 25-23
Sun 26 Apr 2:00pm A5 11 Miranda vs. Crossfire 11-1 3rd degree W 25-17, 25-13
A5 11 Miranda won the 11 Club Championship! A5 10 Kealani lost in the semifinals to finish in 3rd place. A5 11 Jill lost in the semifinals then won their consolation to finish in 4th place.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

A5 has earned a reputation on both qualitative and quantitative levels such that most would consider us to be the finest Junior Olympic Volleyball Club in the South and one of the top ten in the nation.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax