Week 3: Icebreaker and Beyond

January 29, 2016 - Our first really spread out weekend takes us to Minneapolis, Knoxville and Nashville in addition to the Atlanta metro area.

Northern Lights Qualifier

This National Qualifier is being played at the Minneapolis Convention Center in Minneapolis, MN. All times Central.

18 Open - A5 18 Bob, A5 18 Katie

A5 18 Bob started as the #2 team in 18 Power Pool R1P4.
Fri 29 Jan 8:30am A5 18 Bob vs. Wisconsin Juniors 18-1 L 25-22, 16-25, 8-15
Fri 29 Jan 9:30am A5 18 Bob vs. AP 181 Viper L 15-25, 24-26
Fri 29 Jan 12:00pm A5 18 Bob vs. Platform 18 National W 25-19, 25-19
Fri 29 Jan 1:30pm A5 18 Bob vs. Rockwood Thunder 18 Mizuno L 17-25, 15-25
18 Bob finished 4th in their pool at 1-3 and out of contention.
 
A5 18 Katie started as the #3 team in 18 Open Pool R1P1.
Fri 29 Jan 8:30am A5 18 Katie vs. Minnesota Select 181 L 16-25, 19-25
Fri 29 Jan 11:30am A5 18 Katie vs. Excel NW 18-1 L 14-25, 19-25
Fri 29 Jan 12:30pm A5 18 Katie vs. Tribe 18 Elite Dean L 16-25, 18-25
18 Katie finished last in their pool at 0-3 and out of contention.
 
A5 18 Bob moved on as the #3 team in 18 Open Pool R2P2. A5 18 Katie was the #4 team in the same pool.
Sat 30 Jan 8:30am A5 18 Katie vs. CIA 18 Black W 25-18, 25-21
Sat 30 Jan 9:30am A5 18 Bob vs. CIA 18 Black W 25-21, 16-25, 15-12
Sat 30 Jan 9:30am A5 18 Katie vs. WVA 18-Black L 22-25, 20-25
Sat 30 Jan 11:00am A5 18 Bob vs. WVA 18-Black L 23-25, 24-26
Sat 30 Jan 11:00am A5 18 Katie vs. Platform 18 National L 30-28, 21-25, 10-15
Sat 30 Jan 12:00pm A5 18 Bob vs. A5 18 Katie W 25-23, 25-14
Sat 30 Jan 1:30pm A5 18 Bob vs. Platform 18 National W 25-8, 25-14
18 Bob finished 2nd in their pool at 3-1 and made the Bronze Bracket. 18 Katie finished last at 1-3 with a 3-6 sets record to land in Flight 1.
 
Bronze Bracket
Sun 31 Jan 10:00am A5 18 Bob vs. Tribe 18 Elite Dean L 9-25, 15-25
18 Bob lost in the semifinals to finish tied for 11th.
 
Flight 1
Sun 31 Jan 11:00am A5 18 Katie vs. Arizona Heat 18 Blackshirts W 25-17, 21-25, 15-11
Sun 31 Jan 1:00pm A5 18 Katie vs. CIA 18 Black L 17-25, 21-25
18 Katie lost in the finals of Flight 1 to finish in 14th place.
 

K2 Wilderness at the Smokies

This tournament is being played at the Sevierville Events Center in Sevierville, TN.

18 Power - A5 18 Duane

A5 18 Duane earned the overall #3 seed and was #1 in 18 Power Pool R1 PC.
Sat 30 Jan 2:30pm A5 18 Duane vs. Carolina Select 18 Flight W 25-17, 22-25, 15-9
Sat 30 Jan 4:30pm A5 18 Duane vs. C4 18 Navy W 25-20, 25-20
Sat 30 Jan 7:30pm A5 18 Duane vs. Extreme 18 Patrick W 25-11, 25-12
18 Duane won their pool at 3-0 to keep their #3 seed!
 
Gold Bracket
Sun 31 Jan 12:00pm A5 18 Duane vs. Rocket City 181 L 16-25, 26-24, 9-15
Sun 31 Jan 2:00pm A5 18 Duane vs. Carolina Select 18 Flight W 25-22, 23-25, 15-11
18 Duane lost in the quarterfinals and then won their consolation match to finish in 5th place.
 

16 Power - A5 16 Matt

A5 16 Matt earned the overall #2 seed and was #1 in 16 Power Pool R1 PB.
Sat 30 Jan 2:30pm A5 16 Matt vs. Rocket City 163 W 25-6, 25-10
Sat 30 Jan 4:30pm A5 16 Matt vs. K2 16 Courtney W 25-5, 25-9
16 Matt won their pool at 2-0 to keep their #2 seed!
 
A5 16 Matt continued as the #1 team in 16 Power Pool R2 PB.
Sat 30 Jan 5:30pm A5 16 Matt vs. Ethos 16 Green W 25-10, 25-8
Sat 30 Jan 7:30pm A5 16 Matt vs. K2 15 Michelle W 25-12, 25-4
16 Matt won their pool at 2-0 again to take their #2 seed to the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 31 Jan 9:00am A5 16 Matt vs. Atlanta Extreme 16 Jackie W 26-24, 25-12
Sun 31 Jan 10:00am A5 16 Matt vs. Rocket City 161 W 25-13, 25-14
Sun 31 Jan 12:00pm A5 16 Matt vs. GA5 16 Kelsey L 25-15, 15-25, 16-18
16 Matt lost in the semifinals to finish tied for 3rd.
 

15 Power - A5 15 Earl

A5 15 Earl earned the overall #3 seed and was #1 in 15 Power Pool R1 PC.
Sat 30 Jan 8:00am A5 15 Earl vs. Bravo 15 Red W 25-16, 18-25, 16-14
Sat 30 Jan 10:00am A5 15 Earl vs. Ethos 15 White W 25-23, 25-10
Sat 30 Jan 1:00pm A5 15 Earl vs. Carolina Union 15 Blue W 25-21, 15-25, 15-11
15 Earl won their pool at 3-0 to keep their overall #3 seed!
 
Gold Bracket
Sun 31 Jan 9:00am A5 15 Earl vs. Extreme 15-1 W 25-21, 25-11
Sun 31 Jan 10:00am A5 15 Earl vs. Upstate 15-1 National W 25-18, 25-19
Sun 31 Jan 12:00pm A5 15 Earl vs. GA5 15 Mike L 17-25, 20-25
15 Earl lost in the semifinals to finish tied for 3rd.
 

14 Power - A5 14 Betty

A5 14 Betty earned the overall #3 seed and was #1 in 14 Power Pool R1 PC.
Sat 30 Jan 8:00am A5 14 Betty vs. Biltmore 14N W 25-14, 25-14
Sat 30 Jan 10:00am A5 14 Betty vs. Ethos 14 North W 25-15, 25-14
Sat 30 Jan 1:00pm A5 14 Betty vs. Bravo 14Red L 24-26, 25-19, 13-15
14 Betty won their pool at 2-1 to keep their #3 seed!
 
Gold Bracket
Sun 31 Jan 9:00am A5 14 Betty vs. Atlanta Extreme 14 Alison W 25-11, 25-22
Sun 31 Jan 11:00am A5 14 Betty vs. Carolina Union 14 Blue W 25-21, 25-18
Sun 31 Jan 1:00pm A5 14 Betty vs. Carolina One 14 Elite Greenvile W 25-18, 25-11
14 Betty won the 14 Power Championship!
 

13 Power - A5 13 Tina

A5 13 Tina started as the #2 team in 13 Power Pool R1 PE.
Sat 30 Jan 9:00am A5 13 Tina vs. K2 13 Dave W 25-9, 25-14
Sat 30 Jan 10:00am A5 13 Tina vs. MidTN 131 RC L 20-25, 14-25
13 Tina finished 2nd in their pool at 1-1.
 
A5 13 Tina continued as the #2 team in 13 Power Pool R2 PDD.
Sat 30 Jan 12:00pm A5 13 Tina vs. Atlanta Extreme 13 Edwin W 25-13, 25-21
Sat 30 Jan 1:00pm A5 13 Tina vs. Capital City Juniors 13-1 L 14-25, 10-25
13 Tina finished 2nd in their pool at 1-1 and made the Gold Bracket.
 
Gold Bracket
Sun 31 Jan 9:00am A5 13 Tina vs. Ethos 13 North L 24-26, 14-25
13 Tina lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 

12 Power - A5 11 Walter

A5 11 Walter started as the #2 team in 12 Power Pool R1 PD.
Sat 30 Jan 9:00am A5 11 Walter vs. Horizon 12-1 W 25-14, 25-7
Sat 30 Jan 10:00am A5 11 Walter vs. Atlanta Extreme 12 Ray W 25-21, 25-19
11 Walter won their pool at 2-0 to become the overall #4 seed!
 
A5 11 Walter continued as the #1 team in 12 Power Pool R2 PDD.
Sat 30 Jan 11:00am A5 11 Walter vs. North Atlanta 11-1 Ileana W 25-6, 25-11
Sat 30 Jan 1:00pm A5 11 Walter vs. Ethos 12 North W 25-17, 25-18
11 Walter won their pool at 2-0 to keep that #4 seed in the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 31 Jan 9:00am A5 11 Walter vs. Asics KIVA 11 Red L 26-24, 14-25, 15-17
11 Walter lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 

Icebreaker

This tournament is being played at the Suwanee Sports Academy (SSA) in Suwanee, GA, the Southern Volleball Center (SVC) in Roswell, GA, Jackson County High School (JCHS) in Jefferson, GA, and the Peachtree City Volleyball Center (PCVC) in Tyrone, GA.

17 Power - A5 16 Gary

A5 16 Gary started as the #2 team in 17 Power Pool R1P3.
Sat 30 Jan 4:00pm A5 16 Gary vs. Hurricane 17 Cyclones W 25-7, 25-7
Sat 30 Jan 5:00pm A5 16 Gary vs. Metro Atlanta 17 Elite W 25-18, 25-8
16 Gary won their pool at 2-0 to become the overall #3 seed!
 
A5 16 Gary continued as the #3 team in 17 Power Pool R2A.
Sat 30 Jan 6:00pm A5 16 Gary vs. COLAVOL 17 Black W 26-24, 25-21
Sat 30 Jan 7:00pm A5 16 Gary vs. BVC 17 Black W 25-17, 23-25, 15-8
16 Gary won their pool at 2-0 again to become the #1 seed in the Championship Bracket!
 
Championship Bracket
Sun 31 Jan 1:00pm A5 16 Gary vs. V-1 Academy Kennesaw 17 Emily W 25-11, 25-16
Sun 31 Jan 2:00pm A5 16 Gary vs. Cobb Atlanta 16-1 Michael W 25-18, 25-22
Sun 31 Jan 4:00pm A5 16 Gary vs. BVC 17 Black W 25-19, 22-25, 15-10
16 Gary won the 17 Power Championship!
 

16 Power - A5 15 JJ, A5 14 Suzanne

A5 15 JJ started as the #3 team in 16 Power Pool R1P1.
Sat 30 Jan 3:00pm A5 15 JJ vs. GA5 16 Jessica W 25-13, 25-13
Sat 30 Jan 6:00pm A5 15 JJ vs. ProLink 16N Adam W 25-18, 25-22
Sat 30 Jan 7:00pm A5 15 JJ vs. Cobb Atlanta 16-2 Katie W 25-17, 25-22
15 JJ won their pool at 3-0 to become the #1 seed in the Championship Bracket!
 
A5 14 Suzanne earned the overall #2 seed and was #1 in 16 Power Pool R1P2.
Sat 30 Jan 3:00pm A5 14 Suzanne vs. Hurricane 16 Tsunami W 23-25, 25-18, 16-14
Sat 30 Jan 5:00pm A5 14 Suzanne vs. A5 South 16-2 Hannah W 25-11, 25-19
Sat 30 Jan 8:00pm A5 14 Suzanne vs. Metro Atlanta 16 Elite W 25-8, 25-12
14 Suzanne won their pool at 3-0 to keep their #2 seed!
 
Championship Bracket
Sun 31 Jan 12:00pm A5 15 JJ vs. Metro Atlanta 16 Elite W 25-15, 25-12
Sun 31 Jan 1:00pm A5 14 Suzanne vs. GA5 16 Jessica W 25-8, 25-12
Sun 31 Jan 2:00pm A5 15 JJ vs. Hurricane 16 Tsunami W 25-10, 25-14
Sun 31 Jan 2:00pm A5 14 Suzanne vs. Cobb Atlanta 16-2 Katie W 25-23, 25-15
Sun 31 Jan 4:00pm A5 15 JJ vs. A5 14 Suzanne W 25-22, 25-22
15 JJ won the 16 Power Championship! 14 Suzanne lost in the finals to finish in 2nd place.
 

15 Power - A5 15 Erik, A5 14 Karen, A5 13 PC

A5 15 Erik started as the #4 team in 15 Power Pool R1P2. A5 13 PC started as the #2 team in the same pool.
Sat 30 Jan 9:00am A5 13 PC vs. A5 15 Erik W 25-17, 25-18
Sat 30 Jan 10:00am A5 15 Erik vs. Metro Atlanta 15 Elite W 27-25, 25-12
Sat 30 Jan 11:00am A5 13 PC vs. V-1 Academy Kennesaw 15 Geo W 25-22, 25-16
Sat 30 Jan 12:00pm A5 15 Erik vs. V-1 Academy Kennesaw 15 Geo L 21-25, 22-25
Sat 30 Jan 1:00pm A5 13 PC vs. Metro Atlanta 15 Elite W 25-21, 25-15
13 PC won their pool at 3-0 to become the overall #2 seed! 15 Erik finished 3rd at 1-2. Both made the Championship Bracket.
 
A5 14 Karen started as the #2 team in 15 Power Pool R1P1.
Sat 30 Jan 9:00am A5 14 Karen vs. GA5 15 Karen W 25-7, 25-9
Sat 30 Jan 11:00am A5 14 Karen vs. Hurricane 15 Riptide W 25-10, 25-6
Sat 30 Jan 1:00pm A5 14 Karen vs. Cobb Atlanta 15-1 Amy W 26-24, 25-19
14 Karen won their pool at 3-0 to become the overall #1 seed!

Every so often, we have a "moment." Saturday belonged to 14 Karen. Up 12-9 in the first set against Cobb Atlanta 15-1 - a team they really, really wanted to beat - a lineup error was discovered that cost 14 Karen all 12 of their points. With the score now 9-0 in Cobb Atlanta's favor, 14 Karen buckled down and started to cut into the Cobb Atlanta lead. At 16-15, Cobb Atlanta was able to run off 5 straight to take a 21-15 lead, but again, 14 Karen stayed rock steady. At set point for Cobb Atlanta, 24-22, 14 Karen scored the last 4 points to win the set 26-24 to the loud cheers of the A5 faithful.

14 Karen then took control of the second set and earned the Saturday victory they wanted most.

The coaches learned to double-check the roster (and this happens more often than you know, but tends to be caught before the set starts). The officiating team learned to be more careful checking the lineup before each set. And the girls learned that they can come back from a 9-0 deficit and finish strong because they are tougher than they knew. Now they know.
 
Championship Bracket
Sun 31 Jan 9:00am A5 15 Erik vs. Cobb Atlanta 15-1 Amy L 25-19, 15-25, 12-15
Sun 31 Jan 9:00am A5 14 Karen vs. Metro Atlanta 15 Elite W 25-15, 25-9
Sun 31 Jan 9:00am A5 13 PC vs. Hurricane 15 Riptide W 25-7, 25-12
Sun 31 Jan 11:00am A5 15 Erik vs. Hurricane 15 Riptide W 25-19, 25-11
Sun 31 Jan 11:00am A5 14 Karen vs. V-1 Academy Kennesaw 15 Geo W 25-19, 25-22
Sun 31 Jan 11:00am A5 13 PC vs. Cobb Atlanta 15-1 Amy W 25-20, 25-9
Sun 31 Jan 1:00pm A5 13 PC vs. A5 14 Karen W 25-22, 25-17
13 PC won the 15 Power Championship! 14 Karen lost in the finals to finish in 2nd place. 15 Erik lost in the quarterfinals and then won their consolation to finish tied for 5th.
 

14 Power - A5 13 Nikki, A5 12 Jing

A5 13 Nikki started as the #4 team in 14 Power Pool R1P1.
Sat 30 Jan 9:00am A5 13 Nikki vs. COLAVOL 14 Black W 25-17, 25-22
Sat 30 Jan 10:00am A5 13 Nikki vs. Cobb Atlanta 14-1 Kevin W 22-25, 25-22, 15-9
Sat 30 Jan 12:00pm A5 13 Nikki vs. V-1 Academy Kennesaw 14 Lindz W 25-23, 25-18
A5 13 Nikki won their pool at 3-0 to steal the overall #1 seed and made the Championship Bracket!
 
A5 12 Jing started as the #3 team in 14 Power Pool R1P2.
Sat 30 Jan 8:00am A5 12 Jing vs. ProLink 14N Bailey W 25-21, 25-14
Sat 30 Jan 11:00am A5 12 Jing vs. Metro Atlanta 14 Elite W 25-8, 25-10
Sat 30 Jan 12:00pm A5 12 Jing vs. Lanier 14-MB W 25-9, 25-11
A5 12 Jing won their pool at 3-0 to become the overall #2 seed in the Championship Bracket!
 
Championship Bracket
Sun 31 Jan 8:00am A5 13 Nikki vs. Metro Atlanta 14 Elite W 25-3, 25-8
Sun 31 Jan 8:00am A5 12 Jing vs. COLAVOL 14 Black W 25-10, 25-11
Sun 31 Jan 10:00am A5 13 Nikki vs. V-1 Academy Kennesaw 14 Lindz W 25-10, 25-21
Sun 31 Jan 10:00am A5 12 Jing vs. Cobb Atlanta 14-1 Kevin W 17-25, 25-21, 15-10
Sun 31 Jan 12:00pm A5 13 Nikki vs. A5 12 Jing W 25-19, 25-15
13 Nikki won the 14 Power Championship! 12 Jing lost in the finals to finish in 2nd place.
 

12 Club/Power - A5 12 Keyaira, A5 12 Erin, A5 12 Sarah, A5 11 Shelley, A5 11 Yuri, A5 10 Haley, A5 10 Jon

A5 12 Keyaira earned the #2 overall seed and was #1 in 12 Club/Power Pool R1P2. A5 10 Haley was the #3 team in the same pool.
Sat 30 Jan 2:00pm A5 12 Keyaira vs. A5 10 Haley W 25-18, 25-13
Sat 30 Jan 3:00pm A5 10 Haley vs. Olympus 12 W 25-20, 25-12
Sat 30 Jan 4:00pm A5 12 Keyaira vs. Olympus 12 W 25-13, 25-13
Sat 30 Jan 5:30pm A5 12 Keyaira vs. A5 12 Erin W 25-14, 25-13
Sat 30 Jan 3:00pm A5 10 Haley vs. A5 10 Jon W 25-5, 25-8
12 Keyaira won their pool at 2-0 and then won their crossover match! 10 Haley finished 2nd at 1-1 and won their crossover.
 
A5 12 Erin earned the #4 overall seed and was #1 in 12 Club/Power Pool R1P4. A5 10 Jon was the #3 team in the same pool.
Sat 30 Jan 2:00pm A5 12 Erin vs. A5 10 Jon W 25-9, 25-11
Sat 30 Jan 3:00pm A5 10 Jon vs. A5 South 12-1 Tripp L 7-25, 10-25
Sat 30 Jan 4:00pm A5 12 Erin vs. A5 South 12-1 Tripp W 25-13, 25-17
Sat 30 Jan 5:30pm A5 12 Erin vs. A5 12 Keyaira L 14-25, 13-25
Sat 30 Jan 3:00pm A5 10 Jon vs. A5 10 Haley L 5-25, 8-25
12 Erin won their pool at 2-0 and then lost their crossover match. 10 Jon finished last in their pool at 0-2 and lost their crossover.
 
A5 12 Sarah started as the #2 team in 12 Club/Power Pool R1P3. A5 11 Yuri was the #3 team in the same pool.
Sat 30 Jan 8:00am A5 11 Yuri vs. Capital City Juniors 12-1 L 9-25, 6-25
Sat 30 Jan 9:00am A5 12 Sarah vs. A5 11 Yuri W 25-8, 25-3
Sat 30 Jan 10:00am A5 12 Sarah vs. Capital City Juniors 12-1 L 22-25, 18-25
Sat 30 Jan 11:30am A5 12 Sarah vs. A5 South 11-1 Hannah W 19-25, 25-12, 15-4
Sat 30 Jan 12:30pm A5 11 Yuri vs. A5 11 Shelley L 14-25, 13-25
12 Sarah finished 2nd in their pool at 1-1 and then won their crossover. 11 Yuri finished last at 0-2 and lost their crossover.
 
A5 11 Shelley started as the #3 team in 12 Club/Power Pool R1P1.
Sat 30 Jan 8:00am A5 11 Shelley vs. KVA 12 Joe L 24-26, 11-25
Sat 30 Jan 9:00am A5 11 Shelley vs. A5 South 11-1 Hannah W 25-20, 25-15
Sat 30 Jan 9:00am A5 11 Shelley vs. A5 11 Yuri W 25-14, 25-13
11 Shelley finished 2nd in their pool at 1-1 and then won their crossover.
 
12 Power Championship Pool
Sun 31 Jan 10:00am A5 12 Keyaira vs. Capital City Juniors 12-1 W 25-20, 25-19
Sun 31 Jan 11:00am A5 12 Keyaira vs. KVA 12 Joe W 25-8, 11-25, 15-12
12 Keyaira won the 12 Power Championship!
 
12 Club Championship Bracket
Sun 31 Jan 9:00am A5 11 Yuri vs. A5 10 Jon on PCVC 4 W 25-9, 25-19
Sun 31 Jan 11:00am A5 12 Sarah vs. A5 11 Shelley W 25-20, 25-19
Sun 31 Jan 12:00pm A5 12 Erin vs. A5 11 Yuri W 25-7, 25-11
Sun 31 Jan 12:00pm A5 10 Haley vs. Olympus 12 W 25-17, 26-24
Sun 31 Jan 1:00pm A5 12 Erin vs. A5 South 11-1 Hannah W 25-17, 25-19
Sun 31 Jan 1:00pm A5 10 Haley vs. A5 12 Sarah W 25-18, 25-22
Sun 31 Jan 2:00pm A5 11 Shelley vs. Olympus 12 W 25-19, 25-18
Sun 31 Jan 2:00pm A5 10 Jon vs. A5 South 12-1 Tripp L 17-25, 12-25
Sun 31 Jan 3:00pm A5 10 Haley vs. A5 12 Erin W 23-25, 25-23, 15-5
10 Haley won the 12 Club Championship! 12 Erin lost in the finals to finish in 2nd place. 12 Sarah lost in the semifinals to finish tied for 3rd. 11 Shelley lost in the quarterfinals and then won their consolation match to finish in tied for 5th. 11 Yuri lost in the quarterfinals to finish in tied for 7th. 10 Jon lost in the first round and then lost their consolation to finish in 9th place.
 

Music City Block Party

This tournament is being played at the A-Game Sportsplex in Franklin, TN. All times Central.

14 Power - A5 14 Tory, A5 13 Anna

A5 14 Tory started as the #4 team in 14 Power Pool B.
Sat 30 Jan 9:00am A5 14 Tory vs. Alabama Juniors 14-1 L 16-25, 6-25
Sat 30 Jan 10:00am A5 14 Tory vs. BVC 14-2 Pink W 25-10, 25-18
Sat 30 Jan 12:00pm A5 14 Tory vs. Alliance 14-4 Reg Black L 21-25, 19-25
14 Tory finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the Gold Bracket.
 
A5 13 Anna started as the #4 team in 14 Power Pool A.
Sat 30 Jan 9:00am A5 13 Anna vs. Madison 14-1 W 23-25, 25-20, 19-17
Sat 30 Jan 10:00am A5 13 Anna vs. Capital City Juniors 14-1 L 23-25, 20-25
Sat 30 Jan 12:00pm A5 13 Anna vs. MAVA 14-3 Hammer L 20-25, 28-30
13 Anna finished last in their pool at 1-2.
 
Gold Bracket
Sun 31 Jan 9:00am A5 14 Tory vs. MAVA 14-3 Hammer L 12-25, 21-25
Sun 31 Jan 9:00am A5 13 Anna vs. Alabama Juniors 14-1 L 10-25, 25-16, 3-15
Sun 31 Jan 11:00am A5 14 Tory vs. A5 13 Anna W 20-25, 25-20, 16-14
14 Tory and 13 Anna each lost in the quarterfinals. 14 Tory won their consolation to finish tied for 5th. 13 Anna finished tied for 7th.



A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015 our boys 14-Kip team finished 2nd at AAU Nationals and 3rd at USAV nationals in 14 Club.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax