Week 7: Highly Qualified

February 27, 2016 - Qualifier season starts for the 17's and under this week and were in a few local events to finish February.

Colorado Crossroads Qualifier

This tournament is being played at the Denver Convention Center in Denver, CO. All times Mountain.

18 American - A5 18 Duane

A5 18 Duane earned the overall #2 seed and was #1 in 18 American Pool R1D1P2.
Sat 27 Feb 3:00pm A5 18 Duane vs. YVBA 18-1 Black W 25-18, 25-15
Sat 27 Feb 5:00pm A5 18 Duane vs. SC Precision 18 W 25-12, 25-11
Sat 27 Feb 8:00pm A5 18 Duane vs. White Tanks 18O W 25-23, 25-14
18 Duane won their pool at 3-0 to keep their #2 seed!
 
A5 18 Duane continues as the #1 in 18 American Pool R2D1P2 on Court B12.
Sun 28 Feb 8:00am A5 18 Duane vs. Premier Nebraska 18 Black L 25-20, 22-25, 12-15
Sun 28 Feb 10:00am A5 18 Duane vs. RVC Top Guns W 25-16, 25-16
Sun 28 Feb 1:00pm A5 18 Duane vs. Club One 18 Gold W 25-21, 18-25, 16-14
18 Duane finished 2nd in their pool at 2-1 and must win a challenge match to make Gold.
 
Challenge Match 2
Sun 28 Feb 5:00pm A5 18 Duane vs. Texas Eclipse 18 Black L 25-21, 20-25, 13-15
18 Duane lost their challenge match to land in the Silver Bracket.
 
Silver Bracket
Mon 29 Feb 9:00am A5 18 Duane vs. Texas Eclipse 18 White W 25-16, 25-18
Mon 29 Feb 10:00am A5 18 Duane vs. Red Rock 18-2 L 15-25, 18-25
18 Duane lost in the finals to finish in 18th place.
 

17 USA - A5 17 Marc

A5 17 Marc earned the overall #1 seed and is #1 in 17 USA Pool R1D1P1.
Sat 27 Feb 3:00pm A5 17 Marc vs. CVA Colorado 17 Roshambo W 29-27, 25-18
Sat 27 Feb 5:00pm A5 17 Marc vs. Ozark Juniors 17-1 W 25-19, 25-21
Sat 27 Feb 8:00pm A5 17 Marc vs. Idaho Falls Juniors 17 Black W 25-13, 25-13
17 Marc won their pool at 3-0 to keep their #1 seed!
 
A5 17 Marc continued as the #1 in 17 USA Pool R2D1P1.
Sun 28 Feb 8:00am A5 17 Marc vs. Jacksonville Juniors Team Rox 17N Adis W 25-20, 23-25, 15-12
Sun 28 Feb 10:00am A5 17 Marc vs. Shockwave 17 National W 25-17, 25-12
Sun 28 Feb 1:00pm A5 17 Marc vs. Team VB Rags 17 National W 25-23, 25-13
17 Marc won their pool at 3-0 to make the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Mon 29 Feb 8:00am A5 17 Marc vs. Arizona Sky 17 Gold W 22-25, 25-21, 15-13
Mon 29 Feb 10:00am A5 17 Marc vs. Tsunami 17-Rafael L 25-23, 21-25, 15-17
17 Marc lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 

16 USA - A5 16 Gary

A5 16 Gary earned the overall #4 seed and was #1 in 16 USA Pool R1D1P4.
Sat 27 Feb 8:00am A5 16 Gary vs. Athena 16 Black W 25-14, 25-13
Sat 27 Feb 10:00am A5 16 Gary vs. Club Cactus 16-Mizuno W 25-12, 25-9
Sat 27 Feb 1:00pm A5 16 Gary vs. Juggernaut 16-Black W 25-19, 25-20
16 Gary won their pool at 3-0 to keep their #4 seed!
 
A5 16 Gary continues as the #1 team in 16 USA Pool R2D1P4 on Court E11.
Sun 28 Feb 8:00am A5 16 Gary vs. Tampa Elite 16 Laura W 25-9, 25-15
Sun 28 Feb 10:00am A5 16 Gary vs. Madfrog 16's National Black W 25-18, 25-14
Sun 28 Feb 1:00pm A5 16 Gary vs. TAV Amarillo 161 W 25-15, 28-26
16 Gary won their pool at 3-0 and must win a challenge matche for Gold.
 
Challenge Match 2
Sun 28 Feb 4:00pm A5 16 Gary vs. Spiketown 16-1 L 25-15, 23-25, 11-15
16 Gary lost their challenge match to land in the Silver A Bracket.
 
Silver A Bracket
Mon 29 Feb 8:00am A5 16 Gary vs. Albuquerque Rebels 16U Imua W 25-10, 25-9
Mon 29 Feb 12:00pm A5 16 Gary vs. NORCO 16 Blue W 25-21, 25-18
Mon 29 Feb 2:00pm A5 16 Gary vs. Invasion 16 Black W 25-19, 25-17
16 Gary won the Silver Bracket to finish in 17th place.
 

NASA Big Spring Bash

This tournament is being played at the Von Braun Center in Huntsville, AL. All times Central.

15 Club - A5 15 Erik

A5 15 Erik earned the overall #1 seed and is #1 in 15 Club Pool R1G1PA.
Sat 27 Feb 2:30pm A5 15 Erik vs. Ethos 15 White W 25-15, 25-18
Sat 27 Feb 4:30pm A5 15 Erik vs. Rocket City 153 W 25-18, 25-20
Sat 27 Feb 7:30pm A5 15 Erik vs. Y Club Challenge U-15-1 W 25-10, 25-15
15 Erik won their pool at 3-0 to keep their #1 seed!
 
Challenge Match 1
Sun 28 Feb 10:00am A5 15 Erik vs. Club Crimson 15-1 Lauren W 25-13, 25-11
15 Erik won their challenge match to make the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 28 Feb 12:00pm A5 15 Erik vs. Bravo 15 Red in quarterfinals W 25-11, 25-18
Sun 28 Feb 2:00pm A5 15 Erik vs. Smith Lake Juniors 15-Blue W 25-20, 25-22
Sun 28 Feb 3:00pm A5 15 Erik vs. Alliance 15 Airborne W 25-22, 25-19
15 Erik won the 15 Club Championship!
 

13 Open - A5 13 Anna

A5 13 Anna started as the #2 team in 13 Open Pool R1G1PB.
Sat 27 Feb 3:30pm A5 13 Anna vs. Monrovia 13u W 25-9, 25-9
Sat 27 Feb 5:30pm A5 13 Anna vs. Choo Choo City 13 Black W 25-14, 25-16
Sat 27 Feb 7:30pm A5 13 Anna vs. Bravo 13 Elite W 25-22, 25-16
13 Anna won their pool at 3-0 and must win a challenge match to make Gold.
 
Challenge Match 2
Sun 28 Feb 2:00pm A5 13 Anna vs. NASA 131 Connie W 25-9, 25-14
13 Anna won their challenge match to make the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 28 Feb 4:00pm A5 13 Anna vs. Rocket City 131 W 25-18, 25-18
Sun 28 Feb 5:00pm A5 13 Anna vs. MidTN 131 RC L 23-25, 25-22, 13-15
13 Anna lost in the finals to finish in 2nd place.
 

Dogwood Donnybrook

This tournament is being played at the Suwanee Sports Academy in Suwanee, GA and the Southern Volleyball Center in Roswell, GA.

15 Club - A5 14 LA

A5 14 LA started as the #2 team in 15 Club Pool R1P3.
Sat 27 Feb 9:00am A5 14 LA vs. 41 South VBC 15-1 W 25-8, 25-14
Sat 27 Feb 11:00am A5 14 LA vs. Cobb Atlanta 15-5 Chandler W 25-16, 20-25, 15-9
Sat 27 Feb 1:00pm A5 14 LA vs. North Atlanta 15-3 Sara W 25-15, 25-15
14 LA won their pool at 3-0 to become the #3 team in the Championship Pools!
 
Championship Pool 2
Sun 28 Feb 9:00am A5 14 LA vs. ProLink 15N Sydney W 25-16, 25-23
Sun 28 Feb 10:00am A5 14 LA vs. Cobb Atlanta 15-4 Lindsay W 25-21, 25-19
14 LA won their pool at 2-0 and made the Championship Match!
 
Championship Match
Sun 28 Feb 12:00pm A5 14 LA vs. Metro Atlanta 15 Elite W 25-7, 25-22
14 LA won the 15 Club Championship!
 

14 Club - A5 14 Tory, A5 13 Haley

A5 14 Tory earned the overall #2 seed and was #1 in 14 Club Pool R1P2.
Sat 27 Feb 3:00pm A5 14 Tory vs. Cobb Atlanta 14-5 Jim W 25-19, 25-18
Sat 27 Feb 5:00pm A5 14 Tory vs. Ichiban 14 Alissa W 25-2, 25-3
Sat 27 Feb 8:00pm A5 14 Tory vs. North Atlanta 14-3 Tom W 25-22, 25-9
14 Tory won their pool at 3-0 to keep their #2 seed in the Gold Bracket!
 
A5 13 Haley started as the #3 team in 14 Club Pool R1P4.
Sat 27 Feb 3:00pm A5 13 Haley vs. Ichiban 14 Ashley W 25-15, 25-23
Sat 27 Feb 6:00pm A5 13 Haley vs. Sports Academy 13 Fire W 26-24, 25-18
Sat 27 Feb 7:00pm A5 13 Haley vs. Crossfire 14 Inferno W 25-14, 25-19
13 Haley won their pool at 3-0 to take the #4 seed in the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 28 Feb 1:00pm A5 13 Haley vs. Low Country 13 Open W 25-20, 25-13
Sun 28 Feb 1:00pm A5 14 Tory vs. Metro Atlanta 14 Elite W 25-9, 25-18
Sun 28 Feb 2:00pm A5 13 Haley vs. North Atlanta 14-3 Tom W 25-17, 25-21
Sun 28 Feb 2:00pm A5 14 Tory vs. A5 South 14-2 Natasa W 25-23, 25-18
Sun 28 Feb 4:00pm A5 14 Tory vs. A5 13 Haley W 25-22, 25-17
14 Tory won the 14 Club Championship! 13 Haley lost in the finals to finish in 2nd place.
 

13 Club - A5 12 Keyaira

A5 12 Keyaira earned the overall #1 seed and was #1 in 13 Club Pool R1P1.
Sat 27 Feb 3:00pm A5 12 Keyaira vs. North Atlanta 13-3 Sam W 25-12, 25-22
Sat 27 Feb 5:00pm A5 12 Keyaira vs. Ichiban 13 Sloan W 25-9, 25-7
Sat 27 Feb 8:00pm A5 12 Keyaira vs. Crossfire 13 Third Degree W 24-26, 25-9, 15-10
A5 12 Keyaira won their pool at 3-0 to keep their #1 seed!
 
Gold Bracket
Sun 28 Feb 2:00pm A5 12 Keyaira vs. ProLink 13N Kara W 25-7, 25-19
Sun 28 Feb 3:00pm A5 12 Keyaira vs. North Atlanta 13-2 Claire L 14-25, 24-26
12 Keyaira lost in the finals to finish in 2nd place.
 

12 Club - A5 12 Erin, A5 12 Sarah, A5 12 Denise

A5 12 Erin earned the overall #2 seed and was #1 in 12 Club Pool R1P2.
Sat 27 Feb 8:00am A5 12 Erin vs. A5 South 12-1 Tripp W 25-21, 25-7
Sat 27 Feb 10:00am A5 12 Erin vs. A5 12 Denise W 25-10, 25-14
Sat 27 Feb 1:00pm A5 12 Erin vs. North Atlanta 12-1 Amanda W 25-18, 25-22
12 Erin won their pool at 3-0 to keep their #2 seed in the Gold bracket!
 
A5 12 Sarah earned the overall #1 seed and was #1 in 12 Club Pool R1P1.
Sat 27 Feb 8:00am A5 12 Sarah vs. North Atlanta 12-2 Danielle W 25-9, 25-9
Sat 27 Feb 10:00am A5 12 Sarah vs. Ichiban 12 Jack W 25-13, 25-3
Sat 27 Feb 1:00pm A5 12 Sarah vs. A5 South 11-1 Hannah W 25-14, 26-24
12 Sarah won their pool at 3-0 to keep their #1 seed in the Gold Bracket!
 
A5 12 Denise started as the #4 team in 12 Club Pool R1P2 on SSA 1B.
Sat 27 Feb 9:00am A5 12 Denise vs. North Atlanta 12-1 Amanda L 14-25, 21-25
Sat 27 Feb 10:00am A5 12 Denise vs. A5 12 Erin L 10-25, 14-25
Sat 27 Feb 12:00pm A5 12 Denise vs. A5 South 12-1 Tripp W 25-14, 25-23
12 Denise finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the Gold Bracket.
 
Gold Bracket
Sun 28 Feb 8:00am A5 12 Sarah vs. A5 South 12-1 Tripp W 25-13, 25-15
Sun 28 Feb 9:00am A5 12 Erin vs. A5 South 11-1 Hannah W 21-25, 25-10, 15-5
Sun 28 Feb 9:00am A5 12 Denise vs. Ichiban 12 Jack W 25-11, 25-20
Sun 28 Feb 10:00am A5 12 Sarah vs. North Atlanta 12-1 Amanda W 25-23, 14-25, 15-10
Sun 28 Feb 10:00am A5 12 Erin vs. A5 12 Denise W 25-12, 25-20
Sun 28 Feb 12:00pm A5 12 Sarah vs. A5 12 Erin W 27-25, 25-21
12 Sarah won the 12 Club Championship! 12 Erin lost in the finals to finish in 2nd place. 12 Denise lost in the semifinals to finish tied for 3rd.
 

NAVC Winter Dig

This tournament is being played at Northview High School in John's Creek, GA.

12 Club - A5 11 Shelley

A5 11 Shelley started as the #2 team in 12 Club Pool A.
Sat 27 Feb 8:00am A5 11 Shelley vs. P31 11-1 W 25-16, 25-15
Sat 27 Feb 10:15am A5 11 Shelley vs. P31 12-1 W 26-24, 26-24
Sat 27 Feb 12:30pm A5 11 Shelley vs. Crossfire 12-2 Blaze W 26-24, 30-28
Sat 27 Feb 2:45pm A5 11 Shelley vs. Central Georgia 12-1 L 12-25, 19-25
11 Shelley won their pool at 6-2 in sets played to take over the top spot in the Championship Bracket!
 
Championship Bracket
Sat 27 Feb 4:00pm A5 11 Shelley vs. Crossfire 12-2 Blaze W 25-18, 25-13
Sat 27 Feb 6:00pm A5 11 Shelley vs. Central Georgia 12-1 W 22-25, 25-14, 15-10
11 Shelley won the 12 Club Championship!



A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

All of our teams are encouraged to give back to the community by undertaking a community service project that may or may not have anything to do with volleyball.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax