Week 24: AAU Girls - Session 2

June 22, 2016 - The second AAU Girls session features the top 16's and 17's. Our fellow A5 South teams are included here in case you want to show some orgainzational solidarity while in Orlando.

Girls AAU Junior National Championships

This tournament is being played at the ESPN Wide World of Sports in Lake Buena Vista, FL and the Orange County Convention Center in Orlando, FL.

17 Open

A5 171 Jing - #2 overall seed and #1 in Pool R1P2
Wed 22 Jun
3:00pm OVA/TBVA 17 Tampa Asics Red
25-21, 25-11
5:00pm Dulles 17-1
25-4, 25-8
8:00pm Red Rock 17-1 Black 2016
25-8, 25-13
A5 171 Jing won their pool at 3-0 to keep their #2 seed!
 
A5 171 Jing - #1 in Pool R2G1P2
Thu 23 Jun
8:00am Halton Hurricanes
28-26, 25-20
10:00am Circle City 16/17 Elite
25-12, 25-16
1:00pm Volleyumet
25-23, 25-22
A5 171 Jing won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the third round!
 
A5 171 Jing - #1 in Pool R3G1P2
Fri 24 Jun
8:00am Laguna Beach 17 Tuan
25-21, 22-25, 15-10
10:00am Synergy Force 17 Gold
25-16, 25-22
1:00pm Lexington United 17 Adidas
25-18, 25-27, 15-7
A5 171 Jing won their pool at 3-0! They must win a Challenge Match to make the Championship Bracket.
 
A5 171 Jing - Challenge Match 2
Fri 24 Jun
4:00pm Top Select 17 Elite Blake
25-23, 19-25, 12-15
A5 171 Jing lost their Challenge Match to land in the Consolation Bracket.
 
A5 171 Jing - Consolation Bracket
Sat 25 Jun
8:00am Club Fusion 17 Black
25-21, 25-21
10:00am Michigan Elite 17 Mizuno
25-23, 14-25, 7-15
A5 171 Jing lost in the semifinals of the Consolation Bracket to finish tied for 10th.
 

17 Premier

A5 172 Marc - #2 overall seed and #1 in Pool R1P2
Wed 22 Jun
3:00pm Union 17 Indiana Timberlake
25-19, 23-25, 15-10
5:00pm PPV 17 Prep
25-14, 27-25
8:00pm Texas Premier 17 Premier
25-21, 24-26, 11-15
A5 172 Marc finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 172 Marc - #3 in Pool R2G1P11
Thu 23 Jun
8:00am OVA/TBVA 17 Asics Blue
25-13, 25-14
11:00am Encore Red 17-2
25-19, 25-19
12:00pm AVA 17 Heat
21-25, 24-26
A5 172 Marc won their pool at 2-1 with the best point ratio and is now the overall #11 seed!
 
A5 172 Marc - #1 in Pool R3G1P11
Fri 24 Jun
8:00am Top Select 17 Elite Amanda
21-25, 25-22, 15-17
10:00am Next Level Nelson 17u
25-20, 25-16
12:00pm OVA/TBVA 17 Asics Blue
25-13, 25-23
A5 172 Marc won their pool at 1-1 with a 3-2 sets record! They must win a Challenge Match to make the Championship Bracket.
 
A5 172 Marc - Challenge Match 10
Fri 24 Jun
5:00pm Asics Louisiana 17 Red
25-22, 14-25, 10-15
A5 172 Marc lost their Challenge Match to land in the Consolation Bracket.
 
A5 172 Marc - Consolation Bracket
Sat 25 Jun
10:00am Molten 17 Black
25-22, 25-17
11:00am Tsunami 17-Rafael
23-25, 25-18, 17-19
A5 172 Marc lost in the semifinals of the Consolation Bracket to finish tied for 14th.
 
A5 South 17 James - #12 overall seed and #1 in Pool R1P12
Wed 22 Jun
3:00pm Blue Ridge 17U Orange
25-22, 25-19
5:00pm Miami Hype 17's
24-26, 25-21, 11-15
8:00pm Richmond 17 Nationals
25-20, 25-20
A5 South 17 James won their pool at 2-1 to keep their #12 seed!
 
A5 South 17 James - #1 in Pool R2G1P12
Thu 23 Jun
8:00am Choo Choo City 17 Black
29-27, 22-25, 16-14
10:00am Vienna Elite 17
25-12, 25-20
1:00pm Next Level Nelson 17u
23-25, 25-21, 8-15
A5 South 17 James finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 South 17 James - #3 in Pool R3G1P9
Fri 24 Jun
8:00am Tsunami 17-Rafael
25-17, 17-25, 9-15
11:00am Union 17 Indiana Timberlake
25-23, 24-26, 15-10
12:00pm Michigan Elite 17 National West
25-13, 22-25, 12-15
A5 South 17 James finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Ruby Bracket.
 
A5 South 17 James - Ruby Bracket
Sat 25 Jun
8:00am Elite VBTC 17 Black
23-25, 25-18, 12-15
A5 South 17 James lost in the first round of the Ruby Bracket to finish tied for 31st.
 

16 Open

A5 161 Gabe - #1 overall seed and #1 in Pool R1P1
Wed 22 Jun
3:00pm Houston Skyline 16 RSB Royal
25-14, 25-17
5:00pm Stealth National 16
25-4, 25-6
8:00pm Eastside Cleveland 16 Elite
25-13, 25-19
A5 161 Gabe won their pool at 3-0 to keep their #1 seed!
 
A5 161 Gabe - #1 in Pool R2G1P1
Thu 23 Jun
8:00am Sports Performance 16 Elite
25-18, 25-17
10:00am AVA of Texas 16 Rox
25-16, 25-15
A5 161 Gabe won their pool at 2-0 to take their #1 seed to the third round!
 
A5 161 Gabe - #1 in Pool R3G1P1
Fri 24 Jun
8:00am Aces Athletics 16 Elite Jenny
25-23, 25-22
10:00am Michio Chicago VBA 16 National
25-10, 25-20
1:00pm Vision 16 Elite
25-14, 25-17
A5 161 Gabe won their pool at 3-0 and stayed the #1 seed in the Championship Bracket!

A5 161 Gabe - Championship Bracket
Sat 25 Jun
11:00am Triangle 16 Black
26-24, 25-8
1:00pm Asics Munciana Ninjas
25-15, 25-16
4:30pm Legacy 16-Elite
25-22, 23-25, 16-14
A5 161 Gabe won the 16 Open Championship and our first-ever AAU Open Gold Medal! Lauren Harrison and Sarah Jane Lynch were named All-Americans and Riley Fischer earned Tournament MVP. Watch a replay of the match at ESPN3.
 
A5 162 Gary - #3 in Pool R1P4
Wed 22 Jun
3:00pm Milwaukee Sting 16 Gold
22-25, 25-20, 13-15
6:00pm East Coast Power - 16 Empire
21-25, 25-14, 12-15
7:00pm Absolute 16 Pink
25-18, 25-9
A5 162 Gary finished 3rd in their pool at 1-2 and stayed in contention.
 
A5 162 Gary - #3 in Pool R2G1P10
Thu 23 Jun
8:00am OVA/TBVA 16 Tampa Asics Red
20-25, 25-11, 15-9
11:00am Triangle 16 Black
15-25, 22-25
12:00pm Alliance 16-1 Mizuno
25-13, 25-19
A5 162 Gary finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 162 Gary - #3 in Pool R3G1P4
Fri 24 Jun
8:00am Milwaukee Sting 16 Gold
17-25, 18-25
11:00am Imi'ike
22-25, 25-21, 15-17
12:00pm Tribe 16 Elite Katie
25-16, 28-26
A5 162 Gary finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Consolation Bracket.
 
A5 162 Gary - Consolation Bracket
Sat 25 Jun
8:00am Nebraska Elite 16 Meraki
28-26, 23-25, 7-15
A5 162 Gary lost in the quarterfinals of the Consolation Bracket to finish tied for 17th. The second of our two "2" teams playing Open and both did very well.
 

16 Premier

A5 South 16 Joe - #5 overall seed and #1 in Pool R1P5
Wed 22 Jun
3:00pm I.C. Stars 16 Mark
25-21, 25-20
5:00pm Arizona Desert Sky 16 Legacy
25-10, 25-16
8:00pm 303 Academy 16 Alpha
15-25, 15-25
A5 South 16 Joe finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 South 16 Joe - #3 in Pool R2G1P10
Thu 23 Jun
8:00am Milwaukee Sting 16 Black
25-18, 25-16
11:00am Legacy 16 Elite Asics
25-14, 25-12
12:00pm WVBA 16 Mizuno
25-23, 25-17
A5 South 16 Joe won their pool at 3-0 to jump back up to the overall #10 seed!
 
A5 South 16 Joe - #1 in Pool R3G1P10
Fri 24 Jun
8:00am 951 Elite 16-1
25-22, 25-21
10:00am Epic 16-Jim
25-23, 28-26
1:00pm MVA 16 National Black
25-17, 25-21
A5 South 16 Joe won their pool at 3-0! They must win a Challenge Match to make the Championship Bracket.
 
A5 South 16 Joe - Challenge Match 10
Fri 24 Jun
5:00pm Impact 16 Bryan
25-11, 14-25, 17-15
A5 South 16 Joe won their Challenge Match to make the Championship Bracket!
 
A5 South 16 Joe - Championship Bracket
Sat 25 Jun
8:00am Axis Elite 16 Open
13-25, 25-20, 15-11
10:00am VCNebraska 16 Elite
20-25, 20-25
A5 South 16 Joe lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.



A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

Over a dozen A5 coaches are currently coaching in college. Though we hate to lose these gifted coaches, we recognize that this dynamic is healthy, and is one of the reasons that we are successful in attracting such a talented coaching staff.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax