Week 24: AAU Girls - Session 3

June 23, 2016 - The third AAU Girls session features the top 18's as they wrap up their season. Our fellow A5 South teams are included here in case you want to show some orgainzational solidarity while in Orlando.

Girls AAU Junior National Championships

This tournament is being played at the ESPN Wide World of Sports in Lake Buena Vista, FL and the Orange County Convention Center in Orlando, FL.

18 Open

A5 181 Bob - #4 in Pool R1P5
Thu 23 Jun
9:00am Academy 18 Diamond
25-23, 25-11
10:00am A4 Volley 18 Purple
18-25, 25-23, 10-15
1:00pm Club One 18 Platinum
17-25, 10-25
Fri 24 Jun
9:00am Nebraska Juniors 181
20-25, 16-25
12:00pm SWI Crush 18 Black
25-22, 25-22
1:00pm Asics Team Indiana Elite 181
21-25, 25-22, 13-15
A5 181 Bob finished 5th in their pool at 2-4 and fell out of contention. This team battled injuries to within two points of the top four.
 
A5 181 Bob - #1 in Pool R2G2P7
Sat 25 Jun
10:00am M1 181
25-22, 25-27, 25-27
12:00pm MAVA 18-Select
25-13, 27-25, 25-14
A5 181 Bob won their pool at 1-1 and 4-2 in sets to make the Pearl Bracket!
 
A5 181 Bob - Pearl Bracket
Sun 26 Jun
9:00am Tribe 18 Elite Dean
25-22, 25-23
11:00am East Coast Power - 18 Sapphire
25-21, 26-24
12:00pm Summit 18 Blue Elite
25-20, 24-26, 15-12
A5 181 Bob won the Pearl Bracket to finish in 27th place.
 

18 Premier

A5 182 Katie - #9 overall seed and #1 in Pool R1P9
Thu 23 Jun
8:00am Summit 18 Orange Elite
25-16, 18-25, 15-12
10:00am Wildcat Juniors 18 Purple
25-11, 25-13
1:00pm Lexington United 18 Baden
25-21, 22-25, 12-15
A5 182 Katie finished 2nd in their pool at 2-1. This team is playing with six this tournament: 5 of their juniors and a player borrowed from Triangle. Everybody plays and coach doesn't have to count subs!
 
A5 182 Katie - #2 in Pool R2G1P5
Fri 24 Jun
9:00am Balance 18's
22-25, 25-23, 15-12
11:00am ITVC 18 Black
25-15, 19-25, 15-7
1:00pm SCVC 18 Roxy
18-25, 18-25
2:00pm Balance 18's
23-25
A5 182 Katie finished 3rd in their pool at 2-1 after losing a playoff to fall out of contention.
 
A5 182 Katie - #2 in Pool R3G2P8
Sat 25 Jun
9:00am Wildcat Juniors 18 Purple
20-25, 25-14, 11-15
11:00am A4 Volley 18 Black
17-25, 12-25
1:00pm So-Cal Juniors 18-Select
17-25, 25-23, 15-12
A5 182 Katie finished 3rd in their pool at 1-2 and landed in the Sapphire Bracket.
 
A5 182 Katie - Sapphire Bracket
Sun 26 Jun
9:00am Vikings 18-1
11-25, 17-25
A5 182 Katie lost in the semifinals of the Sapphire Bracket to finish tied for 29th. Big thanks to Triangle's Meghan Gasper for making this possible.
 

17 Club

A5 South 17 Jamie - #3 in Pool R1P10
Thu 23 Jun
3:00pm Club Fusion 17 White
15-25, 25-22, 9-15
6:00pm St. Pete 17 Teal
19-25, 25-27
7:00pm La Jolla 17-Leah
25-23, 25-23
A5 South 17 Jamie finished 3rd in their pool at 1-2 and stayed in contention.
 
A5 South 17 Jamie - #4 in Pool R2G1P21
Fri 24 Jun
4:00pm CPAC 17 Jon
22-25, 28-30
5:00pm Blue Steel 17 Edge
22-25, 13-25
7:00pm Legacy 17-Rochester
18-25, 20-25
A5 South 17 Jamie finished 4th in their pool at 0-3 and fell out of contention.
 
A5 South 17 Jamie - #3 in Pool R3G2P13
Sat 25 Jun
3:00pm Ignite 17 Allison
23-25, 25-17, 12-15
6:00pm Mobile Storm 17U
25-20, 29-27
7:00pm Replay Select 17 National
25-27, 15-25
A5 South 17 Jamie finished 3rd in their pool at 1-2 and landed in the Emerald Bracket.
 
A5 South 17 Jamie - Emerald Bracket
Sun 26 Jun
10:00am Club Voleibol Humacao 17U
25-20, 15-25, 7-15
A5 South 17 Jamie lost in the quarterfinals of the Emerald Bracket to finish tied for 73rd.
 

17 Classic

GA5 17 Alex - #3 in Pool R1P7
Thu 23 Jun
3:00pm Grand Strand 17 National Steve
13-25, 17-25
6:00pm Nona 17 National
18-25, 22-25
7:00pm MOJO 16 Purple
25-23, 25-22
GA5 17 Alex finished 3rd in their pool at 1-2 and stayed in contention.
 
GA5 17 Alex - #3 in Pool R2G1P19
Fri 24 Jun
3:00pm Adversity Wisconsin 17-1
25-23, 22-25, 9-15
6:00pm Optimum 17U
25-22, 22-25, 16-18
7:00pm Top Flight 17 Sigma
25-23, 25-22
GA5 17 Alex finished 3rd in their pool at 1-2 and fell out of contention.
 
GA5 17 Alex - #2 in Pool R3G2P13
Sat 25 Jun
4:00pm Tainas VC 17
22-25, 25-13, 8-15
6:00pm Texas Alliance 17 Silver
25-11, 25-15
8:00pm Replay Select 17 Black
15-25, 18-25
GA5 17 Alex finished 3rd in their pool at 1-2 and landed in the Emerald Bracket.
 
GA5 17 Alex - Emerald Bracket
Sun 26 Jun
9:00am Capital 17 Navy
25-20, 25-21
11:00am Diamond Elite 17 Jade Rox
25-23, 25-21
12:00pm Gainesville Beach 17 Premier
25-13, 25-17
GA5 17 Alex won the Emerald Bracket to finish in 63rd place.
 

16 Club

A5 163 Matt - #3 overall seed and #1 in Pool R1P3
Thu 23 Jun
3:00pm Cincinnati Academy 16 Elite
25-16, 25-19
5:00pm Pilipa'a 16-1
22-25, 25-15, 13-15
8:00pm TAV Houston 16 Silver
25-15, 25-16
A5 163 Matt finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 163 Matt - #3 in Pool R2G1P16
Fri 24 Jun
3:00pm Arsel 16 Cuba
25-22, 22-25, 15-9
6:00pm Austin Juniors 16 Toro
25-19, 25-19
7:00pm Northern Lights 16-Black
25-15, 25-20
A5 163 Matt won their pool at 3-0 and stayed in contention as the new #16 seed!
 
A5 163 Matt - #2 in Pool R3G1P13
Sat 25 Jun
9:00am Austin Juniors 16 Cedar Park
25-13, 25-20
11:00am AVA of Texas 16 Power
25-19, 25-21
1:00pm Texas Tornados 16 Black
25-16, 22-25, 15-11
A5 163 Matt won their pool at 3-0.
 
A5 163 Matt - Challenge Match 13
Sat 25 Jun
6:00pm East County 16-Carlos
25-10, 28-30, 15-10
A5 163 Matt won their Challenge Match and made the Championship Bracket!
 
A5 163 Matt - Championship Bracket
Sun 26 Jun
8:00am Kokoro 16-1
19-25, 25-23, 8-15
A5 163 Matt lost in the first round to finish tied for 9th.
 
A5 South 16 Hannah - #3 in Pool R1P11
Thu 23 Jun
3:00pm NOLA 16 Lauren
8-25, 16-25
6:00pm Rolling Thunder 16 Blue
15-25, 13-25
7:00pm Beach Wave 16 White
25-15, 25-14
A5 South 16 Hannah finished 3rd in their pool at 1-2 and stayed in contention.
 
A5 South 16 Hannah - #4 in Pool R2G1P28
Fri 24 Jun
4:00pm Texas Alliance 16 Team Rox
16-25, 21-25
5:00pm Circle City 16 White
25-20, 16-25, 6-15
7:00pm Goldenwest 16 Black
25-23, 24-26, 13-15
A5 South 16 Hannah finished 4th in their pool at 0-3 and fell out of contention.
 
A5 South 16 Hannah - #3 in Pool R3G2P16
Sat 25 Jun
3:00pm City Beach 16-2
26-24, 29-27
6:00pm Lightning Volleyball Academy 16 Elite
16-25, 22-25
7:00pm Pilipa'a 16-1
18-25, 22-25
A5 South 16 Hannah finished 4th in their pool at 1-2 and landed in the Amethyst Bracket.
 
A5 South 16 Hannah - Amethyst Bracket
Sun 26 Jun
9:00am H2 STL 161 Illini West
25-27, 23-25
A5 South 16 Hannah lost in the first round of the Amethyst Bracket to finish tied for 107th.
 

16 Aspire

GA5 16 Kelsey - #6 overall seed and #1 in Pool R1P6
Thu 23 Jun
8:00am DVT 16 Black
25-22, 16-25, 13-15
10:00am Upward Stars DE 16 - Nikki
25-11, 25-17
1:00pm Forza1 West 16 Asics
11-25, 14-25
GA5 16 Kelsey finished 2nd in their pool at 1-2 and stayed in contention.
 
GA5 16 Kelsey - #3 in Pool R2G1P1
Fri 24 Jun
8:00am IVA 16 Impact
18-25, 25-17, 15-8
11:00am Carolina Union 16 Orange
25-19, 11-25, 11-15
12:00pm Minnesota Select 16-3
25-17, 26-24
2:00pm Carolina Union 16 Orange
31-29
GA5 16 Kelsey finished 2nd in their pool at 2-1 after winning a playoff to stay in contention.
 
GA5 16 Kelsey - #4 in Pool R3G1P3
Sat 25 Jun
9:00am Extreme 16 Gary
27-25, 25-13
10:00am Powers U16 Black
25-27, 25-21, 16-14
12:00pm Forza1 West 16 Asics
19-25, 24-26
2:00pm Forza1 West 16 Asics
25-20
GA5 16 Kelsey finished 2nd in their pool at 2-1 after winning a playoff and made the Championship Bracket!
 
GA5 16 Kelsey - Championship Bracket
Sun 26 Jun
8:00am Club Fusion 16 Silver
25-19, 11-25, 15-7
10:00am IVA 16 Impact
23-25, 19-25
GA5 16 Kelsey lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 

16 Classic

A5 South 16 Derrick - #20 overall seed and #1 in Pool R1P20
Thu 23 Jun
3:00pm Giocco Tech Sub 16
25-16, 24-26, 8-15
5:00pm Kentucky Starz 16T-1
25-18, 27-25
8:00pm Sports Performance 16 Mizuno
12-25, 25-19, 8-15
A5 South 16 Derrick finished 3rd in their pool at 1-2 and stayed in contention.
 
A5 South 16 Derrick - #4 in Pool R2G1P7
Fri 24 Jun
4:00pm Top Flight 16 Bongo
25-23, 19-25, 4-15
5:00pm Capital 16 Navy
15-25, 9-25
7:00pm SC Midlands 16 AAU National
25-23, 21-25, 19-17
A5 South 16 Derrick finished 3rd in their pool at 1-2 and fell out of contention.
 
A5 South 16 Derrick - #1 in Pool R3G2P17
Sat 25 Jun
8:00am Gamecock Cebo
20-25, 12-25
10:00am WVBA 16 Black
12-25, 27-25, 17-15
1:00pm Club Savannah 16 Premier
25-16, 26-24
A5 South 16 Derrick finished 2nd in their pool at 2-1 and landed in the Pearl Bracket.
 
A5 South 16 Derrick - Pearl Bracket
Sun 26 Jun
10:00am Hurricane 16 Adidas
20-25, 26-24, 15-9
11:00am Club 1 16 Red
19-25, 11-25
A5 South 16 Derrick lost in the semifinals of the Pearl Bracket to finish tied for 53rd.
 
GA5 16 Jessica - #3 in Pool R1P12
Thu 23 Jun
3:00pm Club Fusion 16 Cardinal
18-25, 21-25
6:00pm Southern Performance 16 Red
25-17, 28-26
7:00pm Winter Park 16 Elite Orange
25-23, 17-25, 15-13
GA5 16 Jessica finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
GA5 16 Jessica - #3 in Pool R2G1P1
Fri 24 Jun
3:00pm Texas Image 16 Mizuno
14-25, 19-25
6:00pm Sweet 16's
26-24, 23-25, 15-5
7:00pm BVA 16-3D David
25-16, 18-25, 15-11
GA5 16 Jessica finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
GA5 16 Jessica - #4 in Pool R3G1P2
Sat 25 Jun
9:00am Queens
10-25, 16-25
10:00am Minnesota North 16-1
15-25, 8-25
12:00pm Club Fusion 16 Crimson
19-25, 20-25
GA5 16 Jessica finished 4th in their pool at 0-3 and landed in the Diamond Bracket.
 
GA5 16 Jessica - Diamond Bracket
Sun 26 Jun
8:00am Giocco Tech Sub 16
25-12, 22-25, 15-12
9:00am Protege 16 Kim
16-25, 13-25
GA5 16 Jessica lost in the quarterfinals of the Diamond Bracket to finish tied for 35th.
 
GA5 16 Christine - #3 in Pool R1P2
Thu 23 Jun
3:00pm Minnesota North 16-1
12-25, 9-25, 11-25
4:00pm Sonshine 16 Gold
17-25, 25-20, 19-25
GA5 16 Christine finished 3rd in their pool at 0-2 and stayed in contention.
 
GA5 16 Christine - #3 in Pool R2G1P14
Fri 24 Jun
3:00pm Club Fusion 16 Blue
14-25, 22-25
6:00pm Adversity Wisconsin 16-1
15-25, 16-25
7:00pm Club Savannah 16 Premier
21-25, 24-26
GA5 16 Christine finished 4th in their pool at 0-3 and fell out of contention.
 
GA5 16 Christine - #3 in Pool R3G2P15
Sat 25 Jun
8:00am Net Force 16 Maroon
18-25, 14-25
11:00am Hurricane 16 Adidas
15-25, 11-25
12:00pm Wisconsin Juniors 16 National
10-25, 21-25
GA5 16 Christine finished 4th in their pool at 0-3 to land in the Amethyst Bracket.
 
GA5 16 Christine - Amethyst Bracket
Sun 26 Jun
9:00am Minnesota Select 16-4
22-25, 25-19, 15-7
10:00am SC Midlands 16 AAU National
25-12, 25-20
11:00am WVBA 16 Black
12-25, 25-23, 6-15
GA5 16 Christine lost in the finals of the Amethyst Bracket to finish in 72nd place.
 

15 Classic

A5 154 Erik - #25 overall seed and #1 in Pool R1P25
Thu 23 Jun
3:00pm Sky HIgh 15 Teal
25-17, 25-23
5:00pm Reef 15-2
25-21, 25-17
8:00pm OVA/TBVA 15 North Travel Red
25-21, 25-17
A5 154 Erik won their pool at 3-0 to keep their #25 seed!
 
A5 154 Erik - #2 in Pool R2G1P20
Fri 24 Jun
9:00am OVA/TBVA 15 National Bay Blue
25-17, 25-20
11:00am Asics Munciana Stingrays
16-25, 24-26
1:00pm 1st Alliance Lions 15 Navy
17-25, 25-23, 8-15
A5 154 Erik finished 3rd in their pool at 1-2 and fell out of contention.
 
A5 154 Erik - #2 in Pool R3G2P14
Sat 25 Jun
4:00pm Gainesville Beach 15 Premier
25-14, 27-25
6:00pm Five Stars VBC 15U
25-15, 25-17
8:00pm Legacy 15-Laura
23-25, 22-25
A5 154 Erik finished 2nd in their pool at 2-1 and landed in the Pearl Bracket.
 
A5 154 Erik - Pearl Bracket
Sun 26 Jun
8:00am Volycay Cayey
19-25, 25-19, 9-15
A5 154 Erik lost in the first round of the Pearl Bracket to finish tied for 64th.
 
A5 South 15 Charlette - #3 in Pool R1P3
Thu 23 Jun
3:00pm Emerald Coast 15 National
14-25, 11-25
6:00pm Top Flight 15 Sigma
25-13, 15-25, 12-15
7:00pm Columbus North Bulldogs
25-19, 25-16
A5 South 15 Charlette finished 3rd in their pool at 1-2 and stayed in contention.
 
A5 South 15 Charlette - #3 in Pool R2G1P17
Fri 24 Jun
8:00am Winter Park 15 Elite Black
19-25, 11-25
11:00am 1st Alliance Lions South 15s
13-25, 14-25
12:00pm D1 G15 Green
23-25, 18-25
A5 South 15 Charlette finished 4th in their pool at 0-3 and fell out of contention.
 
A5 South 15 Charlette - #3 in Pool R3G2P18
Sat 25 Jun
3:00pm Asics Team Indiana Elite 153
23-25, 26-24, 5-15
6:00pm Adversity Wisconsin 15-1
20-25, 25-17, 15-10
7:00pm Wisconsin Juniors 15 National
25-22, 27-25
A5 South 15 Charlette finished 2nd in their pool at 2-1.
 
A5 South 15 Charlette - Pearl Bracket
Sun 26 Jun
10:00am Juggernaut 15-White
20-25, 25-14, 12-15
A5 South 15 Charlette lost in the quarterfinals of the Pearl Bracket to finish tied for 60th.
 
GA5 15 Karen - #3 in Pool R1P4
Thu 23 Jun
3:00pm Sports Performance 15 Mizuno
12-25, 8-25
6:00pm Richmond 15 Zonal
22-25, 15-25
7:00pm BVA 15-3D Art
23-25, 25-14, 19-17
GA5 15 Karen finished 3rd in their pool at 1-2 and stayed in contention.
 
GA5 15 Karen - #3 in Pool R2G1P18
Fri 24 Jun
8:00am Club Fusion 15 Crimson
19-25, 10-25
11:00am Crossfire MN 15-2
25-17, 19-25, 11-15
12:00pm Altitude 15 Red
25-22, 15-25, 15-13
GA5 15 Karen finished 3rd in their pool at 1-2 and fell out of contention.
 
GA5 15 Karen - #2 in Pool R3G2P16
Sat 25 Jun
4:00pm Sky HIgh 15 Teal
13-25, 26-28
6:00pm Play Like Winners 15-1
20-25, 7-25
8:00pm Rolling Thunder 15 Crimson
18-25, 13-25
GA5 15 Karen finished 4th in their pool at 0-3 and landed in the Amethyst Bracket.
 
GA5 15 Karen - Amethyst Bracket
Sun 26 Jun
10:00am Stealth Select 15
16-25, 25-23, 17-15
11:00am Altitude 15 Red
21-25, 25-13, 7-15
GA5 15 Karen lost in the semifinals of the Amethyst Bracket to finish tied for 80th.



A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015 our 15 Gabe team finished 2nd in 15 Open at AAU. 15 Boba finished 3rd in 15 Premier at AAU. 15 Dan finished 1st in 15 Club claim a AAU National Title.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax