Week 25: USAV 16's

June 30, 2016 - The 16's will wrap up USAV Nationals and close the gym Sunday.

USAV Girls' Junior National Championships

This tournament is being played at the Indiana Convention Center in Indianapolis, IN.

16 Open

A5 16 Gabe - #1 overall seed and #1 in Pool R1 P1
Thu 30 Jun
8:00am Lone Star 16 EP
25-13, 25-13
10:00am Uno Girls 16 Elite
25-16, 25-20
Fri 1 Jul
8:00am Coast 16-1 Austin
25-19, 25-14
10:00am Austin Juniors 16 Mizuno
25-14, 25-13
12:00pm Rage 16-Gabe
23-25, 25-10, 15-13
A5 16 Gabe won their pool at 5-0 and kept their overall #1 seed!
 
A5 16 Gabe - #1 in Pool R2 D1 P1
Sat 2 Jul
11:00am San Gabriel Elite 16 Roshambo
25-22, 25-21
1:00pm Aspire 16 Rox
25-15, 25-13
A5 16 Gabe won their pool at 2-0 and must win a Challenge Match to make Gold.
 
A5 16 Gabe - Challenge Match A
Sat 2 Jul
6:00pm Momentous 16-Dan
25-21, 25-15
A5 16 Gabe won their Challenge Match and stayed the #1 seed in the Gold Bracket!
 
A5 16 Gabe - Gold Bracket
Sun 3 Jul
8:00am Rage 16-Gabe
26-24, 25-19
10:00am Tstreet 16-Mike
25-16, 25-17
12:00pm Arizona East Valley 16N1
25-21, 25-18
A5 16 Gabe won the 16 National Championship! This is medal #32 for this class, passing the 2014 and 2012 classes who each had 31 medals. It is also our first USAV Open title. Lauren Harrison, Mia Stander, and Sarah Jane Lynch made the All-Tournament team. Riley Fischer was named MVP.
 

16 National

A5 16 Gary - #6 overall seed and #1 in Pool R1 P6
Thu 30 Jun
5:30pm APAC 16
25-12, 24-26, 15-9
7:30pm Dynasty 16 Black
25-23, 25-18
Fri 1 Jul
4:00pm Legacy 16-National
23-25, 27-25, 15-13
6:00pm Six Pack 16
25-19, 14-25, 10-15
8:00pm NCVC Asics 16-1
25-21, 25-12
A5 16 Gary won their pool at 4-1 and kept their overall #6 seed!
 
A5 16 Gary - #1 in Pool R2 D1 P6
Sat 2 Jul
3:30pm Tejas 16.1
25-15, 25-22
5:30pm MAVS 16-1
25-16, 25-12
A5 16 Gary won their pool at 2-0 and must win a Challenge Match to make Gold.
 
A5 16 Gary - Challenge Match F
Sat 2 Jul
7:00pm Idaho Crush 16U
17-25, 25-13, 15-3
A5 16 Gary won their Challenge Match to make the Gold Bracket!
 
A5 16 Gary - Gold Bracket
Sun 3 Jul
9:00am Forza1 16 Asics Red
25-20, 17-25, 13-15
A5 16 Gary lost in the quarterfinals to finish tied for 5th. Amara Anderson an Crystal Childs made the All-Tournament team.
 
A5 South 16 Joe - #4 in Pool R1 P8
Thu 30 Jun
5:30pm Houston Juniors 16 Elite
23-25, 21-25
7:30pm Adrenaline 16 Rox
25-20, 25-23
Fri 1 Jul
4:00pm Celtic Force 16 Green
25-15, 25-14
6:00pm Puget Sound 16 Steph
21-25, 22-25
8:00pm Academy 16 Red
25-20, 25-27, 16-14
A5 South 16 Joe finished 3rd in their pool at 3-2 and stayed in contention.
 
A5 South 16 Joe - #3 in Pool R2 D1 P7
Sat 2 Jul
3:30pm NORCO 16 Black
19-25, 23-25
4:30pm Dynasty 16 Black
16-25, 18-25
A5 South 16 Joe finished 3rd in their pool at 0-2 and fell out of contention.
 
A5 South 16 Joe - #3 in Pool R2 D1 P7
Sat 2 Jul
3:30pm NORCO 16 Black
19-25, 23-25
4:30pm Dynasty 16 Black
16-25, 18-25
A5 South 16 Joe finished 3rd in their pool at 0-2.
 
A5 South 16 Joe - Challenge Match B
Sat 2 Jul
8:00pm San Antonio Sting 16 Black
25-21, 21-25, 15-17
A5 South 16 Joe lost their Challenge Match to land in Flight 1.
 
A5 South 16 Joe - Flight 1
Sun 3 Jul
11:00am Tejas 16.1
13-25, 19-25
A5 South 16 Joe lost in the semifinals of Flight 1 to finish tied for 23rd.
 

16 USA

A5 16 Matt - #4 in Pool R1 P3
Thu 30 Jun
8:00am Austin Juniors 16 Molten
23-25, 26-28
10:00am TriCounty 16 Green
31-33, 25-20, 15-7
Fri 1 Jul
8:00am CVC 16 Blue
25-19, 23-25, 15-6
10:00am Club One Arizona 16 Platinum
19-25, 23-25
12:00pm North Pacific Juniors 16-1 National
24-26, 24-26
A5 16 Matt finished 5th in their pool at 2-3 and fell out of contention.
 
A5 16 Matt - #1 in Pool R2 D2 P3
Sat 2 Jul
8:00am Rocky Select 16 Black
25-22, 25-23
10:00am Jamba 16 Parker
25-27, 15-25
A5 16 Matt finished 2nd in their pool at 1-1.
 
A5 16 Matt - Challenge Match A
Sat 2 Jul
6:00pm Rockwood Thunder 16 Navy
15-25, 22-25
A5 16 Matt lost their Challenge Match to land in Flight 3.
 
A5 16 Matt - Flight 3
Sun 3 Jul
10:00am TriCounty 16 Green
25-12, 23-25, 15-13
1:00pm Instinct 16 White Tigers Wild Gold
17-25, 23-25
A5 16 Matt lost in finals of Flight 3 to in finish 30th place
 
Tsunami 16 Dun - #4 in Pool R1 P2
Thu 30 Jun
8:00am Springfield 16 Blue
19-25, 18-25
10:00am Miami Elite 16 Julie
23-25, 22-25
Fri 1 Jul
8:00am Instinct 16 White Tigers Wild Gold
25-18, 25-20
10:00am Willowbrook 16 Gold
16-25, 15-25
12:00pm AP 16 Gazelle
17-25, 17-25
Tsunami 16 Dun finished 5th in their pool at 1-4 and fell out of contention.
 
Tsunami 16 Dun - #1 in Pool R2 D2 P2
Sat 2 Jul
8:00am SC Midlands 16 Nat E NB
25-19, 25-20
10:00am Elevation 16 Elias
17-25, 25-17, 15-4
Tsunami 16 Dun won their pool at 2-0.
 
Tsunami 16 Dun - Challenge Match B
Sat 2 Jul
6:00pm Instinct 16 White Tigers Wild Gold
25-16, 23-25, 16-14
Tsunami 16 Dun won their Challenge Match to make Flight 2.
 
Tsunami 16 Dun - Flight 2
Sun 3 Jul
9:00am Jamba 16 Parker
25-16, 25-15
12:00pm Rockwood Thunder 16 Navy
26-24, 23-25, 15-11
Tsunami 16 Dun won Flight 2 to finish in 25th place.
 

16 American

Capital City Juniors 16 - #7 in Pool R1 P1
Thu 30 Jun
3:00pm Altitude 16 Black Rox
25-17, 25-11
5:00pm Eastside Cleveland 16 Sky
21-25, 23-25
7:00pm Fort Smith 16 Black Neeley.S
25-15, 20-25, 14-16
Fri 1 Jul
3:00pm OT 16 Asics Blue
8-25, 17-25
5:00pm PVA 16 ELITE
17-25, 30-28, 14-16
7:00pm San Francisco Juniors RoShamBo 16-1
15-25, 25-9, 15-13
Sat 2 Jul
2:30pm Northern Kentucky 16-2 Tide
25-20, 25-20
Capital City Juniors 16 finished 5th in their pool at 3-4 and fell out of contention.
 
Capital City Juniors 16 - Challenge Match A
Sat 2 Jul
6:00pm Goldenwest 16 Asics
20-25, 20-25
Capital City Juniors 16 lost their Challenge Match to land in Flight 4.
 
Capital City Juniors 16 - Flight 4
Sun 3 Jul
11:00am Cobb Atlanta 16 Michael
25-18, 25-23
1:00pm Webfoot Gold 16-1
21-25, 25-20, 9-15
Capital City Juniors lost in the finals of Flight 4 to finish in 38th place.
 
Cobb Atlanta 16 Michael - #7 in Pool R1 P4
Thu 30 Jun
3:00pm NIVA BB4
16-25, 20-25
5:00pm Prostyle 16 Black Elite
25-20, 23-25, 15-13
7:00pm Sportime 16 Gold
25-15, 25-19
Fri 1 Jul
3:00pm Rancho Valley 16 Premier
17-25, 24-26
5:00pm Fortitude 16N Black
17-25, 22-25
7:00pm Toledo 16-1 Antonio
20-25, 16-25
Sat 2 Jul
2:30pm Seacoast 16 Open
25-20, 25-22
Cobb Atlanta 16 Michael finished 5th in their pool at 3-4 and fell out of contention.
 
Cobb Atlanta 16 Michael - Challenge Match D
Sat 2 Jul
6:00pm A4 Volley 16-Purple
10-25, 18-25
Cobb Atlanta 16 Michael lost their Challenge Match to land in Flight 4.
 
Cobb Atlanta 16 Michael - Flight 4 11:00am
Sun 3 Jul
Capital City Juniors 16
18-25, 23-25
Cobb Atlanta 16 Michael lost in the semifinals of Flight 4 to finish tied for 39th.
 
MidTN 161 RC - #6 in Pool R1 P3
Thu 30 Jun
3:00pm Carolina Juniors 16-2
25-22, 19-25, 10-15
5:00pm Club V 16 Black EP
18-25, 11-25
7:00pm Arizona Revolution 16 Premier
9-25, 12-25
Fri 1 Jul
3:00pm Miami Hype 16's
25-22, 25-18
5:00pm Brandywine Blackout 16-1
12-25, 13-25
7:00pm Club SyrV 16U
21-25, 22-25
Sat 2 Jul
2:30pm Rage 16-Garren
17-25, 18-25
MidTN 161 RC finished last in their pool at 1-6 and fell out of contention.
 
MidTN 161 RC - Challenge Match C
Sat 2 Jul
7:00pm Paradigm Rebellion
25-23, 24-26, 15-9
MidTN 161 RC won their Challenge Match to land in Flight 9.
 
MidTN 161 RC - Flight 9
Sun 3 Jul
10:00am Beach Elite 16B Adidas in semifinals on Court 26
1:00pm TBA in finals on Court 24
MidTN 161 RC lost in the semifinals of Flight 9 to finish tied for 59th.
 

16 Patriot

Club West Nashville 16 - #3 in Pool R1 P14
Thu 30 Jun
1:00pm Sunshine 16 Westside
17-25, 22-25
4:00pm Seattle Juniors 16
17-25, 25-22, 12-15
5:00pm Houston Juniors 16 National
25-27, 25-22, 15-7
Club West Nashville 16 finished 3rd in their pool at 1-2 and fell out of contention.
 
Club West Nashville 16 - #2 in Pool R2 D2 P3
Fri 1 Jul
4:00pm NW Juniors 16 UA Blue
25-14, 25-14
6:00pm South Indy 16 Black
25-20, 25-17
8:00pm NIVA Volt
22-25, 22-25
Club West Nashville 16 finished 2nd in their pool at 2-1.
 
Club West Nashville 16 - #1 in Pool R3 D3 P7
Sat 2 Jul
2:00pm Rancho Valley 16Select
25-22, 25-23
4:00pm Coast 16-3 Troy
25-6, 25-23
7:00pm Santa Monica 16 Premier
25-22, 21-25, 12-15
Club West Nashville 16 won their pool at 2-1.
 
Club West Nashville 16 - Flight 4
Sun 3 Jul
10:00am ITVC 16 Black in quarterfinals on Court 32
12:00pm TBA in semifinals on Court 32
1:00pm TBA in finals on Court 33
Club West Nashville 16 won Flight 4 to finish in 38th place.



A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

For the 2013-14 club season Triple Crown Sports ranked A5 as the number 5 club in the nation (out of over 4000). This follows a 9th ranking in 2012-13.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax