Southern Dream Day 1

January 18, 2014 - It's the start of the 2014 and we're at home in the Southern Dream!

Southern Dream

This tournament is being played at the Suwanee Sports Academy (SSA) and the Gwinnett Center Convention Center (GCCC).

18 Power - A5 18 Bob, A5 18 Marc, A5 17 Jing

A5 18 Bob started as the overall #1 seed and #1 in Pool R1P1.
Sat 18 Jan 9:00am A5 18 Bob vs. GA5 18 Jeff W 25-7, 25-5
Sat 18 Jan 11:00am A5 18 Bob vs. A5 18 Marc W 25-11, 25-16
Sat 18 Jan 12:00pm A5 18 Bob vs. MOTO 18's Long W 25-6, 25-8
Pool play continues Sunday.
A5 18 Marc started as the #3 team in Pool R1P1.
Sat 18 Jan 8:00am A5 18 Marc vs. Gainesville Juniors 17 Black W 25-16, 25-6
Sat 18 Jan 10:00am A5 18 Marc vs. Axis Elite 18 Rox W 25-17, 26-24
Sat 18 Jan 11:00am A5 18 Marc vs. A5 18 Bob L 11-25, 16-25
Pool play continues Sunday.
A5 17 Jing started as the #6 team in Pool R1P2.
Sat 18 Jan 9:00am A5 17 Jing vs. Alamance Force 18-1 W 25-11, 25-10
Sat 18 Jan 10:00am A5 17 Jing vs. Magnum 18 Mizuno W 25-18, 18-25, 15-7
Sat 18 Jan 1:00pm A5 17 Jing vs. Georgia Juniors 18 Mizuno W 25-9, 25-14
Pool play continues Sunday.

17 Power - A5 17 Karen, A5 17 Bill, A5 16 Jackie, A5 16 Rob

A5 17 Karen started as the #2 team in Pool R1P1.
Sat 18 Jan 8:00am A5 17 Karen vs. A5 South 17 Robin W 25-10, 25-14
Sat 18 Jan 10:00am A5 17 Karen vs. Ethos 17 Elite W 26-24, 25-16
Sat 18 Jan 12:00pm A5 17 Karen vs. Carolina One 17 National Pickens L 19-25, 23-25
Pool play continues Sunday.
A5 17 Bill started as the #5 team in Pool R1P2.
Sat 18 Jan 8:00am A5 17 Bill vs. A5 South 17 Joe L 13-25, 22-25
Sat 18 Jan 10:00am A5 17 Bill vs. Metro 17-1 Elite L 17-25, 22-25
Sat 18 Jan 12:00pm A5 17 Bill vs. Club West Nashville 17-1 L 17-25, 16-25
Pool play continues Sunday.
A5 16 Jackie started as the #6 team in Pool R1P1.
Sat 18 Jan 9:00am A5 16 Jackie vs. Magnum 17 Mizuno W 25-11, 25-23
Sat 18 Jan 11:00am A5 16 Jackie vs. Geogia Juniors 16 Black W 25-15, 25-11
Pool play continues Sunday.
A5 16 Rob started as the #7 team in Pool R1P2.
Sat 18 Jan 8:00am A5 16 Rob vs. GA5 17 Katie W 25-13, 25-17
Sat 18 Jan 9:00am A5 16 Rob vs. Metro 17-1 Elite W 25-21, 15-25, 18-16
Sat 18 Jan 11:00am A5 16 Rob vs. Magnum 17 Elite L 16-25, 16-25
Pool play continues Sunday.

17 Club/16 Power - A5 16 Boba, A5 15 Mike

A5 16 Boba started as the #2 team in Pool R1P1.
Sat 18 Jan 4:00pm A5 16 Boba vs. GA5 17 Jason W 25-13, 22-25, 15-12
Sat 18 Jan 6:00pm A5 16 Boba vs. Axis Elite 15 Rox L 19-25, 19-15
Sat 18 Jan 8:00pm A5 16 Boba vs. Magnum 16 Mizuno L 19-25, 17-25
16 Boba finished third in their pool at 1-2.
A5 15 Mike started as the #3 team in Pool R1P2.
Sat 18 Jan 3:00pm A5 15 Mike vs. Ethos 16 Elite W 25-11, 25-11
Sat 18 Jan 6:00pm A5 15 Mike vs. Metro 16-1 Elite W 25-20, 25-6
Sat 18 Jan 7:00pm A5 15 Mike vs. Biltmore 17E W 25-12, 25-15
15 Mike won their pool at 3-0 to steal the overall #2 seed!

16 Club/15 Power - A5 15 Richie, A5 15 Dan, A5 14 Suzanne

A5 15 Richie earned the overall #1 seed and was #1 in Pool R1P1.
Sat 18 Jan 3:00pm A5 15 Richie vs. A5 South 15 Krissy W 25-17, 25-17
Sat 18 Jan 5:00pm A5 15 Richie vs. Intensity 16 Richard W 25-9, 25-9
Sat 18 Jan 8:00pm A5 15 Richie vs. Magnum 15 Elite W 25-17, 25-16
15 Richie won their pool at 3-0 to keep their overall #1 seed!

A5 15 Dan started as the #2 team in Pool R1P3.
Sat 18 Jan 4:00pm A5 15 Dan vs. Intensity 16 Johnson W 25-14, 25-11
Sat 18 Jan 6:00pm A5 15 Dan vs. Georgia Juniors 14 Black W 25-14, 25-9
Sat 18 Jan 8:00pm A5 15 Dan vs. A5 South 15 Jeremy L 18-25, 25-21, 15-17
15 Dan finished second in their pool at 2-1.

A5 14 Suzanne started as the #3 team in Pool R1P5.
Sat 18 Jan 3:00pm A5 14 Suzanne vs. Georgia Juniors 15 Black W 25-17, 25-8
Sat 18 Jan 6:00pm A5 14 Suzanne vs. Axis Elite 15 National W 25-13, 25-18
Sat 18 Jan 7:00pm A5 14 Suzanne vs. GA5 16 Christine W 25-7, 25-18
14 Suzanne won their pool at 3-0 to steal the overall #5 seed!

15 Club - A5 14 Marge, A5 14 Betty

A5 14 Marge earns the overall #1 seed and is #1 in Pool R1P1 on SSA Courts 6 and 7.
Sat 18 Jan 9:00am A5 14 Marge vs. GA5 15 Mandy W 25-9, 25-11
Sat 18 Jan 11:00am A5 14 Marge vs. Axis Elite 15 Premier W 25-9, 25-13
Sat 18 Jan 12:00pm A5 14 Marge vs. A5 14 Betty W 25-12, 25-22
Pool play continues Sunday.
A5 14 Betty starts as the #5 team in Pool R1P1 on SSA Courts 6 and 7.
Sat 18 Jan 8:00am A5 14 Betty vs. Classic City 15-1 W 15-25, 25-17, 15-12
Sat 18 Jan 10:00am A5 14 Betty vs. Intensity 15 Fortenberry W 25-18, 25-16
Sat 18 Jan 12:00pm A5 14 Betty vs. A5 14 Marge L 12-25, 22-25
Pool play continues Sunday.

14 Power - A5 14 Karen, A5 13 PC

A5 14 Karen earned the overall #2 seed and was #1 in R1P2.
Sat 18 Jan 3:00pm A5 14 Karen vs. Axis Elite 13 Rox W 25-5, 25-17
Sat 18 Jan 5:00pm A5 14 Karen vs. Georgia Juniors 14 Red W 25-6, 25-2
Sat 18 Jan 6:30pm A5 14 Karen vs. A5 13 PC W 25-23, 25-18
14 Karen won their pool at 2-0 and then won a crossover match to take the overall #1 seed!

A5 13 PC started as the #2 team in Pool R1P1.
Sat 18 Jan 4:00pm A5 13 PC vs. A5 South 14 Betsy L 22-25, 25-16, 14-16
Sat 18 Jan 5:00pm A5 13 PC vs. Magnum 14 Mizuno W 25-14, 25-8
Sat 18 Jan 5:00pm A5 13 PC vs. A5 14 Karen L 23-25, 18-25
13 PC won their pool at 1-1 with a 3-2 sets record and then lost a crossover match to become the overall #2 seed!

14 Club - A5 14 Matt, A5 13 Jeff, A5 13 Chad

A5 14 Matt earned the overall #1 seed and was #1 in Pool R1P1.
Sat 18 Jan 8:00am A5 14 Matt vs. GA5 14 Cherry W 25-15, 25-14
Sat 18 Jan 10:00am A5 14 Matt vs. TriCounty 14 Vipers W 25-12, 25-7
14 Matt won their pool at 2-0 to keep their overall #1 seed!

A5 14 Matt continues as the #1 team in Pool R2P1 on SSA Court 3.
Sat 18 Jan 11:30am A5 14 Matt vs. Intensity 14 Charles W 25-12, 25-7
Pool play continues Sunday.
A5 13 Jeff started as the #2 team in Pool R1P2.
Sat 18 Jan 9:00am A5 13 Jeff vs. A5 South 14 Lalsha L 23-25, 25-15, 15-17
Sat 18 Jan 10:00am A5 13 Jeff vs. Axis Elite 14 Premier W 15-25, 25-20, 19-17
13 Jeff finished second in their pool at 1-1.
A5 13 Jeff continues as the #2 team in Pool R2P1 on SSA Court 3.
Sat 18 Jan 12:30pm A5 13 Jeff vs. Intensity 14 Charles W 25-17, 25-18
Pool play continues Sunday.
A5 13 Chad started as the #2 team in Pool R1P3.
Sat 18 Jan 9:00am A5 13 Chad vs. GA5 14 Alyssa W 23-25, 25-20, 15-10
Sat 18 Jan 10:00am A5 13 Chad vs. Intensity 14 Saunders W 25-17, 17-25, 15-8
13 Chad won their pool at 2-0 to steal the #3 overall seed!
A5 13 Chad moves up as the #1 team in Pool R2P3 on SSA Court 5.
Sat 18 Jan 11:30am A5 13 Chad vs. Axis Elite 14 Premier W 20-25, 25-12, 15-13
Pool play continues Sunday.

13 Power/13 Club - A5 13 Leah, A5 13 Anna, A5 12 Grace, A5 12 Briana

A5 13 Leah earns the overall #1 seed and is #1 in Pool R1P1 on SSA Court 1B.
Sat 18 Jan 4:00pm A5 13 Leah vs. Classic City 13-1 W 25-5, 25-9
Sat 18 Jan 5:00pm A5 13 Leah vs. GA5 13 Alexis W 25-15, 25-14
Sat 18 Jan 7:00pm A5 13 Leah vs. Intensity 13 Kristin W 25-7, 25-9
Pool play continues Sunday.
A5 13 Anna starts as the #2 team in Pool R1P2 on SSA Courts 3 and 4.
Sat 18 Jan 4:00pm A5 13 Anna vs. GA5 13 Randy W 25-11, 25-16
Sat 18 Jan 5:00pm A5 13 Anna vs. Axis Elite 12 Rox W 25-20, 27-25
Sat 18 Jan 7:00pm A5 13 Anna vs. Axis Elite 13 Premier W 25-11, 25-13
Pool play continues Sunday.
A5 12 Grace starts as the #3 team in Pool R1P1 on SSA Courts 1B and 2.
Sat 18 Jan 3:00pm A5 12 Grace vs. Intensity 13 Kristin W 22-25, 25-4, 15-13
Sat 18 Jan 5:00pm A5 12 Grace vs. Axis Elite 13 National W 25-21, 25-22
Sat 18 Jan 6:00pm A5 12 Grace vs. Classic City 13-1 W 25-20, 25-10
Pool play continues Sunday.
A5 12 Briana starts as the #4 team in Pool R1P2 on SSA Courts 3 and 4.
Sat 18 Jan 3:00pm A5 12 Briana vs. Axis Elite 13 Premier W 25-19, 25-22
Sat 18 Jan 5:00pm A5 12 Briana vs. Magnum 13 Black L 14-25, 17-25
Sat 18 Jan 6:00pm A5 12 Briana vs. GA5 13 Randy W 25-8, 25-9
Pool play continues Sunday.

12 Power/12 Club - A5 12 Janet, A5 12 Morgan, A5 12 Donna, A5 12 Miranda, A5 12 Bri, A5 11 Walter

A5 12 Janet earned the overall #1 seed and was #1 team in Pool R1P1. 12 Morgan was the #2 team in the same pool.
Sat 18 Jan 8:00am A5 12 Janet vs. GA5 12 Amy W 25-10, 25-21, 23-25, 25-14
Sat 18 Jan 9:15am A5 12 Morgan vs. GA5 12 Amy L 20-25, 26-24, 20-25 25-27
Sat 18 Jan 10:30am A5 12 Janet vs. A5 12 Morgan W 25-15, 25-17, 25-20
12 Janet won their pool at 2-0 to keep their #1 seed! 12 Morgan finished third at 0-2.

A5 12 Donna starts as the #3 team in Pool R1P3 on SSA Court 2. A5 12 Miranda starts as the #4 team in the same pool.
Sat 18 Jan 8:00am A5 12 Donna vs. A5 South 12 Joe L 11-25, 9-25
Sat 18 Jan 9:00am A5 12 Miranda vs. Axis Elite 11 Rox L 23-25, 22-25
Sat 18 Jan 10:00am A5 12 Miranda vs. A5 South 12 Joe L 18-25, 14-25
Sat 18 Jan 11:00am A5 12 Donna vs. Axis Elite 11 Rox L 21-25, 17-25
Sat 18 Jan 12:00pm A5 12 Donna vs. A5 12 Miranda W 25-12, 24-26, 15-6
12 Donna finished third in their pool at 1-2. 12 Miranda finished last at 0-3.

A5 12 Bri started as the #4 team in Pool R1P2. A5 11 Walter was the #2 team in the same pool.
Sat 18 Jan 9:00am A5 11 Walter vs. A5 12 Bri W 25-17, 25-16
Sat 18 Jan 10:00am A5 12 Bri vs. Axis Elite 12 National L 12-25, 12-25
Sat 18 Jan 11:00am A5 11 Walter vs. A5 South 12 Kel W 25-5, 25-12
Sat 18 Jan 12:00pm A5 12 Bri vs. A5 South 12 Kel L 21-25, 23-25
Sat 18 Jan 1:00pm A5 11 Walter vs. Axis Elite 12 National W 25-21, 25-15
11 Walter won their pool at 3-0! 12 Bri finished last at 0-3.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

We offer a club environment where coaching is consistent from the first time a player enters a gym at the age of 6 through when he or she graduates from high school.

A5 Volleyball Club
A5 Sportsplex
11000 Alpharetta Hwy
Roswell, GA 30076
Phone: 770-346-8878

© 2022 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax