Week 11: Out Like a Lion

March 28, 2015 - It may be the calm before the Big South, but we will not let March go out like a lamb as we travel to Birmingham and play a couple locals.

AAU Super Regional

This tournament is being played at the Birmingham CrossPlex and Carver High School in Birmingham, AL. All times Central.

15 Girls - A5 15 Dan, A5 15 Arieon

A5 15 Dan earned the overall #1 seed and was #1 in 15 Girls Pool P1.
Sat 28 Mar 8:00am A5 15 Dan vs. Southern Performance 15 National Taylor W 25-23, 25-20
Sat 28 Mar 10:00am A5 15 Dan vs. Louisiana Baton Rouge 15 Regional Yellow W 25-7, 25-9
Sat 28 Mar 1:00pm A5 15 Dan vs. Cajunland 15 Kelli W 25-9, 25-10
A5 15 Dan won their pool at 3-0 to keep their #1 seed in the Gold Bracket!

A5 15 Arieon started as the #3 team in 15 Girls Pool P3.
Sat 28 Mar 8:00am A5 15 Arieon vs. Tsunami 15-Stephen W 25-21, 27-25
Sat 28 Mar 11:00am A5 15 Arieon vs. Choo Choo City 15 Black W 18-25, 27-25, 15-13
Sat 28 Mar 12:00pm A5 15 Arieon vs. Club Crimson 15-2 W 25-4, 25-18
A5 15 Arieon won their pool at 3-0 to steal the #3 seed in the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 29 Mar 10:00am A5 15 Dan vs. Choo Choo City 15 Black W 25-20, 25-20
Sun 29 Mar 11:00am A5 15 Arieon vs. Southern Performance 15 National Taylor W 20-25, 25-15, 15-13
Sun 29 Mar 2:00pm A5 15 Dan vs. Georgia Juniors 15 Black L 25-22, 19-25, 13-15
Sun 29 Mar 3:00pm A5 15 Arieon vs. A5 South 15-1 Sung L 15-25, 23-25
A5 15 Dan and A5 15 Arieon each lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

14 Girls - A5 14 Karen, A5 14 Betty, A5 14 Lisa

A5 14 Karen earned the overall #1 seed and was #1 in 14 Girls Pool P1.
Sat 28 Mar 9:00am A5 14 Karen vs. KVA 14 Red W 25-14, 25-10
Sat 28 Mar 1:00pm A5 14 Karen vs. Louisiana Baton Rouge 14 Regional W 25-12, 25-19
A5 14 Karen won their pool at 2-0 to keep their #1 seed in the Gold Bracket!

A5 14 Betty started as the #3 team in 14 Girls Pool P4.
Sat 28 Mar 8:00am A5 14 Betty vs. GA5 14 Sandy L 15-25, 26-24, 5-15
Sat 28 Mar 12:00pm A5 14 Betty vs. Gamecock 14-Allyson W 25-8, 25-10
Sat 28 Mar 1:00pm A5 14 Betty vs. Southern Performance 14 Red W 25-22, 25-11
A5 14 Betty finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket.

A5 14 Lisa started as the #2 team in 14 Girls Pool P2.
Sat 28 Mar 10:00am A5 14 Lisa vs. Georgia Juniors 14 Black L 16-25, 25-19, 15-17
Sat 28 Mar 12:00pm A5 14 Lisa vs. Southern Performance 14 National K W 25-13, 25-20
Sat 28 Mar 2:00pm A5 14 Lisa vs. Choo Choo City 14 Black L 11-25, 22-25
A5 14 Lisa finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the White Pool.

White Pool
Sun 29 Mar 3:00pm A5 14 Lisa vs. Gamecock 14-Allyson W 25-18, 25-19
Sun 29 Mar 5:00pm A5 14 Lisa vs. Red Storm 14s Elite L 16-25, 25-15, 11-'4
14 Lisa went 1-1 in the White Pool to finish in 15th place.

Gold Bracket
Sun 29 Mar 8:00am A5 14 Betty vs. KVA 14 Red L 19-25, 22-25
Sun 29 Mar 10:00am A5 14 Karen vs. Georgia Juniors 14 Black W 25-10, 25-9
Sun 29 Mar 11:00am A5 14 Betty vs. BVC 14 Black L 23-25, 25-16, 9-15
Sun 29 Mar 12:00pm A5 14 Karen vs. GA5 14 Sandy W 25-23, 25-15
Sun 29 Mar 1:00pm A5 14 Karen vs. Memphis Juniors 14 Gass W 25-20, 25-13
A5 14 Karen won the 14 Girls Championship! A5 14 Betty lost in the first round and then lost their consolation to finish in 10th place.

13 Girls - A5 13 Michelle

A5 13 Michelle started as the #2 team in 13 Girls Pool P2.
Sat 28 Mar 4:00pm A5 13 Michelle vs. Gamecock 13-Laney W 25-11, 25-16
Sat 28 Mar 6:00pm A5 13 Michelle vs. Southern Performance 13 Red W 25-17, 25-17
Sat 28 Mar 8:00pm A5 13 Michelle vs. KVA 13 Red L 19-25, 18-25
A5 13 Michelle finished 2nd in their pool at 2-1 and made the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 29 Mar 8:00am A5 13 Michelle vs. Memphis Juniors 13 Cox L 25-17, 17-25, 7-15
Sun 29 Mar 12:00pm A5 13 Michelle vs. Southern Performance 13 National Meg W 25-9, 25-15
A5 13 Michelle lost in the first round and then won their consolation to finish tied for 9th.

12 Girls - A5 12 Jing, A5 11 Walter

A5 12 Jing earned the overall #1 seed and was #1 in 12 Girls Pool P1.
Sat 28 Mar 2:30pm A5 12 Jing vs. Southern Performance 12 National Adriane W 25-0, 25-8
Sat 28 Mar 4:30pm A5 12 Jing vs. Louisiana VIA 12 State Red W 25-6, 25-8
A5 12 Jing won their pool at 2-0 to take their #1 seed to the Gold Bracket!

A5 11 Walter started as the #2 team in 12 Girls Pool P2.
Sat 28 Mar 9:00am A5 11 Walter vs. Louisiana VIA 12 State Yellow W 25-7, 25-8
Sat 28 Mar 11:00am A5 11 Walter vs. Southern Performance 12 Mizuno W 25-7, 25-17
Sat 28 Mar 1:00pm A5 11 Walter vs. Cajunland 12 Greg L 25-27, 17-25
A5 11 Walter finished 2nd in their pool at 2-1 and made the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 29 Mar 8:00am A5 12 Jing vs. A5 11 Walter W 25-11, 25-14
Sun 29 Mar 10:00am A5 12 Jing vs. Memphis Juniors 12 Pendleton W 25-11, 25-17
Sun 29 Mar 11:00am A5 11 Walter vs. BVC 12 Black W 16-25, 25-15, 15-4
Sun 29 Mar 4:00pm A5 12 Jing vs. Cajunland 12 Greg W 27-25, 25-14
A5 12 Jing won the 12 Girls Championship! A5 11 Walter lost in the quarterfinals then won their consolation to finish tied for 5th.

Pre-BSQ Bash

This one-day tournament is being played at various locations around Atlanta, GA.

13 Club - A5 12 Mike

A5 12 Mike earned the overall #1 seed and was #1 in 13 Club Pool A.
Sat 28 Mar 9:15am A5 12 Mike vs. North Atlanta 13-5 Hannah W 25-9, 25-14
Sat 28 Mar 11:30am A5 12 Mike vs. Tsunami Rome 13-1 Mika W 25-17, 25-13
Sat 28 Mar 1:45pm A5 12 Mike vs. North Atlanta 13-4 Bri W 25-17, 25-14
Sat 28 Mar 3:15pm A5 12 Mike vs. Matrix 13-1 W 25-12, 25-10
A5 12 Mike won their pool at 4-0 to take their #1 seed to the Championship Bracket!

Championship Bracket
Sat 28 Mar 4:00pm A5 12 Mike vs. Force Elite 13-1 W 25-13, 25-15
Sat 28 Mar 6:00pm A5 12 Mike vs. Tsunami Rome 13-1 Mika L 25-20, 29-31, 11-15
A5 12 Mike lost in the strongly-contested finals to finish in 2nd place.

12 Club - A5 11 Bri, A5 10 Kealani

A5 11 Bri started as the #2 team in 12 Club Pool A. A5 10 Kealani was the #6 team.
Sat 28 Mar 8:30am A5 10 Kealani vs. Atlanta Extreme 12-1 L 14-25, 11-25
Sat 28 Mar 9:15am A5 10 Kealani vs. Atlanta Boom 12-1 Diamond Rox L 7-25, 10-25
Sat 28 Mar 9:15am A5 11 Bri vs. North Atlanta 12-3 Cory W 25-8, 25-19
Sat 28 Mar 10:00am A5 11 Bri vs. Georgia Juniors 12-1 W 25-18, 25-17
Sat 28 Mar 10:45am A5 10 Kealani vs. Georgia Juniors 12-1 L 7-25, 12-25
Sat 28 Mar 12:30pm A5 11 Bri vs. A5 10 Kealani W 25-13, 25-14
Sat 28 Mar 1:15pm A5 11 Bri vs. Atlanta Extreme 12-1 W 25-15, 25-22
Sat 28 Mar 2:00pm A5 10 Kealani vs. North Atlanta 12-3 Cory L 14-25, 16-25
Sat 28 Mar 2:45pm A5 11 Bri vs. Atlanta Boom 12-1 Diamond Rox S 26-24, 22-25

Championship Bracket
Sat 28 Mar 3:30pm A5 11 Bri vs. Georgia Juniors 12-1 W 25-17, 25-13
Sat 28 Mar 4:30pm A5 11 Bri vs. Atlanta Boom 12-1 Diamond Rox L 7-25, 18-25
A5 11 Bri lost in the finals to finish in 2nd place.

Tsunami Tournament

This one-day tournament is being played at Tsunami Center in Forest Park, GA.

13 Club - A5 12 Keyaira

A5 12 Keyaira earns the overall #2 seed and is #2 in 13 Club Pool A on Court 1.
Sat 28 Mar 9:15am A5 12 Keyaira vs. Classic City 13-1 W 25-11, 25-21
Sat 28 Mar 10:00am A5 12 Keyaira vs. Central Georgia 13-1 S 27-25, 17-25
Sat 28 Mar 12:30pm A5 12 Keyaira vs. Central Georgia 13-2 W 25-9, 25-12
Sat 28 Mar 1:15pm A5 12 Keyaira vs. Intensity 13-2 Heather W 25-10, 25-20
Sat 28 Mar 2:45pm A5 12 Keyaira vs. North Georgia Aces 13-1 S 25-23, 17-25
A5 12 Keyaira finished pool play at 8-2 in sets played and made the Championship Bracket.

Championship Bracket
Sat 28 Mar 3:30pm A5 12 Keyaira vs. North Georgia Aces 13-1 L 25-27, 19-25
A5 12 Keyaira lost in the finals to finish in 2nd place.

12 Club - A5 12 Tee, A5 12 Tina

A5 12 Tee started as the #2 team in 12 Club Pool A. A5 12 Tina was the #5 team.
Sat 28 Mar 8:30am A5 12 Tina vs. Cobb Atlanta 12-2 Jessica    
Sat 28 Mar 9:15am A5 12 Tee vs. A5 12 Tina W 25-10, 25-6
Sat 28 Mar 10:00am A5 12 Tee vs. Cobb Atlanta 12-2 Jessica W 27-25, 25-21
Sat 28 Mar 10:45am A5 12 Tina vs. Cobb Atlanta 12-3 Jonathan    
Sat 28 Mar 12:30pm A5 12 Tee vs. Atlanta Extreme 12-2 Joel W 25-11, 25-19
Sat 28 Mar 12:30pm A5 12 Tina vs. Capital City Juniors 12-2    
Sat 28 Mar 1:15pm A5 12 Tee vs. Cobb Atlanta 12-3 Jonathan W 25-18, 25-18
Sat 28 Mar 2:00pm A5 12 Tina vs. Atlanta Extreme 12-2 Joel    
Sat 28 Mar 2:45pm A5 12 Tee vs. Capital City Juniors 12-2 S 15-25, 25-18
12 Tee won the 12 Club Championship.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015 our boys 14-Kip team finished 2nd at AAU Nationals and 3rd at USAV nationals in 14 Club.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2018 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax