Week 8: Four Cities (Part 2: Bluegrass)

March 10, 2013 -

Bluegrass Tournament - Louisville, KY

This tournament is being played at the Kentucky Expo Center in Louisville, KY.

18 Open - A5 18 Bob

A5 18 Bob started as the #2 team in Pool R1G1P11.
Sat 9 Mar 12:00pm A5 18 Bob vs. South Indy 18 Black W 25-17, 25-19
Sat 9 Mar 2:00pm A5 18 Bob vs. Cincinnati Volleyball Academy 18 Lehman L 21-25, 27-29
Sat 9 Mar 4:00pm A5 18 Bob vs. Dunes 18 Black W 25-13, 25-17
18 Bob won their pool at 2-1 when they came out on top of a three-way tie for first.
A5 18 Bob continued as the #2 team in Pool R2G1P4.
Sat 9 Mar 6:30pm A5 18 Bob vs. Munciana 18 Raptors W 25-17, 19-25, 15-6
Sat 9 Mar 7:30pm A5 18 Bob vs. AVC Cleveland Rox 18 Cline W 25-22, 18-25, 15-11
Sun 10 Mar 8:00am A5 18 Bob vs. Circle City Nike Elite 18 L 26-28, 19-25
18 Bob won their pool again at 2-0 but lost their challenge match to land in the Silver Bracket.
Silver Bracket
Sun 10 Mar 12:00pm A5 18 Bob vs. Sports Performance 18 Red W 22-25, 25-17, 15-10
Sun 10 Mar 2:00pm A5 18 Bob vs. Wildcat Juniors 18 Black W 25-17, 28-26
Sun 10 Mar 3:00pm A5 18 Bob vs. Tsunami 18 Val L 25-20, 26-28, 8-15
18 Bob lost in the finals of the Silver Bracket to finish in 10th place.

17 Open - A5 17 Jing

A5 17 Jing earned the #4 overall seed and was #1 in Pool R1G1P4.
Sat 9 Mar 11:00am A5 17 Jing vs. Oakland Elite 17N Ross W 25-16, 25-19
Sat 9 Mar 1:00pm A5 17 Jing vs. Pineapple 17 National W 25-22, 25-7
17 Jing won their pool at 2-0!.
A5 17 Jing continued as the #1 team in Pool R2G1P4.
Sat 9 Mar 5:00pm A5 17 Jing vs. Atlanta Boom 17 Diamond Rox W 25-17, 25-12
Sat 9 Mar 7:00pm A5 17 Jing vs. Network Nitro W 25-14, 25-22
Sun 10 Mar 8:00am A5 17 Jing vs. NASA 171CC W 25-20, 25-15
17 Jing won their pool again at 2-0 and won their challenge match to make the Gold Bracket!
Gold Bracket
Sun 10 Mar 10:00am A5 17 Jing vs. Union 17 Asics Palmer W 25-10, 25-22
Sun 10 Mar 12:00pm A5 17 Jing vs. OVA 17 Asics L 25-21, 20-25, 12-15
17 Jing lost in the semifinals to finish tied for 3rd. Jessica Sloan had a 16-point serving run in the first set against Union.

17 Club - A5 17 Tree

A5 17 Tree earned the #8 overall seed and was #1 in Pool R1G1P8.
Sat 9 Mar 8:00am A5 17 Tree vs. Prodigy 17 Cunliffe L 28-30, 23-25
Sat 9 Mar 10:00am A5 17 Tree vs. Team Z 17 Navy L 17-25, 24-26
17 Tree finished last in their pool at 0-2 and out of contention.
A5 17 Tree moved on as the #3 team in Pool R2G2P1.
Sat 9 Mar 3:00pm A5 17 Tree vs. Team Indiana Elite 17-2 W 23-25, 25-6, 17-15
Sat 9 Mar 4:00pm A5 17 Tree vs. K2 17-2 W 25-9, 25-19
17 Tree won their pool at 2-0 to make the Nickel Bracket.
Nickel Bracket
Sun 10 Mar 12:00pm A5 17 Tree vs. GA5 17 Katie W 25-14, 25-13
Sun 10 Mar 2:00pm A5 17 Tree vs. TBA in finals on Court 39
17 Tree can finish as high as 25th place.

16 Open - A5 16 Jackie

A5 16 Jackie started as the #2 team in Pool R1G1P11.
Sat 9 Mar 9:00am A5 16 Jackie vs. Midwest Xtreme 16 Elite W 25-17, 25-7
Sat 9 Mar 10:00am A5 16 Jackie vs. Munciana 16 Wild L 22-25, 19-25
16 Jackie finished second in their pool at 1-1.
A5 16 Jackie continued as the #2 team in Pool R2G1P3.
Sat 9 Mar 9:00am A5 16 Jackie vs. Team Momentum 16 Navy W 25-17, 25-23
Sat 9 Mar 10:00am A5 16 Jackie vs. Lexington United 16 Black W 25-21, 25-18
Sun 10 Mar 8:00am A5 16 Jackie vs. K2 16 Nike Elite W 25-20, 25-19
16 Jackie won their pool at 2-0 and won their challenge match to make the Gold Bracket!
Gold Bracket
Sun 10 Mar 10:00am A5 16 Jackie vs. Circle City Nike Elite 16 W 25-22, 19-25, 16-14
Sun 10 Mar 12:00pm A5 16 Jackie vs. Northern Kentucky 16 Tsunami W 25-23, 20-25, 15-13
Sun 10 Mar 2:00pm A5 16 Jackie vs. Elevation 16 Ulland L 29-27, 20-25, 14-16
16 Jackie lost in the finals to finish in 2nd place.

16 Club - A5 16 Taylor

A5 16 Taylor earned the #3 overall seed and was #1 in Pool R1G1P3.
Sat 9 Mar 11:00am A5 16 Taylor vs. Memphis Metro 16 Nike National Black W 25-10, 25-12
Sat 9 Mar 1:00pm A5 16 Taylor vs. Central Ohio 16 Sophs W 25-12, 25-19
16 Taylor won their pool at 2-0 to keep their #3 seed!
A5 16 Taylor continued as the #1 team in Pool R2G1P3.
Sat 9 Mar 5:00am A5 16 Taylor vs. Dayton Juniors 18 Gold W 25-21, 25-15
Sat 9 Mar 7:00pm A5 16 Taylor vs. Kaepa BL 16 Hawks W 25-16, 25-8
Sun 10 Mar 8:00am A5 16 Taylor vs. Carolina Union 16-2 W 25-17, 25-17
16 Taylor won their pool again at 2-0 and won their challenge match to make the Gold Bracket!
Gold Bracket
Sun 10 Mar 10:00am A5 16 Taylor vs. Circle City 16 White W 25-21, 25-16
Sun 10 Mar 12:00pm A5 16 Taylor vs. KIVA 16 White L 23-25, 19-25
16 Taylor lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

16 Select - A5 16 Jasmin

A5 16 Jasmin earned the #1 overall seed and was #1 in Pool R1G1P1.
Sat 9 Mar 8:00am A5 16 Jasmin vs. Lexington United 16 White W 25-16, 24-26, 17-15
Sat 9 Mar 10:00am A5 16 Jasmin vs. Circle City 16 Power West L 23-25, 23-25
16 Jasmin finished second in their pool at 1-1.
A5 16 Jasmin continued as the #3 team in Pool R2G1P8.
Sat 9 Mar 2:00pm A5 16 Jasmin vs. Top Spin 16's W 25-23, 25-27, 15-8
Sat 9 Mar 3:00pm A5 16 Jasmin vs. CVA 16 Navy W 25-14, 27-25
Sun 10 Mar 9:00am A5 16 Jasmin vs. Union 16 Kentucky Eikenberry W 25-15, 19-25, 15-12
16 Jasmin won their pool at 2-0 and won their challenge match to make the Gold Bracket!
Gold Bracket
Sun 10 Mar 11:00am A5 16 Jasmin vs. Team Z 16 Navy W 25-16, 25-15
Sun 10 Mar 1:00pm A5 16 Jasmin vs. Munciana 16 Grizzlies L 16-25, 25-17, 10-15
16 Jasmin lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

14 Open - A5 14 Karen

A5 14 Karen started as the #3 team in Pool R1G1P3.
Sat 9 Mar 8:00am A5 14 Karen vs. Munciana 14 Chipmunks L 22-25, 9-25
Sat 9 Mar 9:00am A5 14 Karen vs. CVA 14 Silver L 14-25, 22-25
14 Karen finished last in their pool at 0-2 and out of contention.
A5 14 Karen continued as the #1 team in Pool R2G2P3.
Sat 9 Mar 2:00pm A5 14 Karen vs. Club West 14 National W 25-12, 25-12
Sat 9 Mar 4:00pm A5 14 Karen vs. Team Indiana 14 Elite L 23-25, 22-25
14 Karen finished second in their pool at 1-1 to land in the Platinum Bracket.
Platinum Bracket
Sun 10 Mar 1:00pm A5 14 Karen vs. Memphis Metro 14 Nike Elite L 25-17, 25-22
Sun 10 Mar 4:00pm A5 14 Karen vs. MAVA 14 Select W 26-28, 25-14, 15-11
14 Karen lost in the semifinals of the Platinum Bracket and then won their consolation match to finish in 31st place. They won their last match without two of their hitters, who had to go catch a plane. Way to step up!

14 Club - A5 14 Dan

A5 14 Dan earned the #5 overall seed and was #1 in Pool R1G1P5.
Sat 9 Mar 11:00am A5 14 Dan vs. Pineapple 14 Swiftwick L 21-25, 25-27
Sat 9 Mar 1:00pm A5 14 Dan vs. Union 14 Kentucky Flood L 18-25, 7-25
14 Dan finished last in their pool at 0-2 and out of contention.
A5 14 Dan continued as the #2 team in Pool R2G2P4.
Sat 9 Mar 6:00pm A5 14 Dan vs. Dayton Juniors 14 Gold W 25-13, 25-19
Sat 9 Mar 7:00pm A5 14 Dan vs. Northern Kentucky 14 Tide L 15-25, 23-25
14 Dan finished second in their pool at 1-1 to land in the Platinum Bracket.
Platinum Bracket
Sun 10 Mar 1:00pm A5 14 Dan vs. CVA 14 Red W 25-15, 25-20
Sun 10 Mar 3:00pm A5 14 Dan vs. Fusion 14 Volt W 25-15, 25-12
14 Dan won the Platinum Bracket to finish in 29th place.

13 Open - A5 13 Leah

A5 13 Leah started as the #2 team in Pool R1G1P1.
Sat 9 Mar 9:00am A5 13 Leah vs. Memphis Juniors 13 Elite W 25-15, 25-19
Sat 9 Mar 10:00am A5 13 Leah vs. Milwaukee Sting 13 Gold L 16-25, 7-25
13 Leah finished second in theri pool at 1-1.
A5 13 Leah continued as the #3 team in Pool R2G1P6.
Sat 9 Mar 2:00pm A5 13 Leah vs. AVC Cleveland Rox 13 Andrea L 15-25, 10-25
Sat 9 Mar 3:00pm A5 13 Leah vs. Rockwood Thunder 13 Mizuno L 13-25, 15-25
13 Leah finished last in their pool at 0-2 to land in the Bronze Bracket.
Bronze Bracket
Sun 10 Mar 8:00am A5 13 Leah vs. Axis Elite 13 Rox W 25-13, 25-16
Sun 10 Mar 10:00am A5 13 Leah vs. CVA 13 Silver W 25-18, 25-27, 15-10
Sun 10 Mar 12:00am A5 13 Leah vs. South Indy 13 Black W 22-25, 25-20, 15-13
13 Leah won the Bronze Bracket to finish in 13th place.

13 Club - A5 13 Carl

A5 13 Carl earned the #4 overall seed and was #1 in Pool R1G1P4.
Sat 9 Mar 11:00am A5 13 Carl vs. Memphis Metro 13 Nike National Black W 25-16, 25-10
Sat 9 Mar 1:00pm A5 13 Carl vs. Lexington United 13 Blue W 25-22, 25-11
13 Carl won their pool at 2-0 to keep their #4 seed!.
A5 13 Carl continued as the #1 team in Pool R2G1P4.
Sat 9 Mar 5:00pm A5 13 Carl vs. Team Z 13 Orange W 17-25, 25-17, 18-16
Sat 9 Mar 7:00pm A5 13 Carl vs. Mintonette m.32 W 25-13, 25-9
Sun 10 Mar 8:00am A5 13 Carl vs. NASA 13CF W 25-21, 23-25, 15-11
Gold Bracket
Sun 10 Mar 10:00am A5 13 Carl vs. Union 13 Kentucky Garvey L 24-26, 16-25
13 Carl lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

12 Open - A5 12 Grace

A5 12 Grace started as the #2 team in Pool R1G1P1.
Sat 9 Mar 9:00am A5 12 Grace vs. Oakland Elite 12N Jamie W 25-22, 25-23
Sat 9 Mar 10:00am A5 12 Grace vs. KIVA 12 Red W 13-25, 25-23, 15-7
12 Grace won their pool at 2-0 to take the #1 overall seed from KIVA!
A5 12 Grace moved up as the #1 team in Pool R2G1P1.
Sat 9 Mar 2:00pm A5 12 Grace vs. CVA 12 Silver
Sat 9 Mar 4:00pm A5 12 Grace vs. AVC Cleveland Rox 12 Skip W 25-20, 25-9
Sun 10 Mar 9:00am A5 12 Grace vs. KIVA 12 Red L 26-24, 16-25, 14-16
12 Grace won their pool at 2-0 but lost their challenge match to land in the Silver Bracket.
Silver Bracket
Sun 10 Mar 11:00am A5 12 Grace vs. K2 12 Nike Elite L 26-28, 17-25
12 Grace lost in the semifinals of the Silver Bracket to finish tied for 7th.

11 & 12 Girls - A5 11 Walter

A5 11 Walter earned the #4 overall seed and was #1 in Pool R1G1P4.
Sat 9 Mar 11:00am A5 11 Walter vs. Union 11 Kentucky Rickerts W 25-20, 25-14
Sat 9 Mar 1:00pm A5 11 Walter vs. Mintonette m.23 W 25-14, 25-11
11 Walter won their pool at 2-0 to keep their #4 seed!
A5 11 Walter continued as the #1 team in Pool R2G1P4.
Sat 9 Mar 5:00pm A5 11 Walter vs. KIVA 11 Red W 25-27, 25-22, 15-9
Sat 9 Mar 7:00pm A5 11 Walter vs. Union 12 Kentucky Smith L 25-23, 21-25, 13-15
Sun 10 Mar 8:00am A5 11 Walter vs. Northern Kentucky 11 Tsunami W 25-14, 25-20
11 Walter finished second in their pool at 1-1 and out of contention. They won their challenge match to make the Bronze Bracket.
Bronze Bracket


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

A5 has earned a reputation on both qualitative and quantitative levels such that most would consider us to be the finest Junior Olympic Volleyball Club in the South and one of the top five clubs in the nation.

A5 Volleyball Club
A5 Sportsplex
11000 Alpharetta Hwy
Roswell, GA 30076
Phone: 770-346-8878

© 2021 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax
Sun 10 Mar 10:00am A5 11 Walter vs. Mintonette m.23 W 25-18, 25-10
Sun 10 Mar