Week 10: Indy and Orlando (Part 1)

March 21, 2013 -

The Big South is next week, but we're plenty busy this weekend.

Mideast Qualifier - Indianapolis, IN

This tournament is being played at the Indianapolis Convention Center in Indianapolis, IN.

18 American - A5 18 Tee

A5 18 Tee earned the overall #1 seed and was #1 in Pool R1P1.
Fri 22 Mar 8:00am A5 18 Tee vs. Wisconsin Juniors 18 Rox W 25-17, 27-25
Fri 22 Mar 10:00am A5 18 Tee vs. Replay Select 18 White W 25-17, 25-11
Fri 22 Mar 1:00pm A5 18 Tee vs. St. Louis Powerhitters 18 W 29-27, 25-13
18 Tee won their pool at 3-0 to keep their #1 overall seed!
A5 18 Tee continued as the #1 team in Pool R2G1P1.
Sat 23 Mar 8:00am A5 18 Tee vs. Atlanta Boom 18 Diamond Rox W 25-10, 25-20
Sat 23 Mar 10:00am A5 18 Tee vs. Circle City 18 White W 25-17, 25-14
Sat 23 Mar 1:00pm A5 18 Tee vs. CVA 18 Red W 25-21, 25-15
18 Tee won their pool again at 3-0 to take their #1 seed to the Gold Bracket!
Gold Bracket
Sun 24 Mar 8:00am A5 18 Tee vs. CVA 18 Navy L 25-20, 20-25, 14-16
18 Tee lost in the first round of the Gold Bracket to finish tied for 9th.

16 USA - A5 16 Taylor

A5 16 Taylor earned the overall #11 seed and is #1 in Pool R1P11.
Fri 22 Mar 8:00am A5 16 Taylor vs. Club 43 U161 W 23-25, 25-23, 16-14
Fri 22 Mar 10:00am A5 16 Taylor vs. Southern Illinois Select 16 Phorce W 25-18, 25-12
Fri 22 Mar 1:00pm A5 16 Taylor vs. 1st Alliance 16 White W 25-19, 25-19
16 Taylor won their pool at 3-0 to keep their #11 overall seed!
A5 16 Taylor continued as the #1 team in Pool R2G1P11.
Sat 23 Mar 8:00am A5 16 Taylor vs. Wisconsin Juniors 16 Elite W 25-8, 25-16
Sat 23 Mar 10:00am A5 16 Taylor vs. Northern Kentucky 16-2 Tide W 25-21, 20-25, 15-11
Sat 23 Mar 12:00pm A5 16 Taylor vs. MAVS 16 Molten W 13-25, 25-13, 15-10
16 Taylor won their pool at 2-0 and then won a crossover match and will play a challenge match for Gold.
Challenge Match 3
Sat 23 Mar 5:00pm A5 16 Taylor vs. Kaepa Southwest 16 Elite W 24-26, 25-14, 15-10
16 Taylor won their challenge match to make the Gold Bracket!
Gold Bracket
Sun 24 Mar 8:00am A5 16 Taylor vs. CVC 16 Blue W 25-21, 25-19
Sun 24 Mar 10:00am A5 16 Taylor vs. Northern Kentucky 16-2 Tide W 25-22, 25-11
Sun 24 Mar 12:00pm A5 16 Taylor vs. Ignite 16 Elite W 25-17, 22-25, 17-15
Sun 24 Mar 2:00pm A5 16 Taylor vs. Blackswamp 16 Atchinson L 14-25, 21-25
16 Taylor lost in the finals to finish in 2nd place. 16 Taylor also earned a 16 USA bid, A5's first bid of 2013!

15 Open - A5 15 Mike

A5 15 Mike started as the #2 team in Pool R1P7.
Fri 22 Mar 9:00am A5 15 Mike vs. Oakland Elite 15N Jason W 25-17, 25-14
Fri 22 Mar 11:00am A5 15 Mike vs. Premier 15 Gold W 25-18, 25-18
Fri 22 Mar 1:00pm A5 15 Mike vs. Mintonette m.51 L 16-25, 19-25
15 Mike finished second in their pool at 2-1 to stay in contention.
A5 15 Mike continued as the #3 team in Pool R2G1P5.
Sat 23 Mar 8:00am A5 15 Mike vs. Top Select 15 Nike Elite L 17-25, 25-23, 14-16
Sat 23 Mar 11:00am A5 15 Mike vs. Fusion 15 Black W 25-10, 25-14
Sat 23 Mar 12:00pm A5 15 Mike vs. Powerhouse 15 Black L 21-25, 25-23, 12-15
15 Mike finished last in their pool at 1-2 to land in the Diamond Bracket.
Diamond Bracket
Sun 24 Mar 1:00pm A5 15 Mike vs. Texas Titans 15 National W 25-23, 25-15
Sun 24 Mar 3:00pm A5 15 Mike vs. Toledo 15-1 W 25-19, 25-20
15 Mike won the Diamond Bracket to finish in 11th place.

Disney Volleyball Showcase - Orlando, FL

This tournament is being played at the Disney Wide World of Sports Complex in Lake Buena Vista, FL. This is the inaugural year of an invitation-only Open tournament that will issue two Open bids per age group. Each age has 16 teams split into two pools of 8. The top two teams in each pool go into a four-team bracket fighting for the two bids.

17 Open - A5 17 Jing

A5 17 Jing starts as the #2 team in Pool R1P2.
Fri 22 Mar 4:00pm A5 17 Jing vs. OVA 17 Molten W 25-23, 22-25, 17-15
Fri 22 Mar 6:00pm A5 17 Jing vs. Tampa Bay One 17 Black W 25-18, 25-10
Fri 22 Mar 8:00pm A5 17 Jing vs. CVA Colorado 17 Nike Elite W 25-19, 25-23
Sat 23 Mar 4:00pm A5 17 Jing vs. Boomers 17 Black W 25-17, 20-25, 15-10
Sat 23 Mar 6:00pm A5 17 Jing vs. Woodlands Wave 17UA W 25-18, 25-17
Sat 23 Mar 8:00pm A5 17 Jing vs. Jacksonville Juniors 17N-1 Adis Rox W 25-10, 25-13
Sun 24 Mar 8:00am A5 17 Jing vs. Spiral 17 Black W 25-17, 25-18
17 Jing won their pool at 7-0 to earn a spot in the Gold Bracket!
Gold Bracket
Sun 24 Mar 10:00am A5 17 Jing vs. Colorado Juniors 17 Jude L 17-25, 24-26
Sun 24 Mar 12:00pm A5 17 Jing vs. Spiral 17 Black L 19-25, 22-25
17 Jing lost in the semifinals and then lost the 3rd place match to finish in 4th place.

16 Open - A5 16 Jackie

A5 16 Jackie starts as the #4 team in Pool R1P2.
Fri 22 Mar 9:00am A5 16 Jackie vs. The Royal Tigers 16 Royal L 18-25, 22-25
Fri 22 Mar 11:00am A5 16 Jackie vs. OVA 16 Asics L 19-25, 18-25
Fri 22 Mar 1:00pm A5 16 Jackie vs. Twin City 16s W 25-10, 25-5
Fri 22 Mar 6:00pm A5 16 Jackie vs. Club One 16 Black W 24-26, 25-22, 15-13
Sat 23 Mar 9:00am A5 16 Jackie vs. Ocean Breeze 16 Quik W 25-10, 25-14
Sat 23 Mar 11:00am A5 16 Jackie vs. Mizuno Long Beach 16 Rockstar W 25-23, 22-25, 15-13
Sat 23 Mar 1:00pm A5 16 Jackie vs. CVC 16 Black on HP Court 4 L 25-23, 16-25, 15-17
16 Jackie finished in a three-way tie for third at 4-3, but ended up fifth when the tie-breakers were applied to land in Flight 3.
Flight 3
Sat 23 Mar 11:00am A5 16 Jackie vs. Niagara Frontier 16-1 L 17-25, 17-25
16 Jackie lost their Flight 3 match to finish in 10th place.

14 Open - A5 14 Suzanne

A5 14 Suzanne starts as the #2 team in Pool R1P1.
Fri 22 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. Aspire 14 Black W 16-25, 25-23, 16-14
Fri 22 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. Excel 14 National Stewart W 25-10, 25-22
Fri 22 Mar 12:00pm A5 14 Suzanne vs. Premier 14 Gold W 25-11, 25-19
Fri 22 Mar 2:00pm A5 14 Suzanne vs. Colorado Juniors 14 Matt W 25-20, 25-19
Sat 23 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. Niagara Frontier 14-1 W 25-14, 25-17
Sat 23 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. Jacksonville Juniors 14R-1 Miriam W 25-10, 25-12
Sat 23 Mar 12:00pm A5 14 Suzanne vs. OVA 14 Asics L 15-25, 21-25
14 Suzanne finished second in their pool at 6-1 to make the Gold Bracket!
Gold Bracket
Sat 23 Mar 5:00pm A5 14 Suzanne vs. Borinquen Coqui 14-1F L 24-26, 21-25
Sun 24 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. Encore Navy 14-1 L 13-25, 26-24, 10-15
14 Suzanne lost in the semifinals and then lost a consolation match to finish in 4th place.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

Over a dozen A5 coaches are currently coaching in college. Though we hate to lose these gifted coaches, we recognize that this dynamic is healthy, and is one of the reasons that we are successful in attracting such a talented coaching staff.

A5 Volleyball Club
A5 Sportsplex
11000 Alpharetta Hwy
Roswell, GA 30076
Phone: 770-346-8878

© 2021 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax