Week 11: Big South Day 1

March 26, 2013 -

It's time to defend the home turf this weekend at the Big South Qualifier!

Big South Qualifier - Atlanta, GA

This tournament is being played at the Georgia World Congress Center and the Cobb Galleria Centre in Atlanta, GA.

18 Open - A5 18 Bob

A5 18 Bob earned the overall #2 seed and was #1 in Pool 18OR1P2.
Fri 29 Mar 8:00am A5 18 Bob vs. Beach Elite Nfinity 18 Black W 25-17, 25-22
Fri 29 Mar 10:00am A5 18 Bob vs. Tampa Bay One 18 Black W 25-16, 25-19
Fri 29 Mar 1:00pm A5 18 Bob vs. Front Range 18 Black W 25-22, 25-17
18 Bob won their pool at 3-0 to keep their overall #2 seed!

18 American - A5 18 Tee

A5 18 Tee earned the overall #1 seed and was #1 in Pool 18AR1P1.
Fri 29 Mar 3:00pm A5 18 Tee vs. CSRA Heat 18 Gold W 25-12, 25-10
Fri 29 Mar 5:00pm A5 18 Tee vs. Mississippi Impact 18's W 25-10, 25-10
Fri 29 Mar 8:00pm A5 18 Tee vs. Palm Beach Juniors 17/18 Elite W 25-11, 25-8
18 Tee won their pool at 3-0 to keep their overall #1 seed!

17 Open - A5 17 Jing

A5 17 Jing earned the overall #2 seed and was #2 in Pool 17OR1P2.
Fri 29 Mar 8:00am A5 17 Jing vs. NVVA Ice 17 W 25-19, 25-22
Fri 29 Mar 10:00am A5 17 Jing vs. Tampa Bay One 17 Black W 25-16, 25-13
Fri 29 Mar 1:00pm A5 17 Jing vs. Northern Kentucky 17-1 Tsunami W 25-7, 25-17
17 Jing won their pool at 3-0 to keep their overall #2 seed!

17 USA - A5 17 Brittany

A5 17 Brittany earned the overall #4 seed and is #1 in Pool 17UR1P4.
Fri 29 Mar 3:00pm A5 17 Brittany vs. Team Colorado 17N W 25-17, 26-24
Fri 29 Mar 5:00pm A5 17 Brittany vs. Memphis Metro Nike Elite 17 W 25-10, 25-10
Fri 29 Mar 8:00pm A5 17 Brittany vs. Club Fusion CF 17 W 25-20, 25-20
17 Brittany won their pool at 3-0 to keep their overall #4 seed!

17 American - A5 17 Tree

A5 17 Tree earned the overall #3 seed and was #1 in Pool 17AR1P3.
Fri 29 Mar 3:00pm A5 17 Tree vs. Jackson Juniors 171 W 23-25, 25-17, 15-12
Fri 29 Mar 5:00pm A5 17 Tree vs. Rampage 17 Black W 25-9, 25-5
Fri 29 Mar 8:00pm A5 17 Tree vs. Chapel Hill Area Thunder W 25-10, 25-15
17 Tree won their pool at 3-0 to keep their overall #3 seed!

16 Open - A5 16 Jackie

A5 16 Jackie started as the #2 team in Pool 16OR1P8.
Fri 29 Mar 9:00am A5 16 Jackie vs. Fort Myers Fusion 16 Wynn W 25-9, 25-10
Fri 29 Mar 11:00am A5 16 Jackie vs. Absolute 16 Black W 25-16, 25-18
Fri 29 Mar 1:00pm A5 16 Jackie vs. The Royal Tigers 16 Royal W 25-16, 25-27, 15-8
16 Jackie won their pool at 3-0 to steal the overall #8 seed!

16 American - A5 16 Taylor, A5 16 Jasmin

A5 16 Taylor earned the overall #1 seed and was #1 in Pool 16AR1P1.
Fri 29 Mar 3:00pm A5 16 Taylor vs. Fort Bend Fire 16 Mizuno W 25-14, 25-23
Fri 29 Mar 5:00pm A5 16 Taylor vs. Magnum Augusta 16 Grey W 25-10, 25-8
Fri 29 Mar 8:00pm A5 16 Taylor vs. Fayetteville Area Enforcers W 25-5, 25-2
16 Taylor won their pool at 3-0 to keep their overall #1 seed!
A5 16 Jasmin earned the overall #6 seed and was #1 in Pool 16AR1P6.
Fri 29 Mar 3:00pm A5 16 Jasmin vs. Axis Elite 16 Rox L 25-18, 17-25, 10-15
Fri 29 Mar 5:00pm A5 16 Jasmin vs. Boomtown Boom-tastic 16 W 25-14, 25-13
Fri 29 Mar 8:00pm A5 16 Jasmin vs. Carolina Union 16-2 W 25-21, 25-13
16 Jasmin won their pool at 2-1 - they came out on top of a three-way tie - to keep their overall #6 seed!

15 Open - A5 15 Mike

A5 15 Mike earned the overall #3 seed and was #1 in Pool 15OR1P3.
Fri 29 Mar 8:00am A5 15 Mike vs. Coastal Virginia 15 Blue L 19-25, 30-32
Fri 29 Mar 10:00am A5 15 Mike vs. Tampa Bay One 15 Black W 25-16, 25-9
Fri 29 Mar 1:00pm A5 15 Mike vs. Mintonette m.51 Rox L 25-20, 11-25, 10-15
Fri 29 Mar 6:00pm A5 15 Mike vs. Union 15 Asics Eric L 22-25
15 Mike finished third in their pool at 1-2 and lost a single set match to fall out of contention.

15 American - A5 15 Earl, A5 15 Jeff

A5 15 Earl earned the overall #5 seed and was #1 in Pool 15AR1P5.
Fri 29 Mar 8:00am A5 15 Earl vs. Top Select 15 Select W 25-13, 25-13
Fri 29 Mar 10:00am A5 15 Earl vs. MVA 15-1 W 25-22, 25-13
Fri 29 Mar 1:00pm A5 15 Earl vs. USPAV 15 W 25-14, 26-24
15 Earl won their pool at 3-0 to keep their overall #5 seed!
A5 15 Jeff earned the overall #2 seed and was #1 in Pool 15AR1P2.
Fri 29 Mar 8:00am A5 15 Jeff vs. Jacksonville Juniors 15R2 W 25-7, 25-19
Fri 29 Mar 10:00am A5 15 Jeff vs. Mobile Storm 15 Black W 25-17, 25-14
Fri 29 Mar 1:00pm A5 15 Jeff vs. East Carolina 15 Black W 25-20, 25-22
15 Jeff won their pool at 3-0 to keep their overall #2 seed!

14 Open - A5 14 Suzanne

A5 14 Suzanne earned the overall #2 seed and was #1 in Pool 14OR1P2.
Fri 29 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. Northern Kentucky 14-1 Tsunami W 25-21, 25-18
Fri 29 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. Magnum 14 Mizuno W 25-10, 25-7
Fri 29 Mar 1:00pm A5 14 Suzanne vs. Voleimiami 14 National W 25-10, 25-21
14 Suzanne won their pool at 3-0 to keep their overall #2 seed!

14 USA - A5 14 Karen

A5 14 Karen earned the overall #2 seed and was #1 in Pool 14UR1P2.
Fri 29 Mar 8:00am A5 14 Karen vs. Houston Skyline 14 RoShamBo W 23-25, 25-11, 15-10
Fri 29 Mar 10:00am A5 14 Karen vs. Volleyball Pensacola 14-1 W 25-15, 25-13
Fri 29 Mar 1:00pm A5 14 Karen vs. Absolute 14 Rojo W 25-20, 25-14
14 Karen won their pool at 3-0 to keep their overall #2 seed!

14 Amercian - A5 14 Dan, A5 14 Betty

A5 14 Dan earned the overall #3 seed and was #1 in Pool 14AR1P3.
Fri 29 Mar 3:00pm A5 14 Dan vs. Top Select 14 Top W 25-13, 27-25
Fri 29 Mar 5:00pm A5 14 Dan vs. Sportsplex 14 Blue W 25-12, 25-11
Fri 29 Mar 8:00pm A5 14 Dan vs. Absolute 14 Mojo W 27-25, 25-17
14 Dan won their pool at 3-0 to keep their overall #3 seed!
A5 14 Betty started as the #2 team in Pool 14AR1P20.
Fri 29 Mar 4:00pm A5 14 Betty vs. Coastline 14 Rox Blue W 25-6, 25-21
Fri 29 Mar 6:00pm A5 14 Betty vs. Club Red 14 Black W 25-6, 25-10
Fri 29 Mar 8:00pm A5 14 Betty vs. 303 14 Elite W 26-24, 23-25, 15-13
14 Betty won their pool at 3-0 to steal the overall #20 seed!

13 USA - A5 13 Kelly, A5 13 Leah

A5 13 Kelly earned the overall #4 seed and was #1 in Pool 13UR1P4.
Fri 29 Mar 8:00am A5 13 Kelly vs. Memphis Juniors 13 Elite W 25-8, 25-15
Fri 29 Mar 10:00am A5 13 Kelly vs. Miami Elite 13 Blue W 21-25, 25-19, 15-10
Fri 29 Mar 1:00pm A5 13 Kelly vs. Carolina Juniors 13 Fury W 25-18, 26-24
13 Kelly won their pool at 3-0 to keep their overall #4 seed!
A5 13 Leah earned the overall #3 seed and is #1 in Pool 13UR1P3.
Fri 29 Mar 8:00am A5 13 Leah vs. Absolute 13 Black W 25-10, 25-17
Fri 29 Mar 10:00am A5 13 Leah vs. Tampa Bay One 13 Black W 25-15, 20-25, 15-11
Fri 29 Mar 1:00pm A5 13 Leah vs. Carolina Islanders 13 Elite W 23-25, 25-20, 15-6
13 Leah won their pool at 3-0 to keep their overall #3 seed!

13 American - A5 13 Carl, A5 13 Anna Marie, A5 13 Chad

A5 13 Carl earned the overall #1 seed and was #1 in Pool 13AR1P1.
Fri 29 Mar 8:00am A5 13 Carl vs. Gainesville Juniors Nike Elite 13 W 25-11, 25-9
Fri 29 Mar 10:00am A5 13 Carl vs. West Florida Revolution Clarke W 25-9, 25-18
Fri 29 Mar 1:00pm A5 13 Carl vs. Carolina Select 13s Open W 25-17, 25-21
13 Carl won their pool at 3-0 to keep their overall #1 seed!
A5 13 Anna Marie earned the overall #4 seed and was #1 in Pool 13AR1P4.
Fri 29 Mar 8:00am A5 13 Anna Marie vs. Fort Bend Fire 13 Molten W 25-15, 25-19
Fri 29 Mar 10:00am A5 13 Anna Marie vs. Beach Elite Nfinity 13 Red W 25-10, 25-9
Fri 29 Mar 1:00pm A5 13 Anna Marie vs. Suncoast 13 Elite W 25-18, 28-26
13 Anna Marie won their pool at 3-0 to keep their overall #4 seed!
A5 13 Chad earned the overall #3 seed and was #1 in Pool 13AR1P3.
Fri 29 Mar 8:00am A5 13 Chad vs. Tallahassee Juniors 13 Nike Elite W 25-9, 25-22
Fri 29 Mar 10:00am A5 13 Chad vs. Blue Crab 13 W 25-13, 25-23
Fri 29 Mar 1:00pm A5 13 Chad vs. Mintonette m.32 Navy W 25-18, 25-20
13 Chad won their pool at 3-0 to keep their overall #3 seed!

12 National - A5 12 Grace, A5 12 Janet

A5 12 Grace earned the overall #3 seed and was #1 in Pool 12NR1P3.
Fri 29 Mar 8:00am A5 12 Grace vs. Boomers 12 Black Lanae W 25-5, 25-11
Fri 29 Mar 10:00am A5 12 Grace vs. Race City Rookies W 25-4, 25-2
Fri 29 Mar 1:00pm A5 12 Grace vs. MAVA 12 Select W 25-13, 25-19
12 Grace won their pool at 3-0 to keep their overall #3 seed!
A5 12 Janet earned the overall #2 seed and was #1 in Pool 12NR1P2.
Fri 29 Mar 8:00am A5 12 Janet vs. Axis Elite 12 Rox L 17-25, 11-25
Fri 29 Mar 10:00am A5 12 Janet vs. Tampa Bay One 12 Black L 25-27, 25-20, 9-15
Fri 29 Mar 1:00pm A5 12 Janet vs. North Atlanta 12 Black W 25-8, 25-13
Fri 29 Mar 5:00pm A5 12 Janet vs. Boomers 12 Black Lanae W 25-10
12 Janet finished third in theri pool at 1-2 and won a single-set match to stay in contention.

12 American - A5 12 Briana, A5 11 Walter

A5 12 Briana earned the overall #3 seed and was #1 in Pool 12AR1P3.
Fri 29 Mar 8:00am A5 12 Briana vs. MAVA 12 Elite L 18-25, 20-25
Fri 29 Mar 10:00am A5 12 Briana vs. Miami Elite 12 Blue L 15-25, 17-25
Fri 29 Mar 1:00pm A5 12 Briana vs. Force 12 American W 25-18, 12-25, 15-10
12 Briana finished third in their pool at 1-2 and out of contention.
A5 11 Walter earned the overall #2 seed and was #1 in Pool 12AR1P2.
Fri 29 Mar 8:00am A5 11 Walter vs. Tampa Unite 12 Tampa W 25-14, 25-10
Fri 29 Mar 10:00am A5 11 Walter vs. Miami Elite 12 White W 25-14, 25-20
Fri 29 Mar 1:00pm A5 11 Walter vs. OVA 12 National Blue W 29-27, 25-15
11 Walter won their pool at 3-0 to keep their overall #2 seed!


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015 A5 won five of seven available regional championships and this with five of our top teams at home because they had already qualified in the Open Division. Our sister Clubs, A5 Gwinnett and A5 South, won the other two regional championships.

A5 Volleyball Club
A5 Sportsplex
11000 Alpharetta Hwy
Roswell, GA 30076
Phone: 770-346-8878

© 2024 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax