Week 11: Big South Day 2

March 29, 2013 -

We're off to a great start, but Day 2 is always harder than Day 1.

Big South Qualifier - Atlanta, GA

This tournament is being played at the Georgia World Congress Center and the Cobb Galleria Centre in Atlanta, GA.

18 Open - A5 18 Bob

A5 18 Bob continued as the #1 team in Pool 18OD1R2P2.
Sat 30 Mar 8:00am A5 18 Bob vs. Rockwood Thunder 18 Mizuno L 20-25, 25-20, 10-15
Sat 30 Mar 10:00am A5 18 Bob vs. Brunswick Juniors Wilmington Elite W 25-16, 25-9
Sat 30 Mar 1:00pm A5 18 Bob vs. Invasion 18 Black L 22-25, 13-25
18 Bob finished third in their pool at 1-2, landing in the Silver Bracket.

18 American - A5 18 Tee

A5 18 Tee continued as the #1 team in Pool 18AD1R2P1.
Sat 30 Mar 8:00am A5 18 Tee vs. South Dade 18 National L 17-25, 25-19, 15-17
Sat 30 Mar 10:00am A5 18 Tee vs. XVP 18N Allyson W 25-11, 25-12
Sat 30 Mar 1:00pm A5 18 Tee vs. Atlanta Boom 18 Diamond Rox W 25-16, 25-16
18 Tee finished in a three-way tie for first at 2-1 and won the pool with a 5-2 sets record to take their #1 seed to the Gold Bracket!

17 Open - A5 17 Jing

A5 17 Jing continued as the #1 team in Pool 17OD1R2P2.
Sat 30 Mar 8:00am A5 17 Jing vs. Triangle 17 Black W 25-17, 28-26
Sat 30 Mar 10:00am A5 17 Jing vs. Virgnia Elite 17s W 25-17, 25-18
Sat 30 Mar 1:00pm A5 17 Jing vs. Alamo 17 Kaepa Premier L 22-25, 25-14, 13-15
17 Jing in a tie for first at 2-1, won the pool on the head-to-head tie breaker and made the Gold Pools.

17 USA - A5 17 Brittany

A5 17 Brittany continued as the #1 team in Pool 17UD1R2P4.
Sat 30 Mar 8:00am A5 17 Brittany vs. Carolina One 17 Power W 25-16, 22-25, 15-8
Sat 30 Mar 10:00am A5 17 Brittany vs. Carolina Union 17-1 W 25-12, 20-25, 15-9
Sat 30 Mar 1:00pm A5 17 Brittany vs. Carolina Juniors 17 Rage W 28-26, 25-21
17 Brittany won their pool at 3-0 to take their #4 seed to the Gold Bracket!

17 American - A5 17 Tree

A5 17 Tree continued as the #1 team in Pool 17AD1R2P3.
Sat 30 Mar 8:00am A5 17 Tree vs. OVA 17 National Blue W 25-9, 25-4
Sat 30 Mar 10:00am A5 17 Tree vs. Cape Fear Riptide 17's W 25-16, 25-19
Sat 30 Mar 1:00pm A5 17 Tree vs. Austin Performance 17 Viper W 23-25, 25-23, 15-12
17 Tree won their pool at 3-0 to take their #3 seed to the Gold Bracket!

16 Open - A5 16 Jackie

A5 16 Jackie moved up as the #2 team in Pool 16OD1R2P5.
Sat 30 Mar 9:00am A5 16 Jackie vs. Metro American 16 Travel W 25-14, 25-19
Sat 30 Mar 11:00am A5 16 Jackie vs. Top Select 16 Nike Elite W 25-20, 14-25, 15-6
Sat 30 Mar 1:00pm A5 16 Jackie vs. High Performance St. Louis 16 Gold L 25-23, 23-25, 13-15
16 Jackie finished second in their pool at 2-1 and will play in the Gold Pools.

16 American - A5 16 Taylor, A5 16 Jasmin

A5 16 Taylor continued as the #1 team in Pool 16AD1R2P1.
Sat 30 Mar 8:00am A5 16 Taylor vs. St. Pete 16 Teal W 25-13, 15-25, 15-10
Sat 30 Mar 10:00am A5 16 Taylor vs. 900 16.2 W 25-14, 25-21
Sat 30 Mar 1:00pm A5 16 Taylor vs. Carolina Select 16 Black W 25-17, 25-15
Sat 30 Mar 6:00pm A5 16 Taylor vs. OVA 16 National Red W 25-13, 20-25, 15-6
16 Taylor won their pool at 3-0 and then won a challenge match to take their #1 seed to the Gold Bracket!
A5 16 Jasmin continued as the #1 team in Pool 16AD1R2P6.
Sat 30 Mar 8:00am A5 16 Jasmin vs. Carolina Select 16 Blue W 25-14, 25-20
Sat 30 Mar 10:00am A5 16 Jasmin vs. GA5 16 Sharaya W 25-11, 25-17
Sat 30 Mar 1:00pm A5 16 Jasmin vs. Cape Coast 16 Nike L 12-25, 15-25
Sat 30 Mar 4:00pm A5 16 Jasmin vs. Triangle 16 White L 13-25, 21-25
16 Jasmin finished second in their pool at 2-1 and then lost a challenge match to land in the Silver A Bracket.

15 Open - A5 15 Mike

A5 15 Mike moves on as #2 team in Pool 15OD2R2P3 on Court 96.
Sat 30 Mar 4:00pm A5 15 Mike vs. Tampa Bay One 15 Black W 25-15, 25-13
Sat 30 Mar 6:00pm A5 15 Mike vs. Club West W 25-4, 25-15
Sat 30 Mar 8:00pm A5 15 Mike vs. K2 15 Elite W 25-13, 25-15
15 Mike won their pool at 3-0 to make Flight 1!

15 American - A5 15 Earl, A5 15 Jeff

A5 15 Earl continued as the #1 team in Pool 15AD1R2P5.
Sat 30 Mar 8:00am A5 15 Earl vs. Tampa Bay Raptors 15 Pink W 25-11, 25-11
Sat 30 Mar 10:00am A5 15 Earl vs. Colorado Springs Altitude 15 Navy Team Rox W 25-12, 26-24
Sat 30 Mar 1:00pm A5 15 Earl vs. Sunshine 15 Elite L 15-25, 25-21, 13-15
Sat 30 Mar 5:00pm A5 15 Earl vs. Brazos Valley 15 Mizuno L 21-25, 14-25
15 Earl finished second in their pool at 2-1 and then lost a challenge match to land in the Silver B Bracket.
A5 15 Jeff continued as the #1 in Pool 15AD1R2P2.
Sat 30 Mar 8:00am A5 15 Jeff vs. I.C. Stars 15 Bria W 25-16, 25-14
Sat 30 Mar 10:00am A5 15 Jeff vs. Cobb Atlanta 15 Black W 25-14, 25-9
Sat 30 Mar 1:00pm A5 15 Jeff vs. Fort Bend Fire 15 Molten W 25-21, 25-11
Sat 30 Mar 4:00pm A5 15 Jeff vs. Tampa Bay Academy Thunder L 17-25, 23-25
15 Jeff won their pool at 3-0 and then lost a challenge match to land in the Silver B Bracket.

14 Open - A5 14 Suzanne

A5 14 Suzanne continued as the #1 team in Pool 14OD1R2P2.
Sat 30 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. Colorado Momentum 14 Gold W 25-21, 25-11
Sat 30 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. Houston Juniors 14 Elite W 25-15, 27-25
Sat 30 Mar 1:00pm A5 14 Suzanne vs. Top Select 14 Nike Elite W 25-16, 25-10
14 Suzanne won their pool at 3-0 to keep their #2 seed in the Gold Pools!

14 USA - A5 14 Karen

A5 14 Karen continued as the #1 team Pool 14UD1R2P2.
Sat 30 Mar 8:00am A5 14 Karen vs. Boomers 14 Black W 25-8, 25-22
Sat 30 Mar 10:00am A5 14 Karen vs. Choo Choo 14 Black W 26-24, 25-14
Sat 30 Mar 1:00pm A5 14 Karen vs. I.C. Stars 14 Cat W 22-25, 25-22, 15-7
14 Karen won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Bracket!

14 American - A5 14 Dan, A5 14 Betty

A5 14 Dan continued as the #1 team in Pool 14AD1R2P3.
Sat 30 Mar 8:00am A5 14 Dan vs. Axis Elite 14 National W 25-15, 25-22
Sat 30 Mar 10:00am A5 14 Dan vs. Mintonette m.42 Navy L 25-15, 16-25, 11-15
Sat 30 Mar 1:00pm A5 14 Dan vs. Gulf Coast 141 Coast W 25-21, 25-16
Sat 30 Mar 4:00pm A5 14 Dan vs. Blue Crab 14 L 17-25, 21-25
14 Dan finished second in their pool at 2-1 and then lost a challenge match to land in the Silver A Bracket.
A5 14 Betty continued as the #2 team in Pool 14AD1R2P14.
Sat 30 Mar 9:00am A5 14 Betty vs. MVP 14 Gold W 25-21, 25-13
Sat 30 Mar 11:00am A5 14 Betty vs. Cobb Atlanta 14 Blue W 25-13, 25-16
Sat 30 Mar 1:00pm A5 14 Betty vs. Dynamite 141 L 18-25, 25-21, 9-15
Sat 30 Mar 1:00pm A5 14 Betty vs. Cobb Atlanta 14 Red W 25-21, 25-13
14 Betty finished second in their pool at 2-1 and then won a challenge match to make the Gold Bracket!

13 USA - A5 13 Kelly, A5 13 Leah

A5 13 Kelly continued as #1 team in Pool 13UD1R2P4.
Sat 30 Mar 8:00am A5 13 Kelly vs. Texas Image 13 Mizuno Martha W 25-19, 25-15
Sat 30 Mar 10:00am A5 13 Kelly vs. Absolute 13 Black W 25-21, 25-17
Sat 30 Mar 1:00pm A5 13 Kelly vs. Tampa United 13 Tampa W 21-25, 25-17, 15-11
13 Kelly won their pool at 3-0 to take their #4 seed to the Gold Bracket!
A5 13 Leah continued as the #1 team in Pool 13UD1R2P3.
Sat 30 Mar 8:00am A5 13 Leah vs. Rockwood Thunder 13 Mizuno L 19-25, 23-25
Sat 30 Mar 10:00am A5 13 Leah vs. Miami Elite 13 Blue L 24-26, 17-25
Sat 30 Mar 1:00pm A5 13 Leah vs. Houston Juniors 13 Elite W 25-13, 26-24
13 Leah finished third in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

13 American - A5 13 Carl, A5 13 Anna Marie, A5 13 Chad

A5 13 Carl continued as the #1 team in Pool 13AD1R2P1.
Sat 30 Mar 8:00am A5 13 Carl vs. Top Select 13 Top W 25-6, 25-15
Sat 30 Mar 10:00am A5 13 Carl vs. Tampa Bay One 13 Silver W 25-15, 25-20
Sat 30 Mar 1:00pm A5 13 Carl vs. Treasure Coast 13 Ron W 25-18, 25-16
13 Carl won their pool at 3-0 to take their #1 seed to the Gold Bracket!
A5 13 Anna Marie continued as the #1 team in Pool 13AD1R2P4.
Sat 30 Mar 8:00am A5 13 Anna Marie vs. Triangle 13 Blue W 25-22, 25-16
Sat 30 Mar 10:00am A5 13 Anna Marie vs. 900 13.1 W 25-20, 25-22
Sat 30 Mar 1:00pm A5 13 Anna Marie vs. Top Select 13 Nike Elite L 25-17, 22-25, 11-15
Sat 30 Mar 4:00pm A5 13 Anna Marie vs. Treasure Coast 13 Ron W 25-21, 25-20
13 Anna Marie finished second in their pool at 2-1 and then won a challenge match to make the Gold Bracket!
A5 13 Chad continued as the #1 team in Pool 13AD1R2P3.
Sat 30 Mar 8:00am A5 13 Chad vs. XVP 13R Tonya W 25-5, 25-11
Sat 30 Mar 10:00am A5 13 Chad vs. Sports Academy 13 Ice W 25-17, 25-20
Sat 30 Mar 1:00pm A5 13 Chad vs. Georgia Juniors 13 Nikki W 25-19, 17-25, 15-11
13 Chad won their pool at 3-0 to take their #3 seed to the Gold Bracket!

12 National - A5 12 Grace, A5 12 Janet

A5 12 Grace continued as the #1 team in Pool 12ND1R2P3.
Sat 30 Mar 8:00am A5 12 Grace vs. Tampa Bay One 12 Black W 25-14, 21-25, 15-13
Sat 30 Mar 10:00am A5 12 Grace vs. Nola Lauren W 25-10, 25-9
Sat 30 Mar 1:00pm A5 12 Grace vs. K2 12 Elite W 25-18, 25-23
12 Grace won their pool at 3-0 to take their #3 seed to the Gold Bracket!
A5 12 Janet continued as the #4 team in Pool 12ND1R2P1.
Sat 30 Mar 9:00am A5 12 Janet vs. Lone Star 12 Knockout L 12-25, 18-25
Sat 30 Mar 10:00am A5 12 Janet vs. OVA 12 Asics L 3-25, 14-25
Sat 30 Mar 12:00pm A5 12 Janet vs. Pinellas Heat 12 Elite L 10-25, 25-22, 8-15
12 Janet finished last in their pool at 0-3, landing in the Silver Bracket.

12 American - A5 12 Briana, A5 11 Walter

A5 12 Briana moved on as the #1 team in Pool 12AD2R2P3.
Sat 30 Mar 3:00pm A5 12 Briana vs. A5 South 12 Beth W 25-13, 25-6
Sat 30 Mar 5:00pm A5 12 Briana vs. Miami Elite 12 White W 25-14, 25-8
Sat 30 Mar 8:00pm A5 12 Briana vs. Synergy 12 Navy L 19-25, 24-26
12 Briana finished second in their pool at 2-1 to land in Flight 2.
A5 11 Walter continued as the #1 team in Pool 12AD1R2P2.
Sat 30 Mar 8:00am A5 11 Walter vs. Rocket City 12 L 9-25, 25-17, 11-15
Sat 30 Mar 10:00am A5 11 Walter vs. Boomers 12 Black Billy L 17-25, 17-25
Sat 30 Mar 1:00pm A5 11 Walter vs. Top Select 12 Nike Elite L 18-25, 6-25
11 Walter finished last in their pool at 0-3 to land in the Bronze Bracket.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015, 2 teams ranked in the Top 10 of every age group in the SRVA rankings - including 5 teams ranked first in the region. in 14, 15, 16, 18 teams were ranked 1st and 2nd. A total of 22 teams finished the season ranked in the Top 10.

A5 Volleyball Club
A5 Sportsplex
11000 Alpharetta Hwy
Roswell, GA 30076
Phone: 770-346-8878

© 2021 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax