Week 5: Presidential Competiton - Day 1

February 15, 2014 - The winter storms are over - for now - and we're glad we play an indoor sport. We'll stay warm and toasty inside gyms in Atlanta and Chicago.

Sports Performance Presidents Day Challenge

This tournament is being played at the Great Lakes Center in Aurora, IL and the Schaumburg Convention Center in Schaumburg, IL. All times Central.

18 Open - A5 18 Bob - Great Lakes Center

18 Bob earned the #2 overall seed and was #1 in Pool B.
Sat 15 Feb 11:00am A5 18 Bob vs. Eclipse East-Canada W 25-20, 25-23
Sat 15 Feb 1:00pm A5 18 Bob vs. Team Sting 18 Black W 25-17, 25-13
18 Bob is 2-0 after the first day with two more pool matches Sunday morning.

18 Club - A5 18 Marc - Great Lakes Center

18 Marc earned the #5 overall seed and was #1 in Pool E.
Sat 15 Feb 3:30pm A5 18 Marc vs. IVVP 18 Black W 25-20, 25-14
Sat 15 Feb 5:30pm A5 18 Marc vs. Wisconsin Ice 18 Purple W 25-18, 25-19
Sat 15 Feb 8:30pm A5 18 Marc vs. Sports Performance 18 Mizuno W 25-19, 25-19
18 Marc won their pool at 3-0 to keep their #5 seed!

17 Open - A5 17 Jing - Schaumburg Convention Center

17 Jing earned the #3 overall seed and was #1 in Pool C.
Sat 15 Feb 3:00pm A5 17 Jing vs. K2 17 Elite L 31-29, 22-25, 9-15
Sat 15 Feb 5:00pm A5 17 Jing vs. Legacy 17-2 W 25-18, 25-7
Sat 15 Feb 8:00pm A5 17 Jing vs. Prime Time 17 Blue W 25-23, 25-23
17 Jing finished second in their pool at 2-1.

17 Club - A5 17 Karen - Schaumburg Convention Center

17 Karen earned the #9 overall seed and is #1 in Pool I.
Sat 15 Feb 3:00pm A5 17 Karen vs. Team One 17 Pearl W 25-15, 25-11
Sat 15 Feb 5:00pm A5 17 Karen vs. PoWer Green Bay 17-Green W 25-20, 25-17
Sat 15 Feb 8:00pm A5 17 Karen vs. Mizuno M1 172 L 20-25, 14-25
17 Karen finished second in their pool at 2-1.

16 Open - A5 16 Jackie - Schaumburg Convention Center

16 Jackie started as the #2 team in Pool H.
Sat 15 Feb 9:00am A5 16 Jackie vs. Georgetown Impact 16U W 25-17, 25-17
Sat 15 Feb 11:00am A5 16 Jackie vs. Sports Performance 16 White W 25-19, 25-12
Sat 15 Feb 1:00pm A5 16 Jackie vs. Wisconsin Juniors 16-1 W 25-22, 25-17
16 Jackie won their pool at 3-0 to become the #8 seed!

First Lady's Challenge

This tournament is being played at the Georgia International Convention Center in College Park, GA.

18 Power - A5 17 Bill, A5 16 Rob, A5 15 Mike

17 Bill started as the #4 team in Pool R1P2.
Sat 15 Feb 9:00am A5 17 Bill vs. North Atlanta 18 National W 25-23, 25-22
Sat 15 Feb 10:00am A5 17 Bill vs. A5 South 17 Joe L 19-25, 26-28
Sat 15 Feb 12:00pm A5 17 Bill vs. Baltimore Elite 18 Smash W 25-18, 20-25, 15-11
17 Bill finished second in their pool at 2-1.

16 Rob started as the #2 team in Pool R1P4.
Sat 15 Feb 9:00am A5 16 Rob vs. Carolina Crush 18 W 25-15, 25-15
Sat 15 Feb 11:00am A5 16 Rob vs. SC Midlands 17 Elite B W 25-18, 25-15
Sat 15 Feb 1:00pm A5 16 Rob vs. GA5 18 April W 16-25, 25-23, 15-9
16 Rob won their pool at 3-0 to take the #4 seed!

15 Mike earned the overall #1 seed and is #1 in Pool R1P1.
Sat 15 Feb 8:00am A5 15 Mike vs. Tsunami 18 Eric W 25-10, 25-17
Sat 15 Feb 10:00am A5 15 Mike vs. Orangeburg Lady Cubs 18's Purple W 25-5, 25-10
Sat 15 Feb 1:00pm A5 15 Mike vs. SC Midlands 18 Elite W 23-25, 25-9, 15-10
15 Mike won their pool at 3-0 to keep their #1 seed!

17 Club - A5 16 Boba, A5 15 Richie, A5 14 Suzanne

16 Boba started as the #2 team in Pool R1P2.
Sat 15 Feb 9:00am A5 16 Boba vs. NFC 17-1 W 25-14, 26-24
Sat 15 Feb 11:00am A5 16 Boba vs. North Atlanta 17 National L 25-17, 22-25, 13-15
Sat 15 Feb 1:00pm A5 16 Boba vs. GA5 16 Suzanne L 27-25, 24-26, 9-15
16 Boba finished third in their pool at 1-2.

15 Richie earned the #3 overall seed and was #2 in Pool R1P3.
Sat 15 Feb 8:00am A5 15 Richie vs. SC Midlands 16 Elite W 25-14, 25-15
Sat 15 Feb 10:00am A5 15 Richie vs. GA5 17 Jason W 25-15, 25-11
Sat 15 Feb 1:00pm A5 15 Richie vs. A5 South 16 James L 17-25, 24-26
15 Richie finished second in their pool at 2-1.

14 Suzanne started as the #2 team in Pool R1P4.
Sat 15 Feb 9:00am A5 14 Suzanne vs. Crossfire 17 Purple W 25-6, 25-2
Sat 15 Feb 11:00am A5 14 Suzanne vs. GA5 16 Sharaya W 25-9, 25-19
Sat 15 Feb 1:00pm A5 14 Suzanne vs. North Atlanta 16 National W 25-17, 25-11
14 Suzanne won their pool at 3-0 to become the #4 seed!

16 Club - A5 14 Marge, A5 14 Matt

14 Marge earned the #1 overall seed and was #1 in Pool R1P1.
Sat 15 Feb 8:00am A5 14 Marge vs. A5 South 15 Krissy W 25-16, 25-14
Sat 15 Feb 10:00am A5 14 Marge vs. Carolina Islanders 15 Black W 25-19, 25-13
Sat 15 Feb 1:00pm A5 14 Marge vs. NFC 16-1 W 23-25, 25-17, 15-10
14 Marge won their pool at 3-0 to keep their #1 seed!

14 Matt earned the overall #4 seed and was #1 in Pool R1P4.
Sat 15 Feb 8:00am A5 14 Matt vs. SC Midlands 15 Performance W 25-21, 25-18
Sat 15 Feb 10:00am A5 14 Matt vs. GA5 15 Mandy W 25-21, 25-15
Sat 15 Feb 12:00pm A5 14 Matt vs. A5 South 15 Julie W 25-13, 25-7
Sat 15 Feb 1:00pm A5 14 Matt vs. North Atlanta 15 Regional Hayley W 25-22, 25-22
14 Matt won their pool at 4-0 to keep their #4 seed!

15 Power - A5 15 Dan, A5 14 Karen, A5 14 Betty, A5 13 PC, A5 13 Leah

15 Dan earned the #1 overall seed and is #1 in Pool R1P1.
Sat 15 Feb 3:00pm A5 15 Dan vs. A5 South 14 Betsy W 25-12, 25-13
Sat 15 Feb 5:00pm A5 15 Dan vs. North Atlanta 14 Elite W 25-9, 25-13
Sat 15 Feb 8:00pm A5 15 Dan vs. Tsunami Dekalb 15 Carolina W 25-12, 25-12
15 Dan won their pool at 3-0 to keep their #1 seed!

14 Karen earned the #2 overall seed and was #1 in Pool R1P2.
Sat 15 Feb 3:00pm A5 14 Karen vs. GA5 15 Sandy W 25-10, 25-14
Sat 15 Feb 5:00pm A5 14 Karen vs. Tsunami 13 Tim W 25-13, 25-10
Sat 15 Feb 8:00pm A5 14 Karen vs. SC Midlands 14 Elite W 25-14, 25-23
14 Karen won their pool at 3-0 to keep their #2 seed!

14 Betty started as the #2 team in Pool R1P3.
Sat 15 Feb 4:00pm A5 14 Betty vs. Tsunami 14 Chandler W 25-16, 25-15
Sat 15 Feb 6:00pm A5 14 Betty vs. North Atlanta 15 National Paul W 25-23, 25-7
Sat 15 Feb 8:00pm A5 14 Betty vs. GA5 15 Mike L 18-25, 25-23, 13-15
14 Betty finished second in their pool at 2-1.

13 PC earned the #4 overall seed and is #1 in Pool R1P4.
Sat 15 Feb 3:00pm A5 13 PC vs. Tsunami Dekalb 14 Kari W 25-12, 25-19
Sat 15 Feb 5:00pm A5 13 PC vs. North Atlanta 14 National W 25-10, 25-16
Sat 15 Feb 8:00pm A5 13 PC vs. Carolina Islanders 14 Power W 24-26, 25-19, 15-8
13 PC won their pool at 3-0 to keep their #4 seed!

13 Leah started as the #3 team in Pool R1P5.
Sat 15 Feb 3:00pm A5 13 Leah vs. A5 South 14 Amber L 15-25, 10-25
Sat 15 Feb 4:00pm A5 13 Leah vs. SC Midlands 15 Elite L 21-25, 25-17, 11-15
Sat 15 Feb 6:30pm A5 13 Leah vs. Carolina Islanders 15 Power L 16-25, 21-25
13 Leah finished last in their pool at 0-2 and then lost their crossover match.

14 Club - A5 13 Anna, A5 13 Jeff, A5 13 Chad

13 Anna started as the #3 team in Pool R1P3.
Sat 15 Feb 3:00pm A5 13 Anna vs. Tsunami Dekalb 13 Bill W 25-12, 25-12
Sat 15 Feb 6:00pm A5 13 Anna vs. GA5 13 Alexis W 11-25, 25-7, 15-13
Sat 15 Feb 7:00pm A5 13 Anna vs. North Atlanta 13 Elite W 25-11, 25-12
13 Anna won their pool at 3-0 to take the #3 seed!

13 Jeff earned the #5 overall seed and was #1 in Pool R1P5.
Sat 15 Feb 3:00pm A5 13 Jeff vs. North Atlanta 14 Regional Mal W 26-24, 25-17
Sat 15 Feb 5:00pm A5 13 Jeff vs. Carolina Islanders 13 Power W 25-7, 25-13
Sat 15 Feb 8:00pm A5 13 Jeff vs. SC Midlands 14 Performance B L 23-25, 18-25
13 Jeff finished second in their pool at 2-1.

13 Chad earned the #2 overall seed and was #1 in Pool R1P2.
Sat 15 Feb 3:00pm A5 13 Chad vs. North Atlanta 13 Regional Ileana W 25-14, 25-14
Sat 15 Feb 5:00pm A5 13 Chad vs. GA5 13 Randy W 25-12, 25-14
Sat 15 Feb 8:00pm A5 13 Chad vs. SC Midlands 13 Performance W 25-23, 25-22
13 Chad won their pool at 3-0 to keep their #2 seed!

12 Power - A5 12 Janet, A5 12 Morgan, A5 12 Donna, A5 11 Walter

12 Janet earned the #3 overall seed and was #1 in Pool R1P3.
Sat 15 Feb 3:00pm A5 12 Janet vs. GA5 12 Amy W 25-13, 25-12
Sat 15 Feb 5:00pm A5 12 Janet vs. A5 South 12 Joe L 22-25, 25-23, 6-15
Sat 15 Feb 6:30pm A5 12 Janet vs. A5 12 Donna W 25-22, 25-6
12 Janet finished second in their pool at 1-1 and then won a crossover match.

12 Morgan started as the #2 team in Pool R1P1.
Sat 15 Feb 4:00pm A5 12 Morgan vs. A5 South 12 Kel W 25-22, 25-18
Sat 15 Feb 6:00pm A5 12 Morgan vs. North Atlanta 11 Elite W 25-21, 25-21
Sat 15 Feb 8:00pm A5 12 Morgan vs. Carolina Islanders 12 Elite L 7-25, 8-25
12 Morgan finished second in their pool at 2-1.

11 Walter earned the #2 overall seed and was #1 in Pool R1P2. 12 Donna started as the #3 team in the same pool.
Sat 15 Feb 3:00pm A5 11 Walter vs. A5 12 Donna W 25-21, 25-16
Sat 15 Feb 4:00pm A5 12 Donna vs. North Atlanta 12 Elite L 14-25, 10-25
Sat 15 Feb 5:00pm A5 11 Walter vs. North Atlanta 12 Elite W 25-16, 25-12
Sat 15 Feb 6:30pm A5 11 Walter vs. A5 South 12 Joe W 23-25, 25-10, 16-14
Sat 15 Feb 6:30pm A5 12 Donna vs. A5 12 Janet L 22-25, 6-25
11 Walter won their pool at 2-0 and then won a crossover match. 12 Donna finished last in their pool at 0-2 and then lost a crossover match.

18 Boys - A5 18 Kip, A5 18 Matt

18 Kip earned the #1 overall seed and was #1 in Pool R1P1. 18 Matt earned the overall #2 seed and was #2 in the same pool.
Sat 15 Feb 8:00am A5 18 Matt vs. Ethos 18 Boys W 25-17, 25-7
Sat 15 Feb 9:00am A5 18 Kip vs. Carolina One 18 Boys W 25-14, 25-11
Sat 15 Feb 11:00am A5 18 Matt vs. Carolina One 18 Boys W 25-16, 25-10
Sat 15 Feb 12:00pm A5 18 Kip vs. Upward RH Boys W 25-17, 25-19
Sat 15 Feb 2:00pm A5 18 Matt vs. Upward RH Boys W 25-11, 25-16
Sat 15 Feb 3:00pm A5 18 Kip vs. Ethos 18 Boys W 25-10, 25-16
Sat 15 Feb 5:00pm A5 18 Kip vs. A5 18 Matt W 25-18, 24-26, 15-11
Sat 15 Feb 6:00pm A5 18 Kip vs. A5 18 Matt W 26-24, 22-25, 15-11
18 Kip won the 18 Boys Championship! 18 Matt lost in the finals to finish in 2nd place.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

For the 2013-14 club season Triple Crown Sports ranked A5 as the number 5 club in the nation (out of over 4000). This follows a 9th ranking in 2012-13.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax