Week 14: Three Qualifiers and a One-Day - Day 2

April 19, 2014 - We are in three qualifiers in four locations and play a one-day event in Forest Park.

Northeast Qualifier

This tournament is being played at the Philadelphia Convention Center in Philadelphia, PA and the Gaylord National Convention Center in National Harbor, MD.

18 Open - A5 18 Bob - Philadelphia

18 Bob continued as the #1 team in Pool R2D1P1.
Sat 19 Apr 8:00am A5 18 Bob vs. MAVA 18 Academy W 25-18, 25-16
Sat 19 Apr 10:00am A5 18 Bob vs. Synergy 18 Rox Lime W 25-14, 25-16
18 Bob won their pool at 2-0 to take their #1 seed to the Gold Pools!

17 Open - A5 17 Jing - Philadelphia

17 Jing continued as the #1 team in Pool R2D1P3.
Sat 19 Apr 8:00am A5 17 Jing vs. Prime 17 Asics W 25-13, 25-19
Sat 19 Apr 10:00am A5 17 Jing vs. Team D 17-1 W 25-21, 25-19
Sat 19 Apr 1:00pm A5 17 Jing vs. Ohio Xtreme 17s Teal W 25-19, 25-19
17 Jing won their pool at 3-0 to take their #3 seed to the Gold Pools!

17 USA - A5 17 Karen - Philadelphia

17 Karen continued as the #1 team in Pool R2D1P8.
Sat 19 Apr 8:00am A5 17 Karen vs. NYC Juniors 17 National W 25-14, 27-25
Sat 19 Apr 10:00am A5 17 Karen vs. Rocket City 171 W 25-14, 25-16
Sat 19 Apr 1:00pm A5 17 Karen vs. Sunshine 17 Westside W 24-26, 25-12, 15-12
17 Karen won their pool at 3-0 to take their #8 seed to the Gold Bracket!

14 Open - A5 14 Suzanne - National Harbor

14 Suzanne continued as the #1 team in Pool R2D1P2.
Sat 19 Apr 8:00am A5 14 Suzanne vs. Colorado Juniors 14 Matt W 25-22, 25-22
Sat 19 Apr 10:00am A5 14 Suzanne vs. Brandywine 14-1 Blackout W 25-27, 25-18, 15-8
Sat 19 Apr 1:00pm A5 14 Suzanne vs. Sunshine 14 Westside W 25-17, 25-19
14 Suzanne won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Pools!

Lone Star Qualifier

This tournament is being played at the Dallas Convention Center in Dallas, TX. All times Central.

18 USA - A5 18 Marc

18 Marc continued as the #3 team in Pool P2G1P5.
Sat 19 Apr 8:00am A5 18 Marc vs. Texstar 181 W 25-23, 25-18
Sat 19 Apr 11:00am A5 18 Marc vs. Oklahoma Charge 18 Rox L 25-15, 24-26, 12-15
Sat 19 Apr 12:00pm A5 18 Marc vs. Victory 18 Elite Black L 25-22, 23-25, 9-15
18 Marc finished third in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

16 American - A5 16 Rob, A5 16 Boba

16 Rob continued as the #1 team in Pool R2G1P16.
Sat 19 Apr 8:00am A5 16 Rob vs. Impact 161 W 25-18, 25-15
Sat 19 Apr 10:00am A5 16 Rob vs. Slam 16 Teal W 25-20, 24-26, 15-4
Sat 19 Apr 1:00pm A5 16 Rob vs. Dallas Juniors Sportsplex 16 National W 18-25, 25-22, 16-14
16 Rob won their pool at 3-0 to make the challege matches!

Challenge Match 16
Sat 19 Apr 7:00pm A5 16 Rob vs. 900.16.EJ W 25-21, 25-18
16 Rob won their challenge match to make the Gold Bracket!

16 Boba continued as the #3 team in Pool P2G1P3.
Sat 19 Apr 8:00am A5 16 Boba vs. Renegades 16 Black L 25-27, 19-25
Sat 19 Apr 11:00am A5 16 Boba vs. Austin Juniors 16 Red W 18-25, 25-19, 15-12
Sat 19 Apr 12:00pm A5 16 Boba vs. Texas Shock 16 Adidas L 23-25, 25-19, 10-15
Sat 19 Apr 2:00pm A5 16 Boba vs. Texas Shock 16 Adidas W 25-23
Sat 19 Apr 2:30pm A5 16 Boba vs. Austin Juniors 16 Red L 21-25
16 Boba wound up in a three-way tie for second at 1-2 and first won then lost playoff sets to finish third and land in the Bronze C Bracket.

15 Open - A5 15 Mike

15 Mike continued as the #2 team in Pool R2G1P5.
Sat 19 Apr 9:00am A5 15 Mike vs. Brazos Valley 15 National W 25-14, 26-24
Sat 19 Apr 11:00am A5 15 Mike vs. Austin Juniors 15 Mizuno W 25-17, 25-10
Sat 19 Apr 1:00pm A5 15 Mike vs. AVA Texas 15 Team Rox W 25-23, 27-25
15 Mike won their pool at 3-0 to become the #3 seed in the Gold Pools!

Northern Lights Qualifier

This tournament is being played at the Minneapolis Convention Center in Minneapolis, MN. All times Central.

15 Open - A5 15 Richie

15 Richie moved on as the #4 team in Division 2 Pool 3.
Sat 19 Apr 4:00pm A5 15 Richie vs. Rolling Thunder 15 Blue L 15-25, 22-25
Sat 19 Apr 5:00pm A5 15 Richie vs. Dunes 15 Black L 13-25, 23-25
Sat 19 Apr 7:00pm A5 15 Richie vs. Michio Chicago 15 National L 25-16, 20-25 11-15
15 Richie finished last in their pool at 0-3 to land in Flight 1.

Tsunami Tournament

This tournament is being played at The Tsunami Center in Forest Park, GA.

16 Club - A5 14 Marge, A5 14 Betty, A5 14 Matt

14 Marge earned the overall #1 seed and was #1 in Pool A.
Sat 19 Apr 9:30am A5 14 Marge vs. Tsunami 15-3 Julie W 25-19, 25-13
Sat 19 Apr 12:30pm A5 14 Marge vs. Ignite 16-1 S 26-24, 16-25
Sat 19 Apr 3:30pm A5 14 Marge vs. Southern Strikers 16-1 W 25-6, 25-12
Sat 19 Apr 5:30pm A5 14 Marge vs. Georgia Adrenaline 16-1 W 25-20, 25-10
14 Marge won their pool at 3-0-1 to make the Championship Bracket!

14 Betty started as the #2 team in Pool C.
Sat 19 Apr 8:30am A5 14 Betty vs. Real Volleyball 16-1 W 25-8, 25-4
Sat 19 Apr 11:30am A5 14 Betty vs. Georgia Adrenaline 16-2 W 25-17, 25-16
Sat 19 Apr 2:30pm A5 14 Betty vs. C-229 16-1 W 25-13, 25-17
Sat 19 Apr 5:30pm A5 14 Betty vs. Gadsden 16-3 Kittle W 25-16, 25-19
14 Betty won their pool at 4-0 to make the Championship Bracket!

14 Matt started as the #2 team in Pool B.
Sat 19 Apr 8:30am A5 14 Matt vs. Tsunami Dekalb 16-3 Liz W 25-10, 25-9
Sat 19 Apr 11:30am A5 14 Matt vs. Push 1 16-2 Local W 25-23, 25-13
Sat 19 Apr 2:30pm A5 14 Matt vs. Gadsden 16-1 Hansen S 25-16, 21-25
Sat 19 Apr 5:30pm A5 14 Matt vs. Tennessee Blaze 16-1 S 18-25, 29-27
14 Matt finished second in their pool at 2-0-2 (6-2 in sets).

Championship Bracket
Sat 19 Apr 6:30pm A5 14 Matt vs. Gadsden 16-3 Kittle L 12-25, 12-25
Sat 19 Apr 6:30pm A5 14 Betty vs. Ignite 16-1 L 17-25, 25-14, 13-15
Sat 19 Apr 7:30pm A5 14 Marge vs. Gadsden 16-3 Kittle W 26-24, 25-18
Sat 19 Apr 8:30pm A5 14 Marge vs. Tennessee Blaze 16-1 L 25-23, 23-25, 6-15
14 Marge lost in the finals to finish in 2nd place. 14 Betty and 14 Matt each lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

18 Club - A5 17 Bill

17 Bill earned the overall #2 seed and was #1 in Pool B.
Sat 19 Apr 9:30am A5 17 Bill vs. Ohana 17-1 Hoku W 25-9, 25-16
Sat 19 Apr 12:30pm A5 17 Bill vs. Set For Life 18-1 W 27-25, 25-17
Sat 19 Apr 3:30pm A5 17 Bill vs. North Georgia Heat 18-1 W 25-15, 25-8
Sat 19 Apr 5:30pm A5 17 Bill vs. Choo Choo 18-2 White W 25-13, 25-15
17 Bill won their pool at 4-0 to make the Championship Bracket!

Championship Bracket
Sat 19 Apr 7:30pm A5 17 Bill vs. North Georgia Aces 17-1 W 25-10, 25-14
Sat 19 Apr 8:30pm A5 17 Bill vs. Ignite 18-1 W 25-19, 25-14
17 Bill won the 18 Club Championship!


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

For the 2013-14 club season Triple Crown Sports ranked A5 as the number 5 club in the nation (out of over 4000). This follows a 9th ranking in 2012-13.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax