USAV National Championships - Day 8

July 1, 2014 - We continue 17 days of National Championship competition to wrap up the 2014 season! There are 30 SRVA teams, including 17 from the A5 family, at the USAV Nationals.

USAV Boys and Girls National Volleyball Championships

The girls' tournament is being played at the Minneapolis Convention Center in Minneapolis, MN. All times Central. Courts 1-48 are in Halls B-E. Courts 49-66 are in Hall A. Court 67-70 are in the Ballroom. The boys' tournament is being played at the George R. Brown Convention Center in Houston, TX. All times Central.

18 Open - A5 18 Bob

Gold Bracket
Tue 1 Jul 8:00am A5 18 Bob vs. Wave 18 Brent L 22-25, 20-25
18 Bob lost in the semifinals of the Gold Bracket to finish tied for 3rd and earn a Bronze Medal. This is the best-ever 18 Open finish for A5!

18 National - A5 18 Marc, Tsunami 18 Tad

Flight 3
Tue 1 Jul 12:00pm A5 18 Marc vs. Premier 18 Black W 18-25, 25-22, 15-8
Tue 1 Jul 1:00pm A5 18 Marc vs. Legacy 18 Elite W 25-17, 26-24
18 Marc won Flight 3 to finish in 29th place.
Silver Bracket
Tue 1 Jul 8:00am Tsunami 18 Tad vs. Prime Time 18 Blue L 25-22, 14-25, 8-15
Tsunami 18 Tad lost in the quarterfinals of the Silver Bracket to finish tied for 13th.

18 USA - Atlanta Boom 18 Diamond Rox

Flight 3
Tue 1 Jul 8:00am Atlanta Boom 18 Diamond Rox vs. Texas Tornados 18 Mizuno L 21-25, 14-25
Atlanta Boom 18 Diamond Rox lost in the semifinals of Flight 3 to finish tied for 23rd.

18 American - ProLink 181

Flight 7
Tue 1 Jul 12:00pm ProLink 181 vs. Sky High 18 Vilsoet L 25-27, 25-12, 12-15
ProLink 181 lost in the semifinals of Flight 7 to finish tied for 47th.

18 Boys Club - A5 18 Matt

Flight 5
Tue 1 Jul 9:00am A5 18 Matt vs. Akamai 18's Paka L 21-25, 25-23, 8-15
18 Matt lost in the quarterfinals of Flight 5 to finish tied for 49th.

17 Open - A5 17 Jing

17 Jing starts as the #2 team in Pool R1P2.
Sun 29 Jun 8:00am A5 17 Jing vs. Northern Kentucky 17 Tsunami W 25-17, 25-14
Sun 29 Jun 10:00am A5 17 Jing vs. Texas Image 17 Mizuno Ray W 23-25, 25-17, 15-10
Sun 29 Jun 12:00pm A5 17 Jing vs. Northern Lights 17-1 W 25-19, 25-13
Mon 30 Jun 8:00am A5 17 Jing vs. CVC 17 Black L 20-25, 14-25
Mon 30 Jun 10:00am A5 17 Jing vs. Ka Ulukoa 17 Black W 25-12, 25-20
Mon 30 Jun 12:00pm A5 17 Jing vs. Vision Gold 17-1 W 28-30, 25-19, 15-13
Tue 1 Jul 8:00am A5 17 Jing vs. Coast 17 Mizuno JJ W 25-14, 25-22
17 Jing won their pool at 6-1 to steal the overall #2 seed and earn a bye in their challenge bracket!

Challenge Bracket 2
Tue 1 Jul 1:00pm A5 17 Jing vs. Mizuno Long Beach Rockstar 17-1 W 25-19, 25-23
17 Jing won their challenge bracket to make the Gold Bracket.

17 National - A5 17 Karen, A5 South 17 Joe

17 Karen moved on as the #2 team in Pool R2D2P3.
Tue 1 Jul 4:00pm A5 17 Karen vs. Sportime 17 Gold W 25-14, 25-21
Tue 1 Jul 5:00pm A5 17 Karen vs. Jacksonville Juniors 17N Team Rox Adis L 24-26, 19-25
Tue 1 Jul 7:00pm A5 17 Karen vs. Ho'opa Hawaii 17s L 20-25, 18-25
17 Karen finished second in their pool at 1-1 and then lost a challenge match to land in Flight 5.
A5 South 17 Joe moved on as the #2 team in Pool R2D2P4.
Tue 1 Jul 4:00pm A5 South 17 Joe vs. Renaissance 17 Black L 13-25, 16-25
Tue 1 Jul 5:00pm A5 South 17 Joe vs. Ellis County 17 National Black L 24-26, 19-25
Tue 1 Jul 7:30pm A5 South 17 Joe vs. Sky High 17 White W 25-19, 25-20
A5 South 17 Joe finished last in their pool at 0-2 and then won a challenge match to land in Flight 6.

17 USA - NASA 171 KE

NASA 171 KE moved on as the #3 team in Pool R2D2P2.
Tue 1 Jul 8:00am NASA 171 KE vs. Boomers 17 Black 1 L 7-25, 16-25
Tue 1 Jul 9:00am NASA 171 KE vs. LAVA North 17-1 W 25-15, 25-14
Tue 1 Jul 11:30am NASA 171 KE vs. Rage Greg 17-1 W 25-23, 25-20
NASA 171 KE finished last in their pool at 1-1 after a three-way tie for first was resolved by point percentage. NASA 171 KE then won a challenge match to land in Flight 2.

17 American - Atlanta Boom 17 Diamond Rox

Atlanta Boom 17 Diamond Rox moves on as the #3 team in Pool R2D2P8 on Court 17.
Tue 1 Jul 4:00pm Atlanta Boom 17 Diamond Rox vs. Nebraska Impact 171 L 20-25, 13-25
Tue 1 Jul 5:00pm Atlanta Boom 17 Diamond Rox vs. Topeka Saints 17 Blue L 16-25, 12-25
Tue 1 Jul 8:00pm Atlanta Boom 17 Diamond Rox vs. Prime Time 17 Orange L 15-25, 27-25, 5-15
Atlanta Boom 17 Diamond Rox finished last in their pool at 0-2 and then lost a challenge match to land in Flight 7.

16 National - A5 16 Jackie, Tsunami 16 Dun

16 Jackie started as the #2 team in Pool R1P1.
Mon 30 Jun 2:30pm A5 16 Jackie vs. SC Midlands 16 Elite W 25-12, 25-20
Mon 30 Jun 4:30pm A5 16 Jackie vs. Tustin 16 Mark L 25-12, 18-25, 10-15
Mon 30 Jun 6:30pm A5 16 Jackie vs. Ozark Juniors 161 L 25-15, 25-27, 11-15
Tue 1 Jul 2:30pm A5 16 Jackie vs. Academy 16-1 W 26-24, 25-22
Tue 1 Jul 4:30pm A5 16 Jackie vs. Gainesville 16 Elite W 25-23, 19-25, 15-9
16 Jackie finished fourth in their pool at 3-2, after the head-to-head tiebreaker with Ozark Juniors was resolved, and out of contention.
Tsunami 16 Dun started as the #5 team in Pool R1P2.
Mon 30 Jun 2:30pm Tsunami 16 Dun vs. Six Pack 16 L 13-25, 22-25
Mon 30 Jun 4:30pm Tsunami 16 Dun vs. Toledo 16 Elite W 25-23, 25-14
Mon 30 Jun 6:30pm Tsunami 16 Dun vs. Austin Performance 16 Gazelle L 16-25, 23-25
Tue 1 Jul 2:30pm Tsunami 16 Dun vs. Coast 16 Mizuno Davis L 16-25, 16-25
Tue 1 Jul 4:30pm Tsunami 16 Dun vs. Idaho Falls Juniors 16's W 25-9, 25-20
Tsunami 16 Dun finished fourth in their pool at 2-3 and out of contention.

16 American - A5 16 Rob

16 Rob starts as the #4 team in Pool R1P2.
Mon 30 Jun 11:30am A5 16 Rob vs. ACE 16 Smack L 21-25, 22-25
Mon 30 Jun 1:30pm A5 16 Rob vs. Chapel Hill Rebels 16's W 25-14, 25-12
Tue 1 Jul 3:00pm A5 16 Rob vs. PVA 16 White W 19-25, 25-11, 15-10
Tue 1 Jul 5:00pm A5 16 Rob vs. Sunshine 16 Westside L 18-25, 12-25
Tue 1 Jul 7:00pm A5 16 Rob vs. Renaissance 16 Black L 21-25, 14-25
16 Rob finished fourth in their pool at 2-3 and out of contention.

14 Boys Club - A5 14 Kip

14 Kip continued as the #2 team in Pool R3D1P4.
Tue 1 Jul 4:00pm A5 14 Kip vs. Tool City 14 Orange W 25-15, 25-19
Tue 1 Jul 5:00pm A5 14 Kip vs. Pittsburgh 14 Black L 23-25, 21-25
14 Kip finished second in their pool at 1-1.

Challenge Bracket 2
Tue 1 Jul 7:00pm A5 14 Kip vs. The HBC 14 Siggy W 22-25, 25-21, 15-7
Tue 1 Jul 8:00pm A5 14 Kip vs. SCVC 14 Quiksilver W 25-15, 25-16
14 Kip won their challenge bracket to make the Gold Bracket!


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

We practice an "Open Book" financial policy where every parent will have the right at any time to see and understand the financials for their athlete's particular team and the club as a whole.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax