Week 9: Ides on the Prize

March 13, 2015 - Four cities from St. Louis to Nashville to Atlanta to Jacksonville as we take aim at our first bid to Nationals.

Mideast Qualifier

This tournament is being played at the Amercia's Center in St. Louis, MO. All times Central.

14 Open - A5 14 Suzanne

A5 14 Suzanne earned the overall #9 seed and was #1 in 14 Open Pool P9.
Fri 13 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. CVC 14 Black W 25-17, 25-13
Fri 13 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. Dallas Summit 14 N Andy W 25-18, 25-18
Fri 13 Mar 12:30pm A5 14 Suzanne vs. Elevation 14 National 1 W 25-19, 18-25, 15-10
A5 14 Suzanne won their pool at 2-0 and then won their crossover to keep their #9 seed!

A5 14 Suzanne continued as the #2 team in 14 Open Pool R2G1P4.
Sat 14 Mar 9:00am A5 14 Suzanne vs. Austin Juniors 14 Mizuno W 25-19, 25-16
Sat 14 Mar 11:00am A5 14 Suzanne vs. ASICS MAVS 14-1 W 25-17, 25-11
Sat 14 Mar 1:00pm A5 14 Suzanne vs. AVC Cleveland Rox 14N Royer W 25-22, 25-18
A5 14 Suzanne won their pool at 3-0 to take over the #4 overall seed!

A5 14 Suzanne moved up as the #1 team in 14 Open Pool GMPP4.
Sun 15 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. Dallas Summit 14 N Andy W 25-13, 25-21
Sun 15 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. TAV 14 Black L 25-19, 16-25, 7-15
A5 14 Suzanne ended up 2nd in their Gold Pool at 1-1 to finish tied for 5th.

Peachtree Classic

This tournament is being played at various locations around metropolitan Atlanta, GA.

16 Open - A5 15 Boba

A5 15 Boba earned the overall #1 seed and was #1 in 16 Open Pool R1P1.
Sat 14 Mar 2:00pm A5 15 Boba vs. Magnum 16 Elite W 25-18, 25-12
Sat 14 Mar 4:00pm A5 15 Boba vs. Crossfire 16 Third Degree W 25-15, 25-9
A5 15 Boba won their pool at 2-0 to keep their #1 seed!

A5 15 Boba continued as the #1 team in 16 Open Pool R2A.
Sat 14 Mar 5:00pm A5 15 Boba vs. Crossfire 16 Blaze W 25-11, 25-11
Sat 14 Mar 7:00pm A5 15 Boba vs. GA5 16 Suzanne W 25-23, 25-17
A5 15 Boba won their pool at 2-0 again to take their #1 seed to the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 11:00am A5 15 Boba vs. North Atlanta 16-1 Bri W 19-25, 25-15, 15-12
Sun 15 Mar 1:00pm A5 15 Boba vs. Storm 16 Elite W 25-20, 25-19
A5 15 Boba won the 16 Open Championship!

15 Open - A5 15 Dan, A5 14 Betty

A5 15 Dan earned the overall #1 seed and was #1 in 15 Open Pool R1P1.
Sat 14 Mar 2:00pm A5 15 Dan vs. Atlanta Boom 15 Diamond Rox W 25-6, 25-18
Sat 14 Mar 4:00pm A5 15 Dan vs. GA5 15 Karen W 25-14, 25-11
A5 15 Dan won their pool at 2-0 to keep their #1 seed!

A5 15 Dan continued as the #1 team in 15 Open Pool R2A.
Sat 14 Mar 5:00pm A5 15 Dan vs. ProLink 15N Sydney W 25-17, 25-5
Sat 14 Mar 7:00pm A5 15 Dan vs. A5 14 Betty W 25-18, 25-14
A5 15 Dan won their pool at 2-0 again to take their #1 seed to the Gold Bracket!

A5 14 Betty started as the #2 team in 15 Open Pool R1P2.
Sat 14 Mar 3:00pm A5 14 Betty vs. Magnum 15 Elite W 25-13, 25-16
Sat 14 Mar 4:00pm A5 14 Betty vs. Madison 151 L 12-25, 13-25
A5 14 Betty finished 2nd in their pool at 1-1.

A5 14 Betty continued as the #2 team in 15 Open Pool R2A.
Sat 14 Mar 6:00pm A5 14 Betty vs. ProLink 15N Sydney W 25-18, 25-23
Sat 14 Mar 7:00pm A5 14 Betty vs. A5 15 Dan L 18-25, 14-25
A5 14 Betty finished 2nd in their pool at 1-1 to make the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 15 Mar 8:00am A5 14 Betty vs. North Atlanta 15-1 Rob L 12-25, 14-25
Sun 15 Mar 10:00am A5 14 Betty vs. Tsunami DeKalb 15-Erica W 25-19, 25-21
Sun 15 Mar 10:00am A5 15 Dan vs. North Atlanta 15-1 Rob W 25-15, 25-12
Sun 15 Mar 12:00pm A5 15 Dan vs. Magnum Aiken 15 Green W 25-13, 22-25, 15-6
Sun 15 Mar 1:00pm A5 15 Dan vs. GA5 15 Mike W 24-26, 26-24, 15-12
A5 15 Dan won the 15 Open Championship! A5 14 Betty lost in the first round and then won their consolation match to finish in 9th place.

14 Open - A5 14 Lisa

A5 14 Lisa started as the #2 team in 14 Open Pool R1P1.
Sat 14 Mar 3:00pm A5 14 Lisa vs. Tsunami DeKalb 14-Neely W 25-19, 18-25, 15-11
Sat 14 Mar 4:00pm A5 14 Lisa vs. Georgia Juniors 14 Black W 25-22, 21-25, 15-11
A5 14 Lisa won their pool at 2-0 to become the #1 seed!

A5 14 Lisa moved up as the #1 team in 14 Open Pool R2A.
Sat 14 Mar 5:00pm A5 14 Lisa vs. North Atlanta 14-2 Audrey W 25-13, 25-19
Sat 14 Mar 7:00pm A5 14 Lisa vs. HRVC Bang-Bang W 25-23, 18-25, 15-12
A5 14 Lisa won their pool at 2-0 to take their #1 seed to the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 8:00am A5 14 Lisa vs. Magnum 14 Elite W 25-11, 13-25, 20-18
Sun 15 Mar 12:00pm A5 14 Lisa vs. GA5 14 Sandy L 25-21, 20-25, 10-15
A5 14 Lisa lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

14 Club - A5 12 Jing

A5 12 Jing started as the #3 team in 14 Club Pool R1P7.
Sat 14 Mar 8:00am A5 12 Jing vs. Team Life Kelsey W 25-11, 25-17
Sat 14 Mar 9:00am A5 12 Jing vs. North Atlanta 14-3 Tom W 25-13, 25-11
A5 12 Jing won their pool at 2-0 to become the #7 seed!

A5 12 Jing continued as the #1 team in 14 Club Pool R2F.
Sat 14 Mar 11:00am A5 12 Jing vs. Set For Life 14-2 W 25-11, 25-11
Sat 14 Mar 1:00pm A5 12 Jing vs. Set Me 1 -14s W 25-17, 27-25
A5 12 Jing won their pool at 2-0 to take their #7 seed to the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 10:00am A5 12 Jing vs. North Atlanta 14-3 Tom W 25-10, 25-7
Sun 15 Mar 12:00pm A5 12 Jing vs. Lanier 14-Sam W 25-8, 25-10
Sun 15 Mar 1:00pm A5 12 Jing vs. C4 14 Navy W 25-19, 25-14
Sun 15 Mar 2:00pm A5 12 Jing vs. Team Life Kelsey W 25-20, 25-21
A5 12 Jing won the 14 Club Championship!

13 Open - A5 13 Michelle

A5 13 Michelle started as the #2 team in 13 Open Pool R1P1.
Sat 14 Mar 3:00pm A5 13 Michelle vs. Atlanta Boom 13 Orange Rox W 25-19, 25-13
Sat 14 Mar 4:00pm A5 13 Michelle vs. Volley One 13-1 Red L 25-23, 21-25, 13-15
A5 13 Michelle finished 2nd in their pool at 1-1.

A5 13 Michelle continued as the #2 team in 13 Open Pool R2B.
Sat 14 Mar 6:00pm A5 13 Michelle vs. Atlanta Boom 13 Orange Rox W 25-16, 25-18
Sat 14 Mar 7:00pm A5 13 Michelle vs. Georgia Juniors 13 Black L 21-25, 26-24, 8-15
A5 13 Michelle finished 2nd in their pool at 1-1 to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 8:00am A5 13 Michelle vs. GA5 13 Alexis L 14-25, 22-25
Sun 15 Mar 10:00am A5 13 Michelle vs. Atlanta Boom 13 Orange Rox W 25-19, 25-19
A5 13 Michelle lost in the quarterfinals and then won their consolation match to finish in 5th place.

12 Open - A5 12 Keyaira, A5 11 Bri

A5 12 Keyaira started as the #2 team in 12 Open Pool R1P1.
Sat 14 Mar 3:00pm A5 12 Keyaira vs. Atlanta Boom 11 Orange Rox W 25-21, 25-18
Sat 14 Mar 4:00pm A5 12 Keyaira vs. Tsunami 12-Jeff L 17-25, 18-25
A5 12 Keyaira finished 2nd in their pool at 1-1.

A5 12 Keyaira continued as the #2 team in 12 Open Pool R2B.
Sat 14 Mar 6:00pm A5 12 Keyaira vs. Atlanta Boom 11 Orange Rox W 25-18, 25-17
Sat 14 Mar 7:00pm A5 12 Keyaira vs. Atlanta Boom 12 Diamond Rox W 25-19, 25-20
A5 12 Keyaira won their pool at 2-0 to make the Gold Bracket!

A5 11 Bri started as the #3 team in 12 Open Pool R1P2.
Sat 14 Mar 2:00pm A5 11 Bri vs. Cobb Atlanta 12-1 Tom L 25-27, 13-25
Sat 14 Mar 3:00pm A5 11 Bri vs. Atlanta Boom 12 Diamond Rox L 9-25, 20-25
A5 11 Bri finished 3rd in their pool at 0-2.

A5 11 Bri continued as the #3 team in 12 Open Pool R2A.
Sat 14 Mar 5:00pm A5 11 Bri vs. Tsunami 12-Jeff L 18-25, 9-25
Sat 14 Mar 6:00pm A5 11 Bri vs. Cobb Atlanta 12-1 Tom L 24-26, 18-25
A5 11 Bri finished 3rd in their pool at 0-2 and will play in the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 15 Mar 8:00am A5 11 Bri vs. Atlanta Boom 12 Diamond Rox L 21-25, 13-25
Sun 15 Mar 10:00am A5 11 Bri vs. Atlanta Boom 11 Orange Rox L 22-25, 26-24, 15-17
Sun 15 Mar 12:00pm A5 12 Keyaira vs. Tsunami 12-Jeff L 22-25, 9-25
A5 12 Keyaira lost in the semifinals to finish tied for 3rd. A5 11 Bri lost in the quarterfinals and then lost a consolation match to finish in 6th place.

12 Club - A5 12 Tee, A5 12 Tina

A5 12 Tee earned the overall #1 seed and was #1 in 12 Club Pool R1P1.
Sat 14 Mar 8:00am A5 12 Tee vs. Choo Choo City 12 White W 15-25, 25-16, 15-12
Sat 14 Mar 10:00am A5 12 Tee vs. ProLink 11 Allie W 25-15, 25-19
A5 12 Tee won their pool at 2-0 to keep their #1 seed!

A5 12 Tee continued as the #1 team in 12 Club Pool R2A.
Sat 14 Mar 11:00am A5 12 Tee vs. Set For Life 12-1 W 25-14, 25-8
Sat 14 Mar 1:00pm A5 12 Tee vs. C4 12 Navy W 25-19, 25-16
A5 12 Tee won their pool at 2-0 again to take their #1 seed to the Gold Bracket!

A5 12 Tina earned the overall #3 seed and was #1 in 12 Club Pool R1P3.
Sat 14 Mar 8:00am A5 12 Tina vs. Set For Life 12-1 W 27-29, 25-18, 18-16
Sat 14 Mar 10:00am A5 12 Tina vs. ProLink 12 Joy L 24-26, 25-22, 13-15
A5 12 Tina finished 2nd in their pool at 1-1.

A5 12 Tina continued as the #2 team in 12 Club Pool R2B.
Sat 14 Mar 12:00pm A5 12 Tina vs. ProLink 11 Allie W 25-22, 25-20
Sat 14 Mar 1:00pm A5 12 Tina vs. GA5 12 Jasmine L 19-25, 11-25
A5 12 Tina finished 2nd in their pool at 1-1 to make the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 15 Mar 8:00am A5 12 Tina vs. ProLink 12 Joy W 24-26, 25-20, 15-5
Sun 15 Mar 11:00am A5 12 Tee vs. A5 12 Tina W 25-5, 25-14
Sun 15 Mar 1:00pm A5 12 Tee vs. Choo Choo City 12 White W 25-17, 25-20
A5 12 Tee won the 12 Club Championship! A5 12 Tina lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

AAU Super Regional

This tournament is being played at the A-Game Sportsplex and the Franklin Fieldhouse in Franklin, TN. All times Central.

15 Girls - A5 15 Arieon

A5 15 Arieon started as the #2 team in 15 Girls Pool P5.
Sat 14 Mar 9:00am A5 15 Arieon vs. Attack 15U Jodi L 19-25, 20-25
Sat 14 Mar 11:00am A5 15 Arieon vs. West Kentucky 15 Black L 22-25, 23-25
Sat 14 Mar 1:00pm A5 15 Arieon vs. Alliance15 Molten L 21-25, 18-25
A5 15 Arieon finished 4th in their pool at 0-3 and landed in the Bronze Bracket.

Bronze Bracket
Sun 15 Mar 8:00am A5 15 Arieon vs. NASA 152MM W 25-12, 25-21
Sun 15 Mar 10:00am A5 15 Arieon vs. Krewe of Bekki 15 L 20-25, 25-22, 8-15
A5 15 Arieon lost in the finals of the Bronze Bracket to finish in 18th place.

14 Girls - A5 14 Marge

A5 14 Marge earned the overall #6 seed and was #1 in 14 Girls Pool P6.
Sat 14 Mar 8:00am A5 14 Marge vs. Central Ohio 14N W 25-22, 25-19
Sat 14 Mar 10:00am A5 14 Marge vs. NASA 142BW W 25-20, 25-9
Sat 14 Mar 1:00pm A5 14 Marge vs. MidTN 141 RC W 25-23, 12-25, 15-12
A5 14 Marge won their pool at 3-0 to take their #6 seed to the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 9:00am A5 14 Marge vs. Bravo 14 National W 25-22, 25-14
Sun 15 Mar 11:00am A5 14 Marge vs. Choo Choo City 14 Black L 26-28, 14-25
Sun 15 Mar 3:00pm A5 14 Marge vs. Memphis Juniors 14 Gass L 17-25, 16-25
A5 14 Marge lost in the quarterfinals and the lost a consolation match to finish tied for 7th.

13 Girls - A5 13 PC

A5 13 PC earned the overall #1 seed and was #1 in 13 Girls Pool P1.
Sat 14 Mar 8:00am A5 13 PC vs. NASA 132DC W 25-6, 25-7
Sat 14 Mar 10:00am A5 13 PC vs. Alliance 13 Swiftwick W 25-5, 25-10
A5 13 PC won their pool at 2-0 to keep their #1 seed!

A5 13 PC continued as the #1 team in 13 Girls Pool P5.
Sat 14 Mar 11:00am A5 13 PC vs. KVA 13 White W 25-6, 25-7
Sat 14 Mar 1:00pm A5 13 PC vs. The Academy 13-1 Force W 25-20, 25-17
A5 13 PC won their pool at 2-0 again to take their #1 seed to the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 12:00pm A5 13 PC vs. Union 13 Kentucky Diersing W 25-6, 25-7
Sun 15 Mar 2:00pm A5 13 PC vs. Alliance 13 Molten W 25-11, 25-21
Sun 15 Mar 4:00pm A5 13 PC vs. Alliance 13 Mizuno W 23-25, 25-20, 15-3
A5 13 PC won the 13 Girls Championship!

First Coast Fest

This tournament is being played at the Jacksonville Ice & Sportsplex (JIS), the Jacksonville Juniors Volleyball Association (JJVA), and Florida State College at Jacksonville (FSCJ) in Jacksonville, FL.

14 Girls - A5 13 Nikki

A5 13 Nikki earned the overall #2 seed and was #1 in 14 Girls Pool R1B.
Sat 14 Mar 8:00am A5 13 Nikki vs. Jacksonville Juniors 14R Molten Rob W 25-5, 25-22
Sat 14 Mar 10:00am A5 13 Nikki vs. Powers 14 White W 25-2, 25-8
Sat 14 Mar 1:00pm A5 13 Nikki vs. Jacksonville Juniors 14R Molten Jessica W 25-16, 18-25, 15-12
A5 13 Nikki won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 9:00am A5 13 Nikki vs. Gainesville Beach 14 Premier W 25-14, 25-14
Sun 15 Mar 10:00am A5 13 Nikki vs. Power 14 National L 22-25, 22-25
A5 13 Nikki lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

13 Girls - A5 13 Bri

A5 13 Bri earned the overall #1 seed and was #1 in 13 Girls Pool R1A.
Sat 14 Mar 8:00am A5 13 Bri vs. Gainesville 13 Blue W 25-22, 17-25, 15-10
Sat 14 Mar 10:00am A5 13 Bri vs. Kingsport 13 Local W 25-5, 25-6
Sat 14 Mar 1:00pm A5 13 Bri vs. Instinct JAX 13 Cougars E W 25-19, 13-25, 17-15
A5 13 Bri won their pool at 3-0 to keep their #1 seed!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 10:00am A5 13 Bri vs. Instinct JAX 13 Cougars E W 25-17, 25-18
Sun 15 Mar 11:00am A5 13 Bri vs. Jacksonville Juniors 13N Team Rox Jerry L 16-25, 17-25
A5 13 Bri lost in the finals to finish in 2nd place.

12 Girls - A5 11 Walter

A5 11 Walter earned the overall #1 seed and was #1 in 12 Girls Pool R1A.
Sat 14 Mar 8:00am A5 11 Walter vs. Jacksonville Juniors 11R Molten W 25-14, 25-23
Sat 14 Mar 10:00am A5 11 Walter vs. Jacksonville Juniors 11N Team Rox L 22-25, 15-25
Sat 14 Mar 11:00am A5 11 Walter vs. Jacksonville Juniors 12N Team Rox L 25-17, 22-25, 15-17
A5 11 Walter finished 2nd in their pool at 1-1 and then lost their crossover and will play in the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 15 Mar 8:00am A5 11 Walter vs. Black Creek 12 Liz W 25-13, 25-10
Sun 15 Mar 10:00am A5 11 Walter vs. Jacksonville Juniors 11N Team Rox L 14-25, 13-25
A5 11 Walter lost in the semifinals to finish tied for 3rd.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015 our boys 14-Kip team finished 2nd at AAU Nationals and 3rd at USAV nationals in 14 Club.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax