Week 10: All Things Being Equinox

March 20, 2015 - Four more events, but in three cities, as a trip to Indy has bids available.

Mideast Qualifier

This tournament is being played at the Indiana Convention Center and the Incrediplex in Indianapolis, IN.

18 Open - A5 18 Bob

A5 18 Bob earned the overall #3 seed and was #1 in 18 Open Pool P3.
Fri 20 Mar 8:00am A5 18 Bob vs. High Performance St. Louis 18 Royal W 25-19, 25-15
Fri 20 Mar 10:00am A5 18 Bob vs. Vision 17/18 Black W 25-17, 25-13
Fri 20 Mar 1:00pm A5 18 Bob vs. Michigan Elite Mizuno 18 Black L 21-25, 21-25
Fri 20 Mar 2:00pm A5 18 Bob vs. High Performance St. Louis 18 Royal W 25-18
A5 18 Bob finished 2nd in their pool at 2-1 after a three-way tie for 1st was resolved with a playoff set.

A5 18 Bob continued as the #4 team in 18 Open Pool R2G1P4.
Sat 21 Mar 9:00am A5 18 Bob vs. Austin Juniors 18 Mizuno W 23-25, 25-17, 15-9
Sat 21 Mar 10:00am A5 18 Bob vs. Memphis Juniors 18 Putman W 25-15, 25-13
Sat 21 Mar 12:00pm A5 18 Bob vs. Austin Performance 18 Eclectic W 25-11, 25-20
A5 18 Bob won their pool at 3-0 to become the #4 seed in the Gold Pools!

A5 18 Bob moved up as the #1 team in 18 Open Pool GMPP4.
Sun 22 Mar 8:00am A5 18 Bob vs. MAVA 18-Academy W 25-20, 25-22
Sun 22 Mar 10:00am A5 18 Bob vs. Dallas Premier 18 Black W 25-18, 25-20
The winner of the pool plays for a bid in the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 22 Mar 12:00pm A5 18 Bob vs. Legacy 18-Elite L 13-25, 25-23, 10-15
Sun 22 Mar 2:00pm A5 18 Bob vs. Skyline 18 Royal L 14-25, 20-25
18 Bob lost in the semifinals and then lost the 3rd Place Match to finish in 4th place.

18 USA - A5 18 Marc

A5 18 Marc earned the overall #5 seed and was #1 in 18 USA Pool P5.
Fri 20 Mar 2:30pm A5 18 Marc vs. Cincinnati Volleyball Academy 18-1 Conley W 25-9, 25-13
Fri 20 Mar 4:30pm A5 18 Marc vs. Extreme 18's W 25-5, 25-10
Fri 20 Mar 7:30pm A5 18 Marc vs. Austin Juniors 18 Navy W 25-13, 25-13
A5 18 Marc won their pool at 3-0 to keep their overall #5 seed and stay in contention!

A5 18 Marc continued as the #1 team in 18 USA Pool R2G1P5.
Sat 21 Mar 8:00am A5 18 Marc vs. Texas Eclipse 18 Green L 25-19, 12-25, 13-15
Sat 21 Mar 10:00am A5 18 Marc vs. Northern Nevada Jason 18-1 W 18-25, 25-23, 15-12
Sat 21 Mar 1:00pm A5 18 Marc vs. Austin Performance 18 Viper W 25-13, 25-12
A5 18 Marc finished 2nd in their pool at 2-1 and will play a challenge match for Gold.

Challenge Match C
Sat 21 Mar 8:00pm A5 18 Marc vs. Ignite 18 Elite W 14-25, 28-26, 15-10
A5 18 Marc won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 22 Mar 8:00am A5 18 Marc vs. Columbus Volleyball Academy 18 Silver W 25-22, 25-17
Sun 22 Mar 10:00am A5 18 Marc vs. Top Select 18 Elite W 25-18, 25-27, 16-14
Sun 22 Mar 12:00pm A5 18 Marc vs. Madfrog 18's N Blue L 15-25, 25-16, 16-14
Sun 22 Mar 2:00pm A5 18 Marc vs. Maverick 18 Elite W 25-19, 25-17
18 Marc lost in the semifinals and then won the 3rd Place Match to finish in 3rd place and earn a Bronze Medal and an 18 USA Bid!

17 Open - A5 17 Jing

A5 17 Jing started as the #2 team in 17 Open Pool P4.
Fri 20 Mar 9:00am A5 17 Jing vs. Mizuno Vision 17 Elite W 25-23, 25-17
Fri 20 Mar 11:00am A5 17 Jing vs. Iowa Rockets 17R W 20-25, 25-16, 15-12
Fri 20 Mar 1:00pm A5 17 Jing vs. Invasion 17-Black L 18-25, 8-25
A5 17 Jing finished 2nd in their pool at 2-1.

A5 17 Jing started as the #4 team in 17 Open Pool R2G1P3.
Sat 21 Mar 9:00am A5 17 Jing vs. AVC Cleveland Rox 17N Rob L 25-15, 19-25, 9-15
Sat 21 Mar 10:00am A5 17 Jing vs. 1st Alliance 17 Silver L 15-25, 21-25
Sat 21 Mar 12:00pm A5 17 Jing vs. Tampa United 17 Tampa L 13-25, 18-25
A5 17 Jing finished last in their pool at 0-3 to land in the Bronze Bracket.

Bronze Bracket
Sun 22 Mar 11:00am A5 17 Jing vs. Mizuno Wisconsin Juniors 17-1's W 26-24, 22-25, 15-11
Sun 22 Mar 1:00pm A5 17 Jing vs. San Antonio Magic 17 Elite W 17-25, 25-14, 16-14
Sun 22 Mar 2:00pm A5 17 Jing vs. Houston Skyline 17 RoShamBo Royal L 25-23, 21-25, 9-15
17 Jing lost in the finals of the Bronze Bracket to finish in 20th place.

17 USA - A5 17 Karen

A5 17 Karen earned the overall #12 seed and was #1 in 17 USA Pool P12.
Fri 20 Mar 2:30pm A5 17 Karen vs. Nook 17 Elite Team Mizuno W 25-23, 25-20
Fri 20 Mar 4:30pm A5 17 Karen vs. Eastside Nike Wolverines 17U W 25-11, 25-17
Fri 20 Mar 7:30pm A5 17 Karen vs. Oakland Elite 17-2 W 25-19, 25-23
A5 17 Karen won their pool at 3-0 to keep their #12 seed and stay in contention!

A5 17 Karen continued as the #1 team in 17 USA Pool R2G1P12.
Sat 21 Mar 8:00am A5 17 Karen vs. Conway Jrs 17U-Meek L 25-20, 20-25, 9-15
Sat 21 Mar 10:00am A5 17 Karen vs. A5 South 17-1 Jeff W 21-25, 25-20, 17-15
Sat 21 Mar 1:00pm A5 17 Karen vs. Eastside Cleveland 17 Elite W 25-18, 25-22
A5 17 Karen won their pool at 2-1 and must win a challenge match to make Gold.

Challenge Match D
Sat 21 Mar 7:00pm A5 17 Karen vs. Milwaukee Skyline 17 Green W 25-23, 25-16
A5 17 Karen won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 22 Mar 9:00am A5 17 Karen vs. Asics Willowbrook 17 Red on Court ICC 83 L 19-25, 21-25
17 Karen lost in the first round to finish tied for 9th.

16 Open - A5 16 Jackie

A5 16 Jackie earned the overall #6 seed and was #1 in 16 Open Pool P6 .
Fri 20 Mar 8:00am A5 16 Jackie vs. Niagara Frontier 16-1 L 23-25, 22-25
Fri 20 Mar 10:00am A5 16 Jackie vs. Elite VBTC 16 Black W 25-18, 25-13
Fri 20 Mar 1:00pm A5 16 Jackie vs. Austin Juniors 16 Mizuno W 25-20, 25-16
A5 16 Jackie finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.

A5 16 Jackie continued as the #4 team in 16 Open Pool R2G1P5.
Sat 21 Mar 9:00am A5 16 Jackie vs. 1st Alliance 16 Silver W 25-23, 22-25, 15-8
Sat 21 Mar 10:00am A5 16 Jackie vs. Top Select 16 Elite W 25-17, 24-26, 15-7
Sat 21 Mar 12:00pm A5 16 Jackie vs. Sunshine 16 Westside L 25-11, 17-25, 15-17
A5 16 Jackie won their pool at 2-1 to make the Gold Pools!

A5 16 Jackie continued as the #2 team in 16 Open Pool GMPP4.
Sun 22 Mar 9:00am A5 16 Jackie vs. Sky High 16 Black W 25-17, 25-18
Sun 22 Mar 10:00am A5 16 Jackie vs. Michigan Elite Mizuno 16 Black L 25-16, 27-29, 12-15
Sun 22 Mar 11:30am A5 16 Jackie vs. Michigan Elite Mizuno 16 Black L 20-25
A5 16 Jackie finished in a three-way tie for 1st at 1-1. They then lost a playoff set to end up 2nd in their pool and finish tied for 5th.

16 USA - A5 16 Gary

A5 16 Gary started as the #2 team in 16 USA Pool P9.
Fri 20 Mar 3:30pm A5 16 Gary vs. P3R 16 Cathedral W 25-12, 25-17
Fri 20 Mar 5:30pm A5 16 Gary vs. NKJV 16 McElveen W 25-23, 25-16
Fri 20 Mar 7:30pm A5 16 Gary vs. Palm Beach Juniors 16 E L 17-25, 15-25
A5 16 Gary finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.

A5 16 Gary continued as the #4 team in 16 USA Pool R2G1P10.
Sat 21 Mar 9:00am A5 16 Gary vs. Kaepa Krush 16 National W 25-21, 30-28
Sat 21 Mar 10:00am A5 16 Gary vs. Blackswamp 16-Atchison L 12-25, 22-25
Sat 21 Mar 12:00pm A5 16 Gary vs. Extreme MAVS 16-1 W 25-22, 25-23
A5 16 Gary finished 2nd in their pool at 2-1 and must win a challenge match to make Gold.

Challenge Match H
Sat 21 Mar 7:00pm A5 16 Gary vs. Lake Norman 16 Black W 25-22, 14-25, 15-10
A5 16 Gary won their challenge match to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 22 Mar 8:00am A5 16 Gary vs. AVC Cleveland Rox 16N Bojan W 19-25, 25-21, 15-8
Sun 22 Mar 10:00am A5 16 Gary vs. Palm Beach Juniors 16 E L 16-25, 19-25
16 Gary lost in the quarterfinals to finish tied for 5th after knocking out the #1 seed in the first round.

15 Open - A5 15 Gabe

A5 15 Gabe earned the overall #10 seed and was #1 in 15 Open Pool P10.
Fri 20 Mar 8:00am A5 15 Gabe vs. Lone Star 15 EP W 25-13, 25-17
Fri 20 Mar 10:00am A5 15 Gabe vs. Maverick 15 Elite W 25-16, 25-21
Fri 20 Mar 1:00pm A5 15 Gabe vs. High Performance St. Louis 15 Royal W 27-25, 25-12
A5 15 Gabe won their pool at 3-0 to keep their #10 seed and stay in contention!

A5 15 Gabe started as the #2 team in 15 Open Pool R2G1P3.
Sat 21 Mar 9:00am A5 15 Gabe vs. Northern Kentucky 15 Tsunami W 25-19, 25-16
Sat 21 Mar 11:00am A5 15 Gabe vs. Eastside Cleveland 15 Elite W 25-15, 25-17
Sat 21 Mar 1:00pm A5 15 Gabe vs. Excel 151 National W 25-15, 25-19
A5 15 Gabe won their pool at 3-0 to make the Gold Pools as the #3 seed!

A5 15 Gabe continued as the #1 team in 15 Open Pool GMPP3.
Sun 22 Mar 8:00am A5 15 Gabe vs. Colorado Juniors 15 Shannon W 25-18, 14-25, 15-12
Sun 22 Mar 10:00am A5 15 Gabe vs. Asics MAVS 15-1 L 32-34, 18-25
Sun 22 Mar 11:00am A5 15 Gabe vs. Colorado Juniors 15 Shannon W 25-22
Sun 22 Mar 11:30am A5 15 Gabe vs. Asics MAVS 15-1 W 25-18
A5 15 Gabe ended up in a three-way tie at 1-1 and then won two playoff sets to win their pool and make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 22 Mar 12:00pm A5 15 Gabe vs. Legacy 15-Elite L 20-25, 19-25
Sun 22 Mar 2:00pm A5 15 Gabe vs. AVC Cleveland Rox 15N Harvey W 25-20, 25-23
15 Gabe lost in the semifnals and then won the 3rd Place Match to finish in 3rd place and earn a Bronze Medal and a 15 Open Bid!

Molten Florida Pre-Qualifier

This tournament is being played at the Tampa Convention Center (TCC), the University of South Florida Recreation Center (USF), and Berkley Prep (BP) in Tampa, FL.

18 Open - A5 18 Katie

A5 18 Katie started as the #3 team in 18 Open Pool R1P1.
Sat 21 Mar 3:00pm A5 18 Katie vs. Tampa United 18 Tampa L 13-25, 10-25
Sat 21 Mar 6:00pm A5 18 Katie vs. Voleimiami 18 Orange Asics L 20-25, 18-25
Sat 21 Mar 7:00pm A5 18 Katie vs. Tampa Titans 18-Sole W 18-25, 25-17, 15-12
A5 18 Katie finished last in their pool at 1-2 with a 2-5 sets record to land in the Bronze Bracket.

Bronze Bracket
Sun 22 Mar 12:00pm A5 18 Katie vs. St. Pete 18 Teal W 22-25, 25-14, 15-10
Sun 22 Mar 3:00pm A5 18 Katie vs. Florida Suns 18 Black L 25-19, 12-25, 9-15
A5 18 Katie lost in the finals of the Bronze Bracket to finish in 14th place.

16 Open - A5 16 Heather

A5 16 Heather started as the #2 team in 16 Open Pool R1P6.
Sat 21 Mar 9:00am A5 16 Heather vs. South Dade 16 National White W 25-20, 25-10
Sat 21 Mar 11:00am A5 16 Heather vs. Tampa Bay One 16 Black L 20-25, 24-26
Sat 21 Mar 1:00pm A5 16 Heather vs. Emerald Coast 16 National L 16-25, 26-24, 9-15
A5 16 Heather finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Silver B Bracket.

Silver B Bracket
Sun 22 Mar 9:00am A5 16 Heather vs. Cape Coast 16-1 W 25-23, 25-18
Sun 22 Mar 11:00am A5 16 Heather vs. Florida Suns 16 Black W 22-25, 25-21, 15-12
A5 16 Heather won the Silver B Bracket to finish tied for 15th.

14 Open - A5 14 Marge

A5 14 Marge started as the #2 team in 14 Open Pool R1P3.
Sat 21 Mar 4:00pm A5 14 Marge vs. GAC 14 Black W 25-20, 25-23
Sat 21 Mar 6:00pm A5 14 Marge vs. Tampa Juniors 14 Elite L 23-25, 12-25
Sat 21 Mar 8:00pm A5 14 Marge vs. TBVA 13O Black L 16-25, 15-25
A5 14 Marge finished 3rd in their pool at 1-2 with a 2-4 sets record to land in Silver Pool B.

Silver Pool B
Sun 22 Mar 3:00pm A5 14 Marge vs. USA South 14 National W 21-25, 25-16, 16-14
Sun 22 Mar 4:00pm A5 14 Marge vs. Boomers 14 Black L 16-25, 27-25, 12-15
A5 14 Marge ended up 2nd in Silver Pool B at 1-1 to finish tied for 13th.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

We offer a club environment where coaching is consistent from the first time a player enters a gym at the age of 6 through when he or she graduates from high school.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax