Week 23: AAU Nationals Day 3

June 18, 2015 - We're all angling for the best bracket we can make on Day 3 of AAUs.

AAU Girls National Championships

This tournament is being played at the HP Fieldhouse and Jostens Center at the ESPN Wide World of Sports Complex in Lake Buena Vista, FL, the Orange County Convention Center in Orlando, FL and the Orlando Sports Center in Orlando, FL.

18 Open - A5 18 Bob, A5 18 Marc, A5 16 Jackie

A5 18 Bob continued as the #4 team in 18 Open Pool R3G1P3.
Thu 18 Jun 9:00am A5 18 Bob vs. Nebraska Juniors 181 L 22-25, 25-22, 12-15
Thu 18 Jun 10:00am A5 18 Bob vs. Asics Munciana Samurai L 25-23, 22-25, 11-15
Thu 18 Jun 12:00pm A5 18 Bob vs. 1st Alliance 18 Silver W 25-23, 25-15
A5 18 Bob finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Red Bracket.

A5 18 Marc moved on as the #2 team in 18 Open Pool R3G2P5.
Thu 18 Jun 9:00am A5 18 Marc vs. Michigan Elite Mizuno 18 Black W 25-22, 21-25, 16-14
Thu 18 Jun 11:00am A5 18 Marc vs. Mizuno Northern Lights 18-1 L 23-25, 17-25
Thu 18 Jun 1:00pm A5 18 Marc vs. WVBA 18 Mizuno L 22-25, 27-29
A5 18 Marc finished 4th in their pool at 1-2 with a 2-5 sets record to land in the Blue Bracket.

A5 16 Jackie moved on as the #2 team in 18 Open Pool R3G2P7.
Thu 18 Jun 9:00am A5 16 Jackie vs. Wildcat Juniors 18 Black L 25-20, 22-25, 11-15
Thu 18 Jun 10:00am A5 16 Jackie vs. Asics KIVA 18 Red L 25-22, 13-25, 11-15
Thu 18 Jun 12:00pm A5 16 Jackie vs. 951 Elite 18-1 Wild Pepper W 23-25, 25-18, 19-17
A5 16 Jackie finished 3rd in their pool at 0-2 and then won their crossover to land in the White Bracket.

15 Open - A5 15 Gabe

A5 15 Gabe continued as the #1 team in 15 Open Pool R3G1P1.
Thu 18 Jun 8:00am A5 15 Gabe vs. TBVA 15T W 25-23, 23-25, 15-10
Thu 18 Jun 10:00am A5 15 Gabe vs. Mizuno Wisconsin Juniors 15-1's W 25-16, 25-18
Thu 18 Jun 1:00pm A5 15 Gabe vs. Beach Vibes 15's Hurricanes W 25-20, 25-22
A5 15 Gabe won their pool at 3-0 to take their #1 seed to the Championship Bracket!

15 Premier - A5 15 Boba

A5 15 Boba continued as the #1 team in 15 Premier Pool R3G1P4.
Thu 18 Jun 8:00am A5 15 Boba vs. Upward Stars 15 Brent W 25-17, 25-12
Thu 18 Jun 10:00am A5 15 Boba vs. West Bend Power 15 Purple W 25-16, 25-19
Thu 18 Jun 1:00pm A5 15 Boba vs. Elite VBTC 15 Blue W 25-13, 25-23
A5 15 Boba won their pool at 3-0!

Challenge Match 4
Thu 18 Jun 6:00pm A5 15 Boba vs. DFFO 15 National Black W 20-25, 25-17, 15-13
A5 15 Boba won their Challenge Match to take their #4 seed to the Championship Bracket!

15 Club - A5 15 Dan

A5 15 Dan continued as the #1 team in 15 Club Pool R3G1P3.
Thu 18 Jun 8:00am A5 15 Dan vs. Tri-State Elite 15 White W 25-11, 25-20
Thu 18 Jun 10:00am A5 15 Dan vs. Austin Performance 15 Ikaika W 22-25, 25-15, 15-10
Thu 18 Jun 1:00pm A5 15 Dan vs. Cape Coast 15 Elite W 25-18, 25-23
A5 15 Dan won their pool at 3-0!

Challenge Match 3
Thu 18 Jun 5:00pm A5 15 Dan vs. Gulf Coast Volleyball Association 151 Coast W 25-23, 27-25
A5 15 Dan won their Challenge Match to take thier #3 seed to the Championship Bracket!

14 Open - A5 14 Suzanne

A5 14 Suzanne continued as the #1 team in 14 Open Pool R3G1P4.
Thu 18 Jun 11:00am A5 14 Suzanne vs. K2 14 Elite Navy W 25-11, 25-23
Thu 18 Jun 1:00pm A5 14 Suzanne vs. 14-1 Vaqueras Milton W 25-16, 25-23
A5 14 Suzanne won their pool at 2-0 to take their #4 seed to the Championship Bracket!

14 Premier - A5 14 Karen

A5 14 Karen continued as the #1 team in 14 Premier Pool R3G1P5.
Thu 18 Jun 8:00am A5 14 Karen vs. Wildcat Juniors 14 Purple W 25-19, 25-17
Thu 18 Jun 10:00am A5 14 Karen vs. TBVA 14O W 17-25, 25-20, 15-7
Thu 18 Jun 1:00pm A5 14 Karen vs. Magnum 14 Mizuno W 25-15, 25-21
A5 14 Karen won their pool at 3-0!

Challenge Match 3
Thu 18 Jun 5:00pm A5 14 Karen vs. Asics Munciana Jaguars W 25-19, 25-22
A5 14 Karen won their Challenge Match to take their #5 seed to the Championship Bracket!

14 Club - A5 14 Marge

A5 14 Marge moved on as the #1 team in 14 Club Pool R3G2P19.
Thu 18 Jun 3:00pm A5 14 Marge vs. Lions 14 Blue W 25-23, 25-22
Thu 18 Jun 5:00pm A5 14 Marge vs. Motion Volleyball Program W 25-18, 25-14
Thu 18 Jun 8:00pm A5 14 Marge vs. Wildfire 14 Black W 25-22, 23-25, 15-8
A5 14 Marge won their pool at 3-0 to make the Blue Bracket!

13 Open - A5 13 PC

A5 13 PC moved on as the #3 team in 13 Open Pool R3G2P5.
Thu 18 Jun 8:00am A5 13 PC vs. Asics Team Indiana Elite 131 L 21-25, 20-25
Thu 18 Jun 11:00am A5 13 PC vs. Legacy 13-Elite W 25-21, 25-11
Thu 18 Jun 12:00pm A5 13 PC vs. Ka Ulukoa 13 Black W 26-24, 25-8
A5 13 PC finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Consolation Bracket.

13 Classic - A5 13 Nikki

A5 13 Nikki continued as the #4 team in 13 Classic Pool R3G1P2.
Thu 18 Jun 9:00am A5 13 Nikki vs. Union 13 Indiana Ricks W 25-21, 25-20
Thu 18 Jun 10:00am A5 13 Nikki vs. OVA 13 National Red W 25-12, 26-24
Thu 18 Jun 12:00pm A5 13 Nikki vs. Lightning Volleyball Academy 13 Premier W 25-18, 25-8
A5 13 Nikki won their pool at 3-0!

Challenge Match 2
Thu 18 Jun 5:00pm A5 13 Nikki vs. Texas Tornados 13 Black W 25-14, 25-12
A5 13 Nikki won their Challenge Match to become the #2 seed in the Championship Bracket!

12 Open - A5 12 Jing

A5 12 Jing continued as the #4 team in 12 Open Pool R3G1P1.
Thu 18 Jun 9:00am A5 12 Jing vs. Queens Richard 12U W 20-25, 25-21, 15-13
Thu 18 Jun 10:00am A5 12 Jing vs. Guaynabo Alex W 25-23, 25-23
Thu 18 Jun 12:00pm A5 12 Jing vs. Guaynabo Elite 12 Under W 26-24, 20-25, 15-10
A5 12 Jing won their pool at 3-0 to become the #1 seed in the Championship Bracket!

12 Club - A5 12 Tee

A5 12 Tee continued as the #3 team in 12 Club Pool R3G1P1.
Thu 18 Jun 8:00am A5 12 Tee vs. Union 12 Kentucky Smith L 16-25, 22-25
Thu 18 Jun 11:00am A5 12 Tee vs. Lightning Volleyball Academy 12 Elite W 25-20, 25-20
Thu 18 Jun 12:00pm A5 12 Tee vs. Fort Wayne 12 Blue L 19-25, 20-25
Thu 18 Jun 2:00pm A5 12 Tee vs. Lightning Volleyball Academy 12 Elite L 22-25
A5 12 Tee finished 4th in their pool at 1-2 after losing a playoff to break a 3-way tie for 2nd to land in the Red Bracket.

11 & Under - A5 11 Walter

A5 11 Walter moved on as the #2 team in 11 & Under Pool R3G2P7.
Thu 18 Jun 8:00am A5 11 Walter vs. Tribe 11 Elite W 25-12, 25-19
Thu 18 Jun 9:00am A5 11 Walter vs. EVA U11 W 25-11, 25-12
Thu 18 Jun 12:00pm A5 11 Walter vs. Vision 11 Under Armour W 25-19, 25-6
Thu 18 Jun 1:00pm A5 11 Walter vs. Asics Munciana Kunoichis W 28-26, 25-19
A5 11 Walter won their pool at 4-0 to make the White Bracket!


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2015, 2 teams ranked in the Top 10 of every age group in the SRVA rankings - including 5 teams ranked first in the region. in 14, 15, 16, 18 teams were ranked 1st and 2nd. A total of 22 teams finished the season ranked in the Top 10.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax