Week 23: AAU Nationals Day 4

June 19, 2015 - We have a shot seven championships on Day 4 of AAUs.

AAU Girls National Championships

This tournament is being played at the HP Fieldhouse and Jostens Center at the ESPN Wide World of Sports Complex in Lake Buena Vista, FL, the Orange County Convention Center in Orlando, FL and the Orlando Sports Center in Orlando, FL.

18 Open - A5 18 Bob, A5 18 Marc, A5 16 Jackie

Red Bracket
Fri 19 Jun 11:00am A5 18 Bob vs. Union 18 Asics Cantway W 25-22, 22-25, 15-13
Fri 19 Jun 2:00pm A5 18 Bob vs. Asics Team Indiana Elite 181 W 25-20, 25-16
Fri 19 Jun 3:00pm A5 18 Bob vs. Synergy Force 18-1 W 25-15, 25-23
A5 18 Bob won the Red Bracket to finish in 9th place.

White Bracket
Fri 19 Jun 8:00am A5 16 Jackie vs. Mizuno Northern Lights 18-1 L 17-25, 21-25
A5 16 Jackie lost in the quarterfinals of the White Bracket to finish tied for 21st.

Blue Bracket
Fri 19 Jun 9:00am A5 18 Marc vs. 951 Elite 18-1 Wild Pepper L 13-25, 17-25
A5 18 Marc lost in the quarterfinals of the Blue Bracket to finish tied for 29th.

18 Club - A5 18 Katie

A5 18 Katie started as the #2 team in 18 Club Pool R1P13.
Fri 19 Jun 4:00pm A5 18 Katie vs. Pacific Juniors 18-Grey W 25-18, 25-5
Fri 19 Jun 6:00pm A5 18 Katie vs. Circle City 18 White W 25-19, 25-17
Fri 19 Jun 8:00pm A5 18 Katie vs. Asics KIVA 18 White L 23-25, 25-17, 12-15
A5 18 Katie finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.

18 & Under Boys - A5 18 Jeff

A5 18 Jeff started as the #3 team in 18 & Under Pool R1P3.
Fri 19 Jun 8:00am A5 18 Jeff vs. Gigantes Carolina - 18 L 25-18, 22-25, 12-15
Fri 19 Jun 9:00am A5 18 Jeff vs. Coastal 18N-2 L 16-25, 22-25
Fri 19 Jun 12:00pm A5 18 Jeff vs. Coastal 18N-1 W 25-22, 25-23
A5 18 Jeff finished 3rd in their pool at 0-2 and then won their crossover to stay in contention.

15 Open - A5 15 Gabe

Championship Bracket
Fri 19 Jun 9:00am A5 15 Gabe vs. Asics KIVA 15 Red W 25-21, 25-23
Fri 19 Jun 11:00am A5 15 Gabe vs. OVA 15 Asics W 25-14, 26-24
Fri 19 Jun 8:15pm A5 15 Gabe vs. TBVA 15C L 21-25, 18-25
A5 15 Gabe lost in the finals to finish in 2nd place and earn a Silver Medal. This is our best ever 15 Open finish at AAUs.

15 Premier - A5 15 Boba

Championship Bracket
Fri 19 Jun 8:00am A5 15 Boba vs. Circle City 15 Black W 25-12, 26-24
Fri 19 Jun 11:00am A5 15 Boba vs. Mizuno Northern Lights 15-2 L 20-25, 12-25
A5 15 Boba lost in the semifinals to finish tied for 3rd and earn a Bronze Medal. This is our best ever 15 Premier finish at AAUs.

15 Club - A5 15 Dan

Championship Bracket
Fri 19 Jun 9:00am A5 15 Dan vs. Xcel 15X Select W 25-20, 17-25, 15-11
Fri 19 Jun 11:00am A5 15 Dan vs. Miami Elite 15 Blue W 22-25, 25-19, 15-10
Fri 19 Jun 2:00pm A5 15 Dan vs. Palm Beach Juniors 15 Elite W 25-22, 18-25, 15-11
Fri 19 Jun 8:15pm A5 15 Dan vs. Club 1 15 Elite W 25-16, 25-22
A5 15 Dan won the 15 Club Championship and a Gold Medal! This is our first AAU Gold Medal in any division!

14 Open - A5 14 Suzanne

Championship Bracket
Fri 19 Jun 8:00am A5 14 Suzanne vs. OVA 14 Asics L 22-25, 23-25
A5 14 Suzanne lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

14 Premier - A5 14 Karen

Championship Bracket
Fri 19 Jun 8:00am A5 14 Karen vs. Gainesville Juniors 14 Elite L 21-25, 20-25
A5 14 Karen lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

14 Club - A5 14 Marge

Blue Bracket
Fri 19 Jun 8:00am A5 14 Marge vs. Fort Wayne 14 Black L 25-27, 22-25
A5 14 Marge lost in the first round of the Blue Bracket to finish tied for 59th.

14 & Under Boys - A5 14 Kip

A5 14 Kip earned the overall #3 seed and was #1 in 14 & Under Pool R1P3.
Fri 19 Jun 3:00pm A5 14 Kip vs. Orlando Gold 14 North W 25-15, 25-14
Fri 19 Jun 5:00pm A5 14 Kip vs. Ocean Bay 14 Waves W 25-9, 25-12
Fri 19 Jun 7:00pm A5 14 Kip vs. Criollos 12U W 25-17, 17-25, 15-9
Fri 19 Jun 8:00pm A5 14 Kip vs. Toreros Volleyball Academy 14s W 18-25, 25-18, 15-12
A5 14 Kip won their pool at 4-0 to keep their #3 seed!

13 Open - A5 13 PC

Consolation Bracket
Fri 19 Jun 12:00pm A5 13 PC vs. Capitanas 13 L 18-25, 23-25
A5 13 PC lost in the quarterfinals of the Consolation Bracket to finish tied for 15th.

13 Classic - A5 13 Nikki

Championship Bracket
Fri 19 Jun 9:00am A5 13 Nikki vs. East Columbus 13-Flames L 25-15, 23-25, 8-15
A5 13 Nikki lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

12 Open - A5 12 Jing

Championship Bracket
Fri 19 Jun 9:00am A5 12 Jing vs. Milwaukee Sting 12 Gold L 22-25, 21-25
A5 12 Jing lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

12 Club - A5 12 Tee

Red Bracket
Fri 19 Jun 8:00am A5 12 Tee vs. Milwaukee Sting 12 Black L 5-25, 21-25
A5 12 Tee lost in the first round of the Red Bracket to finish tied for 21st.

11 & Under - A5 11 Walter

White Bracket
Fri 19 Jun 9:00am A5 11 Walter vs. Club Max 11 National W 25-19, 25-18
Fri 19 Jun 11:00am A5 11 Walter vs. Team Elite St. Louis 11 Red W 27-25, 19-25, 15-9
Fri 19 Jun 12:00pm A5 11 Walter vs. North Volleyball Academy 11 L 23-25, 25-21, 4-15
A5 11 Walter lost in the finals of the White Bracket to finish in 16th place.


A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2014 our 18-Bob team finished 3rd in the country in 18-Open, and our 17-Jing team finished 2nd in the country in 17-Open.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax