Week 11: Bid South

March 25, 2016 - Only one event this weekend, and it's a big one: Easter. Also, the Big South Qualifier is in town.

Big South Qualifier

This tournament is being played at the Georgia World Congress Center in Atlanta, GA.

18 American - A5 18 Duane

A5 18 Duane started as the #1 team in 18 American Pool R1P22.
Fri 25 Mar 3:00pm A5 18 Duane vs. Wildfire 18 National W 25-16, 25-20
Fri 25 Mar 5:00pm A5 18 Duane vs. Lake Murray 18 Red W 25-7, 25-8
Fri 25 Mar 8:00pm A5 18 Duane vs. NRV 18 McCoy W 25-17, 25-20
18 Duane won their pool at 3-0 to keep their #22 seed!
 
A5 18 Duane continued as the #2 team in 18 American Pool R2D1P9.
Sat 26 Mar 9:00am A5 18 Duane vs. GA5 18 Marlon W 25-11, 25-15
Sat 26 Mar 11:00am A5 18 Duane vs. Next Gen 18 1 W 25-14, 25-16
Sat 26 Mar 1:00pm A5 18 Duane vs. USPAV 18 White L 25-27, 25-19, 10-15
18 Duane finished 2nd in their pool at 2-1 and must win a challenge match to make Gold.
 
Challenge Match 9
Sat 26 Mar 5:00pm A5 18 Duane vs. Venom 18 Black L 23-25, 25-19, 13-15
18 Duane lost their challenge match to land in the Silver B Bracket.
 
Silver B Bracket
Sun 27 Mar 8:00am A5 18 Duane vs. Zoo City 18 1 W 25-11, 25-12
Sun 27 Mar 10:00am A5 18 Duane vs. 352 Elite 18 Lime W 25-22. 25-16
Sun 27 Mar 11:00am A5 18 Duane vs. Lynchburg 18 1 L 25-27, 25-19, 10-15
18 Duane lost in the finals of the Silver B Bracket to finish tied for 19th.
 

17 Open - A5 17 Jing, A5 17 Marc

A5 17 Jing started as the #1 team in 17 Open Pool R1P4.
Fri 25 Mar 8:00am A5 17 Jing vs. Piedmont 17 Kerry W 25-20, 25-14
Fri 25 Mar 10:00am A5 17 Jing vs. Thunder Bay 17-1 W 25-7, 25-7
Fri 25 Mar 1:00pm A5 17 Jing vs. Northern Virginia 17 ICE Elite W 25-10, 25-12
17 Jing won their pool at 3-0 to keep their #4 seed!
 
A5 17 Jing continued as the #1 team in 17 Open Pool R2D1P4.
Sat 26 Mar 8:00am A5 17 Jing vs. Tsunami 17-Rafael W 25-15, 25-22
Sat 26 Mar 10:00am A5 17 Jing vs. Alamo 17 Premier W 25-20, 25-12
Sat 26 Mar 1:00pm A5 17 Jing vs. Wave 17 1 W 25-23, 25-21
17 Jing won their pool at 3-0 to take their #4 seed to the Gold Pools!
 
Gold Pool 1
Sat 26 Mar 7:00pm A5 17 Jing vs. Carolina Juniors 17 1 W 25-16, 25-20
Sun 27 Mar 9:00am A5 17 Jing vs. OVA/TBVA 17 Tampa Asics Red W 25-21, 25-12
Sun 27 Mar 11:00am A5 17 Jing vs. Williamsburg 17 National EP W 25-22, 25-23
17 Jing won their pool at 3-0 to make the Championship Match and earn a 17 Open Bid!
 
Championship Match
Sun 27 Mar 12:00pm A5 17 Jing vs. Top Select 17 Elite Blake L 24-26, 13-25
17 Jing lost in the finals to finish in 2nd place.
 

17 Open - A5 17 Marc

A5 17 Marc started as the #2 team in 17 Open Pool R1P5.
Fri 25 Mar 9:00am A5 17 Marc vs. Chapel Hill Area 17-1 W 25-21, 23-25, 15-11
Fri 25 Mar 11:00am A5 17 Marc vs. Show Me 17 Rox W 25-19, 25-20
Fri 25 Mar 1:00pm A5 17 Marc vs. Wave 17 1 L 25-15, 13-25, 11-15
17 Marc finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention and stealing a set from a very good Wave squad.
 
A5 17 Marc continued as the #3 team in 17 Open Pool R2D1P3.
Sat 26 Mar 8:00am A5 17 Marc vs. OVA/TBVA 17 Tampa Asics Red W 25-19, 25-19
Sat 26 Mar 11:00am A5 17 Marc vs. Triangle 17 Black L 15-25, 22-25
Sat 26 Mar 12:00pm A5 17 Marc vs. Piedmont 17 Kerry W 25-23, 23-25, 15-10
Sat 26 Mar 2:05pm A5 17 Marc vs. OVA/TBVA 17 Tampa Asics Red L 23-25
17 Marc finished in a 3-way tie for 1st in their pool at 2-1. They then lost a playoff to finish 3rd and land in the Silver Bracket.
 
Silver Bracket
Sun 27 Mar 1:00pm A5 17 Marc vs. Eastside Cleveland 17 Black W 25-22, 25-16
Sun 27 Mar 2:00pm A5 17 Marc vs. Alamo 17 Premier L 8-25, 26-24, 19-21
17 Marc lost in the finals of the Silver Bracket to finish in 8th place.
 

16 Open - A5 16 Gabe

A5 16 Gabe started as the #1 team in 16 Open Pool R1P1.
Fri 25 Mar 8:00am A5 16 Gabe vs. Piedmont 16 Blaine W 25-14, 25-13
Fri 25 Mar 10:00am A5 16 Gabe vs. Sweet 16's W 25-2, 25-5
Fri 25 Mar 1:00pm A5 16 Gabe vs. OVA/TBVA 16 Tampa Asics Red W 25-16, 25-17
16 Gabe won their pool at 3-0 to keep their #1 seed!
 
A5 16 Gabe continued as the #1 team in 16 Open Pool R2D1P1.
Sat 26 Mar 8:00am A5 16 Gabe vs. VA Elite 16s W 25-11, 25-14
Sat 26 Mar 10:00am A5 16 Gabe vs. Northern Kentucky VC 16-1 Tsunami W 25-17, 25-19
Sat 26 Mar 1:00pm A5 16 Gabe vs. Northern Virginia 16 ICE Elite W 25-11, 25-10
16 Gabe won their pool at 3-0 to take their #1 seed to the Gold Pools!
 
Gold Pool 1
Sat 26 Mar 6:00pm A5 16 Gabe vs. OVA/TBVA 16 Tampa Asics Red W 25-18, 25-21
Sun 27 Mar 8:00am A5 16 Gabe vs. Coast 16 1 Austin W 25-17, 25-17
Sun 27 Mar 11:00am A5 16 Gabe vs. Alamo 16 Premier W 25-16, 24-26, 15-12
16 Gabe won their pool at 3-0 to make the Championship Match!
 
Championship Match
Sun 27 Mar 12:00pm A5 16 Gabe vs. OVA/TBVA 16 Asics Red W 25-18, 25-23
16 Gabe won the 16 Open Championship!
 

16 USA - A5 16 Gary

A5 16 Gary started as the #1 team in 16 USA Pool R1P8.
Fri 25 Mar 8:00am A5 16 Gary vs. Venom 16 Black W 25-9, 25-18
Fri 25 Mar 10:00am A5 16 Gary vs. Magnum 16 Elite W 25-11, 25-15
Fri 25 Mar 1:00pm A5 16 Gary vs. Cape Fear 16 Crush W 25-8, 25-9
16 Gary won their pool at 3-0 to keep their #8 seed!
 
A5 16 Gary continued as the #1 team in 16 USA Pool R2D1P8.
Sat 26 Mar 8:00am A5 16 Gary vs. Xcel 16X Select W 25-20, 25-14
Sat 26 Mar 10:00am A5 16 Gary vs. MVP 16-Gold W 25-11, 25-8
Sat 26 Mar 1:00pm A5 16 Gary vs. Triangle 16 Blue W 25-13, 25-13
16 Gary won their pool at 3-0 to take their #8 seed to the Gold Bracket!
 
A5 16 Gary in 16 USA Pool R3D1G on Hall B Court 11.
Sun 27 Mar 8:00am A5 16 Gary vs. NOLA 16 1 Lauren W 25-22, 25-15
Sun 27 Mar 10:00am A5 16 Gary vs. Eastside Cleveland 16 Black W 25-16, 25-16
Sun 27 Mar 12:00pm A5 16 Gary vs. A5 South 16-1 Joe L 21-25, 21-25
Sun 27 Mar 2:00pm A5 16 Gary vs. Xcel 16X Select W 25-13, 25-18
16 Gary lost in the semifinals and then won the 3rd place match to finish in 3rd place and earn a 16 USA Bid!
 

16 American - A5 16 Matt

A5 16 Matt started as the #1 team in 16 American Pool R1P1.
Fri 25 Mar 3:00pm A5 16 Matt vs. Tampa Elite 16 Jon W 25-12, 25-15
Fri 25 Mar 5:00pm A5 16 Matt vs. Attack 16 Royal W 25-21, 25-15
Fri 25 Mar 8:00pm A5 16 Matt vs. West Florida Waves 16 Power W 25-18, 27-25
16 Matt won their pool at 3-0 to keep their #1 seed!
 
A5 16 Matt continued as the #1 team in 16 American Pool R2D1P1.
Sat 26 Mar 8:00am A5 16 Matt vs. Nona 16 National W 25-11, 25-13
Sat 26 Mar 10:00am A5 16 Matt vs. Cobb Atlanta 16-3 A'Sheana W 25-16, 25-5
Sat 26 Mar 1:00pm A5 16 Matt vs. Jammers 16 Red W 25-10, 25-14
16 Matt won their pool at 3-0 to keep their #1 seed in the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 27 Mar 8:00am A5 16 Matt vs. Austin Juniors 16 Navy W 25-18, 21-25, 15-8
Sun 27 Mar 10:00am A5 16 Matt vs. Evansville United U16-Black W 25-21, 25-21
Sun 27 Mar 12:00pm A5 16 Matt vs. Tampa Elite 16 Kristina W 25-21, 25-14
Sun 27 Mar 1:00pm A5 16 Matt vs. Top Select 16 Top W 25-22, 25-16
16 Matt won the 16 American Championship and a 16 American Bid! They lost one set going wire-to-wire as the #1 seed!
 

15 Open - A5 15 Scoba

A5 15 Scoba started as the #1 team in 15 Open Pool R1P2.
Fri 25 Mar 8:00am A5 15 Scoba vs. Carolina Juniors 15 1 W 25-20, 25-10
Fri 25 Mar 10:00am A5 15 Scoba vs. EliteVBTC 15 Black W 25-15, 25-8
Fri 25 Mar 1:00pm A5 15 Scoba vs. OVA/TBVA 15 Asics Blue W 25-21, 25-12
15 Scoba won their pool at 3-0 to keep their #2 seed!
 
A5 15 Scoba continued as the #1 team in 15 Open Pool R2D1P2.
Sat 26 Mar 8:00am A5 15 Scoba vs. Top Select 15 Elite W 25-20, 20-25, 15-9
Sat 26 Mar 10:00am A5 15 Scoba vs. OVA/TBVA 15 Tampa Asics Red W 25-14, 25-11
Sat 26 Mar 1:00pm A5 15 Scoba vs. OVA/TBVA 15 Asics Red W 25-11, 25-7
15 Scoba won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Pool!
 
Gold Pool on Hall B Court 31.
Sun 27 Mar 9:00am A5 15 Scoba vs. Lone Star 15 Endless Pursuit W 25-13, 25-17
Sun 27 Mar 11:00am A5 15 Scoba vs. OVA/TBVA 15 Asics Red W 25-16, 25-11
Sun 27 Mar 1:00pm A5 15 Scoba vs. Elevation 15 Schaad L 23-25, 17-25
15 Scoba finished 2nd in their pool at 2-1 to wind up in 2nd place and earn a 15 Open Bid!
 

15 USA - A5 15 JJ

A5 15 JJ started as the #2 team in 15 USA Pool R1P10.
Fri 25 Mar 9:00am A5 15 JJ vs. Grand Strand Juniors 15 Richard W 25-17, 25-12
Fri 25 Mar 11:00am A5 15 JJ vs. Biltmore 15 Elite W 25-13, 25-22
Fri 25 Mar 1:00pm A5 15 JJ vs. Triangle 15 Blue W 25-18, 25-17
15 JJ won their pool at 3-0 to become the #10 seed!
 
A5 15 JJ continued as the #2 team in 15 USA Pool R2D1P7.
Sat 26 Mar 9:00am A5 15 JJ vs. Piedmont 15 Vedat W 25-14, 21-25, 15-11
Sat 26 Mar 11:00am A5 15 JJ vs. River Valley Juniors 15 1 W 25-19, 20-25, 15-7
Sat 26 Mar 1:00pm A5 15 JJ vs. Pinellas Heat 15 Elite L 11-25, 25-21, 9-15
15 JJ finished 2nd in their pool at 2-1 and made the Gold Bracket.
 
Gold Bracket
Sun 27 Mar 8:00am A5 15 JJ vs. MVP 15-Gold L 25-17, 17-25, 10-15
15 JJ lost in the first round to finish tied for 9th.
 

15 American - A5 15 Earl, A5 15 Erik

A5 15 Earl started as the #1 team in 15 American Pool R1P13.
Fri 25 Mar 3:00pm A5 15 Earl vs. Prostyle 15 Black Premier L 25-27, 24-26
Fri 25 Mar 5:00pm A5 15 Earl vs. NC Coastal 15 Black W 25-11, 25-14
Fri 25 Mar 8:00pm A5 15 Earl vs. Volley One Athens 15 1 W 25-16, 25-20
15 Earl finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.
 
A5 15 Earl continued as the #4 team in 15 American Pool R2D1P15.
Sat 26 Mar 9:00am A5 15 Earl vs. Carolina Select 15 Boom W 25-20, 20-25, 15-6
Sat 26 Mar 10:00am A5 15 Earl vs. MVA 15 1 L 8-25, 19-25
Sat 26 Mar 12:00pm A5 15 Earl vs. Dynamite 15 1 W 25-15, 26-24
15 Earl finished 2nd in their pool at 2-1 and must win a challenge bracket to make Gold.
 
Challenge Bracket 6
Sat 26 Mar 5:00pm A5 15 Earl vs. Attack 15 Royal W 25-22, 25-21
Sat 26 Mar 6:00pm A5 15 Earl vs. Magnum 15 Green L 21-25, 23-25
15 Earl finished 2nd in their challenge bracket to land in the Silver C Bracket.
 
Silver C Bracket
Sun 27 Mar 9:00am A5 15 Earl vs. OVA/TBVA 15 Tampa Molten Red W 25-16, 25-20
Sun 27 Mar 10:00am A5 15 Earl vs. SC Midlands 15 National Elite W 25-17, 25-9
15 Earl won the Silver B Bracket to finish tied for 17th.
 
A5 15 Erik started as the #2 team in 15 American Pool R1P31.
Fri 25 Mar 4:00pm A5 15 Erik vs. OVA/TBVA 15 North Travel Blue W 25-19, 22-25, 15-11
Fri 25 Mar 6:00pm A5 15 Erik vs. Palmetto Strikers 15U National W 18-25, 25-20, 17-15
Fri 25 Mar 8:00pm A5 15 Erik vs. Piedmont 15 Shayla W 23-25, 25-14, 15-9
15 Erik won their pool at 3-0 to keep their #31 seed!
 
A5 15 Erik continued as the #2 team in 15 American Pool R2D1P4.
Sat 26 Mar 9:00am A5 15 Erik vs. SC Midlands 15 National Elite L 17-25, 22-25
Sat 26 Mar 11:00am A5 15 Erik vs. Lake Norman 15 Plus W 25-12, 25-23
Sat 26 Mar 1:00pm A5 15 Erik vs. Instinct JAX 15 Cheetahs Wild L 13-25, 23-25
15 Erik finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Bronze C Bracket.
 
Bronze C Bracket
Sun 27 Mar 11:00am A5 15 Erik vs. Extreme 15 1 L 25-22, 16-25, 10-15
15 Erik lost in the semifinals of the Bronze C Bracket to can finish tied for 41st.
 

14 Open - A5 14 Suzanne

A5 14 Suzanne started as the #1 team in 14 Open Pool R1P2.
Fri 25 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. Wildfire 14 National W 25-20, 25-14
Fri 25 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. Apex Performance 14 1 W 25-4, 25-3
Fri 25 Mar 1:00pm A5 14 Suzanne vs. Sunshine 14 Westside W 24-26, 25-20, 15-10
14 Suzanne won their pool at 3-0 to keep their #2 seed!
 
A5 14 Suzanne continued as the #1 team in 14 Open Pool R2D1P2.
Sat 26 Mar 8:00am A5 14 Suzanne vs. NOLA 14 1 Mica W 25-17, 22-25, 15-10
Sat 26 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. Carolina Juniors 14 1 W 25-11, 25-18
Sat 26 Mar 1:00pm A5 14 Suzanne vs. Wave 14 1 L 18-25, 18-25
14 Suzanne finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Gold Pools.
 
Gold Pool 1
Sun 27 Mar 9:00am A5 14 Suzanne vs. OVA/TBVA 14 Asics Red L 15-25, 23-25
Sun 27 Mar 10:00am A5 14 Suzanne vs. Sunshine 14 Westside W 21-25, 26-24, 15-8
14 Suzanne finished 2nd in their pool at 1-1 to make the 3rd place match and earn a 14 Open Bid!
 
3rd Place Match
Sun 27 Mar 12:00pm A5 14 Suzanne vs. OVA/TVBA 14 Asics Longwood L 22-25, 16-25
14 Suzanne lost the 3rd place match to finish in 4th place.
 

14 USA - A5 14 Karen

A5 14 Karen started as the #2 team in 14 USA Pool R1P9.
Fri 25 Mar 4:00pm A5 14 Karen vs. Northern Kentucky Juniors 14 National Elite W 29-27, 25-19
Fri 25 Mar 6:00pm A5 14 Karen vs. 850 EVA 14 National W 25-19, 25-18
Fri 25 Mar 8:00pm A5 14 Karen vs. Carolina Select 14 Fury W 25-8, 25-8
14 Karen won their pool at 3-0 to steal the #9 seed!
 
A5 14 Karen continued as the #2 team in 14 USA Pool R2D1P4.
Sat 26 Mar 9:00am A5 14 Karen vs. NC Elite 14 JoCo W 25-17, 25-16
Sat 26 Mar 11:00am A5 14 Karen vs. Academy 14 Diamond W 25-21, 25-14
Sat 26 Mar 1:00pm A5 14 Karen vs. Brazos Valley 14 National W 25-23, 17-25, 15-12
14 Karen won their pool at 3-0 to become the #4 seed in the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 27 Mar 9:00am A5 14 Karen vs. Tsunami 14-Tad L 21-25, 25-22, 12-15
14 Karen lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 

14 American - A5 14 Betty, A5 14 LA, A5 14 Tory

A5 14 Betty started as the #1 team in 14 American Pool R1P20.
Fri 25 Mar 8:00am A5 14 Betty vs. Eastern Shore 14 Black W 25-15, 25-14
Fri 25 Mar 10:00am A5 14 Betty vs. Chapel Hill Area 14-2 W 25-14, 25-13
Fri 25 Mar 1:00pm A5 14 Betty vs. Richmond 14 Zonal W 25-20, 25-14
14 Betty won their pool at 3-0 to keep their #20 seed!
 
A5 14 Betty continued as the #2 team in 14 American Pool R2D1P11.
Sat 26 Mar 9:00am A5 14 Betty vs. Carolina Union 14 Blue W 25-18, 25-22
Sat 26 Mar 11:00am A5 14 Betty vs. BVC 14 National W 25-7, 25-9
Sat 26 Mar 1:00pm A5 14 Betty vs. Cape Fear 14 Surge W 25-15, 25-13
14 Betty won their pool at 3-0 and must win a challenge match to make Gold.
 
Challenge Match 9
Sat 26 Mar 5:00pm A5 14 Betty vs. OVA/TBVA 14 North Travel Red W 25-6, 25-17
14 Betty won their challenge match to make the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 27 Mar 9:00am A5 14 Betty vs. OVA/TBVA 14 Tampa Molten Red W 25-16, 25-21
Sun 27 Mar 10:00am A5 14 Betty vs. OVA/TBVA 14 Longwood Elite L 27-25, 24-26, 6-15
14 Betty lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 
A5 14 LA started as the #2 team in 14 American Pool R1P28.
Fri 25 Mar 9:00am A5 14 LA vs. NC Elite 14 JoCo Cardinal W 26-24, 25-21
Fri 25 Mar 11:00am A5 14 LA vs. Niceville 14s W 25-23, 25-14
Fri 25 Mar 1:00pm A5 14 LA vs. Carolina Islanders 14 Power W 27-25, 25-17
14 LA won their pool at 3-0 to become the #28 seed!
 
A5 14 LA continued as the #2 team in 14 American Pool R2D1P3.
Sat 26 Mar 9:00am A5 14 LA vs. MVP 14-Black W 25-14, 25-23
Sat 26 Mar 11:00am A5 14 LA vs. TESL 14 Red W 22-25, 25-19, 18-16
Sat 26 Mar 1:00pm A5 14 LA vs. OVA/TBVA 14 Longwood Elite L 20-25, 17-25
14 LA finished 2nd in their pool at 2-1 and must win a challenge match to make Gold.
 
Challenge Match 3
Sat 26 Mar 3:00pm A5 14 LA vs. Jacksonville Juniors Team Rox 14N Miriam L 19-25, 10-25
A5 14 LA lost their challenge match to land in the Silver A Bracket.
 
Silver A Bracket
Sun 27 Mar 8:00am A5 14 LA vs. Magnum 14 Elite L 25-15, 22-25, 12-15
14 LA lost in the quarterfinals of the Silver A Bracket to finish tied for 25th.
 
A5 14 Tory started as the #2 team in 14 American Pool R1P23.
Fri 25 Mar 9:00am A5 14 Tory vs. Northern Kentucky Juniors 14 National Select W 25-12, 25-21
Fri 25 Mar 11:00am A5 14 Tory vs. Academy 14 Jade A W 25-15, 25-7
Fri 25 Mar 1:00pm A5 14 Tory vs. 352 Elite 14 Lime L 23-25, 22-25
14 Tory finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.
 
A5 14 Tory continued as the #3 team in 14 American Pool R2D1P6.
Sat 26 Mar 8:00am A5 14 Tory vs. OVA/TBVA 14 Tampa Molten Red L 10-25, 25-22, 6-15
Sat 26 Mar 11:00am A5 14 Tory vs. Piedmont 14 Anthony W 22-25, 25-18, 15-10
Sat 26 Mar 12:00pm A5 14 Tory vs. Delaware Juniors 14 ACE L 25-23, 17-25, 6-15
14 Tory finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Bronze A Bracket.
 
Bronze A Bracket
Sun 27 Mar 12:00pm A5 14 Tory vs. North Atlanta 14 3 W 25-5, 25-19
Sun 27 Mar 1:00pm A5 14 Tory vs. Top Select 14 Top W 25-13, 25-18
14 Tory won the Bronze A Bracket to finish tied for 31st.
 

13 Open - A5 13 PC, A5 13 Nikki

A5 13 PC started as the #1 team in 13 Open Pool R1P2.
Fri 25 Mar 8:00am A5 13 PC vs. Northern Kentucky VC 13-1 Tsunami W 25-20, 27-25
Fri 25 Mar 10:00am A5 13 PC vs. EliteVBTC 13 Black W 25-16, 25-10
Fri 25 Mar 1:00pm A5 13 PC vs. Wildfire 13 National W 25-19, 25-17
13 PC won their pool at 3-0 to keep their #2 seed!
 
A5 13 Nikki started as the #2 team in 13 Open Pool R1P4.
Fri 25 Mar 9:00am A5 13 Nikki vs. NOLA 13 1 Ray W 25-12, 25-14
Fri 25 Mar 11:00am A5 13 Nikki vs. Coastal Virginia 13 1 W 25-11, 25-8
Fri 25 Mar 1:00pm A5 13 Nikki vs. Tampa Elite 13 Casey L 26-28, 21-25
13 Nikki finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.
 
A5 13 PC continued as the #1 team in 13 Open Pool R2D1P2. A5 13 Nikki was the #3 team in the same pool.
Sat 26 Mar 8:00am A5 13 PC vs. A5 13 Nikki W 25-12, 25-12
Sat 26 Mar 10:00am A5 13 PC vs. Lone Star 13 Endless Pursuit W 25-16, 25-18
Sat 26 Mar 11:00am A5 13 Nikki vs. OVA/TBVA 13 Asics Blue L 19-25, 13-25
Sat 26 Mar 12:00pm A5 13 Nikki vs. Lone Star 13 Endless Pursuit W 25-13, 25-23
Sat 26 Mar 1:00pm A5 13 PC vs. OVA/TBVA 13 Asics Blue L 25-16, 25-27, 4-15
13 PC finished 2nd in their pool at 2-1 and made the Gold Pools. 13 Nikki finished 3rd at 1-2 to land in the Silver Bracket.
 
Gold Pool 1 on Hall B Court 14.
Sun 27 Mar 9:00am A5 13 PC vs. OVA/TBVA 13 Asics Blue W 25-14, 25-10
Sun 27 Mar 10:00am A5 13 PC vs. OVA/TBVA 13 Asics Longwood L 17-25, 21-25
Sun 27 Mar 12:00pm A5 13 PC vs. Wildfire 13 National L 21-25, 25-11, 14-16
Sun 27 Mar 2:20pm A5 13 PC vs. Wildfire 13 National W 25-17
13 PC finished in a 3-way tie for 2nd at 1-2. They won their playoff to earn 2nd place and a 13 Open Bid!
 
Silver Bracket
Sun 27 Mar 1:00pm A5 13 Nikki vs. Tampa Elite 13 Casey W 25-13, 25-17
Sun 27 Mar 2:00pm A5 13 Nikki vs. A5 South 13-1 Trina L 20-25, 23-25
13 Nikki lost in the finals of the Silver Bracket to finish in 6th place.
 

13 American - A5 13 Anna, A5 13 Haley, A5 13 Tina

A5 13 Anna started as the #2 team in 13 American Pool R1P13.
Fri 25 Mar 4:00pm A5 13 Anna vs. NC Elite 13 Rox L 25-23, 20-25, 5-15
Fri 25 Mar 6:00pm A5 13 Anna vs. Trinity 13 Gold W 25-11, 25-5
Fri 25 Mar 8:00pm A5 13 Anna vs. Low Country 13 Open W 25-8, 25-12
13 Anna won their pool at 2-1 and a 5-2 sets record (that broke a 3-way tie) to steal the #13 seed!
 
A5 13 Anna continued as the #2 team in 13 American Pool R2D1P10.
Sat 26 Mar 9:00am A5 13 Anna vs. EliteVBTC 13 Blue W 25-14, 26-24
Sat 26 Mar 11:00am A5 13 Anna vs. Carolina Juniors 13 R W 25-7, 25-20
Sat 26 Mar 1:00pm A5 13 Anna vs. Tampa Elite 13 Kesha W 27-25, 25-19
13 Anna won their pool at 3-0 to make the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 27 Mar 9:00am A5 13 Anna vs. OVA/TBVA 13 Molten Red W 22-25, 25-12, 15-13
Sun 27 Mar 10:00am A5 13 Anna vs. Jacksonville Juniors Team Rox 13N Julie L 18-25, 25-19, 10-15
13 Anna lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 
A5 13 Haley started as the #2 team in 13 American Pool R1P6.
Fri 25 Mar 4:00pm A5 13 Haley vs. CSRA Heat 13 Gold W 23-25, 25-19, 15-11
Fri 25 Mar 6:00pm A5 13 Haley vs. Academy 13 Crystal W 25-16, 26-24
Fri 25 Mar 8:00pm A5 13 Haley vs. Ocala Power United 13 Rox L 25-20, 16-25, 9-15
13 Haley finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention. They came back from a 9-piont deficit in the 2nd against Academy to iwn.
 
A5 13 Haley continued as the #4 team in 13 American Pool R2D1P8.
Sat 26 Mar 9:00am A5 13 Haley vs. OVA/TBVA 13 Tampa Molten Red W 25-12, 25-14
Sat 26 Mar 10:00am A5 13 Haley vs. Club Savannah 13 Adidas L 20-25, 20-25
Sat 26 Mar 12:00pm A5 13 Haley vs. NC Elite 13 Rox W 25-20, 24-26, 16-14
13 Haley finished 2nd in their pool at 2-1 and must win a challenge match to make Gold. They came back again from down 0-6 in the 3rd against NC Elite to win.
 
Challenge Match 5
Sat 26 Mar 5:00pm A5 13 Haley vs. Magnum 13 Mizuno L 16-25, 24-26
13 Haley lost their challenge match to land in the Silver Bracket.
 
Silver Bracket
Sun 27 Mar 1:00pm A5 13 Haley vs. Lake Norman 13 Select L 23-25, 25-19, 12-15
13 Haley lost in the semifinals of the Silver Bracket to finish tied for 19th.
 
A5 13 Tina started as the #2 team in 13 American Pool R1P15.
Fri 25 Mar 4:00pm A5 13 Tina vs. Triangle 13 White W 25-15, 25-23
Fri 25 Mar 6:00pm A5 13 Tina vs. NOLA 13 2 Paige W 25-14, 22-25, 15-9
Fri 25 Mar 8:00pm A5 13 Tina vs. OVA/TBVA 13 Tampa Molten Red L 24-26, 21-25
Fri 25 Mar 9:05pm A5 13 Tina vs. NOLA 13 2 Paige W 25-23
13 Tina finished 2nd in their pool at 2-1 after winning a playoff set to break a 3-way tie for 1st to stay in contention.
 
A5 13 Tina continued as the #3 team in 13 American Pool R2D1P6.
Sat 26 Mar 8:00am A5 13 Tina vs. Ocala Power United 13 Rox L 13-25, 9-25
Sat 26 Mar 11:00am A5 13 Tina vs. Chapel Hill Area 13-1 L 23-25, 17-25
Sat 26 Mar 12:00pm A5 13 Tina vs. Gainesville Juniors 13 Elite L 25-21, 21-25, 10-15
13 Tina finished 4th in their pool at 0-3 to land in Flight 1B.
 
Flight 1B
Sun 27 Mar 12:00pm A5 13 Tina vs. Crossfire 13 1 Third Degree W 25-21, 25-23
Sun 27 Mar 1:00pm A5 13 Tina vs. Northern Kentucky Juniors 13 National Elite W 25-18, 25-17
13 Tina won Flight 1B to finish tied for 34th.
 

12 National - A5 12 Jing, A5 12 Bri

A5 12 Jing started as the #1 team in 12 National Pool R1P3.
Fri 25 Mar 3:00pm A5 12 Jing vs. Wave 12 1 W 25-9, 25-7
Fri 25 Mar 5:00pm A5 12 Jing vs. Tallahassee Juniors 12 Elite W 25-6, 25-7
Fri 25 Mar 8:00pm A5 12 Jing vs. Gainesville Juniors 12 Elite W 25-17, 25-15
12 Jing won their pool at 3-0 to keep their #3 seed!
 
A5 12 Jing continued as the #2 team in 12 National Pool R2D1P2.
Sat 26 Mar 4:00pm A5 12 Jing vs. Triangle 12 Black W 25-4, 25-12
Sat 26 Mar 5:00pm A5 12 Jing vs. Lone Star 12 Endless Pursuit W 25-9, 25-18
Sat 26 Mar 6:30pm A5 12 Jing vs. OVA/TBVA 12 Asics Longwood L 21-25, 16-25
12 Jing won their pool at 2-0 and then lost their crossover to make the Gold Bracket.
 
Gold Bracket
Sun 27 Mar 9:00am A5 12 Jing vs. Lone Star 12 Endless Pursuit W 17-25, 25-10, 15-11
Sun 27 Mar 10:00am A5 12 Jing vs. OVA/TBVA 12 Asics Longwood W 25-21, 25-27, 15-9
12 Jing won the 12 National Championship and earned a 12 National Bid!
 
A5 12 Bri started as the #2 team in 12 National Pool R1P1.
Fri 25 Mar 4:00pm A5 12 Bri vs. Baldwin County 12 1 W 25-15, 25-21
Fri 25 Mar 6:00pm A5 12 Bri vs. Triangle 12 Black L 25-22, 18-25, 10-15
Fri 25 Mar 8:00pm A5 12 Bri vs. OVA/TBVA 12 Asics Longwood L 12-25, 10-25
12 Bri finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the lower half.
 
A5 12 Bri moved on as the #1 team in 12 National Pool R2D2P1.
Sat 26 Mar 3:00pm A5 12 Bri vs. MVP 12-Gold W 25-17, 25-19
Sat 26 Mar 5:00pm A5 12 Bri vs. Tallahassee Juniors 12 Elite W 25-24, 25-17
Sat 26 Mar 6:30pm A5 12 Bri vs. Wave 12 1 L 25-20, 20-25, 6-15
12 Bri won their pool at 2-0 and lost their crossover to make the Silver Bracket.
 
Silver Bracket
Sun 27 Mar 1:00pm A5 12 Bri vs. OVA/TBVA 12 Asics Red L 21-25, 19-25
12 Bri lost in the semifinals of the Silver Bracket to finish tied for 7th.
 

12 American - A5 12 Keyaira, A5 11 Walter

A5 12 Keyaira started as the #2 team in 12 American Pool R1P1.
Fri 25 Mar 9:00am A5 12 Keyaira vs. North Atlanta 11 1 W 25-7, 25-4
Fri 25 Mar 11:00am A5 12 Keyaira vs. Brazos Valley 12 National L 24-26, 25-14, 11-15
Fri 25 Mar 1:00pm A5 12 Keyaira vs. Jacksonville Juniors Team Rox 12N Robin L 19-25, 4-25
12 Keyaira finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the lower half.
 
A5 12 Keyaira moved on as the #1 team in 12 American Pool R2D2P1.
Sat 26 Mar 8:00am A5 12 Keyaira vs. North Atlanta 12 1 W 25-22, 25-8
Sat 26 Mar 10:00am A5 12 Keyaira vs. Evansville United U12-Black W 25-11, 25-15
Sat 26 Mar 1:00pm A5 12 Keyaira vs. OVA/TBVA 12 Molten Red L 13-25, 25-10, 11-15
12 Keyaira finished 2nd in their pool at 2-1 to land in Flight 2.
 
Flight 2
Sun 27 Mar 8:00am A5 12 Keyaira vs. Carolina Islanders 12 Elite W 29-27, 22-25, 16-14
Sun 27 Mar 10:00am A5 12 Keyaira vs. Skyline 12 Molten Black L 25-17, 21-25, 9-15
12 Keyaira lost in the finals of Flight 2 to finish in 22nd place.
 
A5 11 Walter started as the #2 team in 12 American Pool R1P4.
Fri 25 Mar 9:00am A5 11 Walter vs. Tsunami DeKalb 12-Vicki W 25-14, 25-22
Fri 25 Mar 11:00am A5 11 Walter vs. Carolina Islanders 12 Elite W 25-19, 17-25, 15-12
Fri 25 Mar 1:00pm A5 11 Walter vs. OVA/TBVA 11 Asics Red L 9-25, 10-25
11 Walter finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.
 
A5 11 Walter continued as the #4 team in 12 American Pool R2D1P3.
Sat 26 Mar 9:00am A5 11 Walter vs. Gainesville Juniors 11 Elite L 16-25, 14-25
Sat 26 Mar 10:00am A5 11 Walter vs. Ocala Power United 12 Rox L 19-25, 21-25
Sat 26 Mar 12:00pm A5 11 Walter vs. Choo Choo City 12 Black L 25-12, 24-26, 9-15
11 Walter finished 4th in their pool at 0-3 to land in the Bronze Bracket.
 
Bronze Bracket
Sun 27 Mar 9:00am A5 11 Walter vs. No Name VBC 12 1 L 23-25, 7-25
11 Walter lost in the semifinals of the Bronze Bracket to finish tied for 15th.
 

Battle Between Boys Belligerents

This tournament is being played at the Southern Volleyball Center in Roswell, GA.

18 Boys - A5 18 Kip, A5 18 Marc, A5 16 Erin

A5 18 Kip started as the #2 team in 18 Boys Pool A.
Sat 26 Mar 10:00am A5 18 Kip vs. Crossfire 18-1 Hybrid W 25-16, 25-14
Sat 26 Mar 11:00am A5 18 Kip vs. Carolina Union 18-1 Onslaught L 13-25 10-25
18 Kip finished 2nd in their pool at 1-1 to land in the Silver Bracket.
 
A5 18 Marc started as the #3 team in 18 Boys Pool B.
Sat 26 Mar 9:00am A5 18 Marc vs. C2 Attack 17-1 W 25-13, 25-18
Sat 26 Mar 10:00am A5 18 Marc vs. Atlanta Extreme 18-1 Blake W 25-13, 25-11
Sat 26 Mar 12:00pm A5 18 Marc vs. Carolina Union 18-1 Onslaught L 24-26, 19-25
18 Marc won their pool at 2-0 and then lost their crossover match and made the Gold Bracket.
 
A5 16 Erin started as the #4 team in 18 Boys Pool C.
Sat 26 Mar 10:00am A5 16 Erin vs. Central Georgia 18-1 W 25-16, 25-14
Sat 26 Mar 11:00am A5 16 Erin vs. Rocket City 18-1 W 26-24, 25-18
Sat 26 Mar 1:00pm A5 16 Erin vs. Triangle 18-1 W 25-12, 25-12
16 Erin won their pool at 3-0 to make the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sat 26 Mar 3:30pm A5 16 Erin vs. Atlanta Extreme 18-1 Blake W 25-12, 25-12
Sat 26 Mar 4:30pm A5 16 Erin vs. A5 18 Marc W 26-24, 25-20
Sat 26 Mar 6:30pm A5 16 Erin vs. Carolina Union 18-1 Onslaught L 19-25, 20-25
16 Erin lost in the finals to finish in 2nd place. 18 Marc lost in the semifinals to finish tied for 3rd.
 

14 Boys - A5 14 Kip, A5 14 Lorri

A5 14 Kip started as the #1 team in 14 Boys Pool A. A5 14 Lorri started as the #2 team.
Sat 26 Mar 9:00am A5 14 Kip vs. K2 12-1 Corey W 25-13, 25-8, 25-5
Sat 26 Mar 10:00am A5 14 Lorri vs. K2 12-1 Corey W 25-9, 25-11, 25-14
Sat 26 Mar 11:00am A5 14 Kip vs. A5 14 Lorri W 25-12, 25-14, 25-14
14 Kip won their pool at 2-0! 14 Lorri finished 2nd at 1-1.
 
Gold Bracket
Sat 26 Mar 1:00pm A5 14 Lorri vs. K2 12-1 Corey W  
Sat 26 Mar 11:00am A5 14 Kip vs. A5 14 Lorri W  
14 Kip won the 14 Boys Championship! 14 Lorri finished in 2nd place.



A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

For the 2013-14 club season Triple Crown Sports ranked A5 as the number 5 club in the nation (out of over 4000). This follows a 9th ranking in 2012-13.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax