Week 24: AAU Girls - Session 1

June 19, 2016 - The 17-day marathon to the end of the season continues with the first AAU Girls session. Our fellow A5 South and GA5 teams are included here in case you want to show some orgainzational solidarity while in Orlando. A more compact format is being tried for the first time that should be more mobile-friendly.

Girls AAU Junior National Championships

This tournament is being played at the ESPN Wide World of Sports in Lake Buena Vista, FL and the Orange County Convention Center in Orlando, FL.

18 Club

A5 183 Duane - #2 in Pool R1P4
Sun 19 Jun
9:00am Hot Shots
25-18, 25-23
11:00am CIViC 18's Paul
25-17, 25-15
1:00pm Sports Performance 18 White
20-25, 19-25
A5 183 Duane finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 183 Duane - #3 in Pool R2G1P5
Mon 20 Jun
8:00am Xcel 18X Select
18-25, 23-25
11:00am No Limits 18 National
20-25, 25-14, 12-15
12:00pm Snohomish Valley 18-Monty
25-21, 25-18
A5 183 Duane finished 3rd in their pool at 1-2 and fell out of contention.
 
A5 183 Duane - #1 in Pool R3G2P12
Tue 21 Jun
8:00am Upward Stars 18 BC
25-16, 25-15
10:00am Point West 18-Staci
25-17, 25-14
1:00pm Irish Select 18 Gold
25-17, 27-25
A5 183 Duane won their pool at 3-0 to make the Sapphire Bracket!
 
A5 183 Duane - Sapphire Bracket
Wed 22 Jun
8:00am Energy 18U - Elite
26-28, 18-25
A5 183 Duane lost in the quarterfinals of the Sapphire Bracket to finish tied for 33rd.
 
A5 South 18 Joe - #9 overall seed and #1 in Pool R1P9
Sun 19 Jun
8:00am MVP 18-Gold
25-20, 22-25, 16-14
10:00am San Diego 18-Garrett
25-19, 25-14
1:00pm Carolina Chaos
25-15, 25-10
A5 South 18 Joe won their pool at 3-0 to keep their overall #9 seed!
 
A5 South 18 Joe - #1 in Pool R2G1P9
Mon 20 Jun
8:00am Talons
28-26, 25-15
10:00am Tsunami 18-Zai
25-19, 25-10
1:00pm Prostyle 18s
22-25, 21-25
A5 South 18 Joe finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 South 18 Joe - #3 in Pool R3G1P5
Tue 21 Jun
8:00am Xcel 18X Select
25-19, 18-25, 11-15
11:00am Osceola 18U
21-25, 17-25
12:00pm Asics Team Indiana Elite 182
25-16, 25-15
A5 South 18 Joe finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Ruby Bracket.
 
A5 South 18 Joe - Ruby Bracket
Wed 22 Jun
12:00pm No Limits 18 National
25-22, 26-24
2:00pm Pinellas Heat 18 Elite
25-19, 25-16
3:00pm GSJ 18 National Larry
25-23, 20-25, 18-16
A5 South 18 Joe won the Ruby Bracket to finish in 15th place.
 

18 Classic

GA5 18 Marlon - #3 in Pool R1P4
Sun 19 Jun
8:00am Sports Performance 18 Mizuno
12-25, 22-25
11:00am BVA 18-3D Danko
23-25, 25-19, 15-7
12:00pm Toledo Storm 18 Ice
25-19, 28-26
GA5 18 Marlon finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
GA5 18 Marlon - #3 in Pool R2G1P3
Mon 20 Jun
8:00am Wildcat Juniors
12-25, 16-25
11:00am River City Juniors 182 Rox
18-25, 25-23, 11-15
12:00pm Chicago Elite 18-2
20-25, 25-19, 9-15
GA5 18 Marlon finished 4th in their pool at 0-3.
 
GA5 18 Marlon - #4 in Pool R3G2P7
Tue 21 Jun
4:00pm BVA 18-3D Danko
17-25, 17-25
5:00pm M1 182
18-25, 17-25
7:00pm Owensboro Rampage
18-25, 25-19, 15-11
GA5 18 Marlon finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Pearl Bracket.
 
GA5 18 Marlon - Pearl Bracket
Wed 22 Jun
12:00pm Club Fusion 18 Blue
22-25, 22-25
GA5 18 Marlon lost in the semifinals of the Pearl Bracket to finish tied for 38th.
 

15 Open

A5 151 SCOBA - #2 overall seed and #1 in Pool R1P2
Sun 19 Jun
8:00am Dunes 15 Black
25-17, 14-25, 15-11
10:00am Wildfire 15 National
25-10, 26-24
1:00pm Vaqueras 15
25-21, 27-25
A5 151 SCOBA won their pool at 3-0 to keep their overall #2 seed!
 
A5 151 SCOBA - #1 in Pool R2G1P2
Mon 20 Jun
8:00am Summit 15 Blue Elite
25-17, 25-11
10:00am TVC 15-1 Graven
25-16, 25-12
1:00pm Top Select 15 Elite
25-20, 25-20
A5 151 SCOBA won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the third round!
 
A5 151 SCOBA - #1 in Pool R3G1P2
Tue 21 Jun
8:00am Team Detroit 15-1
25-18, 25-22
10:00am Legacy 15-Elite
25-17, 25-20
1:00pm K2 15 Adidas
25-22, 20-25, 15-11
A5 151 SCOBA won their pool at 3-0 and made the Championship Bracket!
 
A5 151 SCOBA - Championship Bracket
Wed 22 Jun
8:00am Alliance 15-1 Mizuno
25-13, 25-23
10:00am Mizuno Northern Lights 15-1
23-25, 25-18, 14-16
A5 151 SCOBA lost in the semifinals to finish tied for 3rd and earn a Bronze Medal.
 

15 Premier

A5 152 JJ - #13 overall seed and #1 in Pool R1P13
Sun 19 Jun
8:00am Piedmont 15 Vedat
18-25, 25-16, 13-15
10:00am Fort Wayne 15 Nathalang
25-19, 15-25, 7-15
1:00pm San Diego 15-1
25-14, 27-25
A5 152 JJ finished 4th in their pool at 1-2 and out of contention.
 
A5 152 JJ - #2 in Pool R2G2P18
Mon 20 Jun
9:00am Stealth Elite 15
25-15, 25-11
11:00am River Cities 15Thunder
25-13, 25-19
1:00pm Arsenal 15N Schumacher
25-17, 25-15
A5 152 JJ won their pool at 3-0!
 
A5 152 JJ - #1 in Pool R3G3P19
Tue 21 Jun
3:00pm FO1 Revolution 15 Black
25-19, 28-30, 22-20
5:00pm Memphis Metro 15 E Kim
25-15, 13-25, 13-15
7:00pm River Cities 15Thunder
25-18, 25-18
A5 152 JJ finished 2nd in their pool at 1-1 and won their crossover to land in the Crystal Bracket.
 
A5 152 JJ - Crystal Bracket
Wed 22 Jun
9:00am NKJV 15 National Elite
25-18, 25-14
11:00am Club Utah 15 Jared
25-15, 18-25, 15-4
12:00pm USA South 15 Premier Purple
18-25, 14-25
A5 152 JJ lost in the finals of the Crystal Bracket to finish in 62nd place.
 
A5 South 15 Jason - #2 in Pool R1P17
Sun 19 Jun
9:00am Michigan Elite 15 Elite
25-15, 26-24
11:00am Memphis Metro 15 E Kim
25-15, 25-19
1:00pm Boomers 15 Black
25-15, 23-25, 13-15
A5 South 15 Jason finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 South 15 Jason - #2 in Pool R2G1P7
Mon 20 Jun
9:00am CVC 15 Blue
25-15, 25-12
11:00am MAVA 15-Select
25-23, 22-25, 15-9
1:00pm Mizuno Long Beach 15 Rockstar
20-25, 15-25
A5 South 15 Jason finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 South 15 Jason - #3 in Pool R3G1P8
Tue 21 Jun
8:00am Milwaukee Sting 15 Black
23-25, 26-24, 11-15
9:00am 1st Alliance Lions 15-1
25-23, 25-22
12:00pm Mizuno Northern Lights 15-2 on OCCC 146
29-31, 18-25
A5 South 15 Jason finished 2nd in their pool at 1-1 and lost their crossover to land in the Ruby Bracket.
 
A5 South 15 Jason - Ruby Bracket
Wed 22 Jun
8:00am M1 151
25-20, 25-20
10:00am VCNebraska 15 Elite
25-21, 14-25, 12-15
A5 South 15 Jason lost in the semifinals of the Ruby Bracket to finish tied for 19th.
 

15 Club

A5 153 Earl - #3 in Pool R1P16
Sun 19 Jun
8:00am Lanikai 15s
23-25, 25-22, 17-15
11:00am Triangle 15 White
18-25, 25-18, 9-15
12:00pm Sonshine 15 Gold
25-22, 20-25, 15-6
A5 153 Earl finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 153 Earl - #3 in Pool R2G1P5
Mon 20 Jun
8:00am Summit 15 Orange Elite
25-21, 25-19
11:00am A4 Volley 15 Black
20-25, 25-22, 16-14
12:00pm Tsunami 15-Stephen
25-14, 27-25
A5 153 Earl won their pool at 3-0 to become the overall #5 seed! 15 Earl has moved from #102 to #5 in two days.
 
A5 153 Earl - #1 in Pool R3G1P5
Tue 21 Jun
8:00am Capital 15 Navy
25-20, 25-22
10:00am Sports Performance 15 White
16-25, 14-25
1:00pm Miami Hype 15's
23-25, 12-25
A5 153 Earl finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Ruby Bracket.
 
A5 153 Earl - Ruby Bracket
Wed 22 Jun
8:00am Richmond 15 Nationals
21-25, 12-25
A5 153 Earl lost in the first round of the Ruby Bracket to finish tied for 43rd.
 
A5 South 15 Robert - #3 in Pool R1P24
Sun 19 Jun
8:00am Texas Eclipse 15 Green
18-25, 25-12, 18-16
11:00am Lexington United 15 Adidas
20-25, 13-25
12:00pm Boomers 15 Green
25-18, 25-19
A5 South 15 Robert finished 3rd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 South 15 Robert - #4 in Pool R2G1P23
Mon 20 Jun
9:00am WVA 15 Red
16-25, 25-18, 18-20
10:00am Kandi Elite 15-1
21-25, 26-24, 6-15
12:00pm Pilipa'a 15-1
7-25, 18-25
A5 South 15 Robert finished 4th in their pool at 0-3 and fell out of contention.
 
A5 South 15 Robert - #3 in Pool R3G2P29
Tue 21 Jun
3:00pm Michigan Elite 15 National South
23-25, 25-27
6:00pm Integrity 15 Intense
14-25, 17-25
7:00pm Legacy 15-Novi
22-25, 25-20, 10-15
A5 South 15 Robert finished 4th in their pool at 0-3 to land in the Amethyst Bracket.
 
A5 South 15 Robert - Amethyst Bracket
Wed 22 Jun
10:00am Union 15 Kentucky Flood
19-25, 19-25
A5 South 15 Robert lost in the first round of the Amethyst Bracket to finish tied for 123rd.
 
GA5 15 Jaileen - #3 in Pool R1P17
Sun 19 Jun
8:00am Asics KIVA 15 Black
23-25, 20-25
11:00am Rocket City 151
21-25, 30-28, 15-11
12:00pm Huron Valley Adidas 15 White
25-18, 25-12
GA5 15 Jaileen finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
GA5 15 Jaileen - #3 in Pool R2G1P4
Mon 20 Jun
8:00am San Antonio Kryptonite
12-25, 10-25
11:00am Lexington United 15 Adidas
28-26, 25-23
12:00pm Club Savannah 15 adidas
19-25, 22-25
GA5 15 Jaileen finished 3rd in their pool at 1-2 and fell out of contention.
 
GA5 15 Jaileen - #1 in Pool R3G2P21
Tue 21 Jun
3:00pm Sonshine 15 Gold
25-20, 28-26
5:00pm Miami Xtreme U15
25-20, 25-23
8:00pm AVA of Texas 15 Power
16-25, 25-21, 8-15
GA5 15 Jaileen won their pool at 2-1 and made the Sapphire Bracket.
 
GA5 15 Jaileen - Sapphire Bracket
Wed 22 Jun
11:00am Carolina Juniors 15-2 National
25-12, 19-25, 13-15
GA5 15 Jaileen lost in the first round of the Sapphire Bracket to finish tied for 75th.
 

14 Open

A5 141 Suzanne - #5 overall seed and #1 in Pool R1P5
Sun 19 Jun
3:00pm Michigan Elite 14 Mizuno West
25-17, 25-22
5:00pm Wildfire 14 National
25-16, 25-12
8:00pm Asics Munciana Chipmunks
25-12, 25-18
A5 141 Suzanne won their pool at 3-0 to keep their overall #5 seed!
 
A5 141 Suzanne - #1 in Pool R2G1P5
Mon 20 Jun
3:00pm Asics Team Indiana Elite 141
25-14, 25-17
5:00pm Dunes 14 Black
25-9, 25-11
8:00pm Milwaukee Sting 14 Gold
25-23, 26-24
A5 141 Suzanne won their pool at 3-0 to take their #5 seed to the third round!
 
A5 141 Suzanne - #2 in Pool R3G1P2
Tue 21 Jun
9:00am Mizuno Wisconsin Juniors 14-1's
22-25, 16-25
11:00am Guaynabo City Mets
22-25, 25-14, 8-15
1:00pm Asics KIVA 14 Red
20-25, 14-25
A5 141 Suzanne finished 4th in their pool at 0-3 and must win a Challenge Match.

A5 141 Suzanne - Challenge Match 1
Tue 21 Jun
5:00pm OVA/TBVA 14 Asics Red
23-25, 20-25
A5 141 Suzanne lost their challenge match to land in the Consolation Bracket.
 
A5 141 Suzanne - Consolation Bracket
Wed 22 Jun
8:00am Legacy 14-Elite
25-18, 16-25, 15-9
10:00am Guaynabo City Mets
11-25, 25-22, 7-15
A5 141 Suzanne lost in the semifinals of the Consolation Bracket to finish tied for 9th.
 

14 Club

A5 143 Betty - #27 overall seed and #1 in Pool R1P27
Sun 19 Jun
8:00am Cincinnati Academy 14 Select
25-14, 23-25, 15-12
10:00am Union 14 Kentucky Mallory
25-14, 25-18
1:00pm Vaqueras 14-2 Danny
14-25, 26-24, 6-15
A5 143 Betty finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 143 Betty - #2 in Pool R2G1P13
Mon 20 Jun
9:00am Lanikai 14 Black Win
23-25, 25-11, 15-9
11:00am Southern Performance 14 National
25-20, 25-16
1:00pm Mizuno Wisconsin Juniors 14 Elite
25-23, 20-25, 11-15
A5 143 Betty finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 143 Betty - #3 in Pool R3G1P10
Tue 21 Jun
8:00am East Carolina 14 Black
22-25, 25-19, 15-10
11:00am Asics Munciana Banana Slugs
22-25, 26-24, 14-16
12:00pm Triangle 14 White
25-13, 25-17
A5 143 Betty finished 2nd in their pool at 2-1 and must win a Challenge Match.
 
A5 143 Betty - Challenge Match 12
Tue 21 Jun
7:00pm Vision 14 Under Armour Black
25-23, 21-25, 15-6
A5 143 Betty won their challenge match to make the Championship Bracket!
 
A5 143 Betty - Championship Bracket
Wed 22 Jun
8:00am Rainbows G14s
25-22, 25-23
10:00am Vaqueras 14-2 Danny
24-26, 20-25
A5 143 Betty lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 

14 Classic

A5 145 Tory - #2 in Pool R1P31
Sun 19 Jun
4:00pm Powers U14 Black
19-25, 25-20, 17-15
6:00pm Sports Performance 14 Tornado
25-13, 25-18
8:00pm Upward Stars 14 Jenni
25-18, 25-8
A5 145 Tory won their pool at 3-0 to become the overall #31 seed!
 
A5 145 Tory - #2 in Pool R2G1P30
Mon 20 Jun
4:00pm Carolina Stars
25-17, 25-20
6:00pm Hurricane 14 Adidas
23-25, 25-22, 15-9
8:00pm OVA/TBVA 14 National Bay Red
23-25, 24-26
A5 145 Tory finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 145 Tory - #3 in Pool R3G1P2
Tue 21 Jun
8:00am Mizuno Northern Lights 14-B
20-25, 19-25
11:00am West Bend Power 14 Purple
18-25, 14-25
12:00pm Sports Performance 14 Navy
14-25, 20-25
A5 145 Tory finished 4th in their pool at 0-3 to land in the Diamond Bracket.
 
A5 145 Tory - Diamond Bracket
Wed 22 Jun
9:00am Chicago Elite 14 Elite S
25-14, 22-25, 15-9
12:00pm Gainesville Beach 14 Premier
21-25, 24-26
A5 145 Tory lost in the quarterfinals of the Diamond Bracket to finish tied for 50th.
 
A5 South 14 Dave/Joe - #10 overall seed and #1 in Pool R1P10
Sun 19 Jun
3:00pm Hurricane 14 Adidas
25-12, 25-8
5:00pm Charleston Juniors 14 Blue
25-15, 25-9
8:00pm Energy 14U - Extreme
25-11, 25-15
A5 South 14 Dave/Joe won their pool at 3-0 to keep their overall #10 seed!
 
A5 South 14 Dave/Joe - #1 in Pool R2G1P10
Mon 20 Jun
3:00pm OK Premier 14 Diamonds
25-12, 25-14
5:00pm Sports Performance 14 Tornado
25-19, 25-17
8:00pm Capital 14 Navy
25-20, 25-9
A5 South 14 Dave/Joe won their pool at 3-0 to take their #10 seed to the third round!
 
A5 South 14 Dave/Joe - #1 in Pool R3G1P10
Tue 21 Jun
8:00am Ignite 14 Allison
25-14, 25-18
10:00am Energy 14U - Extreme
25-11, 25-14
1:00pm Chaska Juniors 14-1
25-6, 25-17
A5 South 14 Dave/Joe won their pool at 3-0 and must win a Challenge Match!
 
A5 South 14 Dave/Joe - Challenge Match 10
Tue 21 Jun
6:00pm Ocean Breeze 14 Quiksilver
22-25, 25-18, 15-13
A5 South 14 Dave/Joe won their challenge match to make the Championship Bracket!
 
A5 South 14 Dave/Joe - Championship Bracket
Wed 22 Jun
8:00am East Columbus 14 Orange Crush
17-25, 31-29, 11-15
A5 South 14 Dave/Joe lost in the first round to finish tied for 9th.
 

13 Open

A5 131 PC - #2 overall seed and #1 in Pool R1P2
Sun 19 Jun
3:00pm Pak Elite
25-14, 26-24
5:00pm West Coast Academy
25-22, 25-21
8:00pm Wildfire 13 National
25-10, 25-13
A5 131 PC won their pool at 3-0 to keep their overall #2 seed!
 
A5 131 PC - #1 in Pool R2G1P2
Mon 20 Jun
3:00pm Volley Top Wes
25-18, 25-19
5:00pm Triangle 13 Black
25-15, 25-16
8:00pm TVA System 13 Magdiel
25-19, 25-21
A5 131 PC won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the third round!
 
A5 131 PC - #1 in Pool R3G1P2
Tue 21 Jun
8:00am Asics KIVA 13 Red
25-20, 25-21
10:00am Pak Elite
25-16, 25-17
12:00pm OVA/TBVA 13 Asics Longwood
25-22, 25-22
A5 131 PC won their pool at 2-0 and then won their crossover to become the #1 seed in the Championship Bracket!
 
A5 131 PC - Championship Bracket
Wed 22 Jun
10:00am Vaqueras 13-1
16-25, 25-27
A5 131 PC lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 
A5 132 Nikki - #3 in Pool R1P6
Sun 19 Jun
3:00pm Lexington United 13 Adidas
18-25, 26-28
6:00pm Dunes 13 Black
16-25, 18-25
7:00pm Michigan Elite 13 Mizuno East
25-18, 25-20
9:00pm Michigan Elite 13 Mizuno East
25-21
A5 132 Nikki in a 3-way tie for 2nd in their pool at 1-2 and had to win a playoff to wind up 3rd and stay in contention.

A5 132 Nikki - #4 in Pool R2G1P1
Mon 20 Jun
4:00pm K2 13 Adidas
17-25, 25-23, 13-15
5:00pm OVA/TBVA 13 Asics Longwood
16-25, 10-25
7:00pm West Coast Academy
21-25, 16-25
A5 132 Nikki finished 4th in their pool at 0-3 to fall out of contention.
 
A5 132 Nikki - #2 in Pool R3G2P5
Tue 21 Jun
9:00am AVA of Texas 13 Rox
25-21, 25-20
11:00am Michigan Elite 13 Mizuno East
25-13, 26-24
1:00pm TVA System 13 Magdiel
25-16, 25-20
A5 132 Nikki won their pool at 3-0 to make the Consolation Bracket!
 
A5 132 Nikki - Consolation Bracket
Wed 22 Jun
12:00pm Lexington United 13 Adidas
18-25, 22-25
A5 132 Nikki lost in the semifinals of the Consolation Bracket to finish tied for 13th.
 

13 Classic

A5 133 Hybrid - #2 overall seed and #1 in Pool R1P2
Sun 19 Jun
3:00pm Minnesota North 13-2 Navy
25-14, 25-10
5:00pm Honduras Transmundo 13
25-13, 25-11
8:00pm OVA/TBVA 13 Tampa Molten Red
25-19, 25-9
A5 133 Hybrid won their pool at 3-0 to keep their overall #2 seed!
 
A5 133 Hybrid - #1 in Pool R2G1P2
Mon 20 Jun
3:00pm Miami Hype 13's
25-20, 26-24
5:00pm Summit Nitro 13 Andy
25-16, 25-19
8:00pm MVP 13-Gold
18-25, 26-24, 12-15
A5 133 Hybrid won their pool at 2-1 with a 5-2 sets record to take their #2 seed to the third round!
 
A5 133 Hybrid - #1 in Pool R3G1P2
Tue 21 Jun
8:00am Sports Performance 13 Blue
25-18, 25-14
10:00am Motion Program
25-11, 25-10
1:00pm Lightning Volleyball Academy 13 Elite
25-18, 17-25, 15-8
A5 133 Hybrid won their pool at 3-0 and must win a Challenge Match!
 
A5 133 Hybrid - Challenge Match 2
Tue 21 Jun
4:00pm Miami Hype 13's
20-25, 25-20, 10-15
A5 133 Hybrid lost their challenge match to land in the Consolation Bracket.
 
A5 133 Hybrid - Consolation Bracket
Wed 22 Jun
9:00am Tri-State Elite 13 White
16-25, 25-21, 11-15
A5 133 Hybrid lost in the first round of the Consolation Bracket to finish tied for 21st.
 
A5 135 Tina - #2 in Pool R1P29
Sun 19 Jun
4:00pm Nona 13 Regional
25-9, 25-15
6:00pm Carolina Juniors 13 Laurel
17-25, 25-27
8:00pm Cincinnati Academy 13 Select
25-27, 24-26
A5 135 Tina finished 3rd in their pool at 1-2 and stayed in contention.
 
A5 135 Tina - #4 in Pool R2G1P4
Mon 20 Jun
4:00pm ST7 13U
25-18, 25-18
5:00pm FE/DME 13U Rox
12-25, 18-25
7:00pm Winter Park 13 Elite Black
21-25, 23-25
A5 135 Tina finished 3rd in their pool at 1-2.
 
A5 135 Tina - #1 in Pool R3G2P16
Tue 21 Jun
3:00pm Minnesota North13-2 White
25-13, 25-16
5:00pm Upontop 13's National - Nick
20-25, 25-16, 16-14
8:00pm Tejas 13.2
14-25, 25-23, 10-15
A5 135 Tina finished 2nd in their pool at 2-1 and landed in the Pearl Bracket.
 
A5 135 Tina - Pearl Bracket
Wed 22 Jun
8:00am Highlander 13 Robinson
25-18, 25-20
10:00am Carolina Juniors 13 Laurel
12-25, 25-23, 9-15
A5 135 Tina lost in the quarterfinals of the Pearl Bracket to finish tied for 65th.
 

12 Open

A5 121 Jing - #4 overall seed and #1 in Pool R1P4
Sun 19 Jun
3:00pm Coamo ETVC 12U
25-18, 21-25, 15-12
5:00pm Michigan Elite 12 Mizuno West
25-7, 25-4
8:00pm Asics Munciana Peppers
25-12, 25-18
A5 121 Jing won their pool at 3-0 to keep their overall #4 seed!
 
A5 121 Jing - #1 in Pool R2G1P4
Mon 20 Jun
3:00pm K2 12 Adidas
25-17, 25-15
5:00pm Asics Team Indiana Elite 121
22-25, 25-10, 15-11
8:00pm Asics KIVA 12 Red
16-25, 25-27
A5 121 Jing finished 2nd in their pool at 2-1 and stayed in contention.
 
A5 121 Jing - #3 in Pool R3G1P2
Tue 21 Jun
3:00pm Vaqueras 12-1
14-25, 13-25
6:00pm Borinquen Coqui 12F Colin
25-14, 22-25, 8-15
7:00pm Nebraska Elite 12 Synergy
25-19, 25-12
A5 121 Jing finished 3rd in their pool at 1-2 and landed in the Consolation Bracket.
 
A5 121 Jing - Consolation Bracket
Wed 22 Jun
11:00am Asics Munciana Peppers
25-15, 25-19
1:00pm Asics KIVA 12 Red
25-15, 25-23
A5 121 Jing won the Consolation Bracket to finish in 5th place.
 

11 & Under

A5 111 Walter - #6 overall seed and #1 in Pool R1P6
Sun 19 Jun
8:00am Tribe 11 Elite Jodie
14-25, 22-25
10:00am Tampa Elite U11 Columbia
25-9, 25-7
1:00pm Avoli 11 Abby
17-25, 12-25
A5 111 Walter finished 3rd in their pool at 1-2 and stayed in contention.
 
A5 111 Walter - #4 in Pool R2G1P5
Mon 20 Jun
9:00am Winter Park 11 Elite Black
25-21, 25-21
10:00am GVA Mizuno 11U Yellow
25-21, 25-11
12:00pm Chicago Elite 11 Elite
25-9, 25-16
A5 111 Walter won their pool at 3-0 to become the overall #5 seed!
 
A5 111 Walter - #2 in Pool R3G1P4
Tue 21 Jun
9:00am Union 11 Kentucky Garvey
25-11, 25-14
11:00am Angels Country
25-19, 25-20
1:00pm National Elite Academy
9-25, 14-25
A5 111 Walter finished 2nd in their pool at 2-1 and must win a Challenge Match.
 
A5 111 Walter - Challenge Match 3
Tue 21 Jun
5:00pm Coamo ETVC 11U
13-25, 22-25
A5 111 Walter lost their challenge match and landed in the Consolation Bracket.

A5 111 Walter - Consolation Bracket
Wed 22 Jun
8:00am Vaqueras 11-1
18-25, 12-25
A5 111 Walter lost in the semifinals of the Consolation Bracket to finish tied for 7th.
 

10 & Under

A5 101 Haley - #2 in Pool R1P5
Sun 19 Jun
9:00am Miami Hype 10's
22-25, 17-25
11:00am Top Select 10 Elite
25-27, 25-23, 10-15
1:00pm GVA Mizuno 10U Blue
5-25, 6-25
A5 101 Haley finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.
 
A5 101 Haley - #1 in Pool R2G2P5
Mon 20 Jun
8:00am OVA/TBVA 10 Molten Red
25-13, 25-14
10:00am OVA/TBVA 10 National Bay Red
25-11, 26-28, 15-5
1:00pm Turistas de Luquillo Advitl
25-15, 25-19
A5 101 Haley won their pool at 3-0!
 
A5 101 Haley - #3 in Pool R3G2P3
Tue 21 Jun
8:00am Boiler Juniors
16-25, 23-25, 25-18
9:00am High Voltage-10 Lightning Bolt
25-11, 25-11, 25-14
A5 101 Haley finished 2nd in their pool at 1-1 to make the Consolation Bracket.
 
A5 101 Haley - Consolation Bracket
Wed 22 Jun
8:00am OVA/TBVA 10 Asics Red
16-25, 0-25
A5 101 Haley lost in the first round of the Consolation Bracket to finish tied for 13th.



A5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

All of our teams are encouraged to give back to the community by undertaking a community service project that may or may not have anything to do with volleyball.

A5 Volleyball Club
c/o Southern Volleyball Center
11415 Old Roswell Road, Suite #200
Alpharetta, GA 30009
Phone: 770-346-8878

© 2017 A5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax